Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2023 року Справа№200/3489/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Красногорівський вогнетривкий завлд» до Мар`їнського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
13 липня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява приватного акціонерного товариства «Красногорівський вогнетривкий завлд» до мар`їнського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі також ВДВС) в якій позивач просить: 1) визнати протиправними дії державного виконавця ВДВС з відкриття 16.06.23 виконавчого провадження №72046873 та вжиття заходів з примусового виконання виконавчого листа №200/7593/21 від 22.09.2021, виданого Донецьким окружним адміністративним судом; 2) скасувати постанови ВДВС у виконавчому провадженні №72046873 про відкриття виконавчого провадження від 16.06.2023 та про арешт коштів боржника від 16.06.23.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на теперішній час на примусовому виконанні у ВДВС знаходиться виконавче провадження №72046873 щодо примусового виконання виконавчого листа №200/7593/21 від 22.09.2021, виданого Донецьким окружним адміністративним судом. На думку позивача відповідач протиправно вчинив дії з відкриття виконавчого провадження щодо боржника - ПрАТ «Красногорівський вогнетривкий завод» з примусового виконання судового рішення, а також винесено постанову про накладення арешту на кошти в банківських установах, що суперечить вимогам пункту 10.2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження».
Позивач, посилаючись на приписи Закону України «Про виконавче провадження», вважає такі дії та рішення відповідача протиправною у зв`язку з чим звернулася до суду із цим позовом.
17 липня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 27 липня 2023 року о 13.30 год., про що постановлена ухвала.
24 липня 2023 року до суду надійшли пояснення з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в яких представник заперечує проти задоволення позову, оскільки вважає, що дії та рішення ВДВС повністю відповідають вимогам чинного законодавства.
25 липня 2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позову, оскільки Мар`їнський ВДВС у Покровському районі Донецької області СМУ Мінюстиції з 01.07.2022 перемістився до м. Дніпро та спірні постанови про відкриття виконавчого провадження, а також про арешт коштів боржника винесені 16.06.2023 у м. Дніпро, територія якого не входить до переліку територій, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточені (блоковані), а відтак визначена заборона на спірні правовідносини не розповсюджується.
Всі учасники справи подали заяви про розгляд справи без їх участі.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні.
У відповідності до частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Приймаючи до уваги наведене та враховуючи приписи чинного процесуального законодавства, суд дійшов висновку про розгляд справи у письмовому провадженні та вирішення справи за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - приватне акціонерне товариство «Красногорівський вогнетривкий завод», код ЄДРПОУ 00191744, місцезнаходження: 85630, Донецька обл., Мар`їнський р-н, м. Красногорівка, вул. Ахтирського, буд. 4.
16 червня 2026 року державним виконавцем Мар`їнського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постаново про відкриття виконавчого провадження №72046873 з примусового виконання виконавчого листа №200/7593/21, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 22.09.2021, про стягнення з ПАТ «Красногорівський вогнетривкий завод» на користь ГУ ПФУ в Донецькій області заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за списком №1) за період з червня 2018 по квітень 2021 року включно в сумі 846406,27 грн.
Адресою боржника зазначено Донецька область, Покровський район, м. Красногорівка, вул. Ахтирського, 4.
Також, 16 червня 2023 року державним виконавцем Мар`їнського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у виконавчому провадженні №72046873 винесено постаново про арешт коштів боржника.
Позивач оскаржує вищевказані дії та рішення відповідача, як такі що суперечать вимогам пункту 10.2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження».
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
На підставі пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1404 відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно пункту 1 частини першої статті 26 Закону № 1404 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною п`ятою статті 26 Закону № 1404 визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1404 виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
В подальшому чисельними Указами Президента України, затвердженими відповідними законами, воєнний стан продовжений та триває і на теперішній час.
19 серпня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння процесам релокації підприємств в умовах воєнного стану та економічного відновлення держави» від 28.07.2022 № 2468.
Цим законом абзац п`ятнадцятий пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1404 викладено в редакції, відповідно до якої, забороняється у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (з дати віднесення територій до таких, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій до моменту виключення таких територій з переліку.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі - Перелік).
Станом на 23 вересня 2022 року до зазначеного Переліку включено Покровський район, зокрема, Мар`їнську міську територіальну громаду.
Відповідно до Закону № 1404 була прийнята Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 з наступними змінами та доповненнями (далі - Інструкція № 512/5).
На підставі абзацу третього пункту 4 розділу І Інструкції № 512/5 під час дії воєнного стану виконання рішень, місцем виконання яких згідно з частиною першою статті 24 Закону є територія, на якій ведуться активні бойові дії або тимчасово окупована, інформація про які міститься в переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (далі - Перелік), здійснюється органом державної виконавчої служби, компетенція якого поширюється на таку територію, за умови якщо такий орган змінив місцезнаходження/місцерозташування на іншу території України або органом державної виконавчої служби, визначеним Міністерством юстиції України за поданням/пропозиціями Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
Згідно абзацу четвертого пункту 4 розділу І Інструкції № 512/5 у разі якщо місцезнаходженням органу державної виконавчої служби є територія, включена до Переліку, такий орган може змінити місцезнаходження/місцерозташування на іншу територію України та здійснювати примусове виконання рішень, місцем виконання яких є територія, на яку поширюється компетенція цього органу державної виконавчої служби. Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України письмово повідомляє адміністратора автоматизованої системи виконавчого провадження про зміну місцезнаходження/місцерозташування органу державної виконавчої служби.
Аналіз вищезазначених приписів нормативно-правових актів свідчить, що рішення про відкриття виконавчого провадження приймається виконавцем за місцезнаходженням (розташуванням) органу ДВС, тобто вчинення виконавчої дії нерозривно пов`язано з локацією органу ДВС.
Встановлена Законом № 1404 заборона відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), пов`язана не з реєстрацією боржника на такій території, а із забороною саме виконавцям вчиняти виконавчі дії, у тому числі відкриття виконавчих проваджень, перебуваючи на територіях, визначених наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75.
Отже, за умови зміни органом ДВС свого місцезнаходження, відповідно до положень п. 4 розділу І Інструкції № 512/5, приписи п.10-2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1404 в частині заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень не застосовуються.
При цьому Закон № 1404 не містить обмежень щодо відкриття виконавчих проваджень та проведення виконавчих дій відносно боржників, які знаходяться на територіях, визначених Переліком.
Як свідчать матеріали справи, позивач - ПрАТ «Красногорівський вогнетривкий завод» та відповідач Мар`їнський ВДВС зареєстровані на території Мар`їнської міської територіальної громади, яка, відповідно до Переліку, віднесена до територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Тобто, на відповідача розповсюджуються приписи абз. 15 п. 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1404 щодо заборони у період дії воєнного стану в Україні відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій відповідно до Переліку, за умови знаходження на такій території без переміщення до інших, не визначених Переліком, територій.
Разом з тим, Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 29.06.2022 № 85/В "Про зміну місця розташування територіальних відділів державної виконавчої служби у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)" (втратив чинність), далі Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 05.12.2022 № 388/АГ «Про зміну місця розташування територіальних відділів державної виконавчої служби у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)» (чинний) визначено місце розташування органів державної виконавчої служби Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), зокрема, відповідачу з 01.07.2022 визначено місце розташування - місто Дніпро, яке Переліком не передбачено.
Таким чином, оскільки Мар`їнського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з 01.07.2022 перемістився до м. Дніпро та спірні постанови про відкриття виконавчого провадження, про арешт коштів боржника винесені 16.06.2023, тобто після переміщення відповідача до м. Дніпро, територія якого не входить до переліку територій, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточені (блоковані), то на спірні правовідносини норма п. 10-2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1404 в частині заборони відкриття виконавчого провадження та вжиття заходів примусового виконання рішень, - не розповсюджується.
Такі ж висновки зроблені Першим апеляційним адміністративним судом у постанові від 19 червня 2023 року, що прийнята за результатами розгляду справи №200/5170/22, між тими самими сторонами та з аналогічного предмету.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на викладене, суд вважає, що оскаржувані дії та рішення винесені (вчинені) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для задоволення позову.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для розподілу судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову приватного акціонерного товариства «Красногорівський вогнетривкий завлд» (місце проживання: 85630, Донецька область, Мар`їнський район, м. Красногорівка, вул. Ахтирського, буд. 4, ЄДРПОУ 00191744) до Мар`їнського відділу державної виконавчої служби у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: 85612, Донецька область, Мар`їнський р-н, м. Курахове, проспект Соборний, буд. 4, ЄДРПОУ 34849572), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та скасування рішень відмовити повністю.
Рішення суду набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Лазарєв