Постанова № 112363181, 19.07.2023, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
19.07.2023
Номер справи
127/7314/23
Номер документу
112363181
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 127/7314/23

Провадження №3/127/2112/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" липня 2023 р. м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Жмудь О.О., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли від Вінницької митниці Держмитслужби відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт гр. України НОМЕР_1 , виданий 05.01.2006 Калинівським РВ УМВС України у Вінницькій області, ІПН НОМЕР_2 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України,-

В С Т А Н О В И В:

Згідно протоколу про порушення митних правил № 0076/401000/23 від 26.01.2023 року, 06.09.2021 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Вінниця» Вінницької митниці керівником ФОП « ОСОБА_2 » гр. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) на основі договору про надання брокерських послуг № б/н від 06.09.2021 надано брокерські послуги громадянину ОСОБА_1 , а саме подано митну декларацію № UA401020/2021/045257 на товар: «Легковий автомобіль, що був у використанні:- марка-FORD;- модель - MONDEO; колір: синій; - ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 ;- дата першої реєстрації: 20.02.2001;- календарний рік виготовлення: 2001;- модельний рік виготовлення: 2001;- тип двигуна: дизельний; - об?єм двигуна: НОМЕР_4 ;- потужність двигуна: 85 кВт; - номер двигуна: не встановлено;- тип кузова: Седан;- колісна формула: 4?2;-кількість місць для сидіння згідно свідоцтва про реєстрацію: 5;- категорія транспортного засобу: М1;- призначений для використання по дорогах загального використання; - транспортний засіб не містить у своєму складі передавачі або приймачі; - торговельна марка: FORD;- виробник: Ford Werke A.G.;- країна виробництва: DE.» Вартість транспортного засобу згідно МД складає 42534, 00 грн.

Для здійснення декларування вказаного товару громадянин ОСОБА_1 надав декларанту ОСОБА_2 наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 27.04.2017; документ (рішення) щодо зняття транспортного засобу з обліку KD.5402.17640.2021 від 26.08.2021; умову купчі-продажу автомобіля № від 26.08.2021.

З метою проведення перевірки автентичності документів, наданих до митного оформлення товару «Легковий автомобіль, що був у використанні: - марка - FORD;- модель - MONDEO; - ідентифікаційний номер НОМЕР_3 » Вінницькою митницею надіслано лист від 23.12.2021 до департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби з пропозицією щодо направлення запиту до митних органів Р. Польща.

18.10.2022 Вінницькою митницею отримано лист Державної митної служби України (вх. № 11122/4-3), з відповіддю митних органів Р. Польща від 09.09.2022, згідно якої транспортний засіб марки «FORD»;- модель - MONDEO;- колір: синій;- ідентифікаційний номер НОМЕР_3 перебуває на обліку в відповідних органах в Р. Польща, уповноваженими органами Р. Польща не видавався документ про зняття з обліку вказаного транспортного засобу KD.5402.17640.2021 від 26.08.2021.

Таким чином, ОСОБА_1 було подано митному органу, як підставу для митного оформлення товару «Легковий автомобіль, що був у використанні:- марка-FORD;- модель - MONDEO; колір: синій; - ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 » підроблений документ KD.5402.17640.2021 від 26.08.2021, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

В судовому засіданні захисник Которощука В.М. вину не визнала, зазначила, що матеріали справи не містять докази, які б вказували на вчинення ОСОБА_1 дій, направлених на подання митному органу документів, що містять неправдиві відомості, з метою переміщення транспортного засобу через митний кордон України. ОСОБА_1 поклався і повністю довіряв брокеру, з яким і було підписано договір та сплачено кошти.

Представник митниці в судовому засіданні протокол про вчинення адміністративного правопорушення підтримала.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Порядок провадження у справах про порушення митних правил встановлений розділом ХІХ Митного кодексу України.

Згідно зі ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв`язку з оскарженням.

Статтею 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно зі ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органом для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України, характеризується вчиненням одноразової дії у певний час, а саме, під час митного оформлення товару, коли такий проступок може бути виявлений контролюючим органом, який з метою митного оформлення, засвідчує відомості, одержані під час митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, та оформляє результати такого контролю, воно не є тривалим, а тому вважається закінченим з моменту подання митному органу документів, які містять неправдиві відомості.

Суб`єкт правопорушення осудна особа, яка досягла 16-річного віку, а також посадова особа підприємства. Посадова особа підприємства керівник та інший працівник підприємства (резиденти й нерезиденти), які у зв`язку з постійно або тимчасово виконуваними ними трудовими (службовими) обов`язками відповідають за додержання вимог, установлених МКУ, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними в установленому законом порядку.

Суб`єктивна сторона характеризується умисною формою вини. Для кваліфікації дій за ст. 483 МКУ не мають значення мотив і мета їх учинення, а також те, чи настали від цього шкідливі наслідки.

Диспозицією вказаної норми чітко визначені дії, які утворюють склад вказаного правопорушення: переміщення та дії спрямовані на переміщення, в тому числі, і подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів.

Згідно із протоколом про порушення митних правил № 0076/401000/23 від 26.01.2023 року, 06.09.2021 до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Вінниця» Вінницької митниці керівником ФОП « ОСОБА_2 » гр. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) на основі договору про надання брокерських послуг № б/н від 06.09.2021 надано брокерські послуги громадянину ОСОБА_1 , а саме подано митну декларацію № UA401020/2021/045257 на товар: «Легковий автомобіль, що був у використанні:- марка-FORD;- модель - MONDEO; колір: синій; - ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 ;- дата першої реєстрації: 20.02.2001;- календарний рік виготовлення: 2001;- модельний рік виготовлення: 2001;- тип двигуна: дизельний; - об?єм двигуна: НОМЕР_4 ;- потужність двигуна: 85 кВт; - номер двигуна: не встановлено;- тип кузова: Седан;- колісна формула: 4?2;-кількість місць для сидіння згідно свідоцтва про реєстрацію: 5;- категорія транспортного засобу: М1;- призначений для використання по дорогах загального використання; - транспортний засіб не містить у своєму складі передавачі або приймачі; - торговельна марка: FORD;- виробник: Ford Werke A.G.;- країна виробництва: DE.» Вартість транспортного засобу згідно МД складає 42534, 00 грн.

Для здійснення декларування вказаного товару громадянин ОСОБА_1 надав декларанту ОСОБА_2 наступні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 27.04.2017; документ (рішення) щодо зняття транспортного засобу з обліку KD.5402.17640.2021 від 26.08.2021; умову купчі-продажу автомобіля № від 26.08.2021.

З метою проведення перевірки автентичності документів, наданих до митного оформлення товару «Легковий автомобіль, що був у використанні: - марка - FORD;- модель - MONDEO; - ідентифікаційний номер НОМЕР_3 » Вінницькою митницею надіслано лист від 23.12.2021 до департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби з пропозицією щодо направлення запиту до митних органів Р. Польща.

18.10.2022 Вінницькою митницею отримано лист Державної митної служби України (вх. № 11122/4-3), з відповіддю митних органів Р. Польща від 09.09.2022, згідно якої транспортний засіб марки «FORD»;- модель - MONDEO;- колір: синій;- ідентифікаційний номер НОМЕР_3 перебуває на обліку в відповідних органах в Р. Польща, уповноваженими органами Р. Польща не видавався документ про зняття з обліку вказаного транспортного засобу KD.5402.17640.2021 від 26.08.2021.

Таким чином, ОСОБА_1 було подано митному органу, як підставу для митного оформлення товару «Легковий автомобіль, що був у використанні:- марка-FORD;- модель - MONDEO; колір: синій; - ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 » підроблений документ KD.5402.17640.2021 від 26.08.2021, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 № 8 (зі змінами): переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України у т.ч. шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи таких, що містять неправдиві дані.

Відповідно п. 6 цієї Постанови Пленуму, підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація; контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що змінюють зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.

Документами, що містять неправдиві дані є зокрема, такі, в яких є відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Склад правопорушення є формальним та закінченим з моменту внесення неправдивих даних до декларації.

Відповідно до Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 № 651, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за № 1372/21684, декларант зобов`язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації. Такі обов`язки не залежать від виду декларації.

Відповідальною особою за заповнення та надання до митного органу документів, необхідних для переміщення товарів через митний кордон України, є декларант, який відповідно до вимог ст. 266 МК України несе відповідальність, передбачену Митним кодексом України, у повному обсязі.

Таким чином, гр. ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України шляхом надання документів, що містять неправдиві дані, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

Вина гр. ОСОБА_1 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0076/401000/23 від 26.01.2023, митною декларацією та товаросупровідними документами, відповіддю митних органів Р. Польщі, доповідною запискою.

Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Частиною 5 статті 265 МК України передбачено, що декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені. Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов`язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу органу доходів і зборів пред`явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.

Частиною 2 статті 335 МК України передбачено, що незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України щодо пропуску товарів через митний кордон України, крім тих, що необхідні виключно для поміщення товарів у митний режим.

Підпунктом г) пункту 1 частини 4 статті 335 МК України під час надання митному органу попереднього повідомлення про намір здійснити переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України митному органу надаються такі документи та/або відомості, у тому числі засобами інформаційних технологій, що підтверджують дотримання встановлених відповідно до закону заборон та/або обмежень щодо пропуску товарів через митний кордон України.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, враховуючи особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару - транспортного засобу, марки марка - FORD; - модель - MONDEO; - ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 , що складає 42534, 00 грн. з конфіскацією вказаного транспортного засобу.

Окрім того, із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536,80 грн., оскільки відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 198, 257, 265, 266, 335, 336, 465, 483, 487 МК України, ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт гр. України НОМЕР_1 , виданий 05.01.2006 Калинівським РВ УМВС України у Вінницькій області, ІПН НОМЕР_2 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що складає 42 534 гривні 00 копійок в дохід держави з конфіскацією товару - автомобіля марки FORD; - модель - MONDEO; - ідентифікаційний номер (VIN): НОМЕР_3 .

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536 гривень 80 копійок в дохід держави.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Суддя О.О. Жмудь