Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа№ 953/6478/22
н/п 3/953/1641/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" липня 2023 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Губська Я.В., за участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника адвоката Кутепова І.О. розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
23.10.2022 року о 22.20 год., в м. Харкові на вул. Мироносицька, в районі будинку № 72, водій ОСОБА_1 керував автомобілем Skoda Octavia, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; виражене тремтіння пальців рук. Водій від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленого законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатору Drager та в закладі охорони здоров`я КНП ОНД «ХОР» відмовився.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 з`явився, з порушенням не погодився, пояснивши суду, що дійсно 23.10.2022 року близько 22.00, до початку комендантської години забрав друзів з кафе, він керував по вул. Мироносицька транспортним засобом Skoda Octavia, д.н.з. НОМЕР_1 , та був зупинений працівниками патрульної поліції. Поліцейським йому було запропоновано пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки. Оскільки в цей момент він дуже хвилювався, то не зміг чітко сформулювати своє бажання пройти огляд на стан сп`яніння у закладі охорони здоров`я, йому не пояснили наслідків відмови від проходження огляду. До закладів охорони здоров`я для проходження медичного огляду з метою перевірки/спростування наявності алкогольного сп`яніння не звертався, з поліцейськими на медичний огляд не поїхав.
В судовомузасіданні захисник особи,що притягаєтьсядо адміністративноївідповідальності -адвокат КутеповІ.О. протискладеного протоколувідносно ОСОБА_1 заперечував,посилаючись нате,що післядооформлення запостановою Харківськогоапеляційного судувід 29.03.2023недоліки,зазначені впостанові судуне усунуті,в матеріалахсправи досівідсутні доказинаявності вдіях ОСОБА_1 складуадміністративного правопорушення,передбаченого ст..130КУпАП, йомувсупереч встановленогопорядку проходженняогляду настан сп`янінняне булозапропоновано пройти огляд в закладі охорони здоров`я в передбаченому законом порядку. Також захисник посилався на те, що працівники поліції поводилися упереджено, в момент зупинки ОСОБА_1 не мав ознак сп`яніння, називали кілька причин зупинки автомобіля, також ними порушено порядок проходження огляду огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті»передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з`ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст.247,280 КУпАП. Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст.283,284 КУпАП. У постанові, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.
Відповідно до вимог статей251,252 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення,поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Відповідальність за ч. 1ст. 130 КУпАПнастає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння, наркотичного чи іншого сп`яніння або у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, що передбачено п.2.5Правил дорожнього рухуУкраїни.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено уст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженоїНаказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015№ 1452/735(далі -Інструкція №1452/735).
Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції,в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного,наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції,у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Із аналізу наведених доказів та норм законодавства слід зробити висновок, що водій транспортного засобу має право відмовитись від проходження огляду на стан сп`яніння, про що складається відповідний протокол про адміністративне правопорушення.
Відмова водія транспортного засобу від проходження огляду на виявлення стану алкогольного сп`яніння є порушенням вимог п. 2.5ПДРУкраїни, за що передбачена відповідальність за ч. 1ст. 130 КУпАП.
Так, протокол був складений за порушення п. 2.5.ПДРУкраїни тобто за відмову від проходження огляду на стан сп`яніння в установленому законом порядку.
Відповідно до вимогст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час та за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до 2.5Правил дорожнього рухуУкраїни, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п. 27Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбаченіст. 130 КУпАП, судам слід враховувати, що стан сп`яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника відповідно до встановленого законом порядку, якщо водій ухиляється від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп`яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 130 КУпАП,повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №300055 від 23.10.2022 (а.с. 1); відеозаписом з нагрудної камери патрульного поліцейського №АЛ2049Г (а.с. 4), оглянутим в судовому засіданні, на якому ОСОБА_1 підтверджує факт керування транспортним засобом та на неодноразову чітку пропозицію патрульного поліцейського пройти огляд на стан сп`яніння або на місці зупинки транспортного засобу за допомогою технічного приладу або у заклад охорони здоров`я, відповів відмовою, поясненнями ОСОБА_1 , який не заперечував щодо факту керування автомобілем 23.10.2022 і не спростовував своєї відмови пройти огляд на стан сп`яніння. Пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності щодо неправильного розуміння вимог поліцейського, хвилювань та упередженості працівників поліції розцінюється судом критично, як позиція захисту.
Таким чином відмова водія ОСОБА_1 від проходження огляду на виявлення стану алкогольного сп`яніння зафіксована, доказів на спростування зазначеного протягом судового розгляду до суду не представлено, а посилання на його тверезий стан є особистим оціночним висновком. Посилання сторони захисту на те, що причиною зупинки автомобіля під керуванням ОСОБА_1 було не порушення комендантської години і мотивів його відмови не спростовують висновків суду з приводу наявності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст..130 КУпАП. Також, судом враховано, що недоліки, зазначені в постанові Харківського апеляційного суду від 29.03.2023 усунуті після дооформлення.
Таким чином вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, доведена у повному обсязі.
Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність правопорушника за скоєне ним адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, особу правопорушника, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити покарання в межах санкції, яка встановлена за правопорушення, передбачене ч. 1ст. 130 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 17000,00 грн. з одночасним позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Окрім того, в порядкуст. 40-1 КУпАПз правопорушника на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 454,00 грн.
На підставі викладеного , керуючись ч. 1 ст.130, ст.13,16,401,283,284 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст. 130 КУпАП,та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 17000грн. (Код бюджетної класифікації: 21081300, одержувач: ГУК Харківськ обл/Харківобл/21081300, розрахунковий рахунок: №UA168999980313020149000020001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ одержувача: 37874947, код банку МФО банку: 899998, призначення платежу: сплата штрафу). з одночасним позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 536 грн. 80 коп. (отримувач коштів:ГУК ум.Києві/м.Київ/22030106,код отримувача:37993783,банк отримувача:Казначейство України(ЕАП),рахунок отримувача:UA908999980313111256000026001,код класифікації:22030106,у призначенніплатежу платникомповинно бутивказано:слова "судовийзбір посправі проадміністративне правопорушеннявідносно ПІБ", Київський районний суд м.Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з моменту її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя -