Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 346/2033/23
Провадження № 3/346/1200/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2023 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Яремин М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , жителя та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, провайдера телекомпанії НТК, за ст. 124, ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),-
ВСТАНОВИВ:
17.04.2023 року об 11:00 год. в с. Годи-Добровідка, по вул. Незалежності, Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки "Chery Tiggo2", номерний знак « НОМЕР_2 », та, порушивши вимоги п.12.1 Правил дорожнього руху України, не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та керувати ним, не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з деревом, в результаті чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження.
Так, внаслідок вказаної ДТП автомобіль марки "Chery Tiggo2" отримав пошкодження переднього бампера, розбитої передньої правої фари, правого переднього крила, правого дзеркала, правих передніх дверей, капота, лівого переднього крила, передньої лівої та задньої лівої дверей, розбитого переднього лобового скла, деформованого даху.
Крім того, ОСОБА_1 , 17.04.2023 року об 11:00 год. в с. Годи-Добровідка, по вул. Незалежності, Коломийського району Івано-Франківської області, повторно протягом року керував автомобілем марки "Chery Tiggo2", номерний знак « НОМЕР_2 », будучи позбавленим права керування транспортними засобами, чим порушив п. 2.1 «а» ПДР України та вчинив правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 повторно протягом року після вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, керував вказаним транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: тремтіння пальців рук, почервоніння очей, різкий запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України та вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання, особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з`явився, про день, час та місце розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, а також довідками про доставку повідомлення у додаток «Viber». Тому суд, виходячи з вище зазначених правових норм, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, вважає за можливе провести розгляд справи у його відсутність.
В судові засідання 04.05.2023 року, 22.05.2023 року, 08.06.2023 року, 27.06.2023 року, 11.07.2023 року та 14.07.2023 року ОСОБА_1 не з`явився. 26.05.2023 року подав до суду письмове клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки він хоче скористатись правом на юридичну допомогу адвоката. 10.07.2023 року його представник, адвокат Бежук С.М. подав через канцелярію Коломийського міськрайонного суду письмове клопотання про ознайомлення з матеріалами справи, з якими ознайомився 11.07.2023 року. Також, 13.07.2023 року ОСОБА_1 електронною поштою надіслав до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням у службовому відрядженні.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України" Європейський суд з прав людини зробив, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Передбачене ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії"(Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989 р.).
Таким чином, суд вважає, що чергове перенесення розгляду справи призведе до порушення вищевказаного строку, а тому в задоволенні клопотання ОСОБА_1 слід відмовити.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що ОСОБА_1 достеменно знав про те, що в провадженні Коломийського міськрайонного суду перебувають на розгляді матеріали справ про притягнення його до адміністративної відповідальності, враховуючи його процесуальну поведінку протягом розгляду справи, наявність адвоката, який представляє інтереси ОСОБА_1 , суд вважає, що ОСОБА_1 чи адвокат Бежук С.М. мали об`єктивну реальну можливість прийняти участь у судовому засіданні та організувати ефективний захист своїх інтересів у суді, однак, цим правом не скористалися, тому суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності чи його представника.
Вина ОСОБА_1 знайшла своє підтвердження в судовому засіданні та доводиться наступними матеріалами справи:
- даними протоколів про адміністративні правопорушення серії ААД № 191814, ААД № 191813 та ААД № 191048 від 17.04.2023 року, в яких зазначені встановлені судом обставини щодо часу і місця вчинення ОСОБА_1 вказаних правопорушень, та які містить відомості про те, що особа під особистий підпис ознайомлена з місцем розгляду справ;
- даними акту огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який проведений у зв`язку з виявленими ознаками: тремтіння пальців рук, почервоніння очей, різкий запах алкоголю з порожнини рота, згідно з яким ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився;
- даними довідки № 1130, виданої 17.04.2023 року відділенням невідкладної (екстреної) медичної допомоги з приймальним відділенням КНП Коломийська ЦРЛ, згідно з яким ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився;
- схемою місця ДТП, яка сталася 17.04.2023 року в с. Годи-Добровідка, по вул. Незалежності, 5, Коломийського району Івано-Франківської області;
- даними довідки бази даних «Армор» від 18.04.2023 року щодо повідомлення на лінію «102» від ШМД з приводу вказаної ДТП, згідно з якою виїздом ГРПП та СОГ на місце події встановлено, що водій ОСОБА_1 , рухаючись в с. Годи-Добровідка, по вул. Незалежності, автомобілем марки "Chery Tiggo2", номерний знак « НОМЕР_2 », здійснив з`їзд у кювет та допустив зіткнення деревом, від чого автомобіль перекинувся, внаслідок чого ОСОБА_1 отримав тілесні ушкодження та був доставлений до КНП «Коломийська ЦРЛ» для надання медичної допомоги;
- даними довідки Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, в якій вказано, що 26.06.2022 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП та 12.09.2022 року рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області (справа № 346/2479/22) притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Також відносно ОСОБА_1 19.10.2022 року складено постанову серії БАД №702405 про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 126 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 20 400 грн., яку направлено для виконання у Коломийський відділ державної виконавчої служби у Коломийському районі Івано-Франківської області;
- даними письмових пояснень ОСОБА_1 від 17.04.2023 року, в яких вказано, що 17.04.2023 року о 10:59 год. в с. Годи-Доюровідка по вул. Незалежності, біля свого будинку, керуючи транспортним засобом марки "Chery Tiggo2", номерний знак « НОМЕР_2 », він відволікся на телефонний дзвінок, та, піднявши голову, побачив перед собою дерево, уникнути зіткнення не вдалося. Також вказав, що вживав сьогодні алкогольні напої ( пиво ), бо вчора пив та йому було погано;
- даними переглянутого відеозапису, що долучений до протоколу про адміністративне правопорушення, на якому зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп`яніння в КНП «Коломийська ЦРЛ» КМР. Крім того, на відео також зафіксовано роз`яснення працівниками поліції ОСОБА_1 ознак алкогольного сп`яніння, які були виявлені в останнього, повідомлення про складання відносно нього протоколу за ст. 130 КУпАП, вручення йому його копії, роз`яснення наслідків відмови, при цьому ОСОБА_1 будь-яких заперечень чи зауважень не висловлював. При цьому, ОСОБА_1 зазначив, що «випивший», а на пропозицію продувати прилад чи здавати кров вказав «а смисел».
Згідно з п.2 Інструкції про порядок та виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншогосп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року, огляд на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння, згідно з ознаками такого стану, що передбачені у п.3 названої Інструкції, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальціврук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124, ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 КУпАП.
Діючим законодавством про адміністративне правопорушення, зокрема приписомст. 251 КУпАП, передбачено те, що доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд звертає увагу на те, що правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП,є закінченим з моменту відмови водія пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння в медичному закладі.
Так, відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАПогляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Уразі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Таким чином, діючий закон дозволяє водію відмовитись від проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів і така відмова не утворює складу адміністративного правопорушення.
Однак, у цьому випадку водій транспортного засобу зобов`язаний пройти огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння взакладах охорони здоров`я.
Суд звертає увагу, що факт відмови водія від проходження огляду на стан сп`яніння за своїм правовим змістом є правопорушенням, а не процесуальною дією, яка дозволяє виявити волевиявлення особи, яка підозрюється у керуванні транспортним засобом у стані сп`янінням щодо її бажання проходити огляд на стан алкогольного сп`янінням у встановленому законом порядку.
При цьому, слід зазначити, що користування джерелом підвищеної небезпеки покладає на водія транспортного засобу певні додаткові обов`язки, які пов`язані із необхідністю забезпечення безпечного використання транспортних засобів.
Суд вважає, що таке обмеження прав конкретної особи повністю відповідає інтересам суспільства щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку огляду відповідності до п.2.5ПДРУкраїни кореспондується із обов`язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до вимогп. 2.5 ПДРУкраїни водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Пункт 1.3 ПДРУкраїни зобов`язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до національного законодавства працівник поліції самостійно на власний розсуд приходить до висновку про наявність ознак сп`яніння у водія транспортного засобу та вирішує питання щодо необхідності проходження водієм транспортного засобу огляду на стан сп`яніння.
У разі невиконання вимогп. 2.5 ПДРУкраїни, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1ст. 130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, наркотичного чи іншого сп`янінняабо під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
При цьому, згідно диспозиції даної частини статті, для настання адміністративної відповідальності, не має значення причина відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Крім того, матеріали справи не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції, в тому числі і при складанні протоколів про адміністративні правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
На відеозаписі зафіксовані дії працівників поліції та особи, що притягається до відповідальності, що у даному випадку є необхідним та достатнім для прийняття рішення по суті.
Таким чином, сукупність досліджених судом доказів поза розумним сумнівом свідчить про те, що ОСОБА_1 повторно протягом року керував транспортним засобом з явними ознаками спяніння, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, вчинив дорожньо-транспортну пригоду та відмовився від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп`яніння.
Відповідно до правил ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), то стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи те, що вказані правопорушення вчинені однією особою, справи про адміністративні правопорушення надійшли одночасно до суду та передані для розгляду одному судді, вважаю, що ці справи слід об`єднати в одне провадження і по них має бути прийняте одне рішення.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення.
На підставі вищенаведеного та, керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 221, 283, 284, 288-290, 294 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ПОСТАНОВИВ:
об`єднати в одне провадження справи №346/2033/23, №346/2034/23 та №346/2035/23 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124, ч.5 ст. 126, ч.2 ст. 130 КУпАП.
Об`єднаній справі присвоїти №346/2033/23.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.5 ст.126 та ч.2 ст.130 КУпАП,та накласти на нього адміністративні стягнення:
- за ст. 124 КУпАП - у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень;
- за ч. 2 ст. 130 КУпАП - у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000,00 (тридцять чотири тисячі) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки, без оплатного вилучення транспортного засобу;
- за ч. 5ст.126 КУпАПу виді у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800,00 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п`ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП остаточне адміністративне стягнення ОСОБА_1 визначити у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800,00 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п`ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 536 гривень 80 копійок у дохід держави: отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 цього Кодексу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Суддя Яремин М. П.