Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/1493/23 Провадження № 2-о/724/97/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 липня 2023 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Скрипника С.М.
за участю секретаря судового засідання: Філіпчука Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження у м. Хотині Чернівецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого виступає адвокат Мельник Роман Іванович, заінтересована особа - Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території,-
В С Т А Н О В И В:
У травні 2023 року заявник ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Мельника Романа Івановича,звернувся до суду із вище вказаною заявою, в якій просив встановити факт смерті його матері ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Микільське, Міловського району, Луганської області, у віці 83 роки, та яка на час смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви вказував, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_2 . Маючи в наявності копії свідоцтва про смерть та довідку про причину смерті, які видані окупаційною адміністрацією російської федерації в окупованій Луганській області, він звернувся до Хотинського відділу ДРАЦС щодо реєстрації смерті матері, однак працівниками Хотинського відділу ДРАЦС було відмовлено у реєстрації смерті ОСОБА_3 , з причини відсутності підстав для державної реєстрації смерті та видачі свідоцтва про смерть українського зразка відповідно до законодавства України, на підставі наданих ним документів.
При цьому, на підтвердження факту смерті матері надав свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 05.05.2023 року виданим Міловським районним відділом запису актів цивільного стану міністерства юстиції так званої «луганської народної республіки», довідкою про причину смерті від 05.05.2023 року видану окупаційною владою російської федерації в окупованій Луганській області, а саме лікарем Міловської центральної районної багатопрофільної лікарні ОСОБА_4 так званої «луганської народної республіки», фото місця поховання матері на кладовищі с. Микільське Міловського району Луганської області.
Натомість, такі документи видані органами, що діють на тимчасово окупованій території України не створюють правових наслідків.
Встановлення даного факту йому потрібно для проведення державним органом України та реалізації в подальшому його прав як спадкоємця.
Посилаючись на вказане, просив встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження Україна, місто Стаханов Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Микільське Міловського району, Луганської області у віці 83 роки, та яка на час смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , причина смерті хронічна недостатність кровообігу.
Так, відповідно до положень ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
При цьому, частиною 3 ст.211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак від його представника адвоката Мельника Р.І. надійшла до суду заява, в якій просить справу слухати у його відсутності та відсутності заявника, заявлені вимоги він підтримує у повному обсязі, просить заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи Хотинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з`явився, проте подав до суду заяву, в якій вказав, що проти задоволення вимог заявника не заперечує, відомості про смерть ОСОБА_2 у державному реєстрі актів цивільного стану відсутні, та просить розглянути справу у відсутності їхнього представника.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною першою ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження заявника (а.с.5).
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Микільське Міловського району Луганської області померла мати заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Стаханов Луганської області, про що заявнику було видано на тимчасово окупованій території України свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 05.06.2023 (а.с.11).
Як вбачається із довідки про причину смерті №136 від 05.05.2023 року видану лікарем Міловської центральної районної багатопрофільної лікарні ОСОБА_4, причиною смерті ОСОБА_2 була хронічна недостача кровообігу, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 83 років (а.с.12).
Вказані документи видані на тимчасово окупованій території України є недійсними й відповідно не створюють правових наслідків.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, чи рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ч.1ст.317ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту смерті особи на таких територіях розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Відповідно достатті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Датою початку тимчасової окупації російською федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року.
Відповідно до ст. 3 даного Закону для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права,Конституціїта законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;
4) надра під територіями, зазначеними упунктах 1,2і3цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
2. Адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
На адміністративній межі між тимчасово окупованою територією та іншою територією України Кабінетом Міністрів України може запроваджуватися тимчасовий прикордонний контроль.
3. Лінія зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення праві свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
У зв`язку з наведеним, а також враховуючи те, що підставою для видачі свідоцтва про смерть є лікарське свідоцтво про смерть або фельдшерська довідка про смерть,форми яких затверджені Міністерством охорони здоров`я України,отримати які заявник можливості не має,так як ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 на тимчасово окупованій території України, у зв`язку з чим на даний час заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть матері на території України.
Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади пітверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим та тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, оскільки Торецька міська територіальна громада Донецької області наявна серед «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, з подальшими змінами.
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 , на тимчасово окупованій території України - в с.Микільське, Міловського району, Луганської області, 04 травня 2023 року, є встановленим, тому заява підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.4, 5 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Керуючись ЗакономУкраїни «Продержавну реєстраціюактів цивільногостану»,Законом України«Про забезпеченняправ ісвобод громадянта правовийрежим натимчасово окупованійтериторії України»,ст.ст.12,81,315,317,354,355ЦПК України,суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Стаханов Луганської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у віці 83 роки, у селі Микільське Міловського району Луганської області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 13 липня 2023 року.
Суддя: С. М. СКРИПНИК