Ухвала суду № 112260611, 14.07.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2023
Номер справи
160/6462/22
Номер документу
112260611
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

14 липня 2023 рокуСправа №160/6462/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі питання про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/6462/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у не здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-5456 від 29.11.2021 виданої Державною установою «Територіальне Медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-5456 від 29.11.2021 виданої Державною установою «Територіальне Медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 992,40 грн.

Таким чином, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22 набрало законної сили 26.08.2022.

01.09.2022 на його виконання видано виконавчий лист №160/6462/22, зокрема щодо виконання судового рішення в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 33/24/С-5456 від 29.11.2021 виданої Державною установою «Територіальне Медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області».

22.11.2022 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №70388616 про примусове виконання виконавчого листа №160/6462/22, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 01.09.2022.

20.04.2023 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №70388616 на підставі п.11 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження".

27.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою в порядку статті 382 КАС України, згідно якої просить встановити контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати звіт про виконання судового рішення у справі №160/6462/22.

В обґрунтування поданої заяви позивач відмітив, що боржником рішення суду не виконано, з огляду на що, для забезпечення ефективного захисту порушених прав ОСОБА_1 є всі обгрунтовані підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2023 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №160/6462/22 задоволено; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протягом 20 робочих днів з дня отримання даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22.

На виконання вимог означеної ухвали суду 15.06.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов звіт №0400-010901-8/85451 від 14.06.2023 про виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2023, в якому представник пенсійного органу зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" №33/24/С-5456 від 29.11.2021. Доплата за період з 01.04.2019 по 31.12.2022 становить 159 859,05 грн. Стосовно вказаної суми доплати представник пенсійного органу зазначив, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості і зазначає, що заборгованість буде виплачена після надходження коштів та наголошує, що відповідне фінансове забезпечення не залежить від пенсійного органу особисто. Крім того, зазначає, що відповідно до Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1279, Пенсійний фонд України з 01.04.2021 перейшов до централізованого фінансування виплати пенсій. Так, згідно п. 13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596, під час централізованого перерахування коштів списки одержувачів пенсій подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. На підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги. З огляду на викладене, відповідач вказав, що чинним законодавством визначено, що виплата пенсій є функцією, яка покладена на Пенсійний фонд України, який є окремою юридичною особою. Відповідач наголошує, що грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу не є власністю Головного управління та не знаходяться на його рахунках, та зазначає, що фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету. Зважаючи на викладене, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просило прийняти та затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22.

Оцінюючи поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду та доводи, наведені в ньому, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частинами 2, 3 ст. 382 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина до Державного бюджету України.

Таким чином, статтею 382 КАС України передбачено два види судового контролю: встановлення нового строку подання звіту та накладення штрафу.

На виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі №160/24527/21, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало до суду звіт про виконання судового рішення.

Так, у поданому звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22 Головним управлінням Пенсійного фонду в Дніпропетровській області здійснено перерахунок пенсії позивача та нараховано доплату в у розмірі 159 859,05 грн.

Таким чином, позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до резолютивної частини рішення суду, пенсія виплачується у перерахованому розмірі, залишилася не виконаною частина судового рішення щодо виплати нарахованої заборгованості за період з 01.04.2019 по 30.12.2022 становить 159 859,05 грн.

У звіті Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначено, що відповідна виплата буде здійснена після виділення пенсійному органу відповідних коштів на погашення заборгованості.

Із вищевказаного слідує, що відповідачем рішення суду не виконано в повному обсязі, а саме: не виконано в частині виплати нарахованої пенсії в сумі 159 859,05 грн.

Органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань.

Таким чином, нарахована позивачу сума доплати по пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

Згідно із пп. 6 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду.

Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України

Згідно із пунктами 20, 29 Бюджетного кодексу України, взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Судовий контроль за виконанням рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Отже, судовий контроль здійснюється судом шляхом зобов`язання відповідача надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об`єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Враховуючи те, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості і зазначає, що заборгованість буде виплачена після надходження коштів, суд вважає, що відсутні підстави для неприйняття цього звіту в цілому, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, у зв`язку з чим, суд доходить висновку, що поданий звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22 підлягає прийняттю судом.

Керуючись ст. ст. 241, 243, 248, 382 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-010901-8/85451 від 14.06.2023 про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 по адміністративній справі №160/6462/22.

Завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 у справі №160/6462/22.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 КАС України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

Суддя А. Ю. Рищенко