Рішення № 112088945, 10.07.2023, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2023
Номер справи
200/3501/22
Номер документу
112088945
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 липня 2023 року Справа№200/3501/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

до відповідача: Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"

про: визнання дій Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" протиправними, стягнення на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області суму неправомірно витрачених коштів у розмірі 66780,10 грн.

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання дій Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" протиправними, стягнення на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області суму неправомірно витрачених коштів у розмірі 66780,10 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 20.01.2022 року Покровським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області була проведена планова документальна перевірка страхувальника Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» з приводу дотримання страхувальником порядку використання страхових коштів Фонду та складено акт № 6 від 20.01.2022 року. Згідно проведеної перевірки були встановлені порушення вимог ст. 21, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування України» № 1105 в частині невірно визначеного страхового стажу за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованій особі, прийняття рішення комісією із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення з подальшим наданням заявки-розрахунку до Фонду для фінансування, яке було здійснено Фондом. Позивач зазначає, що під час перевірки було виявлено порушень на загальну суму 40289,65 грн. Крім того повідомлено, що акт перевірки було підписано із запереченнями.

Також позивач вказує, що 26.01.2022 року до Покровського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області надійшло заперечення від страхувальника на акт перевірки № 6 від 20.01.2022 року. 31.01.2022 року відповідачу було підготовлено та направлено відповідь на заперечення. 01.02.2022 управлінням було винесено рішення № 36 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду на загальну суму 60434,48 грн. Рішення отримано відповідачем 04.02.2022 року, однак, станом на 23.02.2022 року сума за рішенням відповідачем сплачена не була, що є порушенням вимог чинного законодавства.

Позивач наголошує, що на виконання вимог Порядку № 23 від 02.10.2020 року, яким передбачено, що у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, згідно з прийнятим робочим органом виконавчої дирекції Фонду рішенням про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій, нарахованих відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону № 1105 на страхувальника накладається штраф та нараховується пеня відповідно до абзаців другого та третього частини шостої статті 15 Закону № 1105. Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є довідка, яка складається посадовою особою Фонду із врахуванням даних платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду (його відділення) або акт перевірки, яким задокументовано факт повернення страхових коштів Фонду у понад триденний термін. Форма довідки затверджується наказом виконавчої дирекції Фонду. 23.02.2022 спеціалістами Покровського відділення управління складено довідку про несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду. 03.03.2022 управлінням було винесено рішення № 36/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, яке було направлено відповідачу на загальну суму 6345,62 грн.

Позивач зазначає, що 20.04.2022 року від виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на електронну адресу управління надійшла відповідь на заперечення відповідача, яке він направляв 18.02.2022. Позивач вказує, що страхувальник може оскаржити рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій або рішення про застосування фінансових санкцій в судовому порядку або звернувшись до спеціальної комісії Фонду з питань вирішення спорів (далі - комісія), яка створена при робочому органі виконавчої дирекції Фонду. Скарга страхувальника подається до комісії протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем отримання страхувальником рішення, що оскаржується. Рішення комісії щодо розгляду скарги страхувальника протягом трьох робочих днів з дня його постановлення надсилається страхувальнику та робочому органу виконавчої дирекції Фонду. Рішення комісії при робочому органі виконавчої дирекції Фонду може бути оскаржено до комісії, створеної при виконавчій дирекції Фонду, а рішення останньої - до правління Фонду. Рішення комісій можуть бути оскаржені до суду. Позивач наголошує, що існує порядок оскарження рішень управління до спеціальної комісії Фонду з питань вирішення спорів, який порушений відповідачем.

Позивач вказує, що рішення управління № 36 від 20.01.2022 року на суму 60434,48 грн. та рішення № 36/1 від 03.03.2022 року на загальну суму 6345,62 грн. відповідачем не оскаржено в судовому порядку, а загальна сума коштів в сумі 66780,10 грн. не повернуто Фонду, у зв`язку з чим просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 червня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2023 року замінено первинного позивача у справі Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Зазначеною ухвалою відповідачу був встановлений строк для надання відзиву на позовну, проте, у встановлений строк відзив на позовну заяву до суду наданий не був.

Ухвалами Донецького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року, від 20 жовтня 2022 року, від 14 грудня 2022 року, від 15 березня 2023 року, від 04 травня 2023 року, від 07 червня 2023 року відповідачу був продовжений строк для надання відзиву на позовну заяву.

Вказані вище ухвали були направлені на електронну адресу відповідача «oaddonetsk@gmail.com».

Крім того судом на адресу відповідача (вул. Захисників України, 2, м. Покровськ, Донецька область, 85300) були спрямовані поштові відправлення рекомендованими листами з повідомленням № 4910111637211 - 05.04.2023 р. та № 4910111812919 - 08.06.2023 р., які були отримані уповноваженими особами відповідача 21.04.2023 р. та 19.06.2023 р. відповідно, що підтверджується матеріалами справи.

Станом на 06 липня 2023 року відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав.

Відповідно ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними матеріалами.

Суд зазначає, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-ІХ, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", постановлено часткову зміну ст.1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 №2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.

Відповідно до Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 17.05.2022 № 341/2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, відповідно до Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 12.08.2022 № 573/2022 ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб, відповідно до Указу Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" ще на 90 діб.

З огляду на зазначені обставини справа розглядається судом за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін 10 липня 2023 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області - код ЄДРПОУ 41325231, 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд. 5.

З 01.01.2023 року набрали чинності зміни до Закону України від 3 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV).

За ст. 4 Закону № 1105 уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Таким чином, з 01.01.2023 року відбулося публічне правонаступництво, тобто перехід прав та обов`язків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

Отже, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області реорганізовано шляхом їх приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 1 січня 2023 року.

Відповідач - Дочірнє підприємство "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія" "Автомобільні дороги України" зареєстровано в якості юридичної особи 16 травня 2002 року за № 12661200000000462, включено до ЄДРПОУ за номером 32001618.

З матеріалів справи встановлено, що 20.01.2022 року Покровським відділенням Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області проведена планова виїзна документальна перевірка страхувальника Дочірнього підприємства «Донецький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (ЄДРПОУ 32001618) з питань дотримання страхувальником законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування. За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування № 6 від 20.01.2022 року.

У ході перевірки позивачем були виявлені порушення статті 21, частини 1 статті 24 Закону № 1105-ХІV, в частині не вірного визначеного страхового стажу за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованій особі, прийняття рішення комісією із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення з подальшим наданням заявки - розрахунку до Фонду для фінансування, яке було здійснено Фондом.

Відповідно даним Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, індивідуальних відомостей про застраховану особу (форми ОК-5), даним зворотних відомостей та трудової книжки виявлено:

листок непрацездатності АДК № 886137 з 28.07.2018 року по 10.08.2018 року, виданий ОСОБА_1 , заява-розрахунок № 1043 від 21.08.2018 року на загальну суму 5140,71 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 10 від 13.08.2018 року, допомога профінансована страхувальнику 29.08.2018 року, виплачено застрахованій особі 29.08.2018 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажу на початок страхового випадку до трьох років та розміру допомоги 50% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду за 9 календарних днів складає 2570,35 грн.;

листок непрацездатності АГЮ № 334943 з 14.01.2019 року по 09.02.2019 року, виданий ОСОБА_1 , заява розрахунок № 000263 від 18.02.2019 року на загальну суму 18002,99 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування №6 від 11.02.2019 року, допомога профінансована 01.04.2019 року, виплачено застрахованій особі 02.04.2019 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажі на початок страхового випадку до трьох років та розміру допомоги 50% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду складає 6855,97 грн. за 22 календарних дні;

листок непрацездатності АГЮ № 293704 з 05.03.2019 року по 14.03.2019 року, виданий ОСОБА_1 , заява-розрахунок № 000478 від 25.03.2019 року на загальну суму 13025,88 грн., протокол засідання комісії № 9 від 15.03.2019 року, допомога профінансована 06.05.2019 року, виплачено застрахованій особі 08.05.2019, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажі на початок страхового випадку до трьох років та розміру допомоги 50% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду склала 3415,90 грн. за 10 календарних днів;

листок непрацездатності АГЮ № 335641 з 19.03.2019 року по 29.03.2019 року, виданий ОСОБА_1 , заява-розрахунок № 000583 від 12.04.2019 року на загальну суму 16423,89 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 11 від 01.04.2019 року, допомога профінансована 05.06.2019 року, виплачено застрахованій особі 07.06.2019 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме на початок страхового випадку до трьох років та розміру допомоги 50% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду склала 2049,54 грн. за 6 календарних днів;

листок непрацездатності АГЮ № 293927 з 18.04.2019 року по 26.04.2019 року, виданий ОСОБА_1 заява-розрахунок № 000748 від 14.05.2019 року на загальну суму 18069,15 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 14 від 02.05.2019 року, допомога профінансована страхувальнику 03.07.2019 року, виплачено застрахованій особі 04.07.2019 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажі на початок страхового випадку до трьох років та розміру допомоги 50% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду склала 3218,35 грн. за 9 календарних днів;

листок непрацездатності АГЮ № 254500 з 13.06.2019 року по 11.07.2019 року, виданий ОСОБА_1 , заява-розрахунок № 001185 від 02.08.2019 року на загальну суму 33526,80 грн., протокол засідання комісії із соціального страхування № 20 від 29.07.2019 року, допомога профінансована 03.09.2019 року, виплачено застрахованій особі 04.09.2019 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажі на початок страхового випадку до трьох років та розміру допомоги 50% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду склала 7985,76 грн. за 24 календарні дні;

листок непрацездатності АГЮ № 254192 з 15.05.2019 року по 12.06.2019 року, виданий ОСОБА_1 , заява-розрахунок № 001185 від 02.08.2019 року на загальну суму 33526,80 грн., протокол засідання комісії №19 від 29.07.2019 року, допомога профінансована 03.09.2019 року, виплачено застрахованій особі 04.09.2019 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажі на початок страхового випадку до трьох років та розміру допомоги 50% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду склала 8777,64 грн. за 24 календарні дні;

листок непрацездатності АГЮ № 316528 з 23.07.2019 року по 09.08.2019 року, виданий ОСОБА_1 , заява-розрахунок № 001290 від 22.08.2019 року на загальну суму 13540,54 грн., протокол засідання комісії № 23 від 12.08.2019 року, допомога профінансована 20.09.2019 року, виплачено застрахованій особі 20.09.2019 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажу на початок страхового випадку до трьох до п`яти років та розміру допомоги 60% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду склала 3705,78 грн. за 13 календарних днів;

листок непрацездатності АДК 3 871300 з 12.07.2019 року по 22.07.2019 року, виданий ОСОБА_1 , заява-розрахунок № 001290 від 22.08.2019 року на загальну суму 13540,54 грн., протокол засідання комісії № 23 від 12.08.2019 року, допомога профінансована 20.09.2019 року, виплачено застрахованій особі 20.09.2019 року, невірно визначено страховий стаж за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме при страховому стажі на початок страхового випадку до трьох до п`яти років та розміру допомоги 60% середньої заробітної плати застрахованої особи, страхувальником було призначено та сплачено допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи, яка має страховий стаж понад вісім років. Переплата за рахунок коштів Фонду склала 1710,36 грн. за 6 календарних днів.

Також в ході перевірки було встановлено, що у вищезазначеної особи ОСОБА_1 для обчислення середньоденної заробітної плати для оплати матеріального забезпечення за листками непрацездатності, страхувальником було враховано період роботи з березня 2003 по червень 2010 за час перебування її на службі в органах внутрішніх справ, та період коли застрахована особа знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з червня 2011 по травень 2014 року, коли вона отримувала допомогу від управління соціального захисту населення як особа, яка не перебуває у трудових відносинах з роботодавцем.

Загальна сума порушень за актом склала 40289,65 грн.

З акту перевірки № 6 від 20.01.2022 року встановлено, що акт було підписано із запереченнями.

26.01.2022 року до Покровського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області надійшло заперечення від страхувальника на акт перевірки № 6 від 20.01.2022 року.

31.01.2022 року відповідачу було підготовлено та направлено відповідь на заперечення.

01.02.2022 року Покровським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області було винесено рішення № 36 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування. За наслідками винесення цього рішення підлягають поверненню (відшкодуванню) на користь Фонду 40289,65 грн. неправомірно витрачених сум страхових коштів та фінансові санкції 50% суми штрафу неправомірно витрачених страхових коштів у сумі 20144,83 грн. В рішенні було зазначено, що загальна сума страхових коштів у розмірі 60434,48 грн. підлягає поверненню у десятиденний термін з дня отримання рішення.

Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування було вручено відповідачу 04.02.2022 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Доказів оскарження рішення № 36 від 01.02.2022 року в адміністративному або судовому порядку учасниками справи до суду не надано.

23.02.2022 спеціалістами Покровського відділення управління складено довідку про несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, відповідно до якої було зазначено, що станом на 23.02.2023 року страхові кошти Фонду в розмірі 60434,48 грн. не сплачено, залишок несплаченої суми страхових коштів Фонду становить 60434,48 грн. Кількість днів прострочення платежу становить 5 днів.

03.03.2022 року управлінням було винесено рішення № 36/1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування на підставі довідки відділення від 23.02.2022 року. До страхувальника згідно вказаного рішення були застосовані фінансові санкції у розмірі 10% штрафу 6043,45 грн. та пеня за кожний день прострочення платежу 302,17 грн. Загальна сума порушень за рішенням № 36/1 складає 6345,62 грн.

Вказане рішення було направлено на адресу позивача рекомендованим листом з повідомленням 10.03.2022 року.

На час подачі позову суму несплачених страхових коштів за рішенням управління № 36 від 01.02.2022 року та рішенням № 36/1 від 03.03.2022 року у сумі 66780,10 грн. відповідач не сплатив, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі по тексту Закон № 1105-XIV, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 4 Закону №1105-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Пунктами 1 та 6 частини другої статті 9 Закону №1105-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном, контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 10 Закону №1105-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.

Пунктом 1 частини п`ятої статті 15 Закону №1105-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.

Частиною шостою статті 15 Закону №1105-XIV встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до частин першої, другої статті 17 Закону №1105-XIV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Постановою Правління Фонду соціального страхування України від 02 жовтня 2020 року № 23 затверджено Порядок перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання (далі - Порядок № 23).

Відповідно до підпункту 1 пункту 1.2 розділу І «Загальні положення» Порядку №23 цей Порядок визначає підстави, умови та процедуру проведення перевірок правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду, що використовуються для надання: матеріального забезпечення у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, передбаченого статтею 20 Закону № 1105, за такими видами: допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах; допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

Згідно з пунктом 1.5 розділу І «Загальні положення» Порядку №23 цим Порядком встановлюються вимоги до оформлення матеріалів перевірок, порядок прийняття рішень за результатами проведення перевірок та процедура оскарження рішень, винесених за їх результатами.

Перевірки проводяться з метою: здійснення контролю за використанням страхових коштів Фонду, обґрунтованістю виплати матеріального забезпечення, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання; виявлення та підтвердження неправомірно витрачених сум страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг, нецільового використання коштів, невикористаних коштів Фонду, забезпечення своєчасного та повного повернення таких коштів до бюджету Фонду. Перевірки здійснюються посадовими особами Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні робочого органу виконавчої дирекції Фонду (його відділення) за згодою (письмовою заявою) страхувальника та за умови надання ним усіх необхідних документів для проведення перевірки (пункти 2.1, 2.2 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку № 23).

Абзацом першим пункту 2.4 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку № 23 визначено, що відповідно до цього Порядку посадові особи Фонду мають право проводити камеральні та документальні (планові або позапланові; виїзні або не виїзні) перевірки достовірності відомостей, поданих страхувальниками для отримання страхових коштів Фонду, дотримання порядку використання страхувальниками виділених йому страхових коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку страхувальника у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним до Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду.

Відповідно до пункту 2.11 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку №23 документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення за згодою (письмовою заявою) страхувальника на підставі поданих ним первинних, звітних та інших документів, пов`язаних з використанням страхових коштів Фонду. Документальна невиїзна перевірка страхувальника проводиться посадовими особами Фонду на підставі рішення керівника робочого органу виконавчої дирекції Фонду (керівника відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду), оформленого наказом. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі даних моніторингу матеріального забезпечення та страхових виплат, зазначених у заяві-розрахунку, звітних даних та інших документах, наданих страхувальником або отриманих в інший спосіб, у разі якщо їх достатньо для здійснення об`єктивного висновку з питань, що є предметом перевірки.

Про проведення документальної перевірки керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду (керівником відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду) приймається рішення, яке оформлюється відповідним наказом. Наказ про проведення перевірки повинен містити відомості про страхувальника, підстави для її проведення, визначені цим Порядком, дату початку перевірки та її тривалість, період діяльності, який буде перевірятися (пункт 2.12 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку № 23).

Згідно з пунктом 2.13 розділу ІІ «Порядок організації та проведення перевірок» Порядку №23, на підставі виданого наказу оформлюється направлення на проведення документальної перевірки за формою, згідно з додатком 1 до цього Порядку. Направлення на проведення документальної перевірки видається у двох примірниках. Перший примірник вручається під розписку керівнику або уповноваженій особі страхувальника, про що робиться відповідний запис у другому примірнику, який залишається в посадової особи Фонду. Направлення на проведення документальної перевірки є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення документальної перевірки.

Відповідно до абзацу першого пункту 3.1 розділу ІІІ «Оформлення результатів документальних перевірок» Порядку №23 результати документальної перевірки оформлюються у формі акта документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України (далі - акт перевірки) за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 3.4 розділу ІІІ «Оформлення результатів документальних перевірок» Порядку №23 акт перевірки складається у двох примірниках та підписується посадовими особами Фонду, які проводили документальну перевірку, керівником або уповноваженою особою страхувальника, головним бухгалтером (бухгалтером) та головою комісії (уповноваженим) із соціального страхування страхувальника в останній день перевірки на кожній сторінці із зазначенням на останній сторінці загальної кількості сторінок. Один примірник акта перевірки вручається керівнику або уповноваженій особі страхувальника, а другий примірник з відміткою про отримання зберігається в робочому органі виконавчої дирекції Фонду (відділенні робочого органу виконавчої дирекції Фонду), який здійснив документальну перевірку. У разі відмови керівником або уповноваженою особою страхувальника від підписання та отримання акта перевірки посадові особи Фонду вносять до нього відповідний запис. Протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем закінчення документальної перевірки, один примірник акта перевірки з відміткою про відмову від підписання та отримання акта перевірки надсилається страхувальнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Матеріалами справи підтверджено, що Покровським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області проведено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів.

За результатом перевірки складено Акт від 20.01.2022 № 6, у якому виявлено порушення: статті 21, частини 1 статті 24 Закону № 1105-ХІV, в частині не вірного визначеного страхового стажу за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованій особі, прийняття рішення комісією із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення з подальшим наданням заявки - розрахунку до Фонду для фінансування, яке було здійснено Фондом.

Загальна сума порушень за актом склала 40289,65 грн.

Згідно з пунктом 4.1 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку № 23 у разі порушення порядку використання страхових коштів страхувальники відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг, які надавались страхувальникам до 01 січня 2015 року, і сплачують штраф відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону №1105.

Страхувальник зобов`язаний сплатити (повернути) визначену у рішенні про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій суму коштів протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання такого рішення (пункт 4.2 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку №23).

Відповідно до пункту 4.3 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку № 23 у разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду, згідно з прийнятим робочим органом виконавчої дирекції Фонду рішенням про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій, нарахованих відповідно до абзацу першого частини шостої статті 15 Закону № 1105, або відповідно до результатів документальної перевірки, якою задокументовано факт повернення страхових коштів Фонду у понад триденний термін, на страхувальника накладається штраф та нараховується пеня відповідно до абзаців другого та третього частини шостої статті 15 Закону № 1105.

Керівник робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його заступник приймає рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду (далі - рішення про застосування фінансових санкцій) за формою згідно з додатком 7 до цього Порядку у двох примірниках.

Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є довідка, яка складається посадовою особою Фонду із врахуванням даних платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунок робочого органу виконавчої дирекції Фонду (його відділення) або акт перевірки, яким задокументовано факт повернення страхових коштів Фонду у понад триденний термін. Форма довідки затверджується наказом виконавчої дирекції Фонду.

Рішення про застосування фінансових санкцій приймається протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій.

Перший примірник рішення про застосування фінансових санкцій вручається керівнику або уповноваженій особі страхувальника під розписку або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем прийняття такого рішення.

Другий примірник рішення про застосування фінансових санкцій зберігається в робочому органі виконавчої дирекції Фонду відповідно до номенклатури справ.

Копія рішення про застосування фінансових санкцій надсилається до відповідного відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду та долучається до особової справи страхувальника.

Згідно з пунктом 4.4 розділу IV «Прийняття рішень за результатами перевірки» Порядку № 23 страхувальник зобов`язаний сплатити визначену у рішенні про застосування фінансових санкцій суму коштів протягом десяти робочих днів, що настають за днем отримання такого рішення.

Рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області № 36 від 01.02.2022 року про повернення страхових внесків Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, вирішено, що загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до Покровського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області становить 60434,48 грн, з яких: 40289,65 грн - неправомірно використані кошти Фонду та 20144,83 грн. - фінансові санкції.

Відповідно до пункту 7.1 розділу VII «Оскарження рішень за результатами документальних перевірок» Порядку № 23 страхувальник може оскаржити рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій або рішення про застосування фінансових санкцій в судовому порядку або звернувшись до спеціальної комісії Фонду з питань вирішення спорів (далі - комісія), яка створена при робочому органі виконавчої дирекції Фонду. Скарга страхувальника подається до комісії протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем отримання страхувальником рішення, що оскаржується. Рішення комісії щодо розгляду скарги страхувальника протягом трьох робочих днів з дня його постановлення надсилається страхувальнику та робочому органу виконавчої дирекції Фонду.

Встановлено, що відповідачем не було повернуто кошти згідно з рішенням №36 від 01.02.2022 протягом десяти робочих днів з дня отримання такого рішення, на підставі чого позивачем прийнято рішення №36/1 від 03.03.2022 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів Фонду вирішено застосувати до відповідача фінансові санкції в розмірі 6345,62: пеня в сумі 302,17 грн та штраф у розмірі 10 відсотків за несвоєчасне повернення страхових коштів в сумі 6042,45 грн.

Станом на час розгляду справи заборгованість у загальному розмірі 66780,10 грн. відповідачем на рахунок позивача не сплачено. Доказів усунення порушень відповідачем до матеріалів справи не надано.

З огляду на те, що рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 01.02.2022 року № 36 та від 03.03.2022 року № 36/1 не скасовані в адміністративному або судовому порядку, заборгованість у загальному розмірі 66780,10 грн. відповідачем не сплачена, суд приходить висновку про стягнення на користь позивача неправомірно витрачених коштів у розмірі 66780,10 грн.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що з 01.01.2023 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 21.09.2022 №2620-IX (далі - Закон №2620-IX), яким Закон України від 03.09.1999 №1105-XIV "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №1105-XIV), викладений в новій редакції.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №1105-XIV (тут і надалі в редакції Закону №2620-IX) уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Пунктом 2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №1105-XIV визначено припинити Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.

Пунктом 7 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону №1105-XIV встановлено, що стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1442 "Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України" припинено з 01 січня 2023 року, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1467 "Про затвердження Порядку здійснення страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" установлено, що виконавча дирекція Фонду соціального страхування та її робочі органи передають Пенсійному фонду України в електронній формі виплатні документи на січень 2023 р. засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів до 2 січня 2023 р., а бази даних, носії інформації та програмне забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхові виплати), за актами приймання-передачі - до 20 січня 2023 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1323 "Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням" встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Таким чином, з 01.01.2023 року відбулося публічне правонаступництво, тобто перехід прав та обов`язків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

З огляду на зазначені обставини, суд приходить висновку, про стягнення з Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму неправомірно витрачених коштів у розмірі 66780,10 грн.

Стосовно вимоги позивача про визнання дій Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" протиправними, суд зазначає, що вказані вимоги не підлягають задоволенню, суд вважає, що достатнім та належним способом захисту порушених прав позивача в межах даної справи є саме стягнення з відповідача коштів, оскільки чинним законодавством визначено право на звернення до суду щодо стягнення коштів, які не сплачені страхувальником у добровільному порядку на підставі рішень Фонду.

Відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами наявними в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на відсутність витрат суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про визнання дій Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" протиправними, стягнення на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму неправомірно витрачених коштів у розмірі 66780,10 грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32001618, адреса: вул. Захисників України, 2, м. Покровськ, Донецька область, 85307) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) суму неправомірно витрачених коштів у розмірі 66780 (шістдесят шість тисяч сімсот вісімдесят) гривень 10 копійок.

В частині позовних вимог щодо визнання дій Дочірнього підприємства "Донецький облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" протиправними відмовити.

Повний текст рішення складено та підписано 10 липня 2023 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська