Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2023 року Справа№200/1650/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, надісланий 17 квітня 2023 року на адресу суду через підсистему ЄСІТС Електронний суд, в якому позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку його пенсії та виплати заборгованості:
з дати її призначення по 31 січня 2020 року на підставі його заяви, рішень суду та наданих ним і Донецьким обласним центром комплектування та соціальної підтримки довідок про розміри його щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15 грудня 2021 року №09/02/334-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/334-2, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16 лютого 2022 року № 09/02/168 та від 02 жовтня 2020 року № 10/220;
з 01 лютого 2020 року по теперішній час, основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022 року №ФС-98489/09/01/289 (рішень суду №200/9306/21) із обов`язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02 жовтня 2020 року № 10/220, та від 16 лютого 2022 року № 09/02/168, а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по постанові КМУ №713 від 14 липня 2021 року (за рішенням суду №200/11763/21) та проведених щорічних індексацій базового місяця (ОСНП 2022 та ОСНП 2023) пенсії позивача;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вчинити дії щодо перерахунку та виплати заборгованості ОСОБА_1 пенсії з дати її призначення по 31 січня 2020 року на підставі його заяви, рішень суду та наданих ним і Донецьким обласним центром комплектування та соціальної підтримки довідок про розміри його щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15 листопада 2021 року № 09/02/334-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/334-2, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-2, розрахунків індексації грошового забезпечення від 16.02.2022 № 09/02/168 та від 02.10.2020 року № 10/220; та з 01 лютого 2020 року по теперішній час, основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022 року № ФС-98489/09/01/289 (рішень суду №200/9306/21) із обов`язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02 жовтня 2020 року № 10/220, та від 16 лютого 2022 року № 09/02/168), а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по ПКМУ №713 від 14.07.2021(за рішенням суду №200/11763/21) та проведених щорічних індексацій базового місяця (ОСНП 2022 та ОСНП 2023) пенсії позивача та виплати заборгованості, здійснивши відповідні платежі однією сумою.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугою років, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. 23 лютого 2023 року, позивач звернувся із заявою (із додаванням всіх копій рішень суду, довідок та розрахунків) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо:
- перерахунку з 20.02.2019 року основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, рішень суду (№200/10137/20-а, № 200/7712/21, №200/47/21-а), довідок про розміри його щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15 листопада 2021 року № 09/02/334-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/334-2, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-1, від 15 листопада 2021 року № 09/02/335-2 та довідок-розрахунків індексації грошового забезпечення від 02 жовтня 2020 року № 10/220, та від 16 лютого 2022 року № 09/02/168 та виплати заборгованості;
- перерахунку з 01 лютого 2020 року основного розміру його пенсії, на підставі його заяви, згідно довідки про розмір його грошового забезпечення від 18 лютого 2022 року № ФС-98489/09/01/289 (рішення суду №200/9306/21) із обов`язковим врахуванням у складі грошового забезпечення (для розрахунку пенсії за вислугу років) позивача, нарахованих та отриманих сум індексації грошового забезпечення, згідно рішень суду №200/10137/20-а та № 200/7712/21 та отриманим по ним розрахункам від 02 жовтня 2020 року № 10/220, та від 16 лютого 2022 року № 09/02/168), а також врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) з урахуванням встановлених раніше щомісячних доплат по ПКМУ №713 від 14.07.2021(за рішенням суду №200/11763/21) та проведених щорічних індексацій базового місяця (ОСНП 2022 та ОСНП 2023) пенсії позивача та виплати заборгованості.
На врахування до складу грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а також індексації грошового забезпечення, позивач мав право при обчисленні пенсії при її призначенні.
03 квітня 2023 року позивач отримав відповідь від відповідача № 5253-3867/Т-02/8-0500/23 із безпідставною відмовою у проведенні перерахунку пенсії позивача.
В цій безпідставній відповіді (відмові) відповідач навіть не намагався вникнути в суть питання та надав неповну відповідь на заяву позивача, не розглянувши всі питання за змістом в частині перерахунку пенсії позивача та виплати виниклої заборгованості, тобто проігнорував заяву позивача повністю.
Відповідач, як на не виконання рішень судів, на виконання яких видано довідки, посилається, що на нього рішеннями судів, не покладено будь-яких обов`язків.
Вважає, такі дії протиправним та таким, що порушують його права.
Просить суд задовольнити позов.
У строк, встановлений судом ГУ ПФУ в Донецькій області через відділ документообігу та архівної роботи суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначив, що позивачем пропущений встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами за період, що передує цьому строку.
Станом на момент розгляду даної справи законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам Міністерства оборони, у зв`язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови КМУ № 103. 24 листопада 2021 року вх. №5396/5 Головним управлінням отримано довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 15 листопада 2021 року №09/02/334-1, №09/02/335-1, №09/02/334-2, №09/02/335-2, які видані на ім`я позивача Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Листом Головного управління від 04 січня 2022 року №0500-1609-8/623 довідки від 15 листопада 2021 року №09/02/334-1, №09/02/334-2, №09/02/335-1, №09/02/335-2 повернуто до
Донецького обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки.
Довідки від 14 листопада 2019 №10/235, від 02 жовтня 2020 року №10/222, від 16.02.2022 №09/02/168 від Донецького обласного територіального центра комплектування та
соціальної підтримки до Головного управління не надходили.
Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов`язань, в установленому чинним законодавством порядку.
Будь яких зобов`язань на Головне управління рішеннями Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1657/20-а від 17 квітня 2020 року, по справі №200/7712/21 від 10 вересня 2021 року, по справі №200/10137/20-а від 09 березня 2021 року, по справі №200/47/21-а від 17 травня 2021 року, по справі №200/9306/21 від 01 жовтня 2021 року покладено не було.
Просить суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 21 квітня 2023 року позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу термін протягом десяти днів, починаючи з наступного дня після отримання цієї ухвали, впродовж якого позивач має надати документ про сплату судового збору у сумі 858,88грн або належним чином обґрунтованого клопотання про відстрочення від сплати судового збору.
У строк встановлений судом позивачем надано заяву про усунення недоліків та копію квитанції про сплату судового збору у сумі 858,88 грн.
Ухвалою суду від 03 травня 2023 року прийнято позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №200/1650/23.
24 травня 2023 року на адресу суду надійшов відзив та витребувані судом документи.
25 травня 2023 року відповідачем надано документи на виконання ухвали суду про відкриття провадження.
Правом надання відповіді на відзив відповідно до ст.163 КАС України позивач не скористався.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до частини 1 статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом № НОМЕР_1 , виданий 09 жовтня 2017 року органом 1438, РНОКПП НОМЕР_2 .
Позивач проходив службу в Збройних силах України, є учасником бойових дій, 19 лютого 2019 року звільнений з військової служби в запас, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугою років, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2020 року по справі №200/1657/20-а позов ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не проведення розрахунку, нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 2016 року по 2018 рік. Зобов`язано Донецький обласний військовий комісаріат провести розрахунок ОСОБА_1 розрахунок індексації грошового забезпечення за період з 2016 року по 2018 рік та виплатити суму нарахованої індексації. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 9 березня 2021 року по справі №200/10137/20-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлених довідок про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням із обов`язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення. Зобов`язано Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області оновлені довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за останні 24 місяці перед звільненням із обов`язковим зазначенням в них відомостей про суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, для подальшого здійснення обчислення та перерахунку пенсії. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 травня 2021 року по справі №200/47/21-а позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не включення до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 для обчислення пенсії за останні 24 місяців перед звільненням, щомісячної додаткової грошової винагороди, нарахованої та сплаченої позивачу відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 у період з 1 лютого 2017 року по 29 лютого 2018 року. Зобов`язано Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки опрацювати та виготовити оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 для обчислення йому пенсії за останні 24 місяці перед звільненням, до якої включити нараховану та виплачену йому щомісячну додаткову грошову винагороду, нараховану та виплачену позивачу відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 у період з 1 лютого 2017 року по 29 лютого 2018 року. Зобов`язано Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити оновлену довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2021 року по справі №200/7712/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо урахуванням базового місяця для обчислення індексації серпень 2015 року, за період з січня 2016 року по 28 лютого 2018 року. Визнано протиправними дії Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з урахуванням базового місяця для обчислення індексації серпень 2015 року. Зобов`язано Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з урахуванням базового місяця для обчислення індексації січень 2008 року та з урахуванням раніше визначеної суми. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2021 року по справі №200/9306/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області довідки про розмір грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 29 січня 2020 року із застосуванням при обчисленні розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення, відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 року № 704, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2020 основного розміру його пенсії. Зобов`язано Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 29.01.2020, відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2020 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
23 лютого 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою добровільного зразка, в якій просив:
здійснити перерахунок пенсії; провести індексацію пенсії після її перерахунку з 20 лютого 2019 року по день перерахунку;
надати завірену копію протоколу перерахунку пенсії;
надати розрахунок заборгованості по недоплаченій різниці пенсії з 20 лютого 2019 року по день перерахунку пенсії позивача, з урахуванням раніше виплачених сум;
нарахувати та виплатити заборгованість по недоплаченій різниці виплачених сум, згідно підготовленого розрахунку;
постійно враховувати данні суми та відсотки при подальшому перерахуванню пенсії.
До вказаної заяви позивачем додано: копію рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/10137/20-а від 09 березня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/10137/20-а від 15 вересня 2021 року; копію рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/47/21-а від 17 травня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/47/21-а від 21 вересня 2021 року; копію рішення Донецького окружного адміністративного суду № 200/9306/21 від 01 жовтня 2021 року; копію рішення Донецького окружного адміністративного суду №200/7712/21 від 10 вересня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/7712/21 від 25 січня 2021 року; копію рішення Першого апеляційного адміністративного суду №200/1657/20-а від 17 квітня 2020 року; копію розрахунку індексації грошового забезпечення за рішенням суду №200/1657/20-а від 17 квітня 2020 року; копію розрахунку індексації грошового забезпечення за рішенням суду № 200/7712/21 від 10 вересня 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 10/235 від 14 листопада 2019 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 10/235/1 від 14 листопада 2019 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/334-1 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/334-2 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/335-1 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № 09/02/335-2 від 15 листопада 2021 року; копію довідки про розмір грошового забезпечення № ФС-98489/09/01/289 від 18 лютого 2022 року.
Заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянуто в порядку звернення громадян та надано відповідь, оформлену листом від 03 квітня 2023 року за вих. №5253-3867/Т-02/8-0500/23.
У вказаній відповіді ГУ ПФУ в Донецькій області не було вирішено по суті жодне питання поставлене позивачем.
Позивач не погодився з відмовою в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з чим звернувся до суду з позовом у цій справі.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частина 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно вимог ст.51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі за текстом Порядок №3-1).
Пунктом 23 Порядку №3-1 встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Статтею 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, упорядкута розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
У разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, останній зобов`язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Проте, відповідачем не розглянуто заяву про перерахунок пенсії та надані документи згідно 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Не надано оцінку наданим документам, та не зазначено відповідні причини для ґрунтованої відмови.
З огляду на що суд погоджується із позивачем, що пенсійним органом не розглянуто заяву належним чином.
Частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене та враховуючи відсутність відповідного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області, суд вважає, що в цій частині відповідачем допущено саме протиправну бездіяльність, що полягає у не розгляді заяви позивача від 23 лютого 2023 року про перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Неналежний розгляд заяви позивача від 23 лютого 2023 року позбавляє суд можливості оцінити дії відповідача з точки зору їх протиправності чи правомірності, та зобов`язати здійснити перерахунок пенсії позивача на умовах, які він просив в поданій заяві про перерахунок, та позовній заяві.
При цьому, посилання відповідача щодо не покладення на нього будь-яких зобов`язань рішеннями суду є необґрунтованими, оскільки подана заява містила чітку вимогу про перерахунок пенсії, до заяви були додані довідки про розмір грошового забезпечення та розрахунок індексації грошового забезпечення, які відповідно до статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб були подані позивачем до Пенсійного органу для здійснення перерахунку.
Стосовно позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправним та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Виходячи із змісту заявлених позивачем вимог та висновків суду, в даному випадку слід застосувати положення статті 9 КАС України, а саме, обрати інший спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.
Таким чином, суд доходить висновку, що в даному випадку, слід:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягає у не розгляді та не винесенні рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.
Щодо доводів представника відповідача про пропуску строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог частин 1 та 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
23 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про перерахунок пенсії.
04 квітня 2023 року ГУПФУ в Донецькій області розглянуто заяву ОСОБА_1
17 квітня 2023 року позивач звернувся до суду із цим позовом та оскаржив дії відповідача щодо неналежного розгляду його заяви від 23 лютого 2023 року, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду. З огляду на що твердження представника відповідача про порушення строку звернення до суду не знайшло свого підтвердження під час судового розгляду.
Приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 , підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем за подання цього позову сплачено судовий збір у сумі 858,88грн. за подання позовної заяви в електронній формі.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок протиправного бездіяльністю ГУ ПФУ в Донецькій області, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області 858,88грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов`янськ, Донецька область,84122) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що полягає у не розгляді та не винесенні рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 23 лютого 2023 року та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 1386610, місцезнаходження: площа Соборна, буд.3, м. Слов`янськ, Донецька область,84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , фактична адреса: АДРЕСА_2 ) судовий збір у розмірі 858,88 (вісімсот п`ятдесят вісім) гривень 88 копійок.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного провадження 14 липня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративногосуду.
Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі Електронний суд.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов