Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2010 р. справа № 2а-15810/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10 год. 14 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Козаченка А.В.
при секретаріШалагіновій М.В.
за участю:
представника позивача Чебаненко Є.О.
представника відповідача Василега Б.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
В С Т А Н О В И В:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» про стягнення адміністративно-господарських санкцій.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач в 2009 році повинен був працевлаштувати 146 інваліда, фактично ж, за даними звіту на підприємстві працювало 116 інвалідів. Отже, відповідач не виконав норматив по створенню 30 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів, внаслідок чого йому були нараховані адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів в 2009 році в сумі 1224441,90 грн., а також за несплату у встановлені строки адміністративно-господарських санкцій нарахована пеня в сумі 20570,48 грн. В добровільному порядку сума заборгованості відповідачем не сплачена.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 1245012,38 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважв їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, просив відмовити в задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що звітом відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік підтверджено, що на підприємстві працювало 116 інвалідів, при нормативі для цього підприємства у 146 осіб-інвалідів, тобто не виконав норматив по створенню 30 робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому КМУ.
Суд зазначає, що згідно довідки Вугледарського міського центру зайнятості від 07.09.2010р. №01-1083, відповідач протягом 2009 року не надавав звіти про наявність вакансій за формою №3-ПН для організації працевлаштування інвалідів (а.с.44).
Наданими позивачем документами (розрахунками сум адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів) стверджено наявність заборгованості відповідача в сумі 1224441,90 гривень.
Згідно п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів №1434 від 26.09.2002 року, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління і здійснює контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Відповідно до п. 4 цього Положення Фонд соціального захисту інвалідів здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.
Згідно статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та статтею 20 Закону встановлено обовязок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлена нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулося це порушення, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно ст. 20 Закону.
Відповідно до ст. 20 Закону та Постанови передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних Облікової ставки Національного Банку України за кожний календарний день прострочення.
Таким чином, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня в сумі 20570,48 гривень, що підтверджується відповідним розрахунком.
Суд, перевіривши розрахунки сум адміністративно господарських санкцій за не створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році та пені на заборгованість по сплаті адміністративно господарських санкцій, приходить до висновку, що позивачем правильно, з урахуванням вихідних даних для розрахунку сум санкції та пені, робилося нарахування.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, так як він дійсно має право на відшкодування суми адміністративно-господарських санкцій та пені на заборгованість, у відповідача є така заборгованість, що було достовірно встановлено в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони субєкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є субєктом владних повноважень, не стягується.
На підставі Положення про Фонд соціального захисту інвалідів №1434 від 26.09.2002 року, Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 «Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», керуючись ст.ст.11, 86, 94, 98, 112, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» про стягнення адміністративно-господарських санкцій, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Державного підприємства «Шахтоуправління «Південнодонбаське №1» (85670, м. Вугледар Донецької області, ЄДРПОУ 34032208) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 1224441,90 гривень та пеню в сумі 20570,48 гривень, а всього 1245012,38 грн. на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області, ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000.
Постанова в повному обсязі складена 13.09.2010 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова в адміністративній справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Донецький окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Козаченко А.В.