Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 липня 2023 року Справа№200/594/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в загальному позовному провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Національної поліції в Донецькій області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 через представника, адвоката Ухова Романа Владиславовича, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якому (з урахуванням уточнених позовних вимог) просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати йому додаткових виплат у розмірах, передбачених наказом МВС України від 3 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» та постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення» з 18 лютого 2021 року по дату ухвалення судом рішення по справі;
- стягнути з відповідача на користь позивача додаткові виплати у розмірах, передбачених наказом МВС України від 3 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» та постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення з 18 лютого 2021 року по 31 грудня 2021 року на загальну суму 29 537,07 грн;
- зобов`язати відповідача виплатити на користь позивача додаткові виплати у розмірах передбачених наказом МВС України від 3 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» та постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 «Про визначення переліку посад працівників, службових і посадових осіб, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення з 1 січня 2022 року по дату ухвалення судом рішення по справі.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що з 7 листопада 2015 року по теперішній час проходить службу в Головному управлінні Національної поліції в Донецькій області, остання посада - старший інспектор сектору публічного порядку відділу превенції Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (зі змінами) установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин, дія якого в подальшому продовжувалась.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 установлено, що обмеження під час нарахування грошового забезпечення у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, не застосовується для певних категорій посад, в тому числі поліцейських, які беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, у тому числі в операції Об`єднаних сил (ООС), здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, […]. Визначення переліку посад (професій) працівників, […] поліцейських, зазначених у п. 1 цієї постанови, здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику, органом державної влади.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, […] поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (зокрема, забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
За приписами п.п. 2-5 цієї постанови встановлення такої доплати здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення). Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного […] органу державної влади.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати […] поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, […], згідно п. 2 якого головним розпорядником бюджетних коштів є МВС; відповідальними виконавцями бюджетних програм є, в тому числі, Національна поліція.
Наказом МВС від 3 червня 2020 року № 431 визначено керівникам, в тому числі, Національної поліції України, забезпечити встановлення на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (зокрема, забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах […] (п.п. 1, 3).
Відповідачу було надіслано адвокатський запит № 09/2022/1 від 17 січня 2022 року щодо надання інформації стосовно включення позивача до списку осіб, котрим встановлена додаткова доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 у період з 1 січня 2020 року по 1 січня 2022 року.
У відповідь відповідач надав інформацію щодо розрахунку потреби в коштах № 206 від 9 лютого 2022 року за період часу з 18 лютого по 31 грудня 2021 року, довідки УФЗБО ГУНП в Донецькій області щодо виплати грошового забезпечення за 2020-2021 роки. Інформації щодо включення позивача до списку осіб, котрим встановлена така доплата, а також щодо розрахунку потреби в коштах для встановлення такої доплати за 2020 рік відповідач не надав.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не виплати йому протягом 2020 - 2021 років в належному обсязі додаткових виплат, передбачених наказом МВС України від 3 червня 2020 року № 431 та постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 такою, що порушує його права (а.с. 1-5).
У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, обґрунтовуючи заперечення наступним.
ОСОБА_1 перебуває на службі в органах Національної поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із подальшими змінами) на усій території України встановлено з 12 березня 2020 року карантин.
На виконання п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 375 Наказом МВС України від 3 червня 2020 року № 431 визначено керівникам, зокрема, Національної поліції України, забезпечити встановлення на період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (в тому числі забезпечення правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (п. 1); […] персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником відповідного органу, закладу, зазначених у п. 1 цього наказу (п. 4).
Для здійснення нарахування вказаної доплати керівники підрозділів подають до ГУНП області інформацію щодо підлеглих працівників, в тому числі щодо кількості днів/діб/змін, протягом яких поліцейські забезпечували правопорядок та безпеку громадян та під час виконання цих повноважень мали безпосередній контакт з населенням, пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах. Перебування поліцейського на лікарняному, у відпустці, на навчанні або час відсторонення поліцейського від посади не враховується до зазначеного періоду. Розмір доплати у відсотках встановлюється рішенням керівника в межах 50% грошового забезпечення.
Доплати, визначені п.п. 2 і 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 375, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Згідно п. 2 Порядку використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, […], затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485, головним розпорядником бюджетних коштів є МВС, відповідальними виконавцями бюджетних програм є, зокрема, Національна поліція.
Також з метою реалізації Постанови № 375 та Наказу № 431 головою Національної поліції України видано доручення від 25 червня 2020 року № 7789/01/29-2020, підпунктом 2 п. 1 якого визначено, що керівникам підпорядкованих підрозділів необхідно забезпечити формування даних (погоджених із відповідним заступником керівника органу поліції за напрямком службової діяльності) щодо виконання підлеглими поліцейськими службових обов`язків на період дії карантину, без урахування періоду, протягом якого поліцейський перебував у відпустці, на навчанні, лікарняному (самоізоляції), був відсторонений від виконання службових обов`язків.
Персональний перелік працівників, яким установлюється доплата, визначається керівником відповідного органу поліції.
Поліцейським, які не залучались до виконання завдань по забезпеченню охорони публічної (громадської) безпеки і порядку на прилеглій території до об`єктів госпіталізації осіб, хворих на COVID-19, обсервації (ізоляції), контролю за дотриманням режиму обсервації (ізоляції), самоізоляції, посилення патрулювання громадських місць, ужиття інших заходів, спрямованих на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, не встановлюється додаткова доплата.
У період з березня 2020 року по лютий 2021 року ОСОБА_1 виконував такі обов`язки, тому керівництвом Краматорського РУП подавалися до ГУНП в Донецькій області такі відомості, а Головним управлінням здійснювалось нарахування та виплата такої доплати ОСОБА_1 за період з 12 березня 2020 року до 18 лютого 2021 року.
З 18 лютого 2021 року відповідне фінансування за бюджетною програмою за КПКВК 1007070 не здійснювалось, що виключало нарахування та виплату цієї доплати поліцейським
Відповідач зауважує, що Головне управління не наділене повноваженнями щодо самостійного обрання механізму реалізації прав поліцейських у сфері зазначених доплат.
Щодо посилань позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 342 (щодо визначення переліку посад працівників, щодо яких не застосовується обмеження під час нарахування заробітної плати, грошового забезпечення у квітні 2020 року та на період до завершення місяця, в якому відміняється карантин, відповідач зазначив, що вказана постанова прийнята відповідно до ст. 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», яка виключена на підставі Закону України від 17 листопада 2020 року № 1006-IX, а тому застосування зазначеної постанови до спірних правовідносин є безпідставним.
Також вказує, що 26 березня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України № 372 внесені зміни до Постанови № 1236, якими визначено особливості дії карантину для боротьби із коронавірусною хворобою на час дії воєнного стану в Україні, згідно яких зелений, жовтий, помаранчевий та червоний рівні епідемічної небезпеки поширення СОУГО-19 та відповідні обмежувальні протиепідемічні заходи на території України не застосовуються на період воєнного стану в Україні.
Згідно п. 4 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються, зокрема й Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Оскільки на час воєнного стану в Україні законодавством визначені особливості дії карантину, а діяльність органів поліції в умовах воєнного стану зводиться до безпосереднього вирішення завдань оборони держави, тому права на нарахування та виплату додаткової доплати до грошового забезпечення відповідно до Постанови № 375, з 2022 року у позивача немає (а.с. 39-43).
Ухвалою суду від 20 лютого 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 22-23).
7 березня 2023 року до суду надійшов відзив на позов від відповідача разом із доданими до нього додатковими доказами (а.с.39-60).
Ухвалою суду від 26 травня 2023 року у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду у зв`язку із тим, що позовна заява підписана особою, повноваження якої не підтвердженні належним чином - відмовлено (а.с. 64-65).
Ухвалою суду від 26 травня 2023 року у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду у зв`язку із тим, що позовна заява подана до суду із пропуском строку для її подання (а.с. 66-67).
Ухвалою суду від 30 травня 2023 року зобов`язано позивача та відповідача надати суду додаткові пояснення, а також зобов`язано відповідача надати суду додаткові докази по справі (а.с. 70-71).
5 червня 2023 року судом отримано від позивача заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач зменшив свої позовні вимоги (а.с. 75-76).
5 червня 2023 року судом отримано від відповідача пояснення по справі та додаткові докази (а.с. 78-104).
Ухвалою суду від 30 червня 2023 року прийнято до розгляду уточнені позовні вимоги позивача (а.с. 105).
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX"Про затвердження Указу Президента України"Про введення воєнного стану в Україні", у зв`язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 № 573/2022, від 7 листопада 2022 року № 757/2022, від 6 лютого 2023 року № 58/2023, від 1 травня 2023 року № 254/2023, затверджених Законами України "Про продовження дії воєнного стану в Україні" від 15 березня 2022 № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 7 лютого 2023 року № 2915-IX (відповідно), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 5 год 30 хв 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, від 2 мая 2023 року № 3057-ІХ з 5 год 30 хв 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Враховуючи викладене, станом на день розгляду даної справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 від 19 квітня 2004 року, РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 8).
Відповідач, Головне управління Національної поліції в Донецькій області, код ЄДРПОУ 40109058, зареєстроване місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Нахімова, 86, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі (а.с. 37-38, 59-60).
Як встановлено судом, з 7 листопада 2015 року по день звернення до суду позивач проходив службу в Головному управління Національної поліції в Донецькій області; з 18 вересня 2018 року по дату звернення до суду із даним позовом проходив службу на посаді старшого інспектора сектору публічного порядку відділу превенції Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області (а.с. 9, 15-19, 39-57).
17 січня 2022 року позивач через свого представника, адвоката Ухова Р.В., звернувся до відповідача із адвокатським запитом (вих. № 09/2022/1), в якому просив надати: помісячну довідку про грошове забезпечення (із формулою розрахунку) за період часу з 1 січня 2020 року 1 січня 2022 року; помісячну довідку із сумами додатково виплачених коштів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29 квітня 2020 року з 1 січня 2020 року по 1 січня 2022 року; довідку у вільній формі зі зазначенням посади позивача на теперішній час; інформацію, щодо включення позивача до списку осіб/персонального переліку працівників, котрим встановлена додаткова доплата за службу в особливих умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 375 від 29 квітня 2020 року у період часу з 1 січня 2020 року по 1 січня 2022 року; інформацію про кількість відпрацьованого часу на місці несення служби позивачем у період часу з 1 січня 2020 року по 1 січня 2022 року; інформацію щодо добових чергувань, нарядів, залучення до охорони громадського порядку позивача у період часу з 1 січня 2020 року по 1 січня 2022 року (а.с. 7).
Листом від 31 січня 2022 року № 21аз/12/02-2022 відповідач, крім іншого, повідомив, що пунктом 2 Наказу МВС України від 3 червня 2020 року № 431 «Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину» визначено перелік осіб, яким можливо здійснення виплати додаткової виплати, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375, в тому числі поліцейським, які перебувають відповідно до штатних посад в органах Національної поліції України. Згідно п. 5 Постанови № 375 доплати, визначені п.п. 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів. Підпунктом 2 п. 1 Доручення Голови Національної поліції України від 25 червня 2020 року № 7789/01/29-2020 «Про організацію заходів, спрямованих на забезпечення встановлення додаткової доплати поліцейським, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375» визначено керівникам підрозділів забезпечити формування даних щодо виконання підлеглими поліцейськими службових обов`язків на період дії карантину. Персональний перелік працівників, яким установлюється доплата, визначається керівником відповідного органу поліції. Поліцейським, які не залучались до виконання завдань по забезпеченню охорони публічної (громадської) безпеки і порядку на прилеглій території до об`єктів госпіталізації осіб, хворих на СОVID-19, обсервації (ізоляції), контролю за дотриманням режиму обсервації (ізоляції), самоізоляції, посилення патрулювання громадських місць, ужиття інших заходів, спрямованих на запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 не встановлюється додаткова доплата. З метою проведення зазначеної виплати щомісяця надається до ДФЗБО НПУ відповідний розрахунок потреби в коштах і після надходження з Державного бюджету України відповідного фінансування така виплата виплачується поліцейським, які забезпечували правопорядок та внаслідок виконання службових обов`язків мали безпосередній контакт з населенням (а.с. 10-12).
До листа було додано: довідки про нараховане та виплачене грошове забезпечення із сумами додатково виплачених коштів за період з 2020 року по 2021 рік; інформацію щодо розрахунку потреби в коштах для встановлення додаткової доплати на період дії карантину; довідку з місця роботи; довідку щодо перебування на лікарняних та у відпустках у період часу з 1 січня 2020 року до 1 січня 2022 року, довідку щодо перебування капітана поліції ОСОБА_1 у добових нарядах, чергуваннях, залучення до охорони громадського порядку стосовно (а.с. 13-19).
Згідно довідки управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 31 січня 2022 року, вих. № 430/12/03-2022, доданої відповідачем до листа від 31 січня 2022 року № 21аз/12/02-2022, у період з 1 січня 2020 року по 1 січня 2022 року старший інспектор сектору публічного порядку відділу превенції Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області капітан поліції ОСОБА_1 перебував у добових чергуваннях, нарядах та залучався до охорони громадського порядку: 7 січня 2020 року - СОГ (слідчо-оперативна група) (24 години); 4 лютого 2020 року - ОГП (охорона громадського порядку) (5 годин) - патрулювання з 8.00 до 13.00; 30 грудня 2020 року - ОГП (4 години); 25 грудня 2020 року - ОГП (2 години); 15 січня 2020 року - ОГП (3 години); 14 грудня 2020 року - ОГП (2 години); 28 жовтня 2020 року - ОГП (3 години); 14 жовтня 2020 року - ОГП (4 години); 11 жовтня 2020 року - ОГП (11 годин); 1 жовтня 2020 року - ОГП (3 години); 28 червня 2020 року - несення служби на залізничному вокзалі з 08.05 до 20.00; 21 липня 2020 року - патрулювання з 10.00 до 14.00; 22 липня 2020 року - патрулювання з 10.00 до 16.00; 27 липня 2020 - патрулювання з 10.00 до 14.00; 30 вересня 2020 року - конвоювання з 12.40 до 17.55; 17 листопада 2020 року - несення служби на залізничному вокзалі з 10.45 до 17.00; 23 грудня 2020 року - несення служби на ОВК з 09.05 до 12.20; 14 грудня 2021 року - ОГП (3 години); 4 грудня 2021 року - ОГП (8 годин); 14 грудня 2021 року - ОГП (2 годин); 26 травня 2021 - ОГП (3 години); 21 листопада 2021 року - ОГП (2 години); 9 жовтня 2021 року - ОГП (6 годин); 5 жовтня 2021 року - ОГП (4 години); 14 жовтня 2021 року - ОГП (1 година); 27 вересня 2021 року - ОГП (1 година); 22 грудня 2021 року - ОГП (3 години); 30 листопада 2021 року - ОГП (5 годин); 18 вересня 2021 року - ОГП (6 годин); 18 вересня 2021 року - ОГП (7 годин); 11 вересня 2021 року - ОГП (7 годин); 30 серпня 2021 року - ОГП (3 години); 24 серпня 2021 року - ОГП (3 години); 23 серпня 2021 року - ОГП (1 година); 22 серпня 2021 року - ОГП (6 годин); 22 липня 2021 року - ОГП (3 годин); 16 травня 2021 року - ОГП (3 години); 15 травня 2021 року - ОГП (3 години); 9 травня 2021 року - ОГП (1 година); 7 травня 2021 року - ОГП (5 годин); 9 травня 2021 року - ОГП (2 години); 26 квітня 2021 року - ОГП (2 години); 1 квітня 2021 року - ОГП (2 години); 30 березня 2021 року - ОГП (2 години); 10 березня 2021 року - ОГП (3 години); 13 березня 2021 року - ОГП (3 години); 2 березня 2021 року - ОГП (3 години); 24 лютого 2021 року - ОГП (1 година); 31 січня 2021 року - ОГП (1 година); 19 січня 2021 року - ОГП (5 годин); 19 січня 2021 року - ОГП (3 години); 25 січня 2021 року - ОГП (4 години); 6 січня 2021 року - ОГП (5 годин); 24 січня 2021 року - ОГП (12 годин); 26 березня 2021 року - ОГП (5 годин); 26 квітня 2021 року - ОГП (5 годин); 7 травня 2021 року - ОГП (1 година); 4 червня 2021 року - ОГП (5 годин); 22 липня 2021 року - ОГП (10 годин); 30 серпня 2021 року - ОГП (5 годин); 24 січня 2021 року з 08.20 до 19.40 - несення служби на залізничному вокзалі; 22 серпня 2021 року - ОГП (з 09.50 до 13.05); 30 серпня 2021 року - ОГП (з 09.45 до 12.00); 14 жовтня 2021 року - ОГП (з 09.30 до 12.00); 19 грудня 2021 року - СОГ (з 08.32 до 08.20 20.12.2021); 28 грудня 2021 - СОГ (з 08.32 до 08.20 20.12.2021) (а.с. 16-17).
Згідно довідки відділу поліції № 1 Краматорського РУП Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 5 червня 2023 року, вих. № 2677/202/01-2023, у період з 1 січня 2022 року по 31 січня 2023 року старший інспектор сектору публічного порядку Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області ОСОБА_1 залучався до: нарядів у складі ситуаційного центру: 9-14, 16-18 квітня 2022 року; охорони шляхопроводу: 27, 29 квітня 2022 року, 2, 4, 6, 30 травня 2022 року, 1 червня 2022 року; координаційна група: 8, 14, 19, 21, 23 травня 2022 року; піший патруль: 19 квітня 2022 року, 3-6, 9-11, 14, 16-22, 26-30 червня 2022 року, 1-2, 4-8 липня 2022 року, 9 серпня 2022 року, 8, 10 вересня 2022 року, 26 листопада 2022 року, 4, 8 грудня 2022 року; група з виявлення екстремістів: 18, 20, 23, 25 липня 2022 року; охорона ЦМЛ: 26 липня 2022 року; чергування на Новій пошті: 1 червня 2022 року, 22 липня 2022 року, 8-16 жовтня 2022 року, 6, 22 листопада 2022 року, 11, 13-14, 17 грудня 2022 року, 4, 7, 10, 13, 20-21, 23-25 січня 2023 року; відрядження до м. Лиман: 13-19 листопада 2022 року; охорона автомобільної автостоянки у м. Краматорськ: 25 січня 2022 року; відпрацювання: 9-10, 17 вересня 2022 року - в м. Краматорськ, 23 листопада 2022 року - в м. Дружківка; охорона адміністративної будівлі: 1, 7, 28 листопада 2022 року; автопатруль: 8 квітня 2022 року; блокпост: 20 квітня 2022 року; несення служби на Укрпошті: 24 червня 2022 року; група з недопущення мародерства: 16 липня 2022 року; охорона ВЦА: 5 жовтня 2022 року; група з евакуації населення: 21 липня 2022 року, 24 серпня 2022 року (а.с. 84-86).
Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 23 липня 2021 року № 1480 затверджено список поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області, які на період дії карантину […] забезпечують правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, для встановлення за період з 1 січня 2021 року по 17 лютого 2021 року додаткової доплати у відсотках до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (а.с. 52).
В додатку до цього наказу зазначений ОСОБА_1 (а.с. 102-104).
Згідно довідки управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Донецькій області, доданої відповідачем до листа від 31 січня 2022 року № 21аз/12/02-2022, довідки Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 24 лютого 2023 року № 141, довідки управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 5 червня 2023 року № 526/26/02-2023, архівної відомості № 1 за період з квітня 2020 року по лютий 2021 року, відомості зарахувань заробітної плати за період з 27 квітня 2020 року по 25 лютого 2021 року позивачу на виконання наказів Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 10 липня 2020 року № 1373 (з урахуванням наказу від 24 липня 2020 року № 1493), від 17 серпня 2020 року № 1669, від 23 грудня 2020 року № 2558 та від 23 липня 2021 року № 1480 було нараховано та виплачено додаткову доплату до заробітної плати на період дії карантину за період з 12 березня 2020 року по 17 лютого 2021 року (включно) (а.с. 14-15, 54-57, 81-83, 87-88).
Відповідно до довідки про доходи за період з 1 січня 2022 року по 31 січня 2023 року за вказаний період додаткова доплата до заробітної плати на період дії карантину позивачу не нараховувалась (а.с. 89).
Згідно документа із назвою «Інформація щодо розрахунку потреби в коштах» від 9 лютого 2022 року (вих. № 206) (адресат не зазначений) для встановлення додаткової доплати на період дії карантину […] ОСОБА_1 , як поліцейському, який забезпечує правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків має безпосередній контакт з населенням пропорційно відпрацьованого часу в зазначених умовах, за період з 18 лютого 2021 року по 31 грудня 2021 року: з 18 лютого 2021 року по 28 лютого 2021 року (7 днів) - 944,72 грн, з 1 березня 2021 року по 31 березня 2021 року (31 день) - 3 722,19 грн, з 1 квітня 2021 року по 30 квітня 2021 року (14 днів) - 1 603,00 грн, з 1 травня 2021 року по 31 травня 2021 року (31 день) - 3 557,90 грн, з 1 червня 2021 року по 30 червня 2021 року (17 днів) - 1 915,32 грн, з 1 липня 2021 року по 31 липня 2021 року (18 днів) - 2 119,86 грн, з 1 серпня 2021 року по 31 серпня 2021 року (11 днів) - 1 110,28 грн, з 1 вересня 2021 року по 30 вересня 2021 року (30 днів) - 3 698,43 грн, з 1 жовтня 20221 року по 31 жовтня 2021 року (31 день) - 3 754,75 грн, з 1 листопада 2021 року по 30 листопада 2021 року (28 днів) - 3 469,12 грн, з 1 грудня 2021 року по 31 грудня 2021 року (31 день) - 3 641,50 грн; всього: 29 537,07 грн (а.с. 13).
Пояснень з приводу підстав зазначеного розрахунку відповідачем суду не надано.
Суд зазначає, що згідно матеріалів справи накази про затвердження списків поліцейських Головного управління Національної поліції в Донецькій області, які на період дії карантину […] забезпечують правопорядок і безпеку громадян та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, для встановлення додаткової доплати у відсотках до грошового забезпечення пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах відповідачем щодо періодів з 18 лютого 2021 року не приймались.
Як встановлено судом, доплата до грошового забезпечення, передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 375, у період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року (період, протягом якого за твердженням позивача порушувалось його право на отримання додаткових «карантинних» доплат) позивачу не нараховувалась та, відповідно, не сплачувалась.
Будучи не згодним із не виплатою йому всіх належних «карантинних» доплат позивач звернувся до суду із даним позовом.
При вирішенні питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду із даним позовом, суд виходить з такого.
Відповідно ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 3 цієї ж статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч. 4 даної статті для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 5 вказаної статті для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Суд зазначає, що в КАС України відсутні норми, що регулювали б порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати (грошового забезпечення) у разі порушення законодавства про оплату праці.
Відповідно до абз. 1 ст. 3 Кодексу законів України про працю (далі - КЗпП України) законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.
Згідно ст. 4 КЗпП України законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Згідно ч. 2 ст. 233 КЗпП України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
В пункті 2.3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 9-рп/2013 від 15 жовтня 2013 року зазначено, що спір щодо стягнення невиплачених власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, є трудовим спором, пов`язаним з недотриманням законодавства про оплату праці. В разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем.
Конституційний Суд України при тлумаченні норми ст. 233 КЗпП України виходив з того, що право на отримання заробітної плати повинно бути гарантоване незалежно від строку. Таким чином, у цій статті КЗпП України встановлена додаткова гарантія для осіб, що звертаються до суду з вимогами про стягнення заробітної плати.
Отже, строки звернення до суду із позовом про нарахування та виплату грошового забезпечення та його складових частин на періоди до 19 липня 2022 року не застосовувалися.
Законом України № 2352-IX від 1 липня 2022 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин", який набрав чинності 19 липня 2022 року, внесені зміни, зокрема до КЗпП України.
Так, частини 1 і 2 ст. 233 КЗпП України викладені в новій редакції, згідно якої працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті (ч. 1); із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116) (ч. 2).
Згідно нової редакції ст. 234 КЗпП України у разі пропуску з поважних причин строків, установлених статтею 233 цього Кодексу, суд може поновити ці строки, якщо з дня отримання копії наказу (розпорядження) про звільнення або письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні (стаття 116), минуло не більше одного року.
Суд зазначає, що Закон № 2352-ІХ не містить положень, які б поширювали його дію на правовідносини, що виникли до набрання ним чинності, тобто, його норми не мають зворотної дії в часі.
Отже, цей Закон містить норми прямої дії та поширює свою дію тільки на ті правовідносини, які в и н и к л и після набрання ним чинності, тобто з 19 липня 2022 року.
Враховуючи наведене, позивач звернувся до суду із даним позовом без пропуску строку для такого звернення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто, протягом розумного строку.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон України "Про Національну поліцію", Закон № 580-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 580-VIII поліція у своїй діяльності керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 60 Закону України "Про Національну поліцію" проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 4 ч. 10 ст. 62 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Згідно ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. […].
За приписами п. 3 Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок № 260), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14 листопада 2019 року № 294-IX у складі Державного бюджету України створено фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою СОVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-СоV-2, та її наслідками на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України зазначеної хвороби, та протягом 30 днів з дня відміни цього карантину. Кошти зазначеного фонду спрямовуються на: додаткові доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби СОVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, а також доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення, на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, визначений у рішенні Кабінету Міністрів України про встановлення карантину, до завершення здійснення зазначених заходів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» (зі змінами) установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин, дія якого в подальшому продовжувалась.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 9 грудня 2020 року № 1236 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 року до 28 лютого 2021 року на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (в редакції, чинній станом на час розгляду справи - до 30 червня 2023 року).
Згідно п. 2 цієї постанови залежно від епідемічної ситуації на території України в цілому або на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя встановлюється "зелений", "жовтий", "помаранчевий" або "червоний" рівень епідемічної небезпеки поширення COVID-19, крім періоду воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні".
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни" (далі - Постанова № 375) врегульовані, зокрема питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни.
Пунктами 1-2, 4-5 Постанови № 375 установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, […] поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення […] правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (п. 1).
Встановлення доплати, визначеної п. 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) (п. 2).
Перелік посад (професій) працівників, яким встановлюються такі доплати, визначається відповідним центральним органом виконавчої влади у сфері, у якій він реалізує державну політику. Персональний перелік працівників, яким встановлюється доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного підприємства, установи та організації, органу державної влади (п. 4).
Доплати, визначені п.п. 2 і 3 цієї постанови, здійснюються за рахунок та в межах видатків державного та місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів (п. 5).
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 485 затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я, що затверджений (далі - Порядок № 485), який визначає механізм використання коштів державного бюджету, зокрема за програмою "Здійснення доплати поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, за рахунок коштів, виділених з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками".
Згідно п. 2 цього Порядку головним розпорядником бюджетних коштів є МВС; відповідальними виконавцями бюджетних програм є МВС, Національна гвардія, Адміністрація Держприкордонслужби, ДСНС та Національна поліція.
Пунктом 3 зазначеного Порядку передбачено, що бюджетні кошти за зазначені цілі спрямовуються органами системи МВС на безповоротній основі для здійснення доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України […] та протягом 30 днів з дня його відміни".
Відповідно до п. 4 Порядку № 485 кошти, отримані органами системи МВС відповідно до п. 3 цього Порядку, використовуються виключно для доплати до грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії та Адміністрації Держприкордонслужби, особам рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2; доплати до заробітної плати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров`я.
Пунктами 1 - 4 Наказу Міністерства внутрішніх справ від 3 червня 2020 року № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину" керівникам, в тому числі, Національної поліції, наказано забезпечити встановлення на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни, окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення […] правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (п. 1).
Виплату додаткової доплати здійснювати, зокрема поліцейським, які перебувають відповідно на штатних посадах в органах (підрозділах) Національної поліції України (п. 2).
Нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (п. 3).
Персональний перелік осіб, яким установлюється додаткова доплата, визначається керівником (керівником державної служби) відповідного органу, закладу, зазначених у п. 1 цього наказу (п. 4).
Дорученням голови Національної поліції України від 25 червня 2020 року № 7789/01/29-2020 "Про організацію заходів, спрямованих на забезпечення встановлення додаткової доплати поліцейським, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375" керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції України, головних управлінь Національної поліції в Автономній республіці Крім та м. Севастополі, областях та м. Києві, установ, що належать до сфери управління Національної поліції України (за винятком органів та установ поліції охорони), доручено забезпечити формування керівниками підпорядкованих підрозділів даних (погоджених із відповідними заступниками керівників органів та установ поліції за напрямком службової діяльності) щодо виконання підлеглими поліцейськими службових обов`язків на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, без урахування періоду, протягом якого поліцейський перебував у відпустці, на навчанні, лікарняному (самоізоляції), був відсторонений від виконання службових обов`язків.
Як встановлено судом на підставі наявних матеріалів справи, позивач у період з 29 квітня 2020 року по день звернення до суду із даним позовом виконував службові обов`язки, в тому числі, пов`язані із забезпечення […] правопорядку і безпеки громадян, внаслідок виконання яких мав безпосередній контакт з населенням.
Зазначене визнається і відповідачем по справі.
За період з 29 квітня 2020 року по 17 лютого 2021 року позивачу нараховувалась та сплачувалась доплата, передбачена Постановою № 375 (а.с. 14-15, 54-57).
Разом із цим за період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року (період порушеного права позивача, що слугував підставою для звернення останнього до суду із даним позовом) така доплата до грошового забезпечення позивачу не нараховувалась та не сплачувалась - за поясненням відповідача у зв`язку із тим, що головним розпорядником (МВС України) було припинено фінансування такої доплати.
Заперечень щодо того, що позивач у період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року (як і у період з 29 квітня 2020 року по 17 лютого 2021 року) виконував свої посадові обов`язки, пов`язані із забезпеченням правопорядку і безпеки громадян, внаслідок виконання яких мав безпосередній контакт з населенням, - відповідачем не зазначалось.
Згідно наявних у справі матеріалів у період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року позивач займав ту саму посаду та виконував обов`язки, в тому числі й ті, що і у період з 29 квітня 2020 року по 17 лютого 2021 року (а.с. 16-17, 84-86).
Проаналізувавши встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що позивач мав право на отримання доплати, передбаченої Постановою № 375 на період дії карантину («карантинні доплати») за період своєї служби з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року.
Стосовно позовних вимог позивача в частині не нарахування та не виплати йому «карантинних доплат» за період з 1 лютого 2023 року по день прийняття судом рішення, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом с п о р і в у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень п о р у ш е н і її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист […].
З наведеного слідує, що особа має права звернутись до суду із позовом про захист п о р у ш е н о г о права (тобто, порушення, яке викликало спір, має відбутись до звернення особи до суду із позовом щодо захисту порушених прав), а суд під час розгляду справи має надати оцінку цим правовідносинам (тобто, правовідносинам, що виникли станом на час звернення особи до суду із відповідним позовом).
Як наслідок, суд не надає оцінку правовідносинам, що виникли після звернення позивача до суду із даним позовом, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо посилань відповідача на відсутність відповідного фінансування на карантинні виплати після 17 лютого 2021 року, суд виходить з того, що відсутність коштів на рахунку відповідача для нарахування та сплати карантинних виплат поліцейським, які забезпечують життєдіяльність населення на період дії карантину, в тому числі за період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року, не може бути підставою для суду для відмови у задоволенні позовних вимог.
Реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 8 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Також Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань. Отже, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Зазначений висновок суду узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постанові від 26 квітня 2023 року по справі № 420/19450/21.
Щодо посилань відповідача на те, що 26 березня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України № 372 внесені зміни до Постанови № 1236, якими визначено особливості дії карантину для боротьби із коронавірусною хворобою на час дії воєнного стану в Україні, згідно яких зелений, жовтий, помаранчевий та червоний рівні епідемічної небезпеки поширення COVID-19 та відповідні обмежувальні протиепідемічні заходи на території України не застосовуються на період воєнного стану в Україні, а також, що згідно п. 4 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», - суд зазначає, що «карантинні доплати» встановлені Постановою Кабінету Міністрів України № 375, до якої жодних змін, пов`язаних з не застосуванням на період воєнного стану обмежувальних протиепідемічних заходів, не внесено.
Суд зауважує, що пункт 2 Постанови № 375 визначає граничний розмір «карантинних доплати», отже, фактично надає можливість встановити такий відсоток доплати, який відповідає ступеню небезпеки певних працівників під час виконання визначених Постановою № 375 повноважень.
Як наслідок, наведені відповідачем пояснення судом відхиляються.
З врахуванням викладеного вище суд висновує, що бездіяльність відповідача стосовно не нарахування та не виплати позивачу додаткових виплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 375, за період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року є протиправною - тобто, такою, що порушує право позивача на отримання належних виплат.
Суд вважає за необхідне зазначити, що решта доводів та заперечень сторін вказаних висновків суду не спростовують.
На підставі викладеного вище, суд висновує, що позовні вимоги позивача в частині визнання такої бездіяльності протиправною підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача про стягнення із Головного управління Національної поліції в Донецькій області карантинних виплат за період з 18 по 22 лютого 2021 року, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 2 Постанови № 375 встановлення доплати, визначеної пунктом 1 цієї постанови, працівникам підприємств, установ та організацій, органів державної влади, які фінансуються з державного та місцевих бюджетів, здійснюється у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення).
Згідно п. 6 розділу І Порядку № 260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ЗВО про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
Наказом МВС України від 3 червня 2020 року № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину" (далі - Наказ МВС № 431) визначено, крім іншого, керівникам Національної поліції України забезпечити встановлення на період дії карантину […] окремим категоріям поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення […] правопорядку і безпеки громадян) та внаслідок виконання своїх обов`язків мають безпосередній контакт з населенням, додаткової доплати у граничному розмірі до 50 відсотків заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах (п. 1); нарахування додаткової доплати здійснювати у відсотковому співвідношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, у тому числі премії, за винятком виплат, що носять одноразовий та компенсаційний характер (пункт 3).
З аналізу наведених норм слідує, що визначення розміру карантинних виплат поліцейським, передбачених Постановою № 375, належить до виключної дискреції керівника територіального органу Національної поліції України; при цьому визначення розміру карантинних виплат (д о 50,00% грошового забезпечення) має відбуватись шляхом прийняття відповідного н а к а з у, на підставі якого відповідний підрозділ територіального управління Національної поліції має здійснити відповідне нарахування та виплату такої доплати.
Враховуючи зазначене, беручи до уваги, що такого наказу за періоди з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року відповідачем не приймалось, належним способом захисту порушеного права позивача в цій частині є зобов`язання відповідача здійснити нарахування позивачу «карантинних» доплат до грошового забезпечення за період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року - із дотриманням приписів п. 6 розділу І Порядку № 260 та п. 1 Наказу МВС № 431.
Як наслідок, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача карантинних виплат за період з 18 лютого по 31 січня 2023 року.
Отже, адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» позивач є звільненим від сплати судового збору.
Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому в силу вимог ст. 139 КАС України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (код ЄДРПОУ 40109058, зареєстроване місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Нахімова, 86) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 за період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року доплати до грошового забезпечення, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни".
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області здійснити нарахування ОСОБА_1 доплати до грошового забезпечення, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2020 року № 375 "Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни", за період з 18 лютого 2021 року по 31 січня 2023 року - із дотриманням пункту 6 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року № 260, та пункту 1 Наказу МВС України від 3 червня 2020 року № 431 "Про окремі питання організації оплати праці на період дії карантину", а також здійснити виплату нарахованої доплати.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна