Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 липня 2023 року м.Київ № 640/21988/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов`язати вчинити дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплату, у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації в виплаті допомоги на проживання ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги на проживання відповідно до п.3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332, на підставі заяви ОСОБА_1 2022 року;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання постанови суду відповідно до статті 382 КАС України
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що рішення відповідача, яким відмовлено в призначенні адресної допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі є протиправним, прийнятим без врахування вимог Порядку №332 та таким, що порушує її право на соціальний захист, що стало підставою для звернення до суду з позовом у цій справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.02.2023 відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2023 залучено до участі у справі як співвідповідача - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі також відповідач 2).
Відповідач 1 у відзиві на позов зазначає, що допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 Порядку №332. Позивач станом на 01.03.2022 щомісячну адресну допомогу внутрішньо-переміщеним особам не отримувала і не здійснювала нового переміщення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» (далі Постанова №509).
Відповідач 2 у своєму відзиві зазначив про те, що Київський міський центр до нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не уповноважений здійснювати призначення та виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, це належить до компетенції органів соціального захисту населення Міністерства соціальної політики. Беручи до уваги те, що Центром не порушено право Позивача на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, відповідні вимоги задоволенню не підлягають.
Позивачка не погоджуючись з позиціями відповідачів, подала відповіді на відзиви на позовну заяву, у яких навела доводи, аналогічні тим, що викладені в обґрунтування позовної заяви.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач, ОСОБА_1 з 14.11.2014 перебуває на обліку відповідача як внутрішньо переміщена особа з фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
31.05.2022 та 14.09.2022 позивач двічі зверталась до Управління соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації із заявами про призначення їй допомоги на проживання відповідно до п. 3 Порядку №332.
Листами від 13.06.2022 №01-05/2697 та від 15.09.2022 №01/05-7781 відповідач 1 відмовив позивачці у задоволенні її заяви, мотивуючи своє рішення тим, що допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 Порядку №332. Позивач станом на 01.03.2022 щомісячну адресну допомогу внутрішньо-переміщеним особам не отримувала і не здійснювала нового переміщення відповідно до Постанови №509.
Вважаючи зазначену відмову протиправною, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі - Порядок №505).
Пунктом 2 Порядку №505 визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок №332, у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 Порядку №332 цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Пунктом 2 Порядку №332 передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 204.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Постанови №509.
Згідно з пунктом 3 Порядку №332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:
- для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
- для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 року включно, надається починаючи з березня 2022 року.
Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Порядку №505. Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.
Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022 року у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
З матеріалів справи вбачається, що позивач до 24.02.2022 обліковувалася за фактичним місцем проживання/перебування: АДРЕСА_1 , що підтверджується матеріалами справи та відповідачем не заперечується.
В редакції Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка», на яке міститься посилання в п.2 Порядку №332, станом на 24.02.2022, м. Київ входило до відповідного переліку, що свідчить про те, що позивач станом на 24.02.2022 обліковувався на території, що включена до відповідного переліку територій, на яких ведуться бойові дії.
Як було встановлено вище, позивач станом на 24.02.2022 не отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам.
Таким чином, для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у відповідності до Порядку № 332 позивачем мало бути такі умови:
- отримувати щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг станом на 24.02.2022;
- або бути облікованою на території, включеній у Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка», на яке міститься посилання в п.2 Порядку №332 або переміщеним з такої території.
Враховуючи, що станом на 24.02.2022 позивач була облікована на території, включеній у Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка», на яке міститься посилання в п.2 Порядку №332, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача 1 у призначенні позивачу допомоги як внутрішньо переміщеній особі.
Положеннями Порядку № 332 не передбачено такої підстави для відмови у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам як відсутність нового (повторного) переміщення.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на встановлені обставини, суд вважає, що у відповідача 1 відсутні законні підстави для відмови позивачу у задоволенні її заяв.
Таким чином, судом встановлено протиправність відмови відповідача у призначенні позивачу допомоги як внутрішньо переміщеній особі.
Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації, затвердженого Розпорядженням Дарницької районної у місті Києві адміністрації від 01.12.2022 №542 до компетенції Управління належить здійснення призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам згідно з Порядком №332.
Виплата ж зазначеної допомоги здійснюється відповідачем 2 відповідно до пункту 4.1 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням КМДА від 27.01.2007 №65.
Отже, зобов`язати призначити позивачу спірну допомогу слід саме відповідача 1.
Водночас, враховуючи, що у цій справі встановлювалось право особи на призначення допомоги як внутрішньо переміщеній особі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про нарахування, здійснення соціальних виплати ОСОБА_1 допомоги на проживання відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332, починаючи з березня 2022 року заявлені передчасно, відносно майбутніх правовідносин та подій, котрі ще не склались, отже задоволенню не підлягає.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, заявленого позивачем у прохальній частині позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд звертає увагу, що встановлення судового контролю є правом суду, а не його обов`язком, тому таке процесуальне питання приймається з урахуванням обставин справи.
Відтак, суд зазначає, що наразі відсутні підстави вважати, що відповідач ухилиться від обов`язку виконання вимог даного рішення, у зв`язку із чим, суд відмовляє у такому клопотанні позивача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
У силу частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа
Відповідно до платіжного доручення від 23.11.2022 №2900842491 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору на суму 992,40 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації у призначенні допомоги на проживання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ - 37447984, Харківське Шосе, 176-Г, м.Київ, 02121) здійснити призначення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) допомоги на проживання відповідно до п. 3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 на підставі заяви ОСОБА_1 від 31.05.2022 з травня 2022 року.
Відмовити у задоволенні решти позовних вимог.
У задоволенні вимог про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ - 37447984, адреса: м. Київ, вул. Харківське шосе 176-г, 02121) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.