Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.2023Справа № 910/5593/22
За позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" м. Києва
до Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва"
про стягнення боргу, сум за прострочення виконання боржником грошового зобов`язання, ціна позову 40490,04 грн.,
Суддя Паламар П.І.
Без виклику представників сторін (без проведення судового засідання).
СУТЬ СПОРУ :
у липні 2022 року Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" звернулося в суд з указаним позовом.
Позивач зазначав, що він є виробником теплової енергії у м. Києві, яку він поставляє у вигляді гарячої води для потреб опалення та вентиляції до будинку по вул. Білоруській, 15-А у м. Києві.
Відповідач є балансоутримувачем нежитлового приміщення загальною площею 72,5 м2 по вул. Білоруській, 15-А у м. Києві.
Також вказував, що протягом жовтня 2018-грудня 2021 року він поставив до належного відповідачу вищевказаного об`єкта теплову енергію вартістю 34191,39 грн.
Всупереч вимог ст. 19 Закону України "Про теплопостачання" відповідач не оплатив спожиту протягом указаного періоду теплову енергію, заборгувавши 34191,39 грн.
З цих підстав просив задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь суму боргу, 4384,41 грн. борг з урахуванням встановленого індексу інфляції за час прострочення, 1914,24 грн. три проценти річних з простроченої суми, а також понесені ним по справі судові витрати.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог, оскільки договір між сторонами не укладено. Вказував на відсутність у матеріалах справи доказів перебування на його балансі нежитлового приміщення площею 72,5 м2 по вул. Білоруській, 15-А у м. Києві, а також доказів, які б підтверджували обсяг спожитої ним теплової енергії протягом спірного періоду.
Також відповідач заявив клопотання про залишення позову без розгляду, посилаючись на наявність у провадженні господарського суду м. Києва справи № 910/4446/22 між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Суд ухвалив відмовити у задоволенні цього клопотання у зв`язку з його безпідставністю, оскільки у даній справі та справі № 910/4446/22 різні предмети та підстави позову.
Окрім того, відповідач заявив про покладення на позивача 5000 грн. з попереднього розрахунку витрат по оплаті послуг адвоката.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної а гарячої води і водовідведення" № 630 від 21 липня 2005 р. централізоване опалення - це послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації "Про деякі питання припинення Угоди щодо реалізації проекту управління та реформування енергетичного комплексу м. Києва від 27 вересня 2001 р., укладеної між Київською міською державною адміністрацією та Акціонерною енергопостачальною компанією "Київенерго" № 1693 від 27 грудня 2017 р., позивача визначено підприємством, за яким закріплено на праві господарського відання майно комунальної власності територіальної громади міста Києва, що повернуто з володіння та користування Публічного акціонерного товариства "Київенерго".
Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 591 від 10 квітня 2018 року Комунальному підприємству виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва та постачання теплової енергії споживачам, з 1 травня 2018 року здійснює постачання теплової енергії.
Згідно п. 2.2.1 статуту позивача предметом діяльності підприємства є надання комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, постачання та розподілу електричної енергії.
Судом встановлено, що позивач є виробником теплової енергії у м. Києві, яку він поставляє у вигляді гарячої води для потреб опалення та вентиляції до будинку по вул. Білоруській, 15-А у м. Києві.
Відповідач є балансоутримувачем нежитлового приміщення загальною площею 72,5 м2 по вул. Білоруській, 15-А у м. Києві.
Вказані обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи розпорядженням Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації "Про внесення змін до розпорядження Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації № 80 від 9 лютого 2011 р. "Про закріплення майна за Комунальним підприємством "Керуюча дирекція", листом самого відповідача № 45-1787 від 10 листопада 2022 р.
Доводи відповідача щодо належності йому іншого приміщення з іншими технічними характеристиками цього майна (площі, розташування) суперечать зібраним доказам, тому є безпідставними.
Відносини між сторонами щодо порядку внесення плати за спожиті комунальні послуги чинним законодавством або договором між ними протягом спірного періоду врегульовані не були.
У відповідності до вимог ст. 1 Закону України "Про відповідальність суб`єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження цієї діяльності сплачують комунальні послуги за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання та пропорційну частку витрат на утримання прибудинкової території.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначені Законом України "Про житлово-комунальні послуги" (далі-Закон).
Відповідно до ст. 1, п. 1 ч. 1 ст. 13, ч.ч. 1, 4 ст. 19 Закону житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відносини сторін у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об`єктів усіх форм власності є суб`єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 24 Закону забезпечення належних експлуатації та утримання майна, що перебуває на його балансі, є обов`язком балансоутримувача.
Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 32 Закону).
Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством (ч. 2 ст. 32 Закону).
Як слідує з пояснень позивача, викладених у позовній заяві, додаткових поясненнях від 13 квітня 2023 р., наявних у матеріалах справи корінців нарядів на включення/відключення №№ 1111 від 23 жовтня 2021 р., 11 від 12 квітня 2021 р., 563 від 17 жовтня 2020 р., 19 від 5 квітня 2020 р., 11 від 26 жовтня 2019 р., 19 від 6 квітня 2019 р., 563 від 25 жовтня 2018 р., актів прийняття теплового вузла обліку №№ 1102112747 від 17 квітня 2013 р., 110111/260 від 12 жовтня 2018 р., 720 від 20 червня 2019 р., 20/230 від 18 травня 2020 р. житловий будинок по вул. Білоруській, 15-А у м. Києві обладнаний комерційним приладом обліку, який опломбований.
Доказів обладнання нежитлового приміщення, яке займає відповідач, в указаному житловому будинку, окремим приладом обліку суду не надано.
Отже, позивач є постачальником теплової енергії до нежитлового приміщення житлового будинку по вул. Білоруській, 15-А у м. Києві, яке приєднане до загальнобудинкової системи теплової мережі.
Пропорційно розміру займаної площі будинку за період з жовтня 2018-грудень 2021 року частка відповідача в оплаті спожитих комунальних послуг опалення та вентиляції становить 34191,39 грн., що підтверджується поясненнями позивача, поданим ним розрахунком, проведеним відповідно до вимог чинного законодавства на підставі даних облікових карток споживання теплової енергії, відомостей реєстрації параметрів теплоспоживання.
Доказів належної оплати спожитої відповідачем теплової енергії суду не надано.
За таких обставин, враховуючи, що відповідач прострочив виконання зобов`язання по оплаті за спожиту теплову енергію, з нього на користь позивача відповідно до вимог ст.ст. 622, 625 ЦК України підлягає стягненню 34191,39 грн. боргу, 4384,41 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 1914,24 грн. три проценти річних з простроченої суми.
Оскільки позов задоволено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позов Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" м. Києва задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва" (04050, м. Київ, вул. Білоруська, 1, код 34966254) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (01001, м. Київ, площа Івана Франка, 5, код 40538421) 34191,39 грн. боргу, 4384,41 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 1914,24 грн. три проценти річних з простроченої суми, 2481 грн. витрат по оплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.
Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар