Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2023 р. №520/7480/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Ярославська, буд. 1/29,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Харківській області, викладену у відповіді начальника поліції Тимошка В.В. від 07.03.2023 № К-142 вс 119 01 12-2023, не зазначення у довідці № 146 вк/119-2023 від 14.02.2023 всіх складових загального стажу позивача - полковника поліції ОСОБА_1 .
2. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області, надати полковнику поліції ОСОБА_1 , довідку з урахуванням всіх складових загального стажу позивача, а саме: права на пільговий стаж, 23 роки 3 міс. 10 дн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що його календарна вислуга років служби стаж служби в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки складає - 19 рок. 08 міс. 28 дн., у пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 03 роки 06 міс. 13 дн. На звернення до ГУНП в Харківській області щодо зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, листом від 07.03.2023 відповідач повідомив, що у нього відсутні повноваження щодо надання будь-яких роз`яснень з приводу обрахування стажу, що на думку позивача свідчить про відмову в наданні довідки. Таку відмову вважає протиправною та зазначає, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.
Копія ухвали по справі була надіслана сторонам та отримана ними, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідач, Головне управління Національної поліції в Харківській області, 26.05.2023 до суду надало відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з тих мотивів, що по-перше вимоги позивача в позовній заяві різняться з вимогами його запиту до ГУНП в Харківській області від 28.02.2023; по-друге відповідач на запит позивача від 28.02.2023 роз`яснив останньому, як він того й просив, щодо неможливості тлумачення норм законодавства з приводу врахування «часу проходження служби у пільговому обчислені до календарного стажу проходження служби»; по-третє саме в наказі про звільнення позивача вказаний стаж служби в поліції як в календарному обчисленні так і у пільговому обчисленні, і обов`язку надання довідки позивачу суб`єктом владних повноважень, про зазначення усіх складових загального стажу служби, законодавством не передбачено, адже надання конкретних довідок передбачено постановою КМУ № 45; по-четверте ОСОБА_1 може сам порахувати свій «загальний стаж служби» склавши при цьому вислугу років у календарному обчисленні та у пільговому обчислені.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 12.05.2020 звільнений за власним бажанням (п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію»), що підтверджується копією наказу ГУНП в Харківській області 08.05.2020 № 107 o/c.
28.02.2023 позивач звернувся до ГУНП в Харківській області з заявою про надання довідки про вислугу років.
У лютому 2023 року позивачем було отримано довідку ГУНП в Харківській області від 14.02.2023 № 146B/119-2023, в якій зазначено, що стаж служби в поліції на день звільнення для встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки складає - 19 рок. 08 міс. 28 дн., у календарному обчислені та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 19 рок. 08 міс. 28 дн., час навчання - немає, у пільговому обчислені (без урахування вислуги в календарному обчислені) 03 роки 06 міс. 13 дн. (підстава наказ ГУНІ в Харківській області від 08.05.2020 № 107 o/c).
В подальшому позивачем, враховуючи надану довідку, 28.02.2023 направлено запит до ГУНП в Харківській області, щодо роз`яснення врахування часу проходження служби у пільговому обчислені, а саме 03 роки 06 міс. 13 дн. до календарного стажу проходжения служби - 19 років 08 міс. 28 дн.
Відповідачем 07.03.2023 було надано відповідь № К-142 вс 119/01/12-2023, відповідно до якої роз`яснено, що ГУНП в Харківській області не уповноважено надавати роз`яснення (тлумачення) положень законодавства, окрім того, положеннями законодавства, що стосується проходження служби в поліції, не передбачено такого словосполучення як «врахування часу проходження служби у пільговому обчисленні до календарного стажу проходження служби», а тому надати роз`яснення не можливо.
Вважаючи вказані дії протиправними, позивач звернувся до суду першої інстанції за захистом своїх прав та інтересів з даним позовом.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до статті 1 цього Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.Згідно з п. "а" ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: - до 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; - з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2012 року до 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; - з 1 жовтня 2013 року до 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; - з 1 жовтня 2015 року до 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2016 року до 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; - з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; - з 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки 6 місяців і більше; - з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.З аналізу наведених норм права вбачається, що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» чітко визначено умови призначення пенсії за вислугою років (ст. 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії (ст. 17).
Частиною 2 статті 17 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Стаття 17-1 цього Закону передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у постанові від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (далі - Постанова № 393).
Підпункт «в» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Відповідно до пункту 4.1.6. Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720, стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби був затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14 листопада 2007 року № 431.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 № 1525 та наказу МВС України від 29.05.2008 № 250 «Про затвердження переліку посад дільничих, старших дільничих інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничими інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), яким час проходження служби зараховується на пільгових умовах», стаж роботи на посаді в підрозділі дільничних інспекторів міліції, яку обіймав позивач у період з 22.04.2006 року по 04.10.2006 року обчислюється із розрахунку 1 місяць служби за півтора місяця.
Як вбачається з послужного списку позивача, останній перебував на посадах:
- з 01.07.2004 по 31.10.2005 - оперуповноважений сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Червонозаводського районного відділу Харківського міського управління ХМУ УМВС України в Харківській області;
- з 31.10.2005 по 17.08.2007 - заступник начальника вілділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Червонозаводського районного відділу Харківського міського управління УМВС України в Харківській області;
- з 17.08.2007 по 17.01.2008 - начальник відділення Державної служби боротьби з економічною злочинністю Жовтневого районного відділу Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області;
- з 17.01.2008 по 10.04.2010 - начальник сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Жовтневого районного відділу Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області;
- з 10.04.2010 по 27.07.2011 - начальник сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю Московського районного відділу Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області.
Отже, позивач перебував на посадах, які перелічені у таких постановах Кабінету Міністрів України та наказах Міністерства внутрішніх справ, що не заперечується та не спростовується відповідачем.
Суд наголошує, що статтею 17 Закону України №2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону України № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом України №2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України № 2262-ХІІ.
Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393.
Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою № 393.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Аналогічна правова позиція щодо застосування Постанови № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським викладена у постанові Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 750/9775/16-а, постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а та у постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що період служби позивача у кількості 03 роки 06 міс. 13 дн. повинен бути зарахований до вислуги років на пільгових умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
З огляду на зазначене та те, що позивач має календарну вислугу 19 років. 08 місяців. 28днів., у пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 03 роки 06 місяців 13 днів, що загалом становить 23 роки 03 місяці 10 днів, суд дійшов висновку, що при розрахунку вислуги років позивачу відповідач протиправно не включив вислугу років позивача, обчислену на пільгових умовах у довідку 146 вк/119-2023 від 14.02.2023.
Щодо вимоги про визнання протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Харківській області, викладену у відповіді начальника поліції Тимошка В.В. від 07.03.2023 № К-142 вс 119/01/12-2023, в цій частині слід відмовити, оскільки судом не встановлено, а позивачем не доведено порушення його прав в цій частині.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області, надати полковнику поліції ОСОБА_1 , довідку з урахуванням всіх складових загального стажу позивача, а саме: права на пільговий стаж, 23 роки 3 місяці 10 днів.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ст. 139 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Ярославська, буд. 1/29,м. Харків,61052, код ЄДРПОУ 40108599) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Харківській області щодо не зазначення у довідці № 146 вк/119-2023 від 14.02.2023 всіх складових загального стажу позивача - полковника поліції ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Харківській області, надати полковнику поліції Козленку Олександру Олександровичу, довідку з урахуванням всіх складових загального стажу позивача, а саме: права на пільговий стаж, 23 роки 3 місяці 10 днів.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Харківській області ( код ЄДРПОУ 40108599) витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) у розмірі 429,44 грн. (чотириста двадцять дев`ять гривень 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв`язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 11.07.2023 року.
Суддя Бідонько А.В.