Рішення № 11254708, 20.08.2010, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
20.08.2010
Номер справи
2-798
Номер документу
11254708
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-798/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2010 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області

в складі : головуючої-судді Охрімчук І.Г.

секретаря Федорчук О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на її користь з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 6417,30 грн. допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення та з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира 36169,91 грн. доплати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у звязку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Позивачка в судове засідання не зявилася, але від неї надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, з проханням розглядати справу без їх участі.

Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира в судове засідання не зявились. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживає в м. Олевськ Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивачки, довідкою з місця проживання.

Позивачка працює в Головному управлінні статистики у Житомирській області на посаді головного спеціаліста-економіста відділу статистики в Олевському районі та отримує щомісячно по місцю роботи, яке обслуговується стосовно зазначених виплат відповідачами: Управляння праці та соціального захисту населення Олевської РДА допомогу в розмірі 1,60 грн., та Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира доплату до заробітної плати в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання або роботи.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивачку у її правах на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушили її право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Також ст. 257 Цивільного кодексу України визначено, що для звернення до суду з вимогою про захист прав та інтересів особи встановлюється загальна позовна давність тривалістю у три роки, перебіг якого відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України , починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Позивачка звернулася за захистом своїх прав до суду 03 серпня 2010 року, тому в межах трьохрічного терміну з дня звернення до суду, позов позивачки в частині стягнення допомоги, передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення частково з 01 серпня 2007 року по 31 травня 2010 року за мінусом одержаних коштів щомісяця в розмірі 1,60 грн., що дорівнює 54,40 грн. ( 34 міс. х 1,60 грн. = 54,40 грн.), таким чином, до стягнення підлягає допомога в розмірі 6162,50 грн.

Крім того, позивачка згідно довідки з місця роботи отримувала зазначену доплату до заробітної плати за період з 01 січня 1999 року по 31 травня 2010 року, тому суд вважає, що в межах трирічного строку з дня звернення до суду до стягнення на користь позивачки частково підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати за мінусом одержаних коштів в розмірі 5,20 грн. щомісяця, що становить згідно довідки з місця роботи 52,00 грн., тобто за період з 01 серпня 2007 року по 31 травня 2010 року в розмірі 18031,91 грн.

Кошти за ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, а кошти за ст.. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира оскільки саме відповідачі проводять виплати зазначених коштів.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. ст. 10, 15, 60, 81, 88, 212-215, 217 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про стягнення допомоги та доплати громадянам, які проживають та працюють на території радіоактивного забруднення задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_2 коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_2 6162,50 грн. (шість тисяч сто шістдесят дві грн.. пятдесят коп..) допомоги як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01 серпня 2007 року по 31 травня 2010 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира шляхом списання коштів з рахунку, відкритому на імя відповідача в УДК Житомирської області на користь ОСОБА_2 18031,91 грн. (вісімнадцять тисяч тридцять одна грн.. девяносто одна коп.) доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01 серпня 2007 року по 31 травня 2010 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 65,03 грн. на користь держави.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира 180,32 грн. державного мита на користь держави шляхом списання коштів з рахунку, відкритому на імя відповідача в УДК Житомирської області.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_2 120 грн. понесених нею витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи при зверненні до суду.

ОСОБА_2 від сплати судового збору звільнена на підставі декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”.

В решті позову відмовлено.

Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: