Ухвала суду № 112436703, 26.07.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2023
Номер справи
320/13676/20
Номер документу
112436703
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про встановлення строку для подання звіту

26 липня 2023 року 320/13676/20

Київський окружний адміністративний суд Терлецька О.О., розглянувши в місті Києві у письмовому провадженні питання про встановлення строку для надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області ,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області .

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 у судовій справі № 320/13676/20 задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.

Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо призначення додаткового розміру пенсії як особі з інвалідністю ІП групи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою 1 категорії у сумі 170,82 грн. неправомірними. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) призначити пенсію ОСОБА_2 у розмірі згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції від 06.06.1996 року в сумі 6 мінімальних пенсій за віком.

02.11.2021Київський окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 320/13676/20 про примусове виконання судового рішення від 05.04.2021.

12.01.2022старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Коломієць І.М. відкрито виконавче провадження № 68102751 з примусового виконання виконавчого листа № 320/13676/20, виданого Київським окружним адміністративним судом 02.11.2011.

30.06.2022старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Коломієць І.М. на Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області за невиконання рішення суду накладено штраф на користь держави у розмірі 10200 грн.

30.06.2022старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Коломієць І.М. до Головного управління Національної поліції у Київській області направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 382 КК України.

Отже, протягом тривалого періоду часу, зокрема більше як два роки, рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишається невиконаним.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення € обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.

Відповідно до частин 2 статті 14 КАС України, судові рішення, що набрати законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Частинами 2, 4 статті 372 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

За змістом статті 17 Закону7 України "Про виконання рішень та застосуванняпрактики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 №3477-IV, суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У свою чергу, статтею 382 КАС України встановлено спосіб здійснення судового контролю за виконанням судового рішення. Зокрема, відповідно до частин 1-2 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що стаття 382 КАС України надає право суду, який ухвалив відповідне судове рішення, з метою забезпечення його належного виконання, застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати до суду звіт про виконання такого судового рішення у строк, встановлений судом.

Для застосування наведених процесуальних заходів повинні існувати відповідні правові підстави. Зокрема, правовою підставою для зобов`язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення у порядку статті 382 КАС України може слугувати наявність у суду об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю судове рішення залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.

Відповідні правові позиції наведені у постановах Верховного Суду від 27.02.2020 у справі №0640/3719/18 та від 11.06.2020 у справі №640/13988/19.

Враховуючи наведене та зважаючи на тривалий період невиконання судового рішення про визнання дій відповідача протиправними та зобов`язання вчинити дії, позивач вважає, що мають місце підстави для вжиття заходів судового контролю за його виконанням шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись статтями 243,248,382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Заяву про встановлення судового контролю задовольнити.

2. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 у судовій справі № 320/13676/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області протягом одного місяця з дня постановления судом ухвали подати звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 у справі № 320/13676/20.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Терлецька О.О.