Рішення № 112485839, 26.07.2023, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2023
Номер справи
200/2236/23
Номер документу
112485839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) "КРАМАТОРСКИЙ ГОРОДСКОЙ ВОЕННЫЙ КОММИСАРИАТ"
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2023 року Справа№200/2236/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування довідки, зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

22 травня 2023 року, через систему «Електронний Суд», до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач просив суд:

- скасувати Довідку № 120/1956 військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.05.2023 року про призов позивача до лав Збройних Сил України за станом здоров`я в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року та придатність на підставі статті 74в графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_2 та секретарем Н.Ексаровою;

- зобов`язати Краматорський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки призначити і провести відносно позивача повторне медичне обстеження військово-лікувальною комісією для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби під час мобілізації та винести Постанову згідно діючого законодавства з виключенням із військового обліку.

Так, позивач у своєму позові вказує, що в лютому 2017 року, після закінчення школи, в Добропільському ОМВК Донецької області він проходив призовну комісію та в паспорті йому зроблено початкову відмітку - призовник Добропільський ОМВК від 15 лютого 2017 року.

Зазначає, що згідно тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_1 виданого 13.12.2021 року ОСОБА_1 відповідно до п. 7 Придатність до проходження військової служби за станом здоров`я зазначено: Не придатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час за гр. I, ст. 74 в», Наказу МОУ 04.02.2008 року, протокол від 13.02.2017 року та зарахований в запас.

Вказує, що за п. 9 вказаного тимчасового посвідчення військовозобов`язаний підлягає повторному медичному переосвідченню в лютому 2022 року.

Так, вказує, 01.05.2023 року його викликали до Краматорського районного територіального центру комплектування для проходження військово-лікувальної комісії на придатність його до військової служби. В цей же день, в приміщенні Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки він був оглянутий одним лікарем, яку він мав освіту та якої кваліфікації чи спеціальності, йому ніхто не повідомляв. Вказаний лікар запитав, чи має він скарги на своє здоров`я, після чого він повідомив йому особисто , що має скарги на хворобу серця, оскільки має діагноз «вроджена вада серця» з яким перебуває під наглядом у Мирнодолинській амбулаторії.

Однак, вказує позивач, лікар оглянувши його амбулаторну карту, повідомив його, що він придатний до проходження військової служби за станом здоров`я. Також, в цей же день, в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 йому вручили «повістку» про прибуття 30.05.2023 року о 08 годині ранку з особистим майном до Краматорського РТЦК та СП для призова на військову службу.

Вважає, що його позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не проведено відносно нього колегіальної військово-лікувальної комісії для прийняття і затвердження рішення призовної комісії про придатність чи непридатність до військової служби або хоча б у наданні документів на розгляд колегіальної обласної призовної комісія для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби, проведення належної медичної експертизи з урахуванням діагнозу його захворювання серця. На його переконання, така відмова та бездіяльність Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки призвела до грубих порушень його конституційних прав та інтересів.

Також позивач зазначив, що після вручення йому повістки він мав пройти колегіальну медичну військово-лікувальну комісію і вже після комісії, з урахуванням проведеної медичної експертизи, на підставі її результатів було б визначено ступінь придатності для військової служби у воєнний час і тільки після проходження медичної комісії він міг з`явитися до пункту збору. Однак, відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 повністю ігнорував вимоги діючого законодавства. Тобто, взагалі не створив, не затвердив склад і порядок роботи військово-лікувальної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 для призову до лав Збройних Сил України в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року.

Вказав, що на адвокатський запит від 08.05.2023 року у своєму письмовому листі відповідач дослівно інформував та дослівно повідомив відповідно до надісланої письмової Довідки № 120/1956 відносно солдата ОСОБА_1 , 2000р.н., Проведено медичний огляд ВЛК Краматорського РТЦК та СП 1 V 2023 року. Діагноз та Постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання (травми, поранення контузії, каліцтва) Вроджена вада серця: відкрите овальне вікно СНо. На підставі 74В графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ придатний до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_2 та секретарем Н.Ексаровою. Але це, на переконання позивача, не відповідає дійсності, оскільки ніякої повноцінної медичної ВЛК не проводилося, а також повноцінного медичного огляду не проводилось, бесіда з ним проводилась одним лікарем з одним запитанням «Чи має він скарги на стан свого здоров`я». Ніяких протоколів засідань призовної комісії від 01.05.2023 року з зазначенням статті розладу хвороби у присутності секретаря не велося. Таким чином, рахує позивач, як вбачається з письмового листа відповідача на адвокатський запит, останнім не заперечується саме той факт та обставини, що на момент його призову на військову службу згідно Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року, відповідач в порушення діючого законодавства України не створив склад та порядок роботи військово-лікарняної комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що прямо передбачено законодавством.

Відповідач, не погодившись із позовними вимогами, надав до суду відзив, в якому заперечивши проти задоволення позову зазначив, що згідно облікової картки позивача, яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_3 , він 13.02.2017 призовною комісією Добропільського району Донецької області на підставі рішення позаштатної ВЛК при Добропільському ОМВК Донецької області визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час за гр. І, ст. 74 «в», Наказу МОУ № 402 від 04.02.2008, протокол від 13.02.2017 та зарахований в запас, 20.04.2017 прийнятий на військовий облік військовозобов`язаних до Добропільського ОМВК Донецької області, має військово-облікову спеціальність (ВОС) № 956, йому присвоєно військове звання солдат, 01.05.2023 позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час за гр. ІІ, ст. 74 «в», Наказу МОУ № 402 від 04.02.2008.

Так, зазначає відповідач, 01.05.2023 позивач за викликом прибув до Краматорського районного ТЦК та СП, особисто отримав письмове направлення № 1470 на медичний огляд позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП з метою визначення придатності до військової служби за мобілізацією за підписом начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки Краматорського районного ТЦК та СП.

Відповідач зазначає, що згідно довідки позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП № 120/1956 від 01.05.2023, вх. №08/4952 за підписом голови ВЛК та секретаря, скріплених печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, позивач на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби.

Звертає увагу суду на той факт, що про проведення відносно позивача колегіальної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП та його придатність до військової служби свідчить також його картка № 120/1956 від 01.05.2023 року обстеження та медичного огляду за підписом голови позаштатної ВЛК Краматорського районного ТЦК та СП, членів та секретаря комісії, скріплених печаткою Краматорського районного ТЦК та СП.

Крім того, вказує відповідач, про придатність позивача до військової служби свідчить висновок члена комісії лікаря терапевта позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП (вх. № 4952) від 01.05.2023, за підписом лікаря-терапевта та голови позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП, скріплених печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, згідно якого позивач на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб визнаний придатний до військової служби.

Крім того, вказує відповідач, 01.05.2023 позивачу під його особистий підпис доведені вимоги законодавства України з питань оборони та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, щодо відповідальності за ухилення від військової служби під час мобілізації та проходження медичного огляду або симуляції хвороби.

Підсумовуючи, відповідач вказав на те, що згідно довідки позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП № 120/1956 від 01.05.2023, вх. № 08/4952 за підписом голови ВЛК та секретаря, скріплених печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, після проведеного медичного огляду ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП позивач на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби. Зазначена довідка підписана головою ВЛК ОСОБА_3 та секретарем ВЛК ОСОБА_4 , які входять до складу комісії згідно Додатку 1 до Розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 №212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації».

Таким чином, на підставі наведеного, відповідач рахує, що будь-які докази наявності у позивача захворювань, що виключали б його придатність до військової служби під час мобілізації, відсутні, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 травня 2023 року позов прийнятий до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-ІХ, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.

21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 на 30 діб.

На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 17.05.2022 № 341 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 на 90 діб.

На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 12 серпня 2022 року № 573 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Також, на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 17.11.2022 № 2738-IX Про продовження строку дії воєнного стану в Україні.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 на 90 діб.

Законом України від 07.02.2023 року № 2915-ІХ затверджено Указ Президента України від 6 лютого 2023 року №58/2023 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

На засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 1 травня 2023 року №254/2023 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 року на 90 діб.

02 березня 2022 року опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя.

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Відповідно достатті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд враховує, що відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка ратифікована Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи вищезазначене, та зважаючи на те, що в матеріалах справи достатньо документів для розгляду справи по суті, заяв від учасників справи про поновлення/продовження процесуальних строків, для вчинення процесуальних дій, у відповідності до положень п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України, до суду не надходило, з метою недопущення невиправданого затягування судового процесу, суд проводить розгляд справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

З`ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановленонаступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , що виданий 17.01.2017, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідно до облікової картки НОМЕР_1 до військового квитка серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 13.02.2017 призовною комісією Добропільського району Донецької області визнаний непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у військовий час.

Згідно тимчасового посвідчення військовозобов`язаного № НОМЕР_1 виданого 13.12.2021 року ОСОБА_1 відповідно до п. 7 Придатність до проходження військової служби за станом здоров`я зазначено: Не придатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час за гр. I, ст. 74 в», Наказу МОУ 04.02.2008 року, протокол від 13.02.2017 року та зарахований в запас.

Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 № 212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації» створено та затверджено склад і порядок роботи ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП.

Так, у Додатку 1 до вказаного розпорядження надається склад військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

Наказом Відділу охорони здоров`я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 продовжено роботу військово-лікарської комісії при Краматорському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Наказом Відділу охорони здоров`я Краматорської міської ради від 26.04.2023 № 15 внесені зміни до наказу Відділу охорони здоров`я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 в частині складу військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

01.05.2023 ОСОБА_1 за викликом прибув до Краматорського районного ТЦК та СП, особисто отримав письмове направлення № 1470 на медичний огляд позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП з метою визначення придатності до військової служби за мобілізацією за підписом начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки Краматорського районного ТЦК та СП.

Згідно довідки позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП № 120/1956 від 01.05.2023, вх. № 08/4952 за підписом голови ВЛК та секретаря, скріпленої печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, після проведеного медичного огляду ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП ОСОБА_1 на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби. Зазначена довідка підписана головою ВЛК ОСОБА_3 та секретарем ВЛК ОСОБА_4 , які входять до складу комісії згідно Додатку 1 до Розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 №212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації».

Картка обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 № 120/1956 від 01.05.2023 року підписана головою позаштатної ВЛК Краматорського районного ТЦК та СП - ОСОБА_3 , членами комісії та секретарем комісії та скріплена печаткою Краматорського районного ТЦК та СП.

Відповідно висновку члена комісії лікаря терапевта позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП (вх. № 4952) від 01.05.2023, за підписом лікаря-терапевта та голови позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП, скріпленого печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, позивач на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб визнаний придатний до військової служби.

01.05.2023 позивачу під його особистий підпис доведені вимоги законодавства України з питань оборони та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, щодо відповідальності за ухилення від військової служби під час мобілізації та проходження медичного огляду або симуляції хвороби.

Позивач не погоджується з довідкою № 120/1956 військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.05.2023 року про його призов до лав Збройних Сил України за станом здоров`я в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року та придатність на підставі статті 74в графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_2 та секретарем ОСОБА_5 , а тому звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов`язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Згідно ч.9 ст.1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Відповідно до частини 12 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення №402).

Пункт 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 передбачає, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами.

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання (пункт 2.1 глави 2 розділу І Положення №402).

Пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 передбачено, що ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Згідно з п. 2, 3, 4 розділу 1 Порядку №402 ЦВЛК надано право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; витребувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв`язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов`язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби).

Главою 3 розділу ІІ Положення №402 врегульовано особливості медичного огляду військовозобов`язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Так, відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Згідно пункту 3. 2 глави 3 розділу ІІ Положення №402, військовозобов`язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов`язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: "Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час"; "Обмежено придатний до військової служби"; "Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)"; "Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)"; "Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Судом встановлено, що спір між сторонами виник у зв`язку із тим, що позивач вважає, що відповідачем протиправно не проведено відносно нього колегіальної військово-лікувальної комісії для прийняття і затвердження рішення призовної комісії про придатність чи непридатність до військової служби або хоча б у наданні документів на розгляд колегіальної обласної призовної комісії для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби, проведення належної медичної експертизи з урахуванням діагнозу його захворювання.

Відповідач же стверджує, що відносно позивача була проведена ВЛК, в свою чергу яка, за результатами огляду позивача дійшла висновку, що на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ останній визнаний придатний до військової служби.

Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (даліЗакон № 2232-ХІІ) військовий обов`язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов`язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п`ята статті 1 Закону № 2232-ХІІ).

Частиною першою статті 2 Закону № 2232-ХІІ встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 2 Закону № 2232-ХІІ проходження військової служби здійснюється громадянами Україниу добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом: призову громадян України на військову службу; прийняття громадян України на військову службу за контрактом (частина перша статті 4 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до абзацу третього частини шостої статті 2 Закону № 2232-ХІІ до видів військової служби належить військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 39 Закону № 2232-ХІІ призов резервістів та військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (даліЗакон № 3543-ХІІ) встановлено, що мобілізаціякомплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захистуна організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 106 Основного Закону України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення. Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через засоби масової інформації (частини п`ята і шоста статті 4 Закону №3543-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ (даліУказ № 65/2022, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 3 Указу № 65/2022 встановлено, що мобілізація проводиться протягом 90 днів із дня набрання чинності цим Указом. Строк проведення загальної мобілізації продовжено згідно з Указом Президента України від 17.05.2022 № 342/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2264-ІХ, Указом Президента України від 12.08.2022 № 574/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2501-ІХ, та Указом Президента України від 07.11.2022 № 758/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2739-ІХ, відповідно з 25.05.2022 на 90 діб, з 23.08.2022 на діб та з 21.11.2022 на 90 діб.

Згідно зі статтею 4 Указу № 65/2022 постановлено призов військовозобов`язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відтак наказ Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (з основної діяльності) від 02.04.2022 № 48 «Про призов військовозобов`язаних на військову службу під час проведення мобілізації» був прийнятий під час проведення загальної мобілізації.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки Україниза викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки Україниза викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Згідно з абзацом першим частини п`ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки Українивідповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захистувідповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Абзацом третім частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

Громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки УкраїниГоловою Служби безпеки України (частина тринадцята статті 2 Закону № 2232-ХІІ).

Відповідно до абзацу другого частини п`ятої статті 22 Закону № 3543-ХІІ особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.

Отже, після прийняття Президентом України Указу № 65/2022 громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації. При цьому відповідні громадяни проходять обов`язковий медичний огляд.

Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (даліПоложення № 402), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертизаце, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (даліВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (даліДІВ), компонентами ракетного палива (даліКРП), джерелами електромагнітних полів (даліЕМП), лазерного випромінювання (даліЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (даліВМС Збройних Сил України) (абзац другий пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402).

Відповідно до абзацу першого пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (даліВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасові діючі).

Підпунктом 2.10.4 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 на ВЛК районного (міського) військового комісаріату покладається огляд контингентів відповідно до пункту 1.2 розділу І цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК військового комісаріату покладається огляд інших контингентів.

Таким чином, медичний огляд військовозобов`язаних, які призиваються на військову службу за призовом, проводять ВЛК районного (міського) військового комісаріату (територіального центру комплектування та соціальної підтримки).

Згідно з абзацом п`ятим підпунктом 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу І Положення № 402 персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Абзацами другим і третім пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 встановлено, що штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Отже постанови ВЛК відповідача, прийняті зокрема у формі довідок ВЛК, є обов`язковими до виконання.

У позовній заяві позивач, обґрунтовуючи протиправність оскаржуваної довідки, акцентує увагу на тому, що під час його призову на військову службу відповідачем протиправно не проведено відносно нього колегіальної військово-лікувальної комісії для прийняття і затвердження рішення призовної комісії про придатність чи непридатність до військової служби або хоча б у наданні документів на розгляд колегіальної обласної призовної комісії для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби, проведення належної медичної експертизи з урахуванням діагнозу його захворювання.

Як доказ своїм твердженням наявності в нього вказаного захворювання позивач надає суду докази медичні документи, що підтверджують наявності у нього такого захворювання як «Вроджена вада серця: відкрите овальне вікно СНо».

Так, під час розгляду даної справи суд встановив, що 01.05.2023 року ОСОБА_1 викликали до Краматорського районного територіального центру комплектування для проходження військово-лікувальної комісії на придатність його до військової служби.

Суд зазначає, що абзацом п`ятим підпункту 2.10.1 пункту 2.10 глави 2 розділу І «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» затверджено наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (даліПоложення № 402) персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Порядок медичного огляду військовозобов`язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період визначено главою 3 розділу ІI Положення № 402.

Медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів (підпункт 3.1 пункту 1 розділу ІІ Положення № 402).

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов`язаного одну із таких постанов (пункт 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402): "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог Положення (пункт 20.1 глави 20 розділу II Положення № 402).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (пункт 20.2 глави 20 розділу II Положення № 402).

Дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім`я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв`язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК) (пункт 22.1 глави 22 розділу II Положення № 402).

Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються: в) на військовозобов`язаних, резервістів - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку.

На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов`язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу.

Згідно із пунктом 22.2 глави 22 розділу II Положення № 402 Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії. Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та в історію хвороби записується дата та зміст постанови штатної ВЛК.

Так судом встановлено, що Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 № 212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації» створено та затверджено склад і порядок роботи ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП.

Так, у Додатку 1 до вказаного розпорядження надається склад військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

Наказом Відділу охорони здоров`я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 продовжено роботу військово-лікарської комісії при Краматорському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Наказом Відділу охорони здоров`я Краматорської міської ради від 26.04.2023 № 15 внесені зміни до наказу Відділу охорони здоров`я Краматорської міської ради від 30.03.2023 № 11 в частині складу військово-лікарської комісії які залучаються до роботи на призовній дільниці Краматорського районного ТЦК та СП.

Відповідно до довідки позаштатної ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП № 120/1956 від 01.05.2023, вх. № 08/4952 за підписом голови ВЛК та секретаря, скріпленої печаткою Краматорського районного ТЦК та СП, після проведеного медичного огляду ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП ОСОБА_1 на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби. Зазначена довідка підписана головою ВЛК ОСОБА_3 та секретарем ВЛК ОСОБА_4 , які входять до складу комісії згідно Додатку 1 до Розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 №212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації».

Крім того із картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 № 120/1956 від 01.05.2023 року встановлено, що вона підписана головою позаштатної ВЛК Краматорського районного ТЦК та СП - ОСОБА_3 , членами комісії та секретарем комісії та скріплена печаткою Краматорського районного ТЦК та СП.

Поряд з цим у записі № 1956 Книги протоколів засідань військово-лікарської комісії з питань придатності військовозобов`язаних при ІНФОРМАЦІЯ_5 № 01-08 (том 2), розпочатої 18.03.2023 та закінченої 16.05.2023 за рішенням комісії позивача визнано придатним до військової служби на підставі 74В графи ІІ Розкладу хвороб, графи Б ТДВ визнаний придатний до військової служби.

Отже у суду достатньо підстав вважати, що позивач пройшов колегіальну військово-лікарську комісію, склад якої затверджений Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації від 29.03.2023 № 212-р «Про роботу та затвердження складу позаштатної постійно діючої ВЛК при Краматорському районному ТЦК та СП під час мобілізації».

Стосовно твердження позивача щодо не врахування його діагнозу захворювання під час проведення медичного обстеження під час мобілізації суд зазначає наступне.

До статті 74 Розкладу хвороб включено: вроджені вади розвитку нервової системи Q00-Q07; вроджені вади розвитку ока, вуха, обличчя та шиї Q10 - Q18; вроджені вади розвитку системи кровообігу Q20-Q28; вроджені вади розвитку органів дихання Q30-Q34; щілина губи та піднебіння Q35-Q37; інші вроджені вади розвитку органів травлення Q38-Q45; целіакія К90.0; вроджені вади розвитку статевих органів Q50-Q56; вроджені вади розвитку сечової системи Q60-Q64; вроджені вади розвитку та деформації кістково-м`язової системи Q65-Q79; інші вроджені вади розвитку Q80-Q89; хромосомні аномалії Q90-Q99

Відповідно до статті 74 - в графи ІІ розладу хвороб придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

З огляду на вказане, враховуючи виявлені у позивача під час медичного огляду захворювання, відповідач правильно визначив пункти та статті вказаних захворювань за графою ІІ у розладі хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та правомірно, з урахуванням свої дискреційних повноважень, виніс постанову про придатність позивача до несення військової служби.

Заперечень з приводу наявності у позивача зазначених к оскаржуваній постанові захворювань позовна заява не містить.

В свою чергу, суд зазначає, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду, оскільки є компетенцією медичних працівників та посадових осіб ВЛК і як вказано у пункті "в" статті 64 Розкладу хвороб придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду по справах №820/5570/16 та №810/5009/18, яка враховується судом під час прийняття рішення у даній справі.

При цьому позивачем на підставі належних та достовірних доказів не доведено необ`єктивне визначення лікарями-спеціалістами ВЛК стану здоров`я позивача на момент огляду.

Суд зазначає, що у разі незгоди з висновками військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування позивач мав право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону, Центральної ВЛК) з питання перегляду рішення щодо його придатності до військової служби.

В свою чергу, Положенням №402 саме ВЛК регіону та ЦВЛК наділено повноваженнями переглядати та скасовувати висновки підпорядкованих ВЛК.

За таких обставин у суду відсутні підстави для скасування Довідки № 120/1956 військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.05.2023 року про призов позивача до лав Збройних Сил України за станом здоров`я в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року та придатність на підставі статті 74в графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_2 та секретаря Н.Ексарової.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132,159-161,164,192-194,224-228,241-247, 255,253-263,293-295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (юридична адреса: 84302, Донецька область, місто Краматорськ, вул. Тріумфальна, 10; ЄДРПОУ: 09513528) про скасування Довідки № 120/1956 військово-лікарської комісії Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.05.2023 року про призов ОСОБА_1 до лав Збройних Сил України за станом здоров`я в період мобілізації на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року та придатність на підставі статті 74в графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ до військової служби за підписом голови ВЛК ОСОБА_2 та секретаря Н.Ексарової та зобов`язання Краматорського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки призначити і провести відносно позивача повторне медичне обстеження військово-лікувальною комісією для прийняття рішення про придатність чи непридатність до військової служби під час мобілізації та винести Постанову згідно діючого законодавства з виключенням із військового обліку.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 26 липня 2023 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров