Постанова № 11255290, 14.09.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2010
Номер справи
2а-5039/10/1270
Номер документу
11255290
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.13

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 вересня 2010 року Справа № 2а-5039/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Ципко О.В.,

при секретарі: Бородіній І.Ю.,

за участю прокурора: Майбороди О.О.,

від представників сторін:

позивач: не прибув,

відповідач: Оверченко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області до комунального підприємства "Сєвєродонецьке тролейбусне управління" про стягнення недоїмки по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, -

ВСТАНОВИВ

23 червня 2010 року прокурор м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області звернувся до суду з позовом до комунального підприємства "Сєвєродонецьке тролейбусне управління", в якому зазначив, що відповідач не сплачує у встановленому законом термін страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області, у звязку з чим, утворилася заборгованість по сплаті внесків в сумі 184198,77 грн. У звязку з вищенаведеним, прокурор просить стягнути з комунального підприємства "Сєвєродонецьке тролейбусне управління"несплачені внески в сумі 184198,77 грн. на користь управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області.

Прокурор в судовому засіданні позов підтримав, дав пояснення по суті позовних вимог та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не прибув, про час, місце та дату слухання справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.

Представник відповідача у судовому засіданні дав пояснення аналогічні викладених у запереченні на адміністративний позов та у доповненні до заперечень на адміністративний позов, позов не визнав та просив суд відмовити у задоволені позову.

Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

В судовому засіданні встановлено, що комунальне підприємство "Сєвєродонецьке тролейбусне управління"зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області як платник страхових внесків з 28.02.1991 року (а.с.6).

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.

Частиною 2 ст.106 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

В порушення вищевказаних норм Закону України комунальне підприємство "Сєвєродонецьке тролейбусне управління"не сплачує страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у звязку з чим станом на 01.05.2010 року утворилась заборгованість по внескам за період з 01.04.2010 року по 30.04.2010 року в сумі 184198,77 грн.

Розрахунком суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування підтверджується, що комунальне підприємство "Сєвєродонецьке тролейбусне управління" має заборгованість в розмірі 184198,77 грн. (а.с. 7-8).

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобовязаннями із сплати податків, інших обовязкових платежів, передбачених законом, або зобовязань перед іншими кредиторами, зобовязання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобовязаннями, крім зобовязань щодо виплати заробітної плати (доходу).

У звязку з тим, що страхові внески у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу відповідача згідно вимог п.3 ст.106 вищевказаного Закону направлялась вимога про сплату боргу № Ю-283/5 від 07.05.2010 року на суму 184198,77 грн. (а.с.4), яка була отримана відповідачем, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.5).

Судом встановлено, що вищевказана вимога про сплату боргу відповідачем не оскаржена та заборгованість в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Відповідно до ч.5 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. А тому вказані кошти зараховані в рахунок погашення заборгованості відповідача за попередні періоди.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до комунального підприємства "Сєвєродонецьке тролейбусне управління" про стягнення недоїмки по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки відповідач в добровільному порядку суму заборгованості до УПФУ не перерахував.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 15, 17, 20, 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058, Розділом 2 Порядку нарахування та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 25.08.2004 р. №1092 , ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора м. Сєвєродонецька Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області до комунального підприємства "Сєвєродонецьке тролейбусне управління" про стягнення недоїмки по внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Сєвєродонецьке тролейбусне управління"(адреса: 93400, м. Сєвєродонецьк, ш. Будівельників, 27, р/р 26009015730470 в ЛФ АБ «Брок-бізнесбанк», МФО 304632, код 05457253) на користь управління Пенсійного фонду України в м.Сєвєродонецьку Луганської області (адреса: 93400, м. Cєвєродонецьк, вул.Шевченко,9, р/р 25605301738 в ЛОУ ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 304665, код ЄДРПОУ 21792459) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у сумі 184198,77 грн. (сто вісімдесят чотири тисячі сто девяносто вісім грн. 77 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову складено в повному обсязі та підписано 14.09.2010 року.

СуддяО.В. Ципко