Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______
_____________
майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" липня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/1086/22
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Лозинської І. В.,
секретар судового засідання: Воробйова І. Г.
за участю представників сторін:
- від позивача: Алєксійчук С.В., довіреність від 23.12.2020, вих. №08/15072
- від відповідача: Чалахешашвілі Т. Г.; Томашевський О. В., ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АМ №1035253 від 20.04.2023
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Житомиробленерго"
до Фізичної особи - підприємця Чалахешашвілі Тристана Георгійовича
про стягнення 1131599,41 грн
У засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частини рішення господарського суду Житомирської області та повідомлено дату складення повного рішення відповідно до ст. 238 ГПК України.
АТ "Житомиробленерго" звернулося до Господарського суду Житомирської області з позовом до ФОП Чалахешашвілі Т. Г. про стягнення 1131599,41 грн вартості не облікованої електричної енергії та сплаченого судового збору у сумі 16973,99 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що під час проведення огляду за адресою: м. Житомир, майдан Житній ринок, 2, виявлено порушення п. п. 7 п. 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме, самовільне позаоблікове підключення електропроводки до мережі, що не є власністю оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку; за фактом порушення складено відповідний акт.
Ухвалою від 25.11.2022 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання суду (а. с. 31).
Ухвалою від 19.01.2023 господарський суд продовжив термін підготовчого провадження у справі по 23.02.2023; призначив підготовче засідання суду (а. с. 59).
Ухвалою від 23.03.2023 господарський суд закрив підготовче провадження, призначив справу до судового розгляду по суті на 21.04.2023 о 10:30 (а. с. 69).
12.06.2023 до суду від позивача надійшло пояснення від 24.05.2023 з додатками (а. с. 104 - 106).
16.06.2023 до суду позивачем надано для долучення до матеріалів справи копії додатків до договору №690 від 31.08.2021 (а. с. 108 - 116).
29.06.2023 до суду від відповідача надійшла заява про зменшення суми стягнення вартості не облікованої електричної енергії з підстав, у ній викладених (а. с. 121), яку ухвалою від 29.06.2023 господарський суд призначив до розгляду в судовому засіданні на 05.07.2023 о 16:00 (а. с. 124).
Присутній в засіданні суду представник позивача позовні вимоги підтримав; проти зменшення розміру вартості необлікованої електричної енергії заперечив та зазначив, що визначення обсягу та вартості не облікованої відповідачем електричної енергії визначено на підставі відповідних Правил, затверджених постановою НКРЕП.
У засіданні суду відповідач та його представник просили зменшити розмір вартості необлікованої електричної енергії враховуючи те, що Чалахешашвілі Т. Г. є пенсіонером, в підтвердження чого надано копію пенсійного посвідчення № 1988014494 від 09.09.2014 та оригінал довідки Житомирського об`єднаного УПФУ в Житомирській області №8530 7855 6256 1260 від 29.06.2023 про перебування Чалахешашвілі Т. Г. на обліку в Управлінні та отримання ним пенсії за віком.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових дебатах представників сторін, з`ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
31.08.2021 між Житомирським РЕМ АТ "Житомиробленерго" (оператор системи, позивач) та ФОП Чалахешашвілі Т. Г. (споживач, відповідач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №690 (далі - договір), у п. 1.1 якого визначено, що цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги оператора системи (а. с. 15 - 17).
Оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи (п. 2.1 договору).
Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи згідно з додатком 4 "Порядок розрахунків" (п. 2.3 договору).
Згідно з п. 3.1. договору облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕЕКП від 14.03.2018 №311 та з урахуванням вимог цього договору.
Відповідно до п. 3.6 договору постачальник послуг комерційного обліку та оператор системи розподілу мають право здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії споживача. Оператор системи розподілу не рідше одного разу на шість місяців здійснює контрольне зняття показів лічильника електричної енергії та формує обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії по споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника електричної енергії, з урахуванням його фактичних показань.
За п. 5.3 договору тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 "Порядок розрахунків".
Підпунктами 2, 4 п. 6.2 договору передбачено, що споживач зобов`язується: забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
У разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи вартість необлікованої електроенергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ (п. 8. 6 договору).
Пунктом 8.9 договору визначено, що, у разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складення та підписання відповідного акту.
Договір, відповідно до п. 11.1, набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 11.1 договору).
У додатку №3.1 до договору зазначені відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії, що використовується на об`єктах споживача, а саме, мініпекарні та торгівельному приміщені, що знаходяться за адресою: м. Житомир, майдан Житній ринок, буд. 2 (а. с. 18).
09.05.2022 працівниками АТ "Житомиробленерго" за участі відповідача здійснено огляд об`єкта споживача, розташованого за адресою: м. Житомир, майдан Житній ринок, буд. 2 (характеристика об`єкта: мініпекарня).
За наслідками перевірки позивачем складено акт про порушення (ПРРЕЕ) №01933-21 від 09.05.2022, у якому зазначено, що споживачем порушено облік електричної енергії п.п. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ шляхом самовільного позаоблікового підключення електропроводки до мереж, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (а. с. 9).
Відповідно до п. 1 акту про порушення №01933-21 від 09.05.2022 облік електричної енергії на об`єкті споживача здійснюється приладом обліку електричної енергії заводський №0072036 типу Нік2303 АРП3, дата повірки ІІ/19.
У пункті 4 акту "Результати проведення вимірів параметрів схеми електроживлення споживача на дату складання акта про порушення" зазначено про те, що ділянка схеми самовільного підключення від вихідних клем лічильника точка вимірювання, зазначена у схемі електропостачання споживача, - тВ, матеріал проводу (кабелю) - мідь, переріз проводу (кабелю) - 25 кв. мм.; до вхідних клем лічильника точка вимірювання, зазначена у схемі електропостачання споживача, - тА. матеріал проводу (кабелю) - мідь, переріз проводу (кабелю) - 25 кв. мм.; самовільне підключення - точка вимірювання, зазначена у схемі електропостачання споживача, - тS, тО, матеріал проводу (кабелю) - мідь, переріз проводу (кабелю) - 25 кв. мм., 6 кв. мм.; тип засобу вимірювальної техніки - мікрометр-25, інвентаризаційний номер - G 4177107, дата повірки - ІІІ/21.
Згідно з п. 6 акту самовільне підключення виконано споживачем не приховано.
У пункті 8 акту "Перелік об`єктів або струмоприймачів, відключених від електроспоживання" також є напис: "позаоблікове підключення 0,4 кВ та 0,23 кВ".
У акті про порушення також є інформація про те, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 22.06.2022 о 10:00 за адресою: м. Житомир, провулок Селецький, 3, буд. 2А, каб.209, а також вказано про запрошення споживача або уповноваженої ним особи на це засідання. При цьому споживача попереджено, що у разі неявки його на засідання комісії цей акт буде розглянуто без участі споживача або уповноваженої особи.
Акт про порушення №01933-21 від 09.05.2022 складений за участю ФОП Чалахешашвілі Т. Г.; підписаний як представниками оператора системи, так і споживачем з отриманням останнім копії акту без жодних зауважень.
22.06.2022 комісією з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ проведено засідання по розгляду акту, про що складено протокол №196/06-22 від 22.06.2022, на якому акт про порушення ПРРЕЕ №01933-21 від 09.05.2022 визнано правомірним, споживача причетним до порушення та прийнято рішення, про здійснення розрахунку по акту у відповідності до вимог п. 8.4.12 ПРРЕЕ виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площину перерізу проводів, що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з гл. 1.3 ПУЕ (а. с. 10).
Вартість не облікованої електричної енергії згідно з розрахунком позивача за період з 08.11.2021 по 08.05.2022 склала 1131599,41 грн (а. с. 11).
24.06.2022 позивач направив відповідачу претензію №196/06-22 з копію протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ №196/06-22 від 22.06.2022, розрахунком по акту №01933-21 від 09.05.2022 та рахунком на відшкодування завданих збитків (за необліковану електроенергію) №16418 від 22.06.2022, в якому визначено термін оплати - протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку (а. с. 12 - 14).
У зв`язку з несплатою вартості необлікованої електроенергії, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 1131599,41 грн.
2. Норми права (нормативно - правові акти), які застосував господарський суд.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулює Закон України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон №2019-VIII).
За ч. 1 ст. 72 Закону №2019-VIII роздрібний ринок функціонує для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов`язаних з цим послуг.
Відповідно до п. 56 ст. 1 Закону №2019-VIII оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Оператор системи передачі та оператори систем розподілу забезпечують приєднання електроустановок споживачів до електричних мереж у порядку, встановленому статтею 21 цього Закону (абз. 2 ч. 2 ст. 72 Закону №2019-VIII).
Частиною 3 ст. 72 Закону №2019-VIII визначено, що передачу та розподіл електричної енергії, що постачається споживачам, здійснюють оператор системи передачі та оператори систем розподілу відповідно до договорів, що укладаються із споживачем та/або постачальником електричної енергії відповідно до кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу та правил роздрібного ринку.
Облік спожитої споживачем електричної енергії здійснюється постачальником послуг комерційного обліку.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ).
Пунктом 1.2.1 ПРРЕЕ визначено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Відповідно до п. 2.1.5 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви - приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
За пп.20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно п. 8.1.1 ПРРЕЕ учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Згідно з п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акту про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до п. 8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку (пп. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ).
Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням ПРРЕЕ, розкладається на складові відповідно до кількості днів у кожному календарному місяці (ціновому періоді), протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням ПРРЕЕ (п. 8.4.7 ПРРЕЕ).
За п.п. 2 п. 8.4.8 ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підп. 6 - 8 п. 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за такою формулою: W доб. с. п. = P с. п. · t вик. с. п. - де P с. п. потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами:
у разі підключення до однієї фази: P с. п. = I · U ном. фаз ·cosf (9)
у разі підключення до трьох фаз: P с. п. = 3 · I · U ном. фаз ·cosf (10),
де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; U ном. фаз. номінальна фазна напруга, кВ;
косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;
t вик.с.п. час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
3. Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 1131599,41 грн вартості не облікованої електричної енергії.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви АТ "Житомиробленерго" зазначає вимогу про стягнення з ФОП Чалахешашвілі Т. Г. вартості не облікованої електричної енергії за період з 08.11.2021 по 08.05.2022 згідно з розрахунком позивача (а. с. 10).
У заяві від 29.06.2023 відповідач визнає позовні вимоги у повному обсязі, однак просить зменшити суму стягнення у зв`язку із тим, що він має статус пенсіонера та не здійснює підприємницьку діяльність. На підтвердження зазначених доводів ФОП Чалахешашвілі Т. Г. надав копію пенсійного посвідчення НОМЕР_2 від 09.09.2014 та оригінал довідки Житомирського об`єднаного управління ПФУ в Житомирській області №8530 7855 6256 1260 від 29.06.2023 про перебування відповідача на обліку Управлінні, отримання ним пенсії за віком, а також із зазначенням відомостей про розмір пенсії, отриманої за період 01.06.2021 по 30.06.2023 (а. с. 125 - 128).
Суд встановив, а відповідач визнав факт здійснення самовільного підключення електропроводки на об`єкті споживача за адресою: м. Житомир, Житній ринок, 2 до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Також суд констатує, що здійснений позивачем розрахунок вартості необлікованої електричної енергії по формулах 8,9 та 8,10 (у разі підключення до однієї фази та трьох фаз) є правильним по факту.
Нормами чинного законодавства не передбачено право суду на зменшення заявленої до стягнення суми, крім як шляхом відмови у задоволені позовних вимог.
Однак, приймаючи рішення у цій справі, суд враховує, що за ч. 1 ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, суд забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією, законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 даного Закону суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права.
Конституційний Суд України у п.п. 4.1. п. 4 Рішення у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 69 КК України (справа про призначення судом більш м`якого покарання) у справі № 1-33/2004 від 02.11.2004, відмітив, зокрема, що за ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність. Одним з проявів верховенства права є те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори, зокрема, норми моралі, традиції, звичаї тощо, які легітимовані суспільством і зумовлені історично досягнутим культурним рівнем суспільства. Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості та ідеї права. Таке розуміння права не дає підстав для його ототожнення із законом, який іноді може бути й несправедливим. Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Зазвичай, справедливість розглядають як властивість права, виражену, зокрема, в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню.
Правову позицію щодо дотримання справедливості Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 30.01.2003 № 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого і прокурора: "Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави". Принцип верховенства права та справедливості є універсальним, як для кримінального, так і для господарського, адміністративного та цивільного судочинства.
Таким чином, при вирішенні питання про стягнення з відповідача заявленої вартості необлікованої електричної енергії, суд вважає за необхідне врахувати інтереси обох сторін з метою дотримання балансу інтересів сторін, а також засад справедливості, добросовісності та розумності, як складових елементів загального конституційного принципу верховенства права.
Надаючи оцінку наданим відповідачем доказам щодо статусу пенсіонера та розміру пенсії у сукупності із об`єктивними обставинами складної економічної ситуації у державі, суд дійшов висновку про наявність виняткових обставин, які є підставою для зменшення на 80% розміру плати за електричну енергію, заявленої позивачем.
4. Розподіл судового збору між сторонами.
Приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України унормовано, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Розподіл судових витрат врегульовано ст. 129 ГПК України.
Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Разом з тим судом взято до уваги, що згідно з п. 9 ст. 129 ГПК України якщо, серед іншого, спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Таким чином, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 123, 129, 169, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зменшити до 20% розмір вартості необлікованої електричної енергії.
3. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Чалахешашвілі Тристана Георгійовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства "Житомиробленерго" (10008, м. Житомир, вул. Пушкінська, буд. 32/8, код ЄДРПОУ 22048622):
- 226319,88 грн вартості необлікованої електричної енергії;
- 16973,99 грн судового збору.
4. У стягненні 905279,53 грн вартості необлікованої електричної енергії відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 12.07.23
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу на електронну адресу: kanc@co.ztoe.com.ua
3 - відповідачу на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2