Рішення № 112089478, 07.07.2023, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2023
Номер справи
280/2973/23
Номер документу
112089478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07 липня 2023 року Справа № 280/2973/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158, м. Запоріжжя, 69057, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач) в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті з 01 березня 2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» за №713 від 14 липня 2021 року, а також щодо обмеження максимального розміру моєї пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше проведених виплат;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 пенсію, перераховану з 01 березня 2023 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року по справі №280/8194/21 без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії відповідно до Закону України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі -Закон №2262-ХІІ). Постановою Кабінету Міністрів УкраїниПро додатковий соціальний захист окремих категорій осібвід 14 липня 2021 року №713 (далі - Постанова №713) з 01 липня 2021 року встановлено щомісячну доплату до пенсії особам, пенсію, яким призначено до 01 січня 2018 року, в розмірі 2000,00 грн. Однак, після здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі рішення суду у справах №280/8194/21, вказана доплата позивачу не виплачується, що позивач вважає протиправним. Крім того, виплату пенсії обмежено максимальним розміром. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що позбавляють його права на соціальний захист у повному обсязі. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 15 травня 2023 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

25 травня 2023 року відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та з посиланням на пункт 1 Постанови №713 вказує, що з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно доЗакону №2262-XII, до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн. Відповідно до абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Після перерахунку пенсії позивача на виконання рішень Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/8194/21 пенсійна виплата була збільшена на суму, що перевищує 2000 гривень, тому щомісячна доплата згідно Постанови №713 у складі пенсії не встановлюється. Пенсія позивача з 01 грудня 2019 року визначена з нового розміру грошового забезпечення та перевищує попередній розмір пенсії більше ніж на 2000 грн., тому щомісячна доплата згідно Постанови 713 у складі його пенсії після перерахунку врахована у повному обсязі, починаючи з 01 липня 2021 року. Також з посиланням на постанову Верховного Суду від 06 квітня 2022 року у справі №553/4276/16-а звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивач з 01 січня 2007 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію відповідно доЗакону №2262-ХІІ.

На виконання вимог Постанови №713 позивачу було встановлено з 01 липня 2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 грн.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року у справі №280/8194/21, що набрало законної сили 10 червня 2022 року, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Запорізькій області» №33/28-847 від 17 червня 2021 року.

Позивач звернувся до Управління зі зверненням від 10 березня 2023 року, в якому зазначив, що в йому стало відомо, що внаслідок перерахунку пенсії на підставі рішення суду у справі №280/8194/21 Управління припинило виплату доплати, передбаченої Постановою №713, у зв`язку з чим просив поновити відповідну виплату.

На відповідне звернення представника позивача, Управління листом від 14 квітня 2023 року №5592-4524/Д-02/8-0800/23 повідомило, що пунктом 1постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»встановлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їхпенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсії. Після перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/8194/21 пенсійна виплата була збільшена на суму, що перевищує 2000 гривень, тому щомісячна доплата згідно Постанови №713 у складі пенсії не встановлюється.

Не погодившись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до частини 2статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

За приписами пункту 6 частини 1статті 92 Конституції Україниоснови соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає №2262-ХІІ.

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 4статті 63 Закону №2262-ХІІусі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частин 2, 3статті 51 Закону №2262-ХІІперерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України«Про Національну поліцію»від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

В подальшому, 29 грудня 2015 року набрав чинності Закон УкраїниПро внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімейвід 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII).

Вказанимзакономдоповнено, серед іншого,статтю 63 Закону №2262-XIIновою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У свою чергу,постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції(далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №713 з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України постановлено установити з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб(далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей13,21і36 Законустаном на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (пункт 1 Постанови №713).

Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно доЗакону №2262-ХІІ, до розмірів їх пенсій, визначених станом на 01 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. При цьому, у разі коли пенсія таким особам переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 гривень, щомісячна доплата, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Звертаючись з позовом до суду, позивач вказує на те, що має право на доплату в сумі 2000 грн, встановлену Постановою № 713, а факт перерахунку пенсії, здійсненого на виконання рішення суду у справі № 280/8194/21, не впливає на його право на отримання цієї доплати, з огляду на те, що вказані судові рішення було прийнято з метою усунення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01 березня 2018 року.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачу призначено пенсію до 01 березня 2018 року, а отже він має право на врахування до розміру його пенсії станом на 01 березня 2018 року щомісячної доплати в сумі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою №713.

Враховуючи приписи частини п`ятоїстатті 242 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України), суд бере до уваги правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 08 листопада 2022 року у справі №420/2473/22 у подібних правовідносинах.

Аналогічні висновки викладено в постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 18 квітня 2023 року у справі №560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справі №160/14146/22 тощо.

З урахуванням вищенаведеної сталої правової позиції Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що перерахунок пенсії позивача, проведений Управлінням на виконання рішення у справі № 280/8194/21 з метою усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, у зв`язку з чим позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

Таким чином, припинення виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713, є протиправним, у зв`язку з чим, виходячи з меж заявлених позовних вимог, з метою ефективного захисту порушеного права наявні підстави для зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713 з моменту припинення виплати.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з виплатити ОСОБА_1 пенсію, перераховану з 01 березня 2023 року на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2021 року по справі №280/9184/21, без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат, суд зазначає наступне.

З наданого до матеріалів справи розрахунку пенсії відповідача судом встановлено, що з 01 березня 2023 року розмір пенсії позивача (з надбавками) становить 23199,6 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії20930,00 грн.

Отже, судом встановлено, що з 01 березня 2023 року пенсію позивача обмежено максимальним розміром.

Відповідач у відзиві на позовну заяву не наводить аргументів щодо підстав обмеження пенсії позивача максимальним розміром.

Суд зазначає, що відповідно до частини п`ятоїстатті 43 Закону №2262-XII(в редакціїЗакону України від 08 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат допенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 24 грудня 2015 року №911-VIII?«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»частину п`ятустатті 43 Закону №2262-XIIдоповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно зі змінами, внесенимиЗаконом України від 12 квітня 2016 року №1080-VІІІ?«Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей»частина п`ята статті 43 Закону №2262-ХІІстала вважатись частиною сьомою.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016визнано такими, що не відповідаютьКонституції України(є неконституційними), положенняЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частинирішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016положення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дняухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Згідно з частиною другоюстатті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, правовим наслідком прийняттяКонституційним Судом України рішення від 20 грудня 2016 року у справі №7-рп/2016є втрата чинності із 20 грудня 2016 року частиною сьомоюстатті 43 Закону №2262-XII.

Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII?«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(далі - Закон №1774-VIII) передбачено, що у частині сьомійстатті 43 Закону України?«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»слова і цифриу період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 рокузамінено словами і цифрамипо 31 грудня 2017року(пункт 10 вказаногоЗакону). Пунктом 2 розділуІІПрикінцеві положенняЗакону №1774-VIII, встановлено, що цейЗаконнабирає чинності з 1 січня 2017 року.

Поряд з тимрішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року№7-рп/2016визнано неконституційноюперше речення та друге речення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XII, тобто усю частину сьому названої статті.

Втрата з 20 грудня 2016 року чинності частиною сьомоюстатті 43 Закону №2262-XIIвиключає можливість законодавчого органу України вносити зміни у норму, яка визнана неконституційною, оскільки після визнання неконституційною в цілому частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XIIтака норма вважаєтьсявідсутньоюу тексті Закону. При цьому після прийняття Конституційним Судом України зазначеного вище рішення зміни до першого речення частини сьомоїстатті 43 Закону №2262-XIIаналогічного змісту новими законами не вносились.

Отже, з 2017 стаття 43 вказаного Законуне містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, а внесеніЗаконом №1774-VIIIдо частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Такий висновок узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 30 жовтня 2020 року у справі №522/16881/17, від 09 листопада 2020 року у справі №813/678/18, від 31 березня 2021 року у справі №815/3000/17, від 06 березня 2023 року у справі № 1340/6235/18 тощо.

Враховуючи вищенаведене, обмеження пенсії позивача максимальним розміром є протиправним, отже, позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 06 квітня 2022 року у справі №553/4276/16-а, суд зазначає наступне.

В постанові Верховного Суду від 06 квітня 2022 року у справі №553/4276/16-а щодо доводів скаржника про пропуск позивачем строку звернення до суду, Верховний Суд з посиланням напостанову Верховного Суду у складіСудової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19 зазначив, що для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначенийзакономстрок звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів. Пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує щомісячно.

У даній справі перерахунок пенсії позивача та припинення виплати йому щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн було здійснено Управлінням при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/8194/21, а обмеження пенсії максимальним розміром застосовано з 01 березня 2023 року.

При цьому, вперше Управління повідомило представника позивача про припинення виплати щомісячної доплати, передбаченої Постановою №713, листом від 14 квітня 2023 року.

Оскільки позивач звернувся до суду з позовом 10 травня 2023 року, тобто протягом шестимісячного строку, встановленогостаттею 122 КАС України, з моменту коли він дізнався про порушення свого права, суд дійшов висновку, що строк звернення до адміністративного суду не пропущений.

Підсумовуючи вищенаведене суд доходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах є визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати доплати до пенсії позивача, передбаченої Постановою №713, та зобов`язання Управління здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713 у розмірі 2 000,00 грн з урахуванням раніше виплачених сум з моменту припинення виплатиз 01 липня 2021 року; визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку та виплати з 01 березня 2023 року позивачу пенсії із застосуванням обмеження максимальним розміром та зобов`язання відповідача здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

При зверненні до суду позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Враховуючи висновки суду про наявність підстав для задоволення позову, понесені позивачем витрати на сплату судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління.

Керуючись статтями2,5,72,77,139,241,243-246КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року доплати до пенсії згіднопостанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713Про додатковий соціальний захист окремих категорій осібв розмірі 2000,00 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нарахувати та виплатити з 01 липня 2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії, передбаченупостановою Кабінету Міністрів України«Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»від 14 липня 2021 року №713, у розмірі 2 000,00 гривень (дві тисячі гривень 00 коп.).

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо перерахунку та виплати з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 пенсії із застосуванням обмеження максимальним розміром.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач- ОСОБА_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 07 липня 2023 року.

Суддя Д.В. Татаринов