Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2023 року Справа № 160/7015/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
06.04.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15.
Вказані позовні вимоги вмотивовані тим, що згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення встановлені порушення несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України та згідно зі ст. 120-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів застосовано штраф у сумі 234 340,13 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення разом з додатком на адресу позивача надійшло Укрпоштою та фактично отримано 30.03.2023 року. Вказане рішення позивачем не оскаржувалося в адміністративному порядку відповідно до ст. 56 ПК України. Згідно з розрахунком штрафу (додатком до вказаного повідомлення-рішення) зафіксовано порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема: №244 від 17.02.2022, зареєстрованої 04.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 21 день; №45 від 17.02.2022, зареєстрованої 04.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 21 день; №46 від 17.02.2022, зареєстрованої 04.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 21 день; №57 від 10.05.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №53 від 12.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №51 від 10.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №54 від 16.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №49 від 14.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №52 від 11.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №50 від 14.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №47 від 10.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №55 від 19.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №56 від 19.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №48 від 10.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №60 від 24.05.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №58 від 31.05.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №59 від 01.06.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 36 днів. За вказані порушення розмір нарахованого штрафу по кожній податковій накладній склав 20% від суми вказаного в ній податку на додану вартість, крім податкової накладної №59 від 01.06.2022 року, штраф за несвоєчасну реєстрацію якої склав 30% від суми ПДВ.
Позивач стверджує, що у спірному податковому повідомленні-рішенні відповідачем невірно визначено підставу для визначення контролюючим органом суми грошових зобов`язань, з переліку підстав, передбачених пунктом 54.3 ст. 54 ПК України та помилково вказано підпункт 54.3.1. Виходячи з форми податкового повідомлення - рішення, яка є додатком 25 до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (пункт 2 розділу II), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року, №1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року, за № 124/28254 вказану підставу для визначення суми грошових зобов`язань самостійно вказує контролюючий орган при заповненні рішення. У спірному податковому повідомленні-рішенні відповідачем взагалі не вказано пункт (пунктів) статті 120-1 ПК України, на підставі якого (яких) до позивача застосовано штраф при тому, що форма спірного податкового повідомлення-рішення, затверджена Порядком 1204, передбачає обов`язкове посилання контролюючого органу на пункт та статтю ПК України, згідно з якою, за затримку реєстрації податкових накладних до платника податків застосовано штраф. У спірному податковому повідомленні-рішенні та акті перевірки позивача контролюючим органом не виявлено порушення граничного строку. передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної, за вчинення якого на платника ПДВ накладається штраф згідно ст. 120-1 ПК України. Порушення в акті камеральної перевірки та спірному податковому повідомленні- рішенні невірно кваліфіковане у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних. Податкове повідомлення-рішення, додаток до податкового повідомлення-рішення та акт перевірки містять різні відомості про кількість днів затримки реєстрації податкових накладних, зокрема: акт перевірки позивача та додаток до податкового повідомлення-рішення містить відомості про те, що під час перевірки виявлено несвоєчасність реєстрації податкових накладних на 21, 22 та 36 днів; тоді як у податковому повідомленні-рішенні відповідач вказав, що штраф у сумі 234 340,13 грн., застосовано за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів.
Позивач також зазначає, що розмір штрафу (у відсотковому значенні), застосовано до позивача без врахування змін до ПК України, внесених Законом України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України» від 12.01.2023 року, №2876-ІХ. Законодавець на час воєнного стану визначив особливий порядок ведення податкового обліку та подання звітності, якій відрізняється від загальних норм ПК України. За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акту в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Конституція України, закріпивши частиною першою статті 58 положення щодо неприпустимості зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують юридичну відповідальність особи, що є загальновизнаним принципом права. Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується новий закон чи інший нормативно-правовий акт, що пом`якшує або скасовує відповідальність особи за вчинене правопорушення під час дії нормативно-правового акту, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього (абзаци другий, третій пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99). У свою чергу відповідач при застосуванні штрафу, не застосував новий закон, що пом`якшує відповідальність позивача за вчинене правопорушення. Відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
27.04.2023 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. За результатами перевірки встановлено, що платником порушено граничні строки реєстрації 17 податкових накладних в ЄРПН: 1) податкова накладна №46 від 17.02.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 04.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 20, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 58321,583 (сума ПДВ) та 416583 (обсяг постачання без ПДВ); 2) податкова накладна №45 від 17.02.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 04.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 20, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 55735,05 (сума ПДВ) та 398108 (обсяг постачання без ПДВ); 3) податкова накладна №44 від 17.02.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 04.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 20, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 55610,612 (сума ПДВ) та 397219 (обсяг постачання без ПДВ); 4) податкова накладна №48 від 10.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 43865,245 (сума ПДВ) та 313323 (обсяг постачання без ПДВ); 5) податкова накладна №47 від 10.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 45722,867 (сума ПДВ) та 326592 (обсяг постачання без ПДВ); 6) податкова накладна №51 від 10.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 223665,56 (сума ПДВ) та 1597611 (обсяг постачання без ПДВ); 7) податкова накладна №52 від 11.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 122702,09 (сума ПДВ) та 876444(обсяг постачання без ПДВ); 8) податкова накладна №53 від 12.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 19536,022 (сума ПДВ) та 139543 (обсяг постачання без ПДВ); 9) податкова накладна №50 від 14.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 42831,53 (сума ПДВ) та 305940 (обсяг постачання без ПДВ); 10) податкова накладна №49 від 14.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 47895,677 (сума ПДВ) та 342112 (обсяг постачання без ПДВ); 11) податкова накладна №54 від 16.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 19064,372 (сума ПДВ) та 136174 (обсяг постачання без ПДВ); 12) податкова накладна №56 від 19.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 33815,566 (сума ПДВ) та 241540 (обсяг постачання без ПДВ); 13) податкова накладна №55 від 19.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 38719,144 (сума ПДВ) та 276565 (обсяг постачання без ПДВ); 14) податкова накладна №57 від 10.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 45260,282 (сума ПДВ) та 323288 (обсяг постачання без ПДВ); 15) податкова накладна №60 від 24.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 117231,984 (сума ПДВ) та 837371 (обсяг постачання без ПДВ); 16) податкова накладна №58 від 31.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 131026,707 (сума ПДВ) та 935905 (обсяг постачання без ПДВ); 17) податкова накладна №59 від 01.06.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 30.06.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 36, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 47130,885 (сума ПДВ) та 336649 (обсяг постачання без ПДВ).
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, ГУ ДПС у Дніпропетровській області по кожній податковій накладній нараховано штраф 20% від суми вказаній в податковій накладній податку на додану вартість та по накладній №59 від 01.06.2022 року штраф становить 30% від суми ПДВ. Порушення встановленого терміну реєстрації податкової накладної свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення. Отже, штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування застосовуються контролюючими органами в порядку та розмірах, передбачених ст. 120і ПКУ, до особи, на яку покладено обов`язок щодо такої реєстрації, незалежно від причин, які призвели до порушення.
Щодо посилань позивача про застосування штрафу (у відсотковому значенні) без врахування змін до ПКУ, внесених Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» від 12.01.2023 р., №2876-ІХ
Законом № 2876-ІХ підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 120-1. 1 статті 120-1 Кодексу. Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, та становлять: для ПН/РК, складених з 01 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 05 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу штраф за порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється у таких розмірах: до 15 календарних днів - 2 % суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК; від 16 до 30 календарних днів - 5 % такої суми ПДВ; від 31 до 60 календарних днів - 10 % такої суми ПДВ; від 61 до 365 календарних днів - 15 % такої суми ПДВ; на 366 і більше календарних днів - 25 % такої суми ПДВ. Тобто штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року. При цьому порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15 січня 2023 року включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Кодексу. Відтак, Головним управління ДПС у Дніпропетровській області правомірно та обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення №4478/04-36-24-15 від 14.03.2023 року, яким застосовано штраф до ФОП ОСОБА_1 у сумі 234341,13 грн.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.04.2023 року зазначена вище справа розподілена та 07.04.2023 року передана судді Пруднику С.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Витребувано у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: обґрунтований та вмотивований розрахунок податкового повідомлення-рішення від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15; засвідчені належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України усі письмові докази, які слугували підставою для прийняття відповідачем податкового від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15. Судом зобов`язано витребувані докази слід подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 05.05.2023 року. Судом попереджено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвалисуду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 року у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Кас`яненко Марії Петрівни про розгляд справи в порядку загального провадження відмовлено.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленогостаттею 258 Кодексу адміністративного судочинства України- в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована Петропавлівською районною державною адміністрацією як фізична особа - підприємець 07.02.2005 року, номер запису 22130000000000105, основним видом діяльності якої є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11 за КВЕД). Одним з додаткових видів економічної діяльності позивача є також оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (46.21 за КВЕД), що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, а також витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Позивач є платником податку на додану вартість згідно Витягу №1804254500004 від 14.09.2018 року.
На підставі підпункту 191 1.1. пункту 19.1 статті 19, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за лютий, квітень, травень, червень 2022 року, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків реєстрації.
За результатами перевірки встановлено, що платником порушено граничні строки реєстрації 17 податкових накладних в ЄРПН:
1) податкова накладна №46 від 17.02.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 04.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 20, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 58321,583 (сума ПДВ) та 416583 (обсяг постачання без ПДВ);
2) податкова накладна №45 від 17.02.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 04.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 20, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 55735,05 (сума ПДВ) та 398108 (обсяг постачання без ПДВ);
3) податкова накладна №44 від 17.02.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 04.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 20, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 55610,612 (сума ПДВ) та 397219 (обсяг постачання без ПДВ);
4) податкова накладна №48 від 10.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 43865,245 (сума ПДВ) та 313323 (обсяг постачання без ПДВ);
5) податкова накладна №47 від 10.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 45722,867 (сума ПДВ) та 326592 (обсяг постачання без ПДВ);
6) податкова накладна №51 від 10.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 223665,56 (сума ПДВ) та 1597611 (обсяг постачання без ПДВ);
7) податкова накладна №52 від 11.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 122702,09 (сума ПДВ) та 876444(обсяг постачання без ПДВ);
8) податкова накладна №53 від 12.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 19536,022 (сума ПДВ) та 139543 (обсяг постачання без ПДВ);
9) податкова накладна №50 від 14.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 42831,53 (сума ПДВ) та 305940 (обсяг постачання без ПДВ);
10) податкова накладна №49 від 14.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 47895,677 (сума ПДВ) та 342112 (обсяг постачання без ПДВ);
11) податкова накладна №54 від 16.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 19064,372 (сума ПДВ) та 136174 (обсяг постачання без ПДВ);
12) податкова накладна №56 від 19.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 33815,566 (сума ПДВ) та 241540 (обсяг постачання без ПДВ);
13) податкова накладна №55 від 19.04.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 38719,144 (сума ПДВ) та 276565 (обсяг постачання без ПДВ);
14) податкова накладна №57 від 10.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 45260,282 (сума ПДВ) та 323288 (обсяг постачання без ПДВ);
15) податкова накладна №60 від 24.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 117231,984 (сума ПДВ) та 837371 (обсяг постачання без ПДВ);
16) податкова накладна №58 від 31.05.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 15.07.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 21, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 131026,707 (сума ПДВ) та 935905 (обсяг постачання без ПДВ);
17) податкова накладна №59 від 01.06.2022 року, дата реєстрації в ЄРПН примірника накладної/примірника розрахунку коригування 05.08.2022 року, граничний термін реєстрації в ЄРПН примірника накладної/ розрахунку коригування 30.06.2022 року, кількість календ. днів порушення граничного терміну реєстрації накладної/ розрахунку коригування 36, сума на яку зареєстровано податкову накладну/розрахунок коригування 47130,885 (сума ПДВ) та 336649 (обсяг постачання без ПДВ);
За результатами означеної перевірки відповідачем складено акт від 02.02.2023 року, №3527/04-36-24-15/2781221721.
За наслідками вказаної перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15, яким до Позивача застосовано штраф у сумі 234341,13 грн., за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за лютий, березень, квітень, травень, червень 2022 року.
Вказане податкове повідомлення-рішення разом з додатком на адресу позивача надійшло Укрпоштою та фактично отримано 30.03.2023 року.
Означене рішення позивачем не оскаржувалося в адміністративному порядку відповідно до ст. 56 ПК України.
Згідно з розрахунком штрафу (додатком до вказаного повідомлення-рішення) зафіксовано порушення Позивачем термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема: №44 від 17.02.2022, зареєстрованої 04.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 21 день; №45 від 17.02.2022, зареєстрованої 04.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 21 день; №46 від 17.02.2022, зареєстрованої 04.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 21 день; №57 від 10.05.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №53 від 12.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №51 від 10.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №54 від 16.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №49 від 14.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №52 від 11.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №50 від 14.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №47 від 10.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №55 від 19.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №56 від 19.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №48 від 10.04.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №60 від 24.05.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №58 від 31.05.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 22 дні; №59 від 01.06.2022, зареєстрованої 05.08.2022, з встановленням порушення термінів реєстрації податкової накладеної на 36 днів.
За вказані порушення розмір нарахованого штрафу по кожній податковій накладній склав 20% від суми вказаного в ній податку на додану вартість, крім податкової накладної №59 від 01.06.2022 року, штраф за несвоєчасну реєстрацію якої склав 30% від суми ПДВ.
Згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення встановлені порушення несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України, та згідно зі ст. 120-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів застосовано штраф у сумі 234340 грн. 13 коп.
Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення протиправним та безпідставним, позивач звернулася до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 2статті 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам частини 2статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно достатті 19 Конституції Україниправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначаєПодатковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI(далі -ПК України).
За приписами пункту201.1 статті 201 ПК Українина дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзацу 1 пункту201.10 статті 201 ПК Українипри здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
При цьому, згідно з абзацом 4 цього ж пункту201.10 статті 201 ПК Україниподаткові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В силу абзацу 14 пункту201.10 статті 201 ПК Україниреєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом198.5 статті 198та пунктом199.1 статті 199цьогоКодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
З аналізу процитованих положень вбачається, що продавець товарів/послуг зобов`язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
За своєю правовою природою норма, викладена в абзаці 4 пункту201.10 статті 201 ПК України, є нормою зобов`язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов`язання у вигляді обов`язку реєстрації податкової накладної.
Статтею 120-1 ПК Українивизначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту201.10 статті 201 ПК України.
Так, згідно пункту120-1.1статті120 ПК Українипорушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченогостаттею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту198.5 статті 198цьогоКодексуу разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно достатті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту201.4 статті 201цьогоКодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей192і201цьогоКодексупокладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Разом із тим, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХПерехідні положення ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Виходячи з наведених норм у взаємозв`язку з обставинами справи судом встановлено, що позивачем дійсно порушено передбачені пунктом201.1 статті 201 ПК Україниграничні терміни реєстрації податкових накладних, що не заперечується й самим позивачем.
Суд зазначає, що у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХПерехідні положення ПК Україниправове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Таким чином, суд вважає, що обставини щодо періоду вчинення правопорушення мають значення для визначення розміру нарахованих штрафних санкцій, а не для встановлення застосовності вказаної нормиПК Україниу правовій кваліфікації такого правопорушення, як триваючого.
Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХПерехідні положення ПК Українимістить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Однак, Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану, який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділуПерехідні положення ПК Україниу разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом46.2 статті 46цьогоКодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом46.2 статті 46цьогоКодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинностіЗаконом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану»за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Згідно підпункту 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХПерехідні положення ПК Україниплатники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХПерехідні положення ПК Українивизначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом112.8.9 пункту 112.8 статті 112цьогоКодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Тобто,Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.
При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХПерехідні положення ПК Українискасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинностіЗаконом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.
З акту камеральної перевірки від 02.02.2023 встановлено, що за результатами проведеної перевірки контролюючим органом виявлено порушення позивачем пункту201.10 статті 201 ПКв частині граничного терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних, перелік яких наведено в таблиці.
Так, за встановлені порушення податковим органом 04.04.2023, згідно податкового повідомлення-рішення від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15 на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у відсоткових розмірах відповідно до положень пункту 120-1-1ст.120-1ПК України(30% - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН як 36 днів та 20% - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН як 22 дні та 21 день).
Разом із тим, суд зауважує наступне,Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, зокрема підрозділ 2розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу Українидоповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:
"89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеногоУказом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеногоУказом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів";
69.18. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.
Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.
Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня".
Тобто,Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу Українидля реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В межах спірних правовідносин судом встановлено, що згідно розрахунку штрафу додатку до податкового повідомлення-рішення від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15, податковим органом розмір штрафу у відсотках визначено згідно пункту201.10 статті 201 ПК, в розмірі 30% - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН як 36 днів та 20% - кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН як 22 дні та 21 день.
Поряд з цим суд зауважує, що на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення 14.03.2023 вже набули чинності зміни внесеніЗаконом України від 12.01.2023 № 2876-ІХдоПК України, в частині доповнення підрозділу 2розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу Українипунктами 89 та 90, які зокрема пом`якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану та порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Варто вказати, що згідно з пунктом 11 підрозділу 10розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу Україништрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Таким чином, суд зауважує, що на день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах визначених пунктом 90 підрозділу 2розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Судом встановлено, що відповідачем сума штрафу за порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахована згідно положень пункту120-1.1статті120 ПК України.
Разом з тим, виходячи з приписів п. 11 підрозділу 10розділу ХІХ "Перехідні положення" ПК України, відповідач при визначені розміру штрафу повинен був керуватися саме нормамиЗакону № 2876 -ІХ.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про неправомірність розрахунку суми штрафу в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15, що в свою чергу свідчить про його невідповідність критеріям, визначеним частини 2статті 2 КАС України.
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню судом.
Згідно з частиною 1статті 9 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч. 2ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1, 2статті 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2343,41 грн., що документально підтверджується копією платіжної інструкції від 05.04.2023 року.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 2343,41 грн. підлягає стягненню з до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 14.03.2023 року №4478/04-36-24-15.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2343,41 грн. (дві тисячі триста сорок три гривні гривень 41 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП: 44118658).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С. В. Прудник