Рішення № 112406829, 15.06.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2023
Номер справи
160/17385/22
Номер документу
112406829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2023 року Справа № 160/17385/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними дій та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Державної служби України з безпеки на транспорті щодо надсилання для примусового виконання постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, серії АА №00000424 від 08.08.2022;

- скасувати постанову заступника начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Астапової Ольги Володимирівни від 14.09.2022 про відкриття виконавчого провадження №69851271.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 07.11.2022р. по справі №160/17385/22, позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про визнання протиправними дій та скасування постанови повернуто позивачу.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.02.2023 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2022 року по адміністративній справі № 160/17385/22 - скасовано, справу направлено для продовження розгляду зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що 08.08.2022 року посадовою особою Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, серії АА №00000424, якою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000,00грн. 01.09.2022 року через банківську установу ним було повністю сплачено штраф за вказаною постановою серії АА №00000424 від 08.08.2022р. Однак, 14.09.2022 року державним виконавцем Заводського ВДВС у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) відкрите виконавче провадження №69851271 на підставі примусового виконання постанови серії АА №00000424 від 08.08.2022р., де стягувачем є відповідач-1. Позивач зазначає, що в матеріалах вищезазначеного виконавчого провадження містіться заява відповідача-1 від 02.09.2022 року про примусове виконання постанови серії АА №00000424 від 08.08.2022р., в якій зазначено про сплату ОСОБА_1 за постановою серії АА №00000424 від 08.08.2022р. грошових коштів у розмірі 34000,00 грн. Позивач вважає, що після повної сплати штрафу у розмірі 34000,00 грн. за постановою серії АА №00000424 від 08.08.2022р. ця постанова не могла бути передана на примусове виконання, а умови для її примусового виконання станом на 02.09.2022 року, були відсутні. Однак, маючи відомості про повну сплату штрафу, всупереч приписам ч. 2 ст. 300-2 КУпАП, відповідач-1 разом із заявою від 02.09.2022 року протиправно направив відповідачу-2 на примусове виконання постанову серії АА №00000424 від 08.08.2022р. Позивач вважає, що дії відповідача-1 стосовно направлення відповідачу-2 для примусового виконання постанови серії АА №00000424 від 08.08.2022р. є протиправними, оскільки відповідно приписів ч. 2 ст. 308 КУпАП, подвійний розмір штрафу сплачується виключно у порядку примусового виконання постанови, а отже до направлення постанови на примусове виконання, розмір встановленого постановою штрафу не змінюється.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року відкрито провадження по справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Вказана ухвала про відкриття провадження у справі, разом із копією позову та додатками були направлені на офіційні електронні адреси відповідачів, що підтверджується відповідним звітом, який наявний в матеріалах справи.

Від відповідача-1 (Державної служби України з безпеки на транспорті) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому останній просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень проти позовних вимог зазначає, що Державною службою України з безпеки на транспорті винесено постанову по справі про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АА № 00000424 від 08.08.2022р., якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34 000,00 грн. та яку останній отримав засобами поштового зв`язку 13.08.2022р. Позивач сплатив вказану суму штрафу (34000грн.) на 19-й день від дня набрання законної сили постановою (13.08.2022), що суперечить вимогам статті 300-2 КУпАП, у зв`язку з чим, було надіслано для примусового виконання вказану постанову серії АА № 00000424 від 08.08.2022р. Приймаючи до виконання виконавчий документ, державним виконавцем не було встановлено жодної із передбачених частиною четвертою статті 4 Закону №1404-VIII підстав, за яких виконавчий документ повертається стягувачу. У зв`язку із цим, встановивши, що виконавчий документ відповідав вимогам, що висуваються до нього Законом України «Про виконавче провадження», заступником начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Астаповою Ольгою Володимирівною правомірно відкрито виконавче провадження з виконання зазначеної постанови.

Відповідач-2, відзив на позовну заяву або будь-яких пояснень з приводу заявлених позовних вимог не надав.

Зважаючи на те, що відповідача-2 було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі, своїм правом на подання відзиву відповідач-2 не скористався, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

На підставі ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.

Судом встановлено, що головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Василенко Іриною Володимирівною було складено постанову від 08.08.2022 року серії АА №00000424, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 132-1 КУпАП у розмірі 34000грн. Також, постановою повідомлено, що згідно із частиною 2 статті 308 КУпАП в разі несплати штрафу в строк, установлений частиною 2 статті 300-2 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови орган державної виконавчої служби з правопорушника стягують штраф у подвійному розмірі 68000грн.

Вказана постанова була направлена на адресу ОСОБА_1 та отримана останнім 13.08.2022р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.

Відповідно до квитанції №0.0.2660723908.1 від 01.09.2022 року ОСОБА_1 було сплачено штраф у розмірі 34000грн.

Департамент реалізації державної політки та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся із заявою від 02.09.2022 року №6606/3.6/14-22 до Заводського відділу державної виконавчої служби у м. Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про примусове виконання постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованому в автоматичному режимі, стосовно осіб, які мають реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, зазначених у статті 14-3 КУпАП серії АА №00000424 від 08.08.2022 року для стягнення з ОСОБА_1 штрафу у розмірі 68000грн.

В заяві стягувача заначено, що за виконавчим документом боржник частково сплатив 34000грн. на 19 день від дня набрання законної сили постановою, що суперечить вимогам ст.300-2 КУпАП. У зв`язку з цим, просить стягнути з боржника суму штрафу у розмірі 34000грн.

Вказана заява від 02.09.2022р. про примусове виконання постанови разом із постановою у справі про адміністративне правопорушення серії АА №00000424 від 08.08.2022 року отримана Заводським відділом державної виконавчої служби у м. Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) - 13.09.2023р., що підтверджується вхідним штампом.

Заступником начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Астаповою Ольгою Володимирівною прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження від 14.09.2022 року №69851271, відкрито виконавче провадження з примусового виконання постанови АА №00000424 від 08.08.2022р., виданої Державною службою України з безпеки на транспорті про стягнення на користь держави залишку несплаченого адміністративного штрафу в сумі 34000грн.

Згідно відомостей з Автоматизованої системи виконавчих проваджень вбачається, що виконавче провадження № 69851271, яке відкрито 14.09.2022р., боржник: ОСОБА_1 , стягувач: Державна служба України з безпеки на транспорті, - завершено.

Крім того, судом встановлено, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.01.2023р. Заводський відділ державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) було перейменовано в Заводський відділ державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Поняття та особливості здійснення виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) визначено Законом України Про виконавче провадження (далі Закон № 1404-VIII).

Відповідно до ст.1 Закону 1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до п. 6, 7 ч. 1 ст. 3 Закону №1404-VIII примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, в тому числі таких виконавчих документів, як постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом, рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

У відповідності до частин 1, 3 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Частиною 1 ст. 26 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до ст.291 КУпАП постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, та постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ст.132-2 цього Кодексу, набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.

Статтею 300-1 КУПАП передбачений Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису).

В силу частини 2 ст.300-1 КУПАП у разі несплати штрафу особами, зазначеними у частинах 1 та 2 статті 14-2 цього Кодексу, протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сферах безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів така постанова підлягає примусовому виконанню.

Отже, примусовому виконанню підлягає постанова про накладення адміністративного стягнення в разі, якщо протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою - не сплачено штраф.

Також, статтею 300-2 КУПАП передбачений Порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті.

В силу вказаної частини 1 вказаної статті у разі сплати особами, зазначеними у статті 14-3 цього Кодексу, штрафу протягом 10 днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті така постанова вважається виконаною.

У разі несплати штрафу особами, зазначеними у частині 1 цієї статті, постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті підлягає примусовому виконанню протягом 30 днів з дня набрання нею законної сили.

На думку суду аналіз зазначеної норми дає підстави для висновку, що примусовому виконанню (протягом 30 днів) підлягає постанова, у разі не сплати штрафу.

Отже державний виконавець при відкритті провадження має перевірити, чи виконана постанова про накладення штрафу (а саме, чи сплачений штраф до відкриття виконавчого провадження).

Матеріалами справи підтверджується, що постановою від 08.08.2022 року серії АА №00000424 на позивача накладено адміністративне стягнення в розмірі 34000грн.

З матеріалів справи видно, що позивачем згідно квитанції №0.0.2660723908.1 від 01.09.2022 року сплачено штраф у розмірі 34000грн., що визначений постановою АА №00000424 від 08.08.2022р., що не заперечується відповідачем.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що 01.09.2022 року позивачем сплачено штраф у розмірі 34000грн., що визначений постановою серії АА №00000424 від 08.08.2022, натомість, після сплати штрафу в повному обсязі, державним виконавцем приймається Постанова про відкриття виконавчого провадження від 14.09.2022 року №69851271.

Суд вважає, що в даному випадку державним виконавцем не досліджено в повному обсязі обставин, що дають підстави для відкриття виконавчого провадження, а саме порушена норма частин 2 ст.301-1, 300-2 КУПАП, які передбачають, що у разі несплати штрафу особами, зазначеними у частині 1 цієї статті, протягом 30 днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сферах безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів така постанова підлягає примусовому виконанню.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки позивачем до відкриття виконавчого провадження у повному обсязі виконана постанова серії АА №00000424 від 08.08.2022р. та сплачено штраф, то у державного виконавця були відсутні підстави для дій, спрямованих на примусове виконання постанови серії АА №00000424 від 08.08.2022, а саме відкриття виконавчого провадження №69851271 від 14.09.2022 року.

Суд вважає, що додатковий тягар щодо сплати штрафу на позивача покладено необґрунтовано та є несправедливим, оскільки відповідач (державний виконавець) не перевірив, що до відкриття виконавчого провадження позивачем у повному обсязі сплачено штраф.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 160/16455/22 від 30.05.2023р.

Крім того, суд зазначає, що згідно відомостей з Автоматизованої системи виконавчих проваджень вбачається, що виконавче провадження № 69851271, яке відкрито 14.09.2022р., божник: ОСОБА_1 , стягувач: Державна служба України з безпеки на транспорті, - завершено.

При цьому належним способом захисту порушеного права є лише такий спосіб, який відповідає вимогам матеріального закону і призводить до поновлення прав позивача до такого стану, що існував до порушення права, а якщо відновлення такого стану є неможливим - компенсує позивачу шкоду, завдану неправомірним рішенням.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про скасування постанови заступника начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Астапової Ольги Володимирівни від 14.09.2022р. про відкриття виконавчого провадження №69851271 підлягають задоволенню.

При цьому, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позову в частині визнання протиправними дій Державної служби України з безпеки на транспорті для примусового виконання постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, серії АА №00000424 від 08.08.2022р., оскільки надсилання відповідних документів до примусового виконання це дискреційні повноваження відповідного суб`єкта владних повноважень.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд враховує норми частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідності до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до частини 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Таким чином, враховуючи те, що відповідач-2 у справі є суб`єктом владних повноважень, відзив на позовну заяву не подано без поважних причин, суд вважає за необхідне, кваліфікувати такі дії відповідача-2, як визнання позову.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

Відповідно до ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь позивача сплачену ним суму судового збору відповідно до розміру задоволених позовних вимог у розмірі 992,40грн.

Керуючись ст.ст.241-250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, пр.Перемоги, 14, ЄДРПОУ 39816845), Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса: вул.Васильєвська, буд.64, м.Кам`янське, Дніпропетровська обл., 51925, код ЄДРПОУ 34974176) про визнання протиправними дій та скасування постанови задовольнити частково.

Постанову заступника начальника Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Астапової Ольги Володимирівни від 14.09.2022 про відкриття виконавчого провадження №69851271 - скасувати.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Заводського відділу державної виконавчої служби у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (адреса: вул.Васильєвська, буд.64, м.Кам`янське, Дніпропетровська обл., 51925, код ЄДРПОУ 34974176) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40грн. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова