Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2023 року Справа № 160/13910/23 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/13910/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Транс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування ППР,-
УСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
20.06.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Транс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00119990408 від 25.05.2023 на суму 36 989,13 гривень.
Ухвалою суду від 21.06.2023 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.
Також ухвалою суду від 21.06.2023 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Дніпропетровській області №00119990408 від 25.05.2023 на суму 36 989,13 гривень;
- акт про результати камеральної перевірки від 26.04.2023 року;
- накази, повідомлення про здійснення перевірки;
- заперечення товариства на акт перевірки, пояснення та копії документів долучених позивачем;
- надати відомості/інформацію щодо в періодів просточення реєстрації спірних податкових накладних;
- відомості/інформацію щодо застосування податковим органом у цьому випадку ставок розміру штрафу за несвоєчасну реєстраціє ПН в ЄРПН інші докази щодо суті спору.
11.07.2023 року відповідачем подано до суду відзив на позов. Долучені витребувані ухвалою суду додаткові докази по справі.
У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у цій справі приймається судом 01.08.2023 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.05.2023 року Головним управлінням Державної податкової служби у Дніпропетровській області було складено податкове повідомлення-рішення № 00119990408 на суму 36 989,13 гривень.
Позивач не погоджується із зазначеним податковим повідомленням-рішенням та вважає його протиправним, та таким, що підлягає скасуванню.
Позивач вказує, що спірні накладні №10 від 31.07.2022 на суму ПДВ 45200 надіслано 15.08.2022 о 18:23; № 11 від 31.07.2022 на суму ПДВ 6500 надіслано 15.08.22 о 18:25; №12 від 31.07.22 на суму ПДВ 5100 надіслано 15.08.2022 о 18:26; №8 від 31.07.22 на суму ПДВ 8200 надіслано 15.08.2022 о 18:12; №9 від 31.07.22 па суму ПДВ 45200 надіслано 15.08.2022 о 18:23; №7 від 31.07.22 на суму ПДВ 6013,33 надіслано 15.08.2022 о 18:13; №6 від 15.07.22 на суму ПДВ 7370 надіслано 31.07.2022 о 06:38; № 4 від 12.07.2022 на суму ПДВ 68833,33 надіслано 31.07.2022 о 06:42; №1 від 08.07.2022 па суму ПДВ 147975.70 надіслано 31.07.2022 о 06:38; №3 від 12.07.2022 на суму ПДВ 1641 надіслано 31.07.2022 о 06:42; №2 від 08.07.22 на суму ПДВ 5729 надіслано 31.07.2022 о 06:39, тобто без порушення строків реєстрації.
На його думку, позивач не повинен нести відповідальність за надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов`язок щодо їх надіслання до ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.
Вказують, що на підтвердження правомірності оскаржуваного рішення відповідач посилається на п. 69.18 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПКУ, яким встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюється з 8:00 год до 18:00 год.
Однак, позивач вважає, що до спірних правовідносин не можна застосовувати ці норми права, оскільки вони не регулюють питання реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Позивач зазначає, що п.69.18 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПКУ не змінюється тривалість операційного дня, встановленого Порядком № 1246 для реєстрації податкових накладних, операційний день триває з 8:00 до 20:00 год. Така тривалість операційного дня застосовується в цілях ст. 201 ПК як встановлена спеціальною нормою, що регулює порядок направлення електронного документа - податкової накладної.
Позивач вважає, що прийняття від платників податку податкових накладних повинно здійснюватися протягом операційного дня, який триває в роботі дні з 8:00 до 20:00 год, а тому застосована до позивача штрафна санкція за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних є протиправною.
Крім того, позивач посилається на те, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем не взято до уваги п. 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, яким встановлено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній день календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. Відповідно до постанови КМУ "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2" від 09.12.2020 року № 1236, Кабінет Міністрів установив з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 року до 31 грудня 2022 року на території України карантин, продовжити дію карантину, встановленими попередніми постановами Кабінету Міністрів України.
Позивач вважає, що на момент прийняття спірного податкового - повідомлення рішення в Україні діяв карантин, а тому відповідач не мав права застосовувати до позивача штрафні санкції за не реєстрацію (несвоєчасну) реєстрацію податкових накладних та приймати оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Таким чином, враховуючи наведені обставини, товариство вважає, що податкове повідомлення-рішення прийнято без врахування обставин, які мали, місце під час реєстрації спірних податкових накладних, не враховано доводів та доказів наведених у скарзі позивачем, застосовано штраф за відсутності порушень законодавства вини/протиправності в діях підприємства, а тому підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідачем подано відзив на позовну заяву позивача, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вказаної позиції відповідач вказує, що відповідно до 1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76 ПКУ головним державним інспектором Придніпровського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС на підставі п.20.1 ст.20 розділу І ПКУ було проведено камеральну перевірку ТОВ "ФІРМА "Н-ТРАНС" з питання своєчасності реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).
Камеральною перевіркою було встановлено порушення термінів реєстрації в ЄРПН 14 податкових накладних/розрахунків коригування за червень та липень 2022 року.
Відповідач вказує, що по податкових накладних з порушенням терміну реєстрації в один день, що підтверджено квитанціями №1: № 10 від 31.07.2022 на суму ПДВ 45200,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:05:50, №12 від 31.07.2022 на суму ПДВ 5100,00грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:06:40, № 11 від 3 1.07.2022 на суму ПДВ 6500,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:06:17, №8 від 31.07.2022 на суму ПДВ 8200,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:06:43, №9 від 31.07.2022 на суму ПДВ 45200,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:08:14, № 7 від 31.07.2022 па суму ПДВ 6013,33грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:07:14, №6 від 15.07.2022 на суму ПДВ 7370,00 грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:06:29, №4 від 12.07.2022 на суму ПДВ 68833,33грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:05:38, № 1 від 08.07.2022 на суму ПДВ 147975,70 грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:06:00, № 3 від 12.07.2022 на суму ПДВ 1641,00 грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:04:45, №2 від 08.07.2022 на суму ПДВ 5729,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:07:56.
Згідно Журналу прийому підсистеми ІКС "Єдине вікно подання електронної звітності" спроб реєстрації в ЄРПН в граничні терміни реєстрації не встановлено.
Інформація стосовно технічних збоїв в роботі телекомунікаційних систем, електронних сервісів та/або регламентних робіт, що потребують зупинки Єдиного реєстру податкових накладних, за операційні дні 08.07.2022 року, 12.07.2022 року, 15.07.2022 року, 31.07.2022 року та 15.08.2022 року від ДПС України не надходила.
Відповідач зазначає, що відповідно до п.3 Порядку № 1246 Єдиний реєстр податкових накладних працює з 08.00 до 20.00 годин. Однак, до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних, надання електронних сервісів та отримання електронних документів від платників податків здійснюється у робочі дні з 08:00 до 18:00 (пп.69.18 підрозділ 10 розділу ХХ Податкового кодексу України із змінами та доповненнями внесеними Законом України від 12 травня 2022 року №2260-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану").
Пунктами 8, 9 розділу ІІ Порядку № 557 передбачено, що перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та Порядком № 557, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття або неприйняття в контролюючому органі електронного документа.
Щодо застосування штрафної санкції в період карантину відповідач зазначив, що на момент прийняття спірного податкового повідомлення - рішення діє норма 69.2 ПК України, у зв`язку із чим ГУ ДПС у Дніпропетровській області має право застосовувати до позивача штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Таким чином, у відповідності до положень п.120-1.1 ст. 120-1 ПКУ було обраховано штрафну санкцію в сумі 36989,13 гривень.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі підпункту 19-1.1.1. пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4, підпункту 20.1.19 пункту. 20.1 статті 20 розділу І та підпункту 75.1.1, пункту 75.1 ст. 75 розділу II Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - Кодекс) зі змінами та доповненнями, головним державним інспектором Придніпровського відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було проведено камеральну перевірку підприємства ТОВ "ФІРМА "Н-ТРАНС"" (36276261) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Камеральною перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації в ЄРПН 14 податкових накладних/розрахунків коригування за червень та липень 2022 року.
За результатами складено Акт камеральної перевірки ТОВ «ФІРМА «Н-ТРАНС» (36276261) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.04.2023 року за №15270/04-36-04-08/36276261.
Відповідно до п.120-1.1 ст. 120-1 ПКУ обраховано штрафну санкцію в сумі 36 989,13 гривень.
Згідно вказаного акту, податковий орган дійшов до висновку, що по податкових накладних з порушенням терміну реєстрації в один день, що підтверджено квитанціями №1: № 10 від 31.07.2022 на суму ПДВ 45200,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:05:50, №12 від 31.07.2022 на суму ПДВ 5100,00грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:06:40, № 1 1 від 3 1.07.2022 на суму ПДВ 6500,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:06:17, №8 від 31.07.2022 на суму ПДВ 8200,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:06:43, №9 від 31.07.2022 на суму ПДВ 45200,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:08:14, № 7 від 31.07.2022 па суму ПДВ 6013,33грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:07:14, №6 від 15.07.2022 на суму ПДВ 7370,00 грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:06:29, №4 від 12.07.2022 на суму ПДВ 68833,33грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:05:38, № 1 від 08.07.2022 на суму ПДВ 147975,70 грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:06:00, № 3 від 12.07.2022 на суму ПДВ 1641,00 грн. зареєстровано 01.08.2022 о 8:04:45, №2 від 08.07.2022 на суму ПДВ 5729,00 грн. зареєстровано 16.08.2022 о 8:07:56.
У свою чергу, ТОВ «ФІРМА «Н-ТРАНС» подали заперечення щодо акту камеральної перевірки № 15270/04-36-04-08/36276261 від 26.04.2023 року.
Однак, ГУ Державної податкової служби у Дніпропетровській області листом № 37831/6/04-36-04-03-10 від 23.05.2023 року було повідомлено, що за результатами розгляду заперечень ТОВ «ФІРМА «Н-ТРАНС» (код ЄДРПОУ: 36276261) вважають, що висновки, викладені в Акті перевірки правомірні, відповідають нормам чинного законодавства та залишаються без змін
На підставі акта перевірки, ГУ ДПС у Дніпропетровській області 25.05.2023 року прийняло податкове повідомлення-рішення №00119990408 від 25.05.2023 року за спірний звітній період 06.2022 року по 07.2022 року, згідно якого відносно позивача застосовано штраф на суму 36 989,13 гривень, за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
До матеріалів справи, також долучено розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.
Позивач, не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням та вважаючи його протиправним, звернувся з цим позовом до суду, та просив визнати його протиправним та скасувати.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував такі обставини справи та положення чинного законодавства України.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює ПК України, визначаючи, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпункт 14.1.133 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі- ПК України) визначено, що операційний (банківський) день - частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.
У відповідності до пункту 63.14 статті 63 глави 6 "Облік платників податків" ПК України для цілей цієї глави датою отримання документів (відомостей, заяв, запитів та інших документів) є:
для поданих у паперовому вигляді - дата надходження до відповідного контролюючого органу;
для поданих у електронному вигляді - час та дата надходження такого електронного документа, що зазначені в електронному повідомленні (квитанції), сформованому програмним забезпеченням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку.
Якщо документ, поданий у електронному вигляді, надійшов пізніше 16 години робочого (операційного) дня, датою його отримання вважається наступний після нього робочий (операційний) день.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15 березня 2022 року № 2120-IX підпункт 69.18. пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ викладено в наступній редакції: "Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня".
Законом України "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування" від 12 січня 2023 року № 2876-IX підпункт 69.18. пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ викладено редакції, яка існувала до змін: "зокрема, приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години".
Відповідно до підпункту 201.10. статті 201 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю факту прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Судом встановлено, що штрафні санкції були застосовані до позивача на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, тобто за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних, зокрема 14.
Відповідно до вказаної правової норми порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно матеріалів справи податкові накладні №10 від 31.07.2022 на суму ПДВ 45200 надіслано 15.08.2022 о 18:23; № 11 від 31.07.2022 на суму ПДВ 6500 надіслано 15.08.22 о 18:25; №12 від 31.07.22 на суму ПДВ 5100 надіслано 15.08.2022 о 18:26; №8 від 31.07.22 на суму ПДВ 8200 надіслано 15.08.2022 о 18:12; №9 від 31.07.22 на суму ПДВ 45200 надіслано 15.08.2022 о 18:23; №7 від 31.07.22 на суму ПДВ 6013,33 надіслано 15.08.2022 о 18:13; №6 від 15.07.22 на суму ПДВ 7370 надіслано 31.07.2022 о 06:38; № 4 від 12.07.2022 на суму ПДВ 68833,33 надіслано 31.07.2022 о 06:42; №1 від 08.07.2022 па суму ПДВ 147975.70 надіслано 31.07.2022 о 06:38; №3 від 12.07.2022 на суму ПДВ 1641 надіслано 31.07.2022 о 06:42; №2 від 08.07.22 на суму ПДВ 5729 надіслано 31.07.2022 о 06:39.
Вказані обставини підтверджені долученими позивачем до матеріалів справи доказами (скриншоти спірний ПН).
Граничний термін реєстрації вказаних податкових накладних - 06.2022 року та 08.2022 року, згідно розрахунку, здійсненого у акті перевірки.
Позивач вважає, що він був зобов`язаний до 20:00 год. граничного строку реєстрації податкової накладної їх зареєструвати, проте, фактично відповідач не погоджується і стверджує, що на час запровадження воєнного стану цей термін було визначено до 18:00 год.
Враховуючи такі доводи податкового органу, фактична реєстрація спірних ПН відбулась на наступний день, оскільки товариством здійснена така реєстрація після 18.00 год.
Слід вказати, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН, звіряння даних, що містяться у виданих платникам ПДВ - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначено Порядком ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246).
У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Пункт 3 вказаного Порядку визначає, що операційний день триває в робочі дні з 08:00 години до 20:00 години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до пункту 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Згідно з пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).
Операційний день для реєстрації податкових накладних визначено спеціальним нормативно- правовим актом з цього питання Порядком №1246 і триває в робочі дні з 08:00 години до 20:00 години, змін до цього Порядку внесено не було, а тому позивач правомірно вважає, що операційний день закінчився о 20:00, а не о 18:00.
З аналізу зазначених норм ПК України та Порядку №1246 слідує, що прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв`язку, відбувається на автоматичному рівні з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах опреаційного дня, який відповідно до Порядку №1246 триває у робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин.
Податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Такі висновки суду узгоджуються із висновками у постанові Верховного Суду від 26 листопада 2018 року у справі №826/19172/16.
Посилання відповідача на наказ Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557 "Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами" не змінює того, що автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.
Системний аналіз норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що реєстрація податкової накладної в ЄРПН у строки, встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України є одним із елементів податкового обов`язку, який закріплений для усіх платників податків (продавців), незалежно від форм власності або специфіки діяльності. Тим самим у правовій державі закріплюється принцип рівності обов`язків таких суб`єктів господарювання перед державою та передбачуваності дій контролюючих органів за їх невиконання (неналежне або несвоєчасне виконання). Невиконання (неналежне або несвоєчасне виконання) такого обов`язку утворює склад податкового правопорушення.
Відповідно до пункту 109.1 статті 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За усталеною практикою Верховного Суду (постанови від 23 липня 2019 року у справі №620/3609/18, від 14 серпня 2018 року у справі №803/1583/17, від 30 січня 2018 року у справі № 815/2745/17, №816/390/17 від 2 липня 2019 року у справі № 2340/3802/18, від 20 серпня 2019 року у справі № 1640/3125/18) вчинення платником податків всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулась внаслідок протиправної поведінки суб`єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов`язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.
У постановах від 3 квітня 2020 року (справа №160/5380/19), від 10 червня 2019 року (справа №802/1825/16-а) та від 12 липня 2019 року (справа №0940/1600/18) Верховний Суд вказав, що у процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.
Встановлена нормою пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України відповідальність платника податку на додану вартість за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) ДФС у строк, встановлений цією статтею.
Враховуючи положення пункту 201.10 статті 201 ПК України, у разі відсутності у межах операційного дня надісланої контролюючим органом квитанції, що підтверджує прийняття податкової накладної або відмову у її прийнятті, така податкова накладна вважається зареєстрованою датою її надсилання.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28 жовтня 2020 року у справі №620/817/19.
Доводи позивача щодо того, що на час дії карантину штрафні санкції не застосовуються, не знайшли свого підтвердження, оскільки норми пункту 69.2. ст. 69 ПК України визначено, що податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім камеральних перевірок.
Суд вважає, що позивач, відправивши на реєстрацію податкові накладні №10 від 31.07.2022 на суму ПДВ 45200 надіслано 15.08.2022 о 18:23; № 11 від 31.07.2022 на суму ПДВ 6500 надіслано 15.08.22 о 18:25; №12 від 31.07.22 на суму ПДВ 5100 надіслано 15.08.2022 о 18:26; №8 від 31.07.22 на суму ПДВ 8200 надіслано 15.08.2022 о 18:12; №9 від 31.07.22 па суму ПДВ 45200 надіслано 15.08.2022 о 18:23; №7 від 31.07.22 на суму ПДВ 6013,33 надіслано 15.08.2022 о 18:13; №6 від 15.07.22 на суму ПДВ 7370 надіслано 31.07.2022 о 06:38; № 4 від 12.07.2022 на суму ПДВ 68833,33 надіслано 31.07.2022 о 06:42; №1 від 08.07.2022 на суму ПДВ 147975.70 надіслано 31.07.2022 о 06:38; №3 від 12.07.2022 на суму ПДВ 1641 надіслано 31.07.2022 о 06:42; №2 від 08.07.22 на суму ПДВ 5729 надіслано 31.07.2022 о 06:39, виконав обов`язок щодо своєчасної їх реєстрації, а тому накладення штрафу згідно з п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України є протиправним, а податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від №00119990408 від 25.05.2023 року на суму 36 989,13 гривень, є таким, що підлягає скасуванню.
Відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України є протиправним та підлягає скасуванню.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України Про судоустрій і статус суддів встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
З огляду на вищевикладене та приписи ч.2 ст.2 КАС України, суд вважає, що відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Транс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування ППР.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду, в розмірі 2684,00 грн, що документально підтверджується матеріалами справи.
Оскільки позовну заяву задоволено, то сплачений судовий збір за подання позову до суду в сумі 2684,00 потрібно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Адміністративний позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Транс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування ППР - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №00119990408 від 25.05.2023 року на суму 36 989,13 гривень.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Н-Транс" за рахунок бюджетних асигнувань головного управління ДПС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 2684,00 гривень.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Н-Транс" (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Єкатеринославська, 14, код ЄДРПОУ 36276261).
Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 44118658).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 01.08.2023 року.
Суддя В.В. Ільков