Ухвала суду № 112089780, 07.07.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2023
Номер справи
320/12815/21
Номер документу
112089780
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення,

встановлення нового строку для подання звіту

07 липня 2023 року 320/12815/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 р.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 із 15 вересня 2021 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 р. у розмірі 60% заробітку позивача.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 із 15 вересня 2021 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку позивача.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до Київського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення протягом тридцяти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2022 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області повернуто апелянту.

Отже, рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 набрало законної сили 23.02.2022.

23.02.2023 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 27.01.2023 №1000-0903-7/12971 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 27.01.2023 №1000-0903-7/12971 про виконання судового рішення від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 в частині виплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 15.09.2021 по 30.04.2022 у розмірі 85441,71 грн., - відмовлено.

Встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 в частині виплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 15.09.2021 по 30.04.2022 у розмірі 85441,71 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

18.04.2023 на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов звіт від 30.03.2023 №1000-0903-7/47996 про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21.

Розглянувши звіт відповідача про виконання судового рішення від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Так, у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 судом зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області призначити, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 із 15 вересня 2021 року пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку позивача.

У звіті від 30.03.2023 №1000-0903-7/47996 про виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зазначає, що на виконання рішення суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 пенсійним органом 01.04.2022 здійснено перерахунок ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку позивача.

Розмір пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку позивача після перерахунку складає 17289, 00 грн., який ОСОБА_1 щомісячно отримує з травня 2022 року .

Сума доплати по перерахунку за період з 15.09.2021 по 30.04.2022 становить 85441,71 грн. та буде виплачена за окремою бюджетною програмою.

При цьому відповідач посилається на правову позицію, викладену Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових активів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Також, відповідач зазначає, що додатково Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України з листом від 16.03.2023 з проханням розглянути питання щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21.

Враховуючи зазначені обставини, відповідач просить суд врахувати, що Головним управлінням було вжито всі можливі заходи, спрямовані на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21, однак фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Розглянувши поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, суд не може погодитися із вказаними доводами відповідача, виходячи з такого.

Як встановлено судом, відповідачем 01.04.2022 здійснено перерахунок ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку позивача.

Розмір пенсії по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 у розмірі 60% заробітку позивача після перерахунку складає 17289, 00 грн., який ОСОБА_1 щомісячно отримує з травня 2022 року .

Невиконаним залишилось рішення суду в частині виплати нарахованої пенсії на виконання рішення суду у розмірі 85441,71 грн. за період з 15.09.2021 по 30.04.2022.

Отже, відповідачем проведено нарахування пенсії позивача за період з 15.09.2021 по 30.04.2022, розмір якої становить 85441,71 грн., проте виплати даної суми не відбулось.

Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:

1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);

2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);

3) функціями, з виконанням яких пов`язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).

Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

Суд зазначає, що Бюджет Пенсійного фонду України на 2021 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. №126.

Згідно Бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік до доходів Пенсійного фонду України на 2021 рік віднесено кошти Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду, з яких:

пенсійне забезпечення військовослужбовців, виплата пенсій, надбавок і підвищень, призначених за різними пенсійними програмами

покриття дефіциту коштів Пенсійного фонду України

погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Згідно Бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік видатки Пенсійного фонду України на 2021 рік формуються за рахунок власних доходів, у тому числі на:

пенсійне забезпечення осіб, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"

виплату пенсій, призначених згідно з іншими законодавчими актами в частині розміру пенсії, на яку особа має право відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" тощо.

Також видатки Пенсійного фонду України на 2021 рік формуються за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, з урахуванням витрат, пов`язаних з виплатою та доставкою пенсійних виплат, з яких зокрема на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду 360000 тис.грн.

З урахуванням вищевикладеного, суд не може вважати виконаним рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 та як наслідок прийняти звіт відповідача про виконання судового рішення.

Крім того, суд зазначає, що звернення відповідача з листами до Пенсійного фонду України з проханням про розгляд питання щодо виділення коштів на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 у справі №320/12815/21, хоча певною мірою і є свідченням вчинення відповідачем дій, направлених на виконання судового рішення, проте не свідчить про виконання судового рішення у повному обсязі.

Тому, з урахуванням вимог частини 2 ст. 382 КАС України, суд вважає за необхідне у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 в частині виплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 15.09.2021 по 30.04.2022 у розмірі 85441,71 грн. - відмовити та з урахуванням ч.2 ст.382 КАС встановити новий строк для виконання судового рішення у вказаній частині - протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про виконання судового рішення від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 в частині виплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 15.09.2021 по 30.04.2022 у розмірі 85441,71 грн., - відмовити.

2. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 10.12.2021 у справі №320/12815/21 в частині виплати нарахованої пенсії ОСОБА_1 за період з 15.09.2021 по 30.04.2022 у розмірі 85441,71 грн. - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

3. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Василенко Г.Ю.