Постанова № 11243096, 06.07.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
06.07.2010
Номер справи
2а-3908/10/10/0170
Номер документу
11243096
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

06.07.10Справа №2а-3908/10/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Левченко Д.С.,

за участю представників сторін:

від позивача – не з’явився;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим

до Управління комунального господарства с. Углове

про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та штрафним санкціям,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Управління комунального господарства с. Углове та просить стягнути з Управління комунального господарства с. Углове на користь позивача суму заборгованості зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам відповідача за період з червня 2009 року по грудень 2009 року та з фінансових санкцій (у тому числі зі штрафних санкцій і пені) на загальну суму 127083,59 гривень.

Від позивача 17.05.2010 року надійшли уточнені позовні вимоги, відповідно до яких посилаючись на арифметичну помилку, позивач просив стягнути з відповідача заборгованості зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам відповідача за період з червня 2009 року по грудень 2009 року у сумі 123300,48 гривень та з фінансових (штрафних) санкцій у сумі 935,05 гривень та пені у сумі 2848,15 гривень, а всього - 127083,68 гривень.

Позивач та відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином: відповідач рекомендованою кореспонденцією (поштові повідомлення - а.с.64) та під розписку (а.с.65), відповідач клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив; позивач надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Суд, приймаючи до уваги, клопотання позивача щодо розгляду справи за їх відсутністю, ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, враховуючі, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, керуючись ч.3 ст. 122, ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представників позивача та відповідача.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі - Закон) всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками визнаються роботодавці - підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Управління комунального господарства с. Углове (код ЄДРПОУ 31715622, юридична адреса: 98435, АР Крим, Бахчисарайський район, с. Углове, вул. Леніна, буд. 64), зареєстровано 07.12.2001 року Бахчисарайською районною державною адміністрацією АР Крим, про що в журналі обліку реєстраційних справ за №04055771ю0010151 (а.с.29).

Судом встановлено, що Управління комунального господарства с. Углове зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в Бахчисарайському районі АР Крим, у зв'язку з чим відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону страхувальник зобов’язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону встановлено, що страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті, за червень 2009 року відповідач зобов’язався сплатити – 22603,66 гривень (а.с. 14-15), за липень 2009 року відповідач зобов’язався сплатити 23056,80 гривень (а.с.16-17), за серпень 2009 року – 20230,40 гривень (а.с.18-19), за вересень 2009 року – 16906,90 гривень (а.с.20-21), за жовтень 2009 року – 15527,36 гривень (а.с.22-23), за листопад 2009 року – 22877,46 гривень (а.с.24), за грудень 2009 року – 2097,90 гривень (а.с.26-27), а взагалі – 123300,48 гривень.

Згідно з розрахунками суми заборгованості (а.с.6,58), довідки УПФУ Бахчисарайського району АР Крим № 58 від 12.05.2010 року (а.юс.38), картки особового рахунку відповідача (а.с. 39-52)витягу з реєстру банківських платежів за період з 01.01.2010 року по 06.07.2010 року сума заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з червня по грудень 2009 року в розмірі 123300,48 гривень не сплачена, що підтверджено клопотанням позивача про розгляд справи за їх відсутністю.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив заборгованість по страховим внескам за червень 2009 року в сумі – 22603,66 гривень в строк до 20.07.2009 року, за липень 2009 року в сумі - 23056,80 гривень в строк до 20.08.2009 року, за серпень 2009 року в сумі – 20230,40 гривень в строк до 20.09.2009 року, за вересень 2009 року в сумі – 16906,90 гривень в строк 20.10.2009 року, за жовтень 2009 року в сумі – 15527,36 гривень в строк до 20.11.2009 року, за листопад 2009 року в сумі – 22877,46 гривень в строк 20.12.2009 року та за грудень 2009 року в сумі – 2097,90 гривень в строк до 20.01.2010 року, а взагалі – 123300,48 гривень, що зазначені ним самостійно в розрахунках сум страхових внесків.

Частиною 2 статті 106 Закону встановлено, що суми страхових внесків, своєчасно не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій.

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій пунктом 6 частини 1 статті 64 Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Рішенням № 327 від 17 серпня 2009 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду» до Управління комунального господарства с. Углове застосовано стягнення штрафу у розмірі 418,16 гривень та нарахована пеня у розмірі 1254,31 гривень за період з 05.06.2009 року по 18.06.2009 року (а.с.10-11).

Зазначене рішення було вручено відповідачу 17 серпня 2009 року, що підтверджується підписом представника відповідача на рішенні (а.с.10 зворотна сторінка).

Рішенням № 394 від 03 вересня 2009 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду» до Управління комунального господарства с. Углове застосовано стягнення штрафу у розмірі 409,09 гривень та нарахована пеня у розмірі 1215,47 гривень за період з 15.08.2009 року по 02.09.2009 року (а.с.12-13).

Зазначене рішення було вручено відповідачу 09 вересня 2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.12 зворотна сторінка).

Рішенням № 704 від 17 листопада 2009 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду» до Управління комунального господарства с. Углове застосовано стягнення штрафу у розмірі 107,80 гривень та нарахована пеня у розмірі 378,37 гривень за період з 04.09.2009 року по 06.11.2009 року (а.с.8-9).

Зазначене рішення було вручено відповідачу 28 листопада 2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.8 зворотна сторінка).

Відповідно до п.2 частини 9 статті 106 Закону за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум –у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум –у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум –у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Розрахунок штрафної санкції у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3 Інструкції.

Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений правомірно.

Таким чином, розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 05.06.2009 року по 18.06.2009 року складає у розмірі - 418,16 гривень; за період з 15.08.2009 року по 02.09.2009 року складає у розмірі 409,09 гривень та за період з 04.09.2009 року по 06.11.2009 року складає у розмірі 107,80 гривень, а в загалі 935,05 гривень.

Відповідно до частини 1 статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов’язані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 9 статті 106 Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений вірно, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача.

Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 05.06.2009 року по 18.06.2009 року складає у розмірі – 1254,31 гривень; за період з 15.08.2009 року по 02.09.2009 року складає у розмірі 1215,47 гривень та за період з 04.09.2009 року по 06.11.2009 року складає у розмірі 378,37 гривень, а в загалі 2848,15 гривень.

Цей факт також підтверджується розрахунком заборгованості Управління комунального господарства с. Углове по збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, відповідно до якого відповідач має заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по розрахункам за період з червня 2009 року по грудень 2009 року включно та рішенням № 327 від 17.08.2009 року, № 394 від 09.08.2009 року та № 704 від 28.11.2009 року в загальній сумі 127083,68 гривень.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Згідно з абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону протягом 10 днів з дня одержання вимоги страхувальник зобов’язаний сплатити суму недоїмки та суму штрафних санкцій.

На суму недоїмки зі сплати страхових внесків станом на 01.01.2010 року в розмірі 299763,88 гривень (у тому числі зі сплати недоїмки із страхових внесків на суму – 231390,13 гривень, фінансові санкції (штрафи) – 47236,10 гривень, пеня – 21137,65 гривень) Управлінням Пенсійного фонду в Бахчисарайському районі АР Крим виставлена вимога від 04.01.2010 року №Ю-10(а.с.28), яка 21.01.2010 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.28).

Судом встановлено, що у визначений абзацом 3 частини 3 статті 106 Закону 10-денний строк відповідач суми недоїмки за сплати страхових внесків, встановлені у вимозі від 04.01.2010 року № Ю 10 не погасив.

Таким чином, на порушення пунктів 4, 6 частини 2 статті 17, частини 6 статті 20 Закону відповідач своєчасно не сплатив зазначені ним в розрахунках суми страхових внесків в повному обсязі, що підтверджується довідками позивача, карткою особового рахунку відповідача та витягом з реєстру банківських платежів відповідача за період з 01.01.2010 року по 06.07.2010 року.

Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про погашення відповідачем заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, фінансових санкцій та пені по страховим внескам та про оскарження рішення у встановленому діючим законодавством порядку, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 127083,68 гривень.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", п.5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому відповідно до частини 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.

Крім того, згідно із частиною 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов’язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов’язкових платежів.

Таким чином, позовні вимоги Управління ПФУ в Бахчисарайському районі АРК є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 06 липня 2010 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 08 липня 2010 року.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Управління комунального господарства с. Углове (код ЄДРПОУ 31715622, юридична адреса: 98435, АР Крим, Бахчисарайський район, с. Углове, вул. Леніна, буд. 64) на користь Управління Пенсійного фонду України в Бахчисарайському районі АР Крим заборгованість в сумі 127083 (сто двадцять сім тисяч вісімдесят три) гривень 68 копійок, в тому числі погоджену заборгованість по страховим внескам на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в сумі 123300 (сто двадцять три тисячі триста) гривень 48 копійок, заборгованість по фінансовим (штрафним) санкціям в сумі 935 (дев’ятсот тридцять п’ять) гривень 05 копійок та пені в сумі 2848 (дві тисячі вісімсот сорок вісім) гривень 15 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги). Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя                                                   Кудряшова А.М.