Рішення № 112089643, 10.07.2023, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2023
Номер справи
280/2952/23
Номер документу
112089643
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2023 року Справа № 280/2952/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу протиправними;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром на підставі довідки Запорізького обласного ТЦК та СП від 28.07.2021 за № 1376/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням зазначених у ній складових та основного розміру пенсії у розмірі 89 % відповідних сум грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/4628/22 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, однак при перерахунку Управління обмежило основний розмір пенсії позивача. Позивач вважає такі дії Управління протиправними, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 12.05.2023 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

24.05.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що підвищення грошового забезпечення військовослужбовців (встановлення нових додаткових видів грошового забезпечення) відбулося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.03.2018. Вважає вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення із включенням до неї інших видів грошового забезпечення, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям з 01.01.2018, протиправними. Дії управління щодо застосування 70% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії позивача є такими, що повністю відповідають вимогам діючого законодавства, оскільки на момент здійснення такого перерахунку діяла норма статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала саме такий максимальний розмір пенсії. Також з посиланням на постанову Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.

Стосовно позовних вимог позивача щодо виплати перерахованої пенсії без обмеження граничного розміру, відповідач у відзиві свою правову позицію не висловив.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону №2262-ХІІ, пенсія призначена в розмірі 89% від грошового забезпечення.

З 01.01.2018 Управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням приписів статті 13 Закону №2262-ХІІ та обмежено її розмір на рівні 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.10.2018 по справі №0840/3376/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, зобов`язано Управління здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеної відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

Крім того, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31.01.2022 року по справі № 280/12163/21, яке набрало законної сили 03.03.2022 зобов`язано Управління перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.07.2021 №1376/с про розмір грошового забезпечення, з урахуванням зазначених у ній складових.

У подальшому, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2022 року по справі № 280/4628/22, яке набрало законної сили 13.12.2022 зобов`язано Управління провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного у довідці від 28.07.2021 № 1376/с, з урахуванням раніше виплачених сум.

На відповідне звернення позивача щодо пенсійного забезпечення, Управління листом від 15.02.2022 повідомило, що при виконанні рішення суду по справі №280/462/22 Управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі Довідки від 28.07.2021 № 1376/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснено виплату з урахуванням сплачених сум. Також додатково проінформовано, що статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додатковоїпенсії, цільової грошової допомоги,пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі частиною 3 статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, є Закон № 2262-ХІІ.

Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини п`ятої статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмірпенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додатковоїпенсії, цільової грошової допомоги,пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину п`яту статті 43 Закону №2262-XII доповнено реченням такого змісту:«Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії,цільової грошової допомоги,пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно зі змінами, внесеними Законом України від 12.04.2016 №1080-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» частина п`ятастатті 43 Закону №2262-ХІІстала вважатись частиною сьомою.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмірпенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії,цільової грошової допомоги,пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії,встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії,цільової грошової допомоги, пенсіїза особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсіївстановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 у справі №7-рп/2016 є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №1774-VIII) передбачено, що у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року (пункт 10 вказаного Закону). Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону №1774-VIII, встановлено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.

Поряд з тим рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано неконституційною перше речення та друге речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, тобто усю частину сьому названої статті.

Втрата з 20.12.2016 чинності частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII виключає можливість законодавчого органу України вносити зміни у норму, яка визнана неконституційною, оскільки після визнання неконституційною в цілому частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII така норма вважається відсутньою у тексті Закону. При цьому після прийняття Конституційним Судом України зазначеного вище рішення зміни до першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII аналогічного змісту новими законами не вносились.

Отже, з 2017стаття 43 вказаного Закону не містить норм про обмеженняпенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, а внесені Законом №1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Такий висновок узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021 у справі №815/3000/17, від 06.03.2023 у справі № 1340/6235/18 тощо.

Відповідач жодним чином не зазначив законних підстав для обмеження пенсіїпозивача.

На думку суду, відповідач не довів, що обмежуючи розмірпенсії позивача діяв відповідно до закону. Тому такі його дії є протиправними.

Також судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/4628/22 відповідача зобов`язано провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного у довідці від 28.07.2021 № 1376/с, з урахуванням раніше виплачених сум. Тож питання щодо відсоткового розміру пенсії розглянуто судом, рішення набрало законної сили.

З відповіді Управління на звернення позивача щодо пенсійного забезпечення, від 15.02.2022, встановлено, що рішення суду по справі №280/4628/22 Управлінням виконано, пенсію позивачу обчислено з 01.04.2019 на підставі Довідки від 28.07.2021 № 1376/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснено виплату з урахуванням сплачених сум.

При цьому, до матеріалів справи не надано доказів того, що при виконанні рішення суду по справі №280/4628/22 Управління з 01.04.2019 зменшило відсотковий розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Водночас, судом встановлено, що при виконанні рішення суду по справі №280/4628/22 Управління з 01.04.2019 обмежило максимальний розмір пенсії позивача, застосувавши положення статті 43 Закону №2262-ХІІ з посиланням на те, що судом на управління не було покладено зобов`язань щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Отже, порушення прав позивача відбулось внаслідок протиправних дій відповідача щодо перерахунку з 01.04.2019 пенсії позивача із застосуванням обмеження максимальним розміром у відповідності до статті 43 Закону №2262-ХІІ, а не у зв`язку зі зменшенням розміру пенсії до 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв`язку з чим посилання учасників справи на відповідні обставини є безпідставними.

Разом із тим, суд враховує, що судовими рішеннями у справах №0840/3376/18, № 280/12163/21, № 280/4628/22 неодноразово встановлювалась протиправність дій/рішень Управління у питаннях перерахунку пенсії позивача, у тому числі, двічі суди визнавали протиправним зменшення основного розміру його пенсії з 89% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, що свідчить про систематичне порушення прав позивача відповідачем.

Отже, з метою повного та ефективного захисту прав позивача у правовідносинах, пов`язаних з отриманням пенсійних виплат належному розмірі, суд вважає, що наявні підстави для зобов`язання відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії на підставі довідки від 28.07.2021 № 1376/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ.

Щодо посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а, суд зазначає таке.

У постанові Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а щодо доводів скаржника про пропуск позивачем строку звернення до суду, Верховний Суд з посиланням на постанову Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 зазначив, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно.

У даній справі перерахунок пенсії позивача із протиправним застосуванням відповідного обмеження максимальним розміром був здійснений з 01.04.2019 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2022 року по справі №280/4628/22, яке набрало законної сили 13.12.2022.

Оскільки позивач звернувся до суду 02.05.2023, засобами поштового зв`язку, тобто протягом шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з моменту вчинення Управлінням дій щодо перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №280/4628/22, суд дійшов висновку, що строк звернення до адміністративного суду не пропущений, і наявні підстави для зобов`язання Управління провести перерахунок пенсії позивача у належному розмірі від дати, з якої право позивача було Управлінням порушено з 01.04.2019.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки від 28.07.2021 № 1376/с, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром пенсії, з 01.04.2019.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Позивач звільнений від сплати судового збору в силу вимог Закону України Про судовий збір, інших витрат не заявив, у зв`язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку та виплати з 01.04.2019 ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 28.07.2021 за № 1376/с із застосуванням обмеження максимальним розміром.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплатупенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії, виданої Запорізьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної від 28.07.2021 за № 1376/с, з розрахунку 89% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром відповідно до статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням раніше виплачених сум.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 10.07.2023.

Суддя М.О. Семененко