Рішення № 112552403, 24.07.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2023
Номер справи
160/3918/23
Номер документу
112552403
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2023 року Справа № 160/3918/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо не розгляду заяви-розрахунку від 20.09.2021 року поданою щодо виплати грошових коштів по лікарняному листу серії АДТ № 888468 по суті, із прийняттям вмотивованого рішення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути заяву-розрахунок від 20.09.2021 року поданою щодо виплати грошових коштів по лікарняному листу серії АДТ № 888468 по суті, із прийняттям вмотивованого рішення.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області була надана заява-розрахунок про виплату грошових коштів у сумі 53 797, 68 грн. згідно лікарняного листа найманого працівника ОСОБА_2 . Згідно письмової відповіді від 23.10.2022 року, позивачу будо повідомлено, що вказана зава-розрахунок була відсторонена, відповідне рішення щодо відсторонення заяви-розрахунку щодо проведення виплат не приймалося. На даний час правонаступником управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області є Головне управління пенсійного фонду в Донецькій області. Позивач, вважає дії відповідача щодо не прийняття відповідного рішення щодо відсторонення заяви-розрахунку протиправними, у зв`язку з чим, звернулася до суду із даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2023р. прийнято до свого провадження вказану позовну заяву та згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на відсутність повноважень ОСОБА_1 на звернення із даним позовом за захистом прав ФОП ОСОБА_1 щодо отримання матеріального забезпечення по листку непрацездатності серії АДТ № 888468 застрахованої особи ОСОБА_2 .

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 травня 2023 року позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

05.07.2023р. на виконання вимог вказаної ухвали суду від 26.05.2023р. позивачем надано клопотання про усуненні недоліків позовної заяви.

За правилами частини 6 статті 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

У зв`язку з перебуванням судді Турлакової Н.В. з 03.07.2023р. на лікарняному та у відпустці, рішення суду прийнято першим робочим днем 24.07.2023р.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа-підприємець 12.02.2018р. Види діяльності, основний: 41.10 Організація будівництва будівель; інші: 69.10 Діяльність у сфері права.

Судом встановлено, що у листі Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області №14.09-250 від 23.10.2022р. зазначено, що Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області розглянуто звернення позивача на Урядову гарячу лінію Міністерства соціальної політики України (реєстраційний номер С-851 від 06.10.2022) щодо невиплати допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_3 та повідомлено наступне. 20.09.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області з заявою-розрахунком на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_2 по листку непрацездатності АДТ 888468 за період з 14.09.2020 року по 12.10.2020 року.

28.12.2021 року Костянтинівським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заява-розрахунок на фінансування нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_2 була відсторнована.

Як зазначає позивач у позові та підтверджує відповідач у відзиві, матеріальну допомогу по листку непрацездатності ОСОБА_2 , сплачено ФОП ОСОБА_1 за власний рахунок.

Згідно рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10.05.2023р. по справі №185/9274/22 (провадження № 2/185/586/23), яке набрало законної сили 10.06.2023р., ФОП ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 в якому просила суд стягнути з відповідача на її користь грошові кошти в сумі 53 797, 68 грн.

У вказаному рішенні суду зазначено: «Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, відзив та письмові пояснення додані до справи, суд приходить до висновку, що в даному випадку ефективним способом захисту, який забезпечить захист прав позивача, є звернення до адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області, який є правонаступником Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення відповідних сум.».

Зазначеним рішенням суду в задоволенні позову фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа : Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про стягнення спричиненої матеріальної шкоди - відмовити.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо невиплати грошових коштів по лікарняному листку, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З 01 січня 2023року набрав чинності Закон України № 2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі Закону № 2620-ІХ), який відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров`я.

Відповідно до п. 2 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2620-ІХ припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.

Згідно з пунктом 5 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2620-ІХ Фонду соціального страхування України доручено забезпечити передачу Пенсійному фонду України особових справ потерпілих (членів їхніх сімей), баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України. Їх перереєстрація не здійснюється (п. 6 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2620-ІХ).

Відповідно до п. 7 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2620-ІХ стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.

Таким чином, правонаступником управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області є Головне управління пенсійного фонду в Донецькій області.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров`я врегульовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Законодавство про соціальне страхування складається із Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", цього Закону, інших законодавчих актів та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів (частина 1 статті 2 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Згідно пп.3 п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - кошти соціального страхування), коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

На виконання статті 34 та абзацу 4 частини 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" затверджено Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року №12 (далі Порядок №12).

Зазначений Порядок визначає механізм та умови фінансування страхувальників для надання за рахунок коштів Фонду соціального страхування України (далі - Фонд) матеріального забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого статтею 20 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), за такими видами, зокрема допомога по вагітності та пологах (пп.1 п. Порядку №12).

Згідно абзацу 2 пункту 4 Порядку №12, підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку.

На виконання зазначеного пункту порядку, позивачем було оформлено заяву-розрахунок на фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованої особи ОСОБА_2 по листку непрацездатності АДТ 888468 за період з 14.09.2020 року по 12.10.2020 року та подано до Костянтинівського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Пунктом 8 Порядку №12 визначено, що робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.

У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.

Згідно матеріалів справи, заява-розрахунок не поверталась страхувальнику у зв`язку з виявленням помилок та/або недостовірних відомостей.

Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Відтак, відповідач протягом 10 робочих днів після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку заяви-розрахунку, надає рекомендацій за її результатами, проводить фінансування заяви-розрахунку або надає обґрунтовану відмову у її прийнятті.

Разом з тим, надання обґрунтованої відмови у прийнятті заяви-розрахунку здійснюється лише внаслідок відсутності права на страхові виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

06.10.2022р. ФОП ОСОБА_1 звернулася на Урядову гарячу лінію Міністерства соціальної політики України (реєстраційний номер С-851) щодо невиплати допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_3 по листку непрацездатності АДТ 888468 за період з 14.09.2020 року по 12.10.2020 року, за результатам розгляду звернення, листом Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області №14.09-250 від 23.10.2022р. повідомлено позивача про те, що 28.12.2021 року Костянтинівським міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області заява-розрахунок на фінансування нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_2 була відсторнована.

Виходячи зі змісту наданої відповіді №14.09-250 від 23.10.2022р., заява-розрахунок позивача по суті не розглянута, рішення про фінансування заяви-розрахунку або обґрунтована відмова у її прийнятті, відсутні, докази протилежного матеріали справи не містять та відповідачем не заперечується.

Одним із принципів, яким повинно відповідати рішення суб`єкта владних повноважень у публічно-правових відносинах є принцип обґрунтованості.

Принцип обґрунтованості прийнятого рішення, тобто прийняття рішення з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії, вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих рішень, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення суб`єкта владних повноважень повинно бути вмотивованим.

Тобто, у даному випадку за заявою-розрахунком позивача вмотивованого рішення про фінансування заяви-розрахунку або обґрунтовану відмову у її прийнятті, прийнято не було. У листі-відповіді на запит позивача, фактично йде констатація певних фактів, без прийняття відповідного рішення, як це визначено Порядком.

Отже, на думку суду, відповідач, як уповноважений орган, діяв не у спосіб, визначений законом, тому така його поведінка не може вважатися правомірною.

Таким чином, судом встановлено та матеріалами підтверджена протиправна бездіяльність відповідача щодо не розгляду по суті заяви-розрахунку ФОП ОСОБА_1 від 20.09.2022 року на фінансування нарахованої допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_2 .

Суд не приймає до уваги посилання відповідача про відсутність повноважень у позивача на звернення із даним позовом, оскільки позовна заява містить деталізовані відомості щодо позивача, зокрема: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

Враховуючи викладене, оскільки суд прийшов до висновку про протиправну бездіяльність відповідача та задоволення позовних вимог в цій частині, відповідно, з метою належного захисту прав позивача, підлягають задоволенню похідні позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву-розрахунок від 20.09.2021 року поданою щодо виплати грошових коштів по лікарняному листу серії АДТ № 888468 по суті, із прийняттям вмотивованого рішення.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м.Слав`янськ, пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області щодо не розгляду заяви-розрахунку від 20.09.2021 року поданою фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 щодо виплати грошових коштів по лікарняному листку серії АДТ № 888468 по суті із прийняттям рішення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути заяву-розрахунок від 20.09.2021 року подану фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 щодо виплати грошових коштів по лікарняному листку серії АДТ № 888468 по суті із прийняттям відповідного рішення.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова