Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 953/5081/23
н/п 3/953/2091/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" липня 2023 р. Суддя Київськогорайонного судум.Харкова КолесникС.А.,розглянувши матеріали,які надійшлиз Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , посвідчення водія НОМЕР_1 від 02.02.2023,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
ВСТАНОВИВ:
11.06.2023 о 08:37 год. в м. Харкові по вул. Академіка Барабашова, буд. 36-Б, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mitsubishi Lancer д/н НОМЕР_2 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Drager Alcotest 6820, вміст алкоголю у видихаємому повітрі складає 2,15 проміле.
Дії водія ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення п. 2.9 «а» Правил Дорожнього рухуУкраїни, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
07.07.2023 до канцелярії суду ОСОБА_1 подано письмові пояснення, в яких зазначено, що обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 456918 від 11.06.2023 не відповідають дійсним обставинам події, оскільки: він не був водієм автомобіля Mitsubishi Lancer д/н НОМЕР_2 , а лише знаходився у салоні зазначеного транспортного засобу, який не рухався, разом із своєю дружиною ОСОБА_2 ; долучений до матеріалів справи відеозапис з нагрудної камери працівників патрульної поліції не є безперервним; жодних ознак алкогольного сп`яніння у нього не було; під час проходження огляду на стан сп`яніння не було залучено двох свідків; документів про огляд водія або направлення на обстеження до медичного закладу не складалося; йому не було вручено протоколу про адміністративне правопорушення; під час складання вищевказаного протоколу йому не було роз`яснено його права та обов`язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП; в місці де він перебував разом з дружиною, будинків з номером 36-Б не було, у зв`язку з чим посилаючись на ст. 62 Конституції України, просив закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247, п. 3 ст. 284 КУпАП (а.с. 11-13).
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, викликався належним чином. 19.07.2023 через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі, з урахуванням письмових пояснень, поданих до суду 07.07.2023 (а.с. 19).
Дослідивши матеріали справи, відеозапис, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 456918 від 11.06.2023, 11.06.2023 о 08:37 год. в м. Харкові по вул. Академіка Барабашова, буд. 36-Б, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Mitsubishi Lancer д/н НОМЕР_2 в стані алкогольного сп`яніння. Огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу Drager Alcotest 6820, вміст алкоголю у видихаємому повітрі складає 2,15 проміле (а.с. 1).
Як вбачається з тестування на алкоголь від 11.06.2023 № 1817, долученого до матеріалів справи, ОСОБА_1 пройшов огляд на стан сп`яніння із застосуванням приладу Drager Alcotest 6820 прилад ARHK - 0045, згідно результатів якого перебуває у стані алкогольного сп`яніння, результат тесту 2,15 ‰ (а.с. 5).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушивПравила дорожнього руху.
Пункт 1.3Правил дорожнього руху(далі - ПДРУкраїни), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9ПДРУкраїни встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Пунктом 2.5ПДРУкраїни визначено обов`язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог п. 2.9 «а»ПДРУкраїни водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідальність за порушення зазначених вимогПДРУкраїни передбаченаст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 2 розділу І «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі за змістом - Інструкція), огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з п. 1 розділу ІІ Інструкції, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп`яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Огляд на стан сп`яніння проводиться поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом або лікарем закладу охорони здоров`я (п. 6 розділу І Інструкції).
Відповідно до п. 7 розділу І Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно достатті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення(далі - заклад охорони здоров`я).
У розумінні вимогст. 266 КУпАП, п. 7 розділу І Інструкції, огляд у закладі охорони здоров`я проводиться лише у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейськими.
Пункт 6 розділу ІХ «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» (далі за змістом - Інструкція 2) передбачає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Поліцейським складено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 456918 від 11.06.2023, а саме за керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.
Вказані обставини підтверджені: відеозаписом з нагрудної камери інспектора взводу № 2 роти № 6 батальйону № 1УПП в Харківській області ДПП Чуприни А.С. (а.с. 2); тестуванням на алкоголь від 11.06.2023 (а.с. 5); актом огляду на стан сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с. 6); направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11.06.2023 (а.с. 7); рапортом інспектора взводу № 2 роти № 6 батальйону № 1 УПП в Харківській області Сергєєва Р від 11.06.2023 (а.с. 7) та належними доказами не спростовані.
Відповідно до вимог статей 251,252КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з`ясовувати всі обставини, перелічені у ст. ст. 247, 280 КУпАП. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283, 284 КУпАП. У постанові, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
У зв`язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку, що провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи.
Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність правопорушника за скоєне ним адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Щодо порушення процедури при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння, зокрема незалучення свідків, відповідно до вимог ст. 266 КУпАП, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Так, з метою забезпечення виконання завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, передбачених положеннямист. 245 КУпАПв частині повного і об`єктивного з`ясування обставин даної справи, судом був досліджений відеозапис з нагрудного реєстратора інспектора патрульної поліції, який приймав участь в оформленні адміністративного матеріалу, який відображає факт проходження водієм ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп`яніння за допомогою спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820 на місці зупинки транспортного засобу (а.с. 2).
Твердження ОСОБА_1 про те, що працівниками поліції порушено Інструкцію із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функцію відеозапису, оскільки фактично поліцейські ухилилися від проведення безперервної зйомки, є необґрунтованими, з огляду на те, що зміст відеозапису не викликає сумнівів щодо події адміністративного правопорушення, та перебігу обставин щодо проходження водієм ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп`яніння за допомогою спеціального технічного приладу Alcotest Drager 6820 на місці зупинки транспортного засобу. Порушень з боку поліцейських, які б тягли за собою визнання доказів недопустимими, суддя не вбачає.
Вказаний відеозапис надає можливість повно та об`єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, оскільки ним зафіксовані реальні дані, які не носять суб`єктивного характеру та дозволяє відновити послідовність подій, що дійсно відбувались, не можуть бути спотворені та мають істотне значення для розгляду вказаної справи.
Разом з цим, доводи ОСОБА_1 , про те, що він не керував транспортним засобом Mitsubishi Lancer д/н НОМЕР_2 спростовуються дослідженим в ході судового розгляду відеозаписом, з якого вбачається, що транспортний засіб Mitsubishi Lancer д/н НОМЕР_2 , який рухався по вулиці Барабашова в м. Харкові зупинено працівником патрульної поліції, з водійського місця вийшла особа чоловічої статі, яку згодом встановлено як ОСОБА_1 .
Доводи ОСОБА_1 про те, що працівниками поліції не було запропоновано пройти огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння в медичному закладі,а такожв присутності ОСОБА_1 не оформлювалось та не було вручено йому направлення водія на проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, не заслуговують на увагу.
Відповідно до положень частин 2, 3, 6 статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 9 листопада 2015 року, передбачено також, що уразі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стансп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно достатті 266Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до пункту 8 Розділу ІІ цієї інструкції форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена вдодатку 1до цієї Інструкції.
Аналіз наведених положень нормативних актів свідчить про те, що водій транспортного засобу направляється на огляд до закладу охорони здоров`я у разі відмови від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, та згоди пройти у закладі охорони здоров`я, а, відповідно, і направлення на огляд до закладу охорони здоров`я оформлюєтьсяу такому випадку, коли водій погодився пройти огляд у названому закладі.
З відеозапису наявного в матеріалах справи, чітко вбачається, що водій ОСОБА_1 , з результатом огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу погодився, жодних клопотань про незгоду з результатами огляду не заявляв, відтак дана обставина виключає виникнення у працівників поліції обов`язку щодо доставлення водія у медичний заклад для проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, оскільки сам водій не виявив такого бажання.
Також, факт роз`яснення ОСОБА_1 прав передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення з особистим підписом ОСОБА_1 у відповідній графі про роз`яснення його прав та обов`язків, передбачених ст. передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, а також місцем та часом розгляду справи.
Невизнання ОСОБА_1 вини у скоєному адміністративному правопорушенні, суд розцінює як спосіб захисту, з метою уникнення від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Щодо іншихдоводів особи,відносно якоїскладено протоколпро адміністративнеправопорушення,суддя зазначає,що відповіднодо нормдіючого законодавства,особа,яка притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності,має правоподати поясненняі зауваженнящодо зміступротоколу,а такожвикласти мотивисвоєї відмовивід йогопідписання,які долучаютьсядо протоколу.Разом зцим,в матеріалахсправи відсутнізаперечення,зауваження ОСОБА_1 щодопорушень поліцейськимизаконодавства прискладанні протоколуза ч.1ст.130КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, особу правопорушника, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити покарання в межах санкції, яка встановлена за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави з одночасним позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 536,80 грн.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 130, ст. ст. 13, 16, 40-1, 283, 284 КУпАП, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,притягнути до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1ст. 130 КпАП України, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 17000,00 (сімнадцять тисяч) гривень (отримувач: ГУК Харівськ обл/Харківобл/21081300, код отримувача: 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення платежу: оплата штрафу за постановою суду по протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 456918 від 11.06.2023 ОСОБА_1 ) з одночасним позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 536 (п`ятсот тридцять шіс ть) грн. 80 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746, ПІБ, ідент ифікаційний номер платника судового збору та номер справи).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя С.А. Колесник