Єдиний державний реєстр судових рішень
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2023 року Справа № 480/3330/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3330/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000,00 гривень;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі наданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 16.09.2022 № 33/39-3577 з розрахунку 90% грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14,07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" з моменту припинення виплати та відновити її виплату;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі наданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 16.09.2022 № 33/39-3577 з розрахунку 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року по справі № 480/7523/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року. При цьому набутий ним її максимальний відсотковий розмір 90 %, був безпідставно зменшений до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також відповідачем протиправно після проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року на виконання рішення суду, припинено виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, вважає їх протиправними та такими, що порушують його права.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачам для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідачів, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачам заперечення. Крім того даною ухвалою було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області: належним чином завірену копію протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 пенсії та розрахунок щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року; пояснення та відповідні докази щодо того, чи переглядалася (перераховувалася) пенсія після 1 березня 2018 р. ОСОБА_1 , окрім, як на виконання рішень суду, а також належним чином завірені копії всіх розрахунків щодо перерахунків та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року, в тому числі проведених на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року по справі № 480/7523/22. Крім того, зазначити дату припинення ОСОБА_1 пенсії виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Копія даної ухвали була направлена відповідачу через систему "Електронний суд" та отримана ним 01.05.2023, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с. 39). Проте вимоги суду було не виконано, відзиву на позовну заяву та витребувані докази суду надано не було.
У зв`язку з вище викладеним, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду про витребування доказів було про повторно витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області: належним чином завірену копію протоколу про призначення пенсії ОСОБА_1 пенсії та розрахунок щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 року; пояснення та відповідні докази щодо того, чи переглядалася (перераховувалася) пенсія після 1 березня 2018 р. ОСОБА_1 , окрім, як на виконання рішень суду, а також належним чином завірені копії всіх розрахунків щодо перерахунків та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року, в тому числі проведених на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року по справі № 480/7523/22. Крім того, зазначити дату припинення ОСОБА_1 пенсії виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
На виконання вимог суду представником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області було надано витребувані судом докази. Проте відзиву на позовну заяву надано не було.
Ненадання у встановлений ухвалою суду строк відзиву, суд, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства, кваліфікує як визнання позову.
Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 01 07.2008 року є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію, передбачену Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб" (а.с. 24, 47).
Відповідно до витягу з перерахунку пенсії, з липня 2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 та встановлено доплату у розмірі 2000,00 грн. (а.с. 47 (зворотній бік).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року по справі № 480/7523/22 було частково задоволено позовні вимоги позивача та, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з 01.04.2019, на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України від 16.09.2022 №33/39-3577, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання даного рішення суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області у січні 2023 року було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року та розмір пенсії з 01.02.2023 року склав 10262,20 грн. (а.с. 47 (зворотній бік). При цьому під час даного перерахунку розмір пенсійної вплати зменшено з 90 відсотків до 70 відсотків суми грошового забезпечення.
Також після проведення зазначеного перерахунку пенсії, позивачу припинено виплату щомісячної доплати до пенсій в розмiрi 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713.
На звернення позивача, листом від 17.03.2023 № 2222-3254/Н-02/8-1800/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що з 01.07.2021 до основного розміру пенсії 4161,50 грн. встановлено щомісячну доплату у сумі 2000,00 грн. У січні 2023 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 у справі № 480/7523/22, після набрання ним законної сили, головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок пенсії в межах покладених судом зобов`язань. Після проведеного перерахунку основний розмір пенсії склав 9001,93 гри., що зріс на 4840,43 грн. (9001,93 грн. - 4161,50 грн.), та перевищив розмір доплати встановленої у сумі 2000,00 грн. Зважаючи на зазначене, щомісячна доплата до пенсії у сумі 2000,00 грн., після проведеного перерахунку на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 у справі N° 480/7523/22,не встановлюється.
Також у даному листі відповідач зазначив, що зобов`язання до головного управління здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 виходячи з відсоткового розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення судом не визначено, отже, при проведенні перерахунку пенсії головним управлінням застосовані норми законодавства, чинні на момент проведення перерахунку, а саме статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення. Зміни щодо визначення максимального розміру були внесені до статті 13 відповідно до Закону України № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічною зростання в Україні" та набрали чинності з 01.05.2014. Відповідно, для здійснення перерахунку пенсії із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, підстави відсутні (а.с. 23).
Не погодившись з даними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
14.07.2021 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі Постанова №713, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно п.1 Постанови №713, установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
З наведених норм суд вбачає, що Постановою № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2022у справі № 420/2473/22.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З матеріалів справи судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача у січні 2023 року був проведений відповідачем з 01.04.2019 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.12.2022 року по справі № 480/7523/22. При цьому, щомісячну доплату у сумі 2000,00 грн., яка була призначена з 01.07.2021 року, позивачеві припинено виплачувати з лютого 2023 року, що також підтверджується витягом із перерахунку пенсії (а.с. 47 (зворотній бік). Тобто фактично позивачу до розміру пенсії з 01.07.2021 по січень 2023 року нараховувалася та виплачувалася доплата згідно з Постановою №713 в розмірі 2000 грн.
Водночас, відповідачем не надано суду будь-яких доказів проведення перерахунку пенсії позивача після 1 березня 2018 р. та збільшення її розміру більше ніж на 2000,00 гривень.
Отже, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області з 01.04.2019 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
А відтак, враховуючи викладене та оскільки позивачу виплату щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. було припинено з лютого 2023 року, суд доходить висновку, що для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, в даному випадку належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000,00 гривень; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.02.2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі наданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 16.09.2022 № 33/39-3577 з розрахунку 90% грошового забезпечення; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі наданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії від 16.09.2022 № 33/39-3577 з розрахунку 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії в розмірі 90 % грошового забезпечення) vаксимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала.
З урахуванням викладеного, суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), а також у рішенні від 04.02.2019 року № Пз/9901/58/18 (зразкова справа № 240/5401/18).
Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.
З протоколу за пенсійною справою, суд вбачає, що позивачу була призначена пенсія з 01/07/20228 року за вислугу років в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 47).
Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 мав бути проведений з розрахунку 90% грошового забезпечення.
А відтак, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.09.2022 № 33/39-3577, наданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України, з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 року ОСОБА_1 пенсії, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.09.2022 № 33/39-3577, наданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України, з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум, підлягають задоволенню.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивач за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 2147,20 грн., сплаченого згідно службових чеків від 04.04.2023 № платежу 1023729553 та № платежу 1023729552 (а.с. 1-2).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо припинення виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000,00 гривень;
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Берестовська, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.09.2022 № 33/39-3577, наданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України, з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Берестовська, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2019 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16.09.2022 № 33/39-3577, наданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" МВС України, з розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Берестовська, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 2147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек