Рішення № 112376454, 24.07.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2023
Номер справи
380/7521/23
Номер документу
112376454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/7521/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2023 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства Оператор газороздільної системи Львівгаз до Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження, -

встановив:

Позивач звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), в якій просив суд:

1. Визнати протиправними та скасувати:

1.1. постанову від 24.01.2023 № 126 «Про накладення штрафу на АТ «ЛЬВІВГАЗ» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;

1.2. розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про усунення порушень АТ «ЛЬВІВГАЗ»» №21-р від 24.01.2023.

2. Стягнути з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНИХ СИСТЕМ «ЛЬВІВГАЗ» судові витрати у вигляді судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем проводилась позапланова перевірка щодо дотримання ним вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

За результатами перевірки, відповідачем складено акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у нафтогазовій сфері та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу від 29 грудня 2022 року № 376.

Вказує, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за результатами розгляду акта, прийнято постанову, якою накладення штрафу на Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" накладено штраф в розмірі 850 000 грн.

Вважає, що постанова від 24.01.2023 № 126 та розпорядження №21-р від 24.01.2023 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

До суду 09.05.2023 за вх. №33190 надійшов відзив, в якому відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема: у сфері енергетики: діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу.

Зазначає, що відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2022 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 17 листопада 2021 року № 2222 (у редакції постанови НКРЕКП від 09 вересня 2022 року № 1116), та посвідчення на проведення планової перевірки від 22 листопада 2022 року №402 проведено позапланову перевірку щодо дотримання позивачем вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

Вказує, що за результатами перевірки, відповідачем складено акт від 29 грудня 2022 року № 376. В подальшому, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за результатами розгляду акта, прийнято постанову, якою на Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" накладено штраф в розмірі 850 000 грн. Відповідач вважає, що постанова від 24.01.2023 № 126 та розпорядження №21-р від 24.01.2023 є правомірними, оскільки прийняті в межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.

До суду 23.05.2023 за вх. №37459 надійшла відповідь на відзив, в якій Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" просить задовольнити позовні вимоги. Вважає, що твердження, що викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву, не спростовують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

До суду 29.05.2023 за вх. №39466 та 02.06.2023 за вх. №40822 надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких відповідач зазначив, що визнає відповідь позивача на відзив необґрунтованою, а твердження, зазначені у відповіді на відзив - безпідставними, процесуально невиваженими та такими, які жодним чином не спростовують позиції Регулятора, яка викладена у відзиві на позовну заяву. У задоволенні позовної заяви Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" просить відмовити в повному обсязі.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що від 17.04.2023 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути суддею Грень Н.М. одноособово в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 22.05.2023 клопотання представника позивача задоволено. Продовжено Акціонерному товариству Оператор газороздільної системи Львівгаз строк для надання відповіді на відзив, протягом 5 календарних днів з дня отримання даної ухвали.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

Відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2022 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 17 листопада 2021 року № 2222 (у редакції постанови НКРЕКП від 09 вересня 2022 року № 1116), та посвідчення на проведення планової перевірки від 22 листопада 2022 року №402, у період з 02.12.2022 по 29.12.2022 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проводилась позапланова перевірка щодо дотримання ним вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу.

За результатами перевірки, відповідачем було складено акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у нафтогазовій сфері та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу №376 від 29.12.2022 року.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем виявлені та зафіксовані в акті перевірки порушення вимог законодавства.

Позивачем подано пояснення та заперечення від 01.04.2023 року №790-Сл-237-0123до акт перевірки.

Відповідачем, у результаті розгляду 24.01.2023 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, акта, складеного за результатами проведення планової перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов з розподілу природного газу №376 від 29.12.2022 року, установлено, що Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" порушило вимоги законодавства та Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови), а саме:

- пункт 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України "Про ринок природного газу", чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме:

- підпункту "а" пункту 1 частини першої статті 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 01 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 01 січня 2016 року,

- пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2493 (далі - Кодекс ГТС), та пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2497 (далі - Типовий договір транспортування), у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування,

- абзацу четвертого пункту 2 глави 2 розділу V Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року N 2494 (далі - Кодекс ГРМ) (у редакції, що діяла до 17 листопада 2021 року), у частині надання замовнику протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання дозволу на приєднання, проєкту договору на приєднання, проєкту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати,

- абзацу другого пункту 3 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині незабезпечення Оператором ГРМ порядку приєднання об`єкта чи земельної ділянки замовника (будівництво газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання) впродовж тримісячного строку після укладання договору на приєднання;

- пункту 2.1 глави 2 Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року N 1156 (далі - Стандарти та вимоги) (у редакції, що діяла до 10 листопада 2022 року), у частині забезпечення мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів при наданні послуг з розподілу природного газу споживачу або замовнику (у випадках недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів під час приєднання до газових мереж),

- пункту 2.3 глави 2 Стандартів та вимог у частині сплати Оператором ГРМ споживачу або замовнику (у разі недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів під час приєднання до газових мереж) компенсації у розмірах, наведених у додатку 1 до цих Стандартів та вимог,

- пункту 6.4 глави 6 Методики визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженої постановою НКРЕКП від 06 листопада 2020 року N 2033 (далі - Методика), у частині забезпечення достовірності документів, що подаються Оператором ГРМ для встановлення розмірів нормативних втрат/витрат газу;

- підпункт 6 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;

- підпункт 14 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог чинного Кодексу газорозподільних систем, а також виконання умов укладених із споживачами договорів розподілу природного газу відповідно до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого НКРЕКП;

- підпункт 16 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки), у визначеному розмірі та за цільовим призначенням;

- підпункт 19 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання в десятиденний термін на письмову вимогу постачальника договору на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання його споживачам, підключеним до газорозподільної системи ліцензіата;

- підпункт 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема розділу I Плану розвитку газорозподільної системи на 2021 - 2030 роки газорозподільного підприємства АТ "ЛЬВІВГАЗ", затвердженого постановою НКРЕКП від 30 грудня 2020 року N 2799 (зі змінами) (далі - розділ I (2021 рік) Плану розвитку);

- підпункт 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договорами транспортування природного газу;

- підпункт 29 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП;

- підпункт 30 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю));

- підпункт 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством, а саме підпунктів 1, 3 та 4 пункту 2 постанови НКРЕКП від 23 липня 2021 року N 1162 "Про накладення штрафу на АТ "ЛЬВІВГАЗ" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання" (далі - постанова N 1162);

- підпункт 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб`єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами;

- підпункт 8 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.

Оскаржуваною постановою, на позивача накладено штраф у розмірі 850 000 гривень за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов, а саме:

- пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу з дотриманням вимог Закону України "Про ринок природного газу", чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме:

- пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та пункту 4.1 Типового договору транспортування в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування,

- абзацу четвертого пункту 2 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині надання замовнику протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви про приєднання дозволу на приєднання, проєкту договору на приєднання, проєкту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати,

- абзацу другого пункту 3 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині незабезпечення Оператором ГРМ порядку приєднання об`єкта чи земельної ділянки замовника (будівництво газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання) впродовж тримісячного строку після укладання договору на приєднання,

- пункту 2.1 глави 2 Стандартів та вимог у частині забезпечення мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів при наданні послуг з розподілу природного газу споживачу або замовнику (у випадках недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів під час приєднання до газових мереж),

- пункту 2.3 глави 2 Стандартів та вимог у частині сплати Оператором ГРМ споживачу або замовнику (у разі недотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів під час приєднання до газових мереж) компенсацію у розмірах, наведених у додатку 1 до цих Стандартів та вимог,

- пункту 6.4 глави 6 Методики в частині забезпечення достовірності документів, що подаються Оператором ГРМ для встановлення розмірів нормативних втрат/витрат газу;

- підпункту 6 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;

- підпункту 14 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог чинного Кодексу газорозподільних систем, а також виконання умов укладених із споживачами договорів розподілу природного газу відповідно до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого НКРЕКП;

- підпункту 16 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки), у визначеному розмірі та за цільовим призначенням;

- підпункту 19 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання в десятиденний термін на письмову вимогу постачальника договору на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання його споживачам, підключеним до газорозподільної системи ліцензіата;

- підпункту 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема розділу I (2021 рік) Плану розвитку;

- підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договорами транспортування природного газу;

- підпункту 29 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених НКРЕКП;

- підпункту 30 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю));

- підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством, а саме підпунктів 1, 3 та 4 пункту 2 постанови N 1162;

- підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб`єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами;

- підпункту 8 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.

Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про усунення порушень АТ "Львівгаз" №21-р від 24.01.2023року зобов`язано позивача усунути порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 24 січня 2023 року N 126.

Вважаючи постанову від 24.01.2023 № 126 та розпорядження №21-р від 24.01.2023 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22 вересня 2016 року N 1540-VIII (далі Закон №1540-VIII).

Відповідно до статті 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Приписами статті 19 Закону №1540-VIII визначено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" до правопорушень на ринку природного газу віднесено, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.

Згідно з пунктом 5 частини 4 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" Регулятор, у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу, приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на час виникнення спірних правовідносин - від 51 000 грн до 850 000 грн. - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою від 14.06.2018 за №428 затвердила Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов.

Згідно пунктів 1.1. 1.2. та 1.3. цього Порядку його дія поширюється на суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - ліцензіати):

1) у сфері енергетики:

діяльності з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, зберігання енергії;

постачання електричної енергії споживачу;

трейдерської діяльності на ринку електричної енергії;

здійснення функцій оператора ринку електричної енергії;

здійснення функцій гарантованого покупця на ринку електричної енергії;

діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу;

діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом;

2) у сфері комунальних послуг:

діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії;

діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Цей Порядок застосовується НКРЕКП при здійсненні контролю за дотриманням законодавства та ліцензійних умов ліцензіатами шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок.

Цей Порядок установлює процедуру організації та проведення перевірок; порядок оформлення результатів перевірок; права та обов`язки голови та членів комісії з перевірки; права та обов`язки уповноваженої особи ліцензіата; контроль за виконанням рішень НКРЕКП; порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 14 Закону №1540-VIII засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу.

Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.

Регулятор на своїх засіданнях: 1) розглядає та приймає рішення з питань, що належать до його компетенції; 2) розглядає і схвалює в межах своїх повноважень проекти актів законодавства, пропозиції стосовно вдосконалення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) приймає нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції; 4) затверджує щорічний звіт Регулятора; 5) затверджує регламент Регулятора; 6) розглядає справи про адміністративні правопорушення; 7) розглядає справи щодо видачі ліцензій та дотримання суб`єктами господарювання ліцензійних умов, а також щодо застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та законодавства з питань державного регулювання діяльності суб`єктів природних монополій та суміжних ринків.

Частинами п`ятою та дев`ятою цієї статті встановлено, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями.

Рішення Регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Частиною першою статті 17 цього Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.

Щодо застосування відповідачем штрафної санкції за порушення підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов суд зазначає наступне.

Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання природного газу затверджені постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року №201.

Так, відповідно до підпунктів 15, 16, 27 пункту 2.2 глави 2 зазначених Ліцензійних умов при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: надавати послуги розподілу природного газу за тарифами, що встановлені НКРЕКП; використовувати кошти, отримані за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачені структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки) у визначеному розмірі та за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі"; здійснювати розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.

Постановою НКРЕКП в 22.12.2021 № 2759 Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «ЛЬВІВГАЗ» позивачу затверджено тариф на послуги розподілу природного газу у розмірі 1,69 грн за 1 м куб. на місяць (без урахування ПДВ), а також структуру тарифу на послуги розподілу природного газу згідно з додатком.

Відповідно до даних пункту 2.1.1 таблиці 1.17.2(сторінка 38 акта перевірки від 29 грудня 2022 року № 376) вартість скоригована на факт природного газу на технологічні та власні потреби складає 715 881,68 тис. грн. При цьому фактично позивачем для здійснення тарифної діяльності використано природного газу на суму 1 156 677,24 тис.грн.

Враховуючи наведене, заборгованість АТ "Львівгаз" перед ТОВ "Оператор ГТС України" виникла у зв`язку із перевищенням фактичної вартості послуг з розподілу природного газу над тарифною виручкою, передбаченою тарифом на розподіл природного газу, встановленим НКРЕКП.

За змістом статті 1 Закону України від 14 липня 2021 року №1639-IX "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" (надалі - Закон №1639-IX) заборгованість (грошові зобов`язання) суб`єктів ринку природного газу, що підлягає (підлягають) врегулюванню відповідно до цього Закону включає, зокрема:

заборгованість постачальників природного газу, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 01 січня 2020 року, не сплачена станом на розрахункову дату;

заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, за договорами про надання послуг з транспортування природного газу перед особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, не сплачена станом на розрахункову дату;

заборгованість операторів газорозподільних систем, у тому числі підтверджена судовими рішеннями, які набрали законної сили, та/або реструктуризована, за договорами з транспортування природного газу, укладеними з особою, що здійснює функції оператора газотранспортної системи з 01 січня 2020 року, яка виникла з 1 січня 2020 року по 28 лютого 2022 року включно.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону №1639-IX для участі у процедурі врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) суб`єкти ринку природного газу включаються до Реєстру, який веде Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Так, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01 листопада 2022 р. № 1375 Про включення АТ «ЛЬВІВГАЗ» до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу АТ "Львівгаз" включено до цього Реєстру.Зазначену постанову опубліковано на офіційному веб-сайті Регулятора 02.11.2022.

Оскільки зазначена акті перевірки заборгованість виникла не з вини АТ "Львівгаз", а також у зв`язку із тим, що вона підлягає врегулюванню відповідно до Закону №1639-IX, суд дійшов висновку, що Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24.01.2023 № 126, в частині зазначення порушення Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов є протиправною. У цьому контексті суд бере до уваги текст пояснювальної записки до законопроєкту № 3508-д від 04.06.2021 на основі якого був прийнятий Закон №1639-IX): «Прийняття законопроєкту обумовлюється необхідністю врегулювання комплексу нагальних проблем, що унеможливлюють подальше реформування ринку природного газу, перехід до прозорих конкурентних відносин у всіх сегментах ринку та припинення державного втручання в його функціонування… Чинниками, що істотно вплинули на утворення та накопичення вищезазначеної заборгованості, насамперед, є: …затвердження тарифів на розподіл природного газу для операторів газорозподільних мереж на економічно необґрунтованому рівні, який не дозволяв підприємствам покривати обґрунтовані витрати, що призвело до збитковості відповідної діяльності та штучного накопичення боргів перед кредиторами операторів газорозподільних мереж (розрахунки з НАК «Нафтогаз України» за природний газ для виробничо-технологічних витрат та з АТ «Укртрансгаз» за отримання послуги балансування)».

Одночасно суд зазначає, що висновком експерта №СЕ-19-23/27790-ЕК від 16.06.202 Державного науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України документально не підтверджено використання тарифної виручки для проведення попередньої оплати на закупівлю газу на власні потреби АТ "Львівгаз" за договорами купівлі-продажу природного газу від 16.04.2020 №12А167-139-20, від 29.10.2021 №12А167-1174-21 та від 03.12.2021 №12А167-1255-21, укладених між АТ Львівгаз та ТОВ ЙЕ Енергія на загальну суму 583 469 247,20 грн.

Щодо посилання позивача на порушення порядку застосування відповідальності у вигляді штрафу, суд зазначає, що Законом "Про ринок природного газу" встановлені види санкцій за правопорушення на ринку природного газу, а не почерговість їх накладення.

Однак, суд враховує, що в процесі розгляду справи, офіційно з`ясувавши усі обставини справи, суд не знайшов підтверджень порушення позивачем підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджені постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року N 201. А штраф у розмірі 850000 (вісімсот п`ятдесят тисяч) гривень був визначений позивачем з врахуванням того, що цей пункт відповідача ніби то порушив. А сама сума штрафу є максимальною, яку може застосувати відповідач до позивача.

Суд не може втручатися у дискреційні повноваження відповідача з визначення розміру штрафу. Але суд має перевірити законність процедур і підходів, які застосував відповідач при визначені штрафу, тому що суб`єкт владних повноважень, яким є НКРЕКП, може діяти виключно у рамках окреслених законом повноважень, за принципом «дозволено лише те, що прямо передбачено законом».

Як слідує зі змісту ч. 3 ст. 2 Закону України «Про ринок природного газу», рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень, прийняті на виконання норм цього Закону, мають відповідати принципам пропорційності, прозорості та недискримінації. Згідно з принципом пропорційності рішення (заходи) суб`єктів владних повноважень повинні бути необхідними і мінімально достатніми для досягнення мети задоволення загальносуспільного інтересу.

Суд вважає, що залишення чинним штраф застосований в тому числі й за порушення, якого позивач не вчиняв не відповідатиме принципу пропорційності. Водночас суд не може самостійно визначити новий розмір штрафу. Отже у цій частині позовні вимоги необхідно задовольнити постанову скасувати.

Стосовно правомірності розпорядження НКРЕКП від 24.01.2023 № 21-р Про усунення порушень АТ «ЛЬВІВГАЗ» то суд вважає за необхідне скасувати його в частині зобов`язання АТ Львівгаз усунути порушення підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договорами транспортування природного газу. Тому що суд дійшов до висновку, що постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24.01.2023 № 126, в частині зазначення порушення Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов є протиправною., а розпорядження є похідним від цієї постанови.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

позов Акціонерного товариства Оператор газороздільної системи Львівгаз (79039 м. Львів вул. Золота 42; ЄДРПОУ 03349039) до Національної комісії, що здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ вул. Смоленська 19; ЄДРПОУ 39369133), про визнання протиправними та скасування постанови та розпорядження задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.01.2023 № 126 «Про накладення штрафу на АТ «ЛЬВІВГАЗ» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання».

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24.01.2023 № 21-р Про усунення порушень АТ «ЛЬВІВГАЗ» в частині зобов`язання АТ Львівгаз усунути порушення підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договорами транспортування природного газу.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 21.07.2023.

Суддя Грень Н.М.