Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 липня 2023 року № 520/11970/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 02.01.2023 № 9204850012999 про відмову ОСОБА_1 у переведенні перерахунку пенсії щодо переходу з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 , ( паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП відсутній), пенсію у зв`язку з втратою годувальника з моменту звернення 27.12.2022.
- стягнути в користь ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП відсутній) з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 1 поверх, м. Харків код ЄДРПОУ 14099344) та Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області (вул. Герцена, буд. 10, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ:21318350) солідарно, за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати на правничу допомогу у розмірі - 10385,00 (десять тисяч триста вісімдесят п`ять гривень 00 коп.) грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак, відповідач відмовив у переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника з тих підстав, що позивачем не підтверджено факт перебування на утриманні свого чоловіка. Позивач вважає, що відмова відповідача у переведенні з пенсії за віком на пенсію у зв`язку з втратою годувальника порушує її конституційні права та є протиправною.
Ухвалою суду від 29.05.2023 по справі відкрито спрощене провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відзиві на позовну заяву, позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позивач не надала до органу Пенсійного фонду документів, що підтверджували б факт перебування на утриманні у чоловіка, підстав для переведення позивача на пенсію у зв`язку з втратою годувальника не було.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, не погоджуючись з позовними вимогами, подав відзив на позовну заяву зазначив, що згідно п. 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 із змінами за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймається документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за одні адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний ви місця проживання в Україні", або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт. У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку. На підставі викладеного, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в Харківській області, отримую пенсію за віком.
30 серпня 2011 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 , виданим Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції 30.08.2011, актовий запис № 409.
Померлий ОСОБА_2 мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорії).
На момент смерті ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Місце реєстрації ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_3 .
27.12.2022 позивач звернулась до відділу обслуговування громадян № 11 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про переведення на інший вид пенсії по втраті годувальника згідно Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності заяву було передано для розгляду до ГУПФ України в Хмельницькій області, яке прийняло рішення від 02.01.2023 за № 9204850012999 про відмову в перерахунку пенсії щодо переходу з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника.
Рішення мотивоване тим, що
- відповідно до п.п. 9 п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 25.11.2005 №22-1, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника надаються такі документи, померлого годувальника, також надається: документ про сумісне місце проживання (реєстрації) за однією адресою, документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника. Під час розгляду заяви виявлено, що відсутній документ, який засвідчує факт перебування на утриманні померлого годувальника згідно п. 2.11 Порядку.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно частиною першою статті 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Статтею 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, за яких пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Пунктом 1 частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що непрацездатними членами сім`ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Згідно з частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Отже, в силу наведених норм, необхідними умовами для переходу на пенсію у зв`язку з втратою годувальника є:
- непрацездатність членів сім`ї;
- перебування на утриманні померлого годувальника.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 2.3 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти»;
5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.
Відповідно до пункту 2.11. цього ж Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Як встановлено судом, підставою для відмови позивачу у переведенні на пенсію у разі втрати годувальника стало те, що остання не надала документ, який би підтверджував її перебування на утриманні померлого чоловіка.
Позивач у підтвердження свого фактичного місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 зазначає наступні медичні документи:
1) карту стаціонарного хворого № 262, у якій зазначена відповідна адреса, як постійне місце проживання;
2) декларацію № 0001 - Е512 - 0500 від 04.04.2019;
3) супровідний листок та талон до супровідного листка № 1133/808 КЗОЗ «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»;
4) лист Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» від 16.01.2023 № 01 -56/Б.
На думку позивача, карта стаціонарного хворого № 262, декларація № 0001 - Е512 - 0500 від 04.04.2019; супровідний листок та талон до супровідного листка № 1133/808 КЗОЗ «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф»; лист Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» від 16.01.2023 № 01 - 56/Б підтверджує той факт, що вона проживала за однією адресою з померлим годувальником, а саме по АДРЕСА_2 .
Крім того, позивач вказує, що факт її постійного проживання з померлим чоловіком за адресою: АДРЕСА_2 , у період з січня 2009 по травень 2021 підтверджується нотаріально посвідченою заявою сусідів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (від 07.07.2021, Р№ 1136, 1137).
Щодо зазначених вище доводів позивача, суд ставиться критично, наведені медичні документи не передбачені п. 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення, перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що у разі неможливості надати документи, факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження факту перебування позивача на утриманні померлого чоловіка, а саме документи, передбачені пунктом 2.11. Порядку № 22-1, чи рішення суду про встановлення факту перебування на утриманні померлого годувальника. Такі документи не були надані і відповідачу для переведення позивача на пенсію у разі втрати годувальника.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію у разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, а факт перебування позивача на утриманні померлого чоловіка не підтверджений належним чином, суд дійшов висновку, що пенсійний орган, відмовляючи позивачу у переведенні з пенсії за віком на пенсію у разі втрати годувальника діяв в межах, на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд.5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова