Рішення № 112056380, 29.06.2023, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.06.2023
Номер справи
906/60/23
Номер документу
112056380
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______

_____________

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" червня 2023 р. м. Житомир Справа № 906/60/23

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.

за участю секретаря судового засідання: Звєрєвої С.Р.

за участю представників сторін:

від позивача: Сачок Д.В., адвокат, ордер серії АМ № 1056219 від 10.06.2023 ( в засіданні 12.06.23р.), Рудик В.Р., адвокат, ордер серії АМ № 1039908 від 16.12.2022

від відповідача: Кравчук В.І., адвокат, ордер серії АМ № 1044392 від 30.01.2023

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом фізичної особи ОСОБА_1

до Комунального підприємства " Лікарня № 1" Житомирської міської ради

про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, визнання договору укладеним

Процесуальні дії по справі.

Господарським судом Житомирської області за правилами загального позовного провадження розглядається справа за позовом фізичної особи ОСОБА_1 до відповідача Комунального підприємства "Лікарня №1" Житомирської міської ради (надалі - Учасник аукціону та Замовник аукціону) про:

- визнання незаконним та скасування рішення Замовника про відмову у підписанні протоколу за результатами аукціону та його відміну, прийняте у формі рішення постійно діючої комісії Замовника аукціону щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей №1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону та наказу директора Замовника аукціону від 21.11.2022 №89-Адм "Про відміну електронного аукціону" (немайнова вимога);

- зобов`язання Замовника аукціону затвердити протокол про результати електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 з продажу комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску (немайнова вимога);

- визнання укладеним між Замовником аукціону та Учасником аукціону договір купівлі - продажу комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску у запропонованій редакції (немайнова вимога).

Ухвалою суду від 13.01.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.02.2023 о 12:00.

Ухвалою суду від 06.02.2023 відмовлено фізичній особі ОСОБА_1 у задоволенні заяви від 02.02.2023 (вх. № г/с 01-44/406/23) про вжиття заходів забезпечення позову шляхом встановлення заборони Комунальному підприємству "Лікарня №1" Житомирської міської ради вживати дії щодо проведення нового аукціону з продажу комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску.

Ухвалою суду від 27.02.2023 відкладено підготовче засідання на 20.03.2023 о 14:30; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив, з урахуванням норм ст. 166 ГПК України, до 10.03.22023 включно; встановлено відповідачу строк для подання заперечення на відповідь на відзив, з урахуванням норм ст. 167 ГПК України, до 17.03.2023 включно.

Ухвалою суду від 20.03.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/60/23 до судового розгляду по суті на 11.04.2023.

В судовому засіданні 11.04.23р. оголошено перерву до 24.04.23р. до 10:00.

Розгляд справи 24.04.2023 року о 10:00 год. не відбувся у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді Машевської О.П.

Ухвалою суду від 12.05.2023 призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 12.06.2023. В судовому засіданні 12.06.23р. після заслуховування вступного слова представників сторін, проведення стадії безпосереднього дослідження доказів та її закінчення до проведення стадії судових дебатів оголошено перерву до 29.06.23р. до 14:00.

У судовому засіданні 29.06.23р. заслухано виступи представників сторін у судових дебатах та після виходу суду з нарадчої кімнати оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду про відмову у позові.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Фізична особа ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідача Комунального підприємства "Лікарня №1" Житомирської міської ради про:

- визнання незаконним та скасування рішення Замовника про відмову у підписанні протоколу за результатами аукціону та його відміну, прийняте у формі рішення постійно діючої комісії Замовника аукціону щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей №1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону та наказу директора Замовника аукціону від 21.11.2022 №89-Адм "Про відміну електронного аукціону";

- зобов`язання Замовника аукціону затвердити протокол про результати електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 з продажу комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску;

- визнання укладеним між Замовником аукціону та Учасником аукціону договір купівлі - продажу комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску у запропонованій редакції.

В обґрунтування фактичних підстав позову позивач доводить, що на виконання рішення 20 сесії 8 скликання Житомирської міської ради від 14.07.2022 № 504 Комунальним підприємством "Лікарня №1" Житомирської міської ради 21.10.2022 в Електронній торговій системі «Prozorro.Продажі» оприлюднено оголошення з відчуження комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, 2007 року випуску за процедурою голландського електронного аукціону з можливістю покрокового зниження ціни. Відповідно до розділу 4 Оголошення отримувачем коштів від продажу майна та організатором аукціону є КП "Лікарня №1" Житомирської міської ради. Також в Електронній торговій системі «Prozorro.Продажі» оприлюднено проект договору купівлі-продажу майна, який має бути укладений за результатами аукціону між переможцем торгів (покупець) та КП "Лікарня № 1" Житомирської міської ради ( продавець). Аукціон проведено 17.11.2022 та за його результатами з ціновою пропозицією в 53184,60грн став позивач. За результатами торгів сформовано протокол електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 від 17.11.2022, який 18.11.2022 підписано ОСОБА_1 та 21.11.2022 оператором , через електронний майданчик якого переможцем електронного аукціону подано цінову пропозицію - ТОВ "Ю.БІЗ". Після підписання протоколу ТОВ "Ю.БІЗ" направило його для підписання на адресу КП "Лікарня №1" Житомирської міської ради , яке отримало лист із протоколом 25.11.2022. Однак наказом директора відповідача від 21.11.2022 № 89-Адм електронний аукціон відмінено з підстави помилкового оголошення голландського аукціону. Зазначений наказ прийнято на підставі рішення постійно діючої комісії КП "Лікарня №1" Житомирської міської ради щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей № 1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону. У подальшому договір купівлі-продажу майна за результатами аукціону не укладено. За таких обставин, позивач вважає порушеним право отримати у власність рухоме майно за ціною та на умовах, визначених організатором аукціону.

В обґрунтування правових підстав позову позивач посилається на Закон України "Про приватизацію державного і комунального майна" , Порядок відчуження об`єктів державної власності, затверджений постановою КМУ від 06.06.2007 №803 ( з наступними змінами та доповненнями) , Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу , затверджений постановою КМУ від 10.05.2018 №432 та Регламент роботи електронної торгової системи Prozorro.Продажі ЦБД2 щодо проведення електронних аукціонів з продажу/надання в оренду (активів)/ передачі права, затверджений наказом ДП "Прозоро. Продажі" № 8 від 09.07.2018 ( із змінами та доповненнями) , який визначає процедурні питання проведення аукціонів.

Відповідно до п. 42 Порядку № 432 електронний аукціон може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня його проведення. Лише за наявності підстав, передбачених ч. 6 ст. 12 Закону, орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації. Отже, законодавством не передбачено підстав та можливості відміни аукціону після його проведення. Аукціон є таким, що відбувся 17.11.2022, що прямо передбачено у протоколі електронного аукціону. Дійсно, Регламент ЕТС містить п.7.3, який надає право організатору відмінити торги на будь-якому етапі до підписання договору за їх результатами . Однак застосування Регламенту ЕТС , який по суті є актом, що регулює процедурні питання проведення торгів на електронному майданчику, має узгоджуватися з вимогами нормативно-правових актів та не суперечити їм. Виходячи з наведеного та за відсутності факту порушення Закону , "помилка" у типі аукціону не є достатньою і правомірною підставою для відмови у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону та відповідно підстави для відмови потенційному покупцю у праві викупу об`єкта приватизації. Згідно з ч.9 ст. 14 Закону орган приватизації з продажу об`єкта малої приватизації, не затверджує протокол електронних торгів, не укладає договір купівлі-продажу за результатами продажу на аукціоні чи застосування процедури викупу із потенційним покупцем, який: не відповідає вимогам ст. 8 цього Закону; не подав документи або відомості, обов`язкове подання яких передбачено цим Законом; подав неправдиві відомості про себе. Рішення органу приватизації про відмову у затвердженні протоколу електронних торгів або про відмову від укладення договору купівлі-продажу має містити вичерпний перелік підстав для прийняття такого рішення і ухвалюється після закінчення електронного аукціону на підставі перевірки органом приватизації заяви на участь у приватизації об`єкта малої приватизації і доданих до неї документів та інформації переможця аукціону. Однак вищевказані рішення та наказ не містять підстав, передбачених ч.9 ст. 14 Закону. Приймаючи до уваги, що за ініціативи відповідача була фактично розпочата процедура приватизації об`єкта малої приватизації комунальної власності шляхом проведення 17.11.2022 електронного аукціону з продажу томографа, за результатами якого позивач набув правового статусу переможця, зазначені обставини є підставою для виникнення між органом приватизації та переможцем аукціону правовідносин, пов`язаних з реалізацією переможцем права на приватизацію.

У відзиві на позовну заяву Комунальне підприємство "Лікарня №1" Житомирської міської ради позов не визнала з наступних підстав. Рішенням 26 сесії 4 скликання від 29.09.2005 № 550 затверджено Положення про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Житомира , згідно з п. 2 якого відчуженню підлягає інше індивідуально визначене майно (устаткування, прилади, обладнання, транспортні засоби, інше). Відчуження майна шляхом його продажу здійснюється виключно на конкурсних засадах - через біржі, за конкурсом, на аукціонах. Відповідно до п.8 Положення початкова ціна продажу майна визначається підприємством на підставі висновків звіту про оцінку майна. Якщо після оголошення початкової ціни продажу покупці не висловлюють бажання придбати об`єкт за оголошеною початковою ціною, то підприємство має право знизити ціну об`єкта, але не більше як на 10 відсотків. Якщо і після такого зниження об`єкт не продається, то торги припиняються. Згідно висновку про вартість майна від 18.05.2022 проведеного ПП "Бюро незалежних оцінок" комп`ютерний томограф TSX-031 Activoin 16 Toshiba становить - 2659230,00грн. Згідно п. п. 2.2 Регламенту ЕТС метою проведення електронних аукціонів є продаж майна для отримання максимальної виручки у найкоротший строк. 17.11.2022 було проведено аукціон, переможцем якого за ціновою пропозицією 53184,60грн став Мельницький В.В. Таким чином, об`єкт продано на аукціоні з превеликим заниженням ціни, тоді як організатор не був наділений повноваженнями продавати об`єкт рухомого майна знизивши ціну більше ніж на 10%. Саме з цих підстав 22.11.2022 наказом директора КП"Лікарня №1" Житомирської міської ради № 89-Адм відмінено електронний аукціон у зв`язку з помилковим оголошенням голландського аукціону та прийнято рішення про проведення нового аукціону. Протокол проведеного аукціону від 17.11.2022 відповідач отримав 25.11.2022 та який не було підписано у зв`язку з прийнятим наказом про його відміну. Договір купівлі-продажу не укладено та не може бути укладеним, через те, що майно продано за заниженою ціною , більше 10% від початкової вартості майна ( п. 9 Положення), та через відміну проведеного аукціону від 17.11.2022 ( п. 7.3 Регламенту ЕТС та абз. 3 ст. 70 Порядку № 432).

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

З матеріалів справи вбачається, що 14.07.2022 Житомирська міська рада прийняла рішення №504 «Про відчуження обладнання комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради», яким вирішила:

1.Дозволити комунальному підприємству «Лікарня №1» Житомирської міської ради відчужити шляхом продажу на електронному аукціоні Електронної торгової системи «Prozorro.Продажі» обладнання: комп`ютерний томограф TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, 2007 року випуску, який перебуває на балансовому обліку даного підприємства.

2.Затвердити початкову вартість обладнання згідно з експертною оцінкою, проведеною приватним підприємством «Бюро незалежних оцінок» 2 659 230,00 гривень (два мільйони шістсот п`ятдесят дев`ять тисяч двісті тридцять гривень 00 копійок) без урахування ПДВ (а.с.44).

В обґрунтуванні до вказаного рішення Житомирської міської ради В.о. начальника управління охорони здоров`я Житомирської міської ради Наталією Сокол було вказано, що рішення Житомирської міської ради підготовлено на підставі клопотання Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради з метою продажу на електронному аукціоні Електронної торгової системи «Prozorro.Продажі» обладнання: комп`ютерний томограф TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, 2007 року випуску, який перебуває на балансовому обліку даного підприємства. Зазначено, що у 2021 році підприємство отримало нову високотехнологічну комп`ютерно-томографічну систему, закуплену централізовано за кошти державного бюджету у зв`язку з цим експлуатацію комп`ютерного томографу Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064 припинено (а.с.45).

21.10.2022 Комунальним підприємством «Лікарня №1» Житомирської міської ради на веб-сайті ДП Прозорро за посиланням https://sale.uub.com.ua/auction/BSD001-UA-20221021-34996? було розміщено оголошення про проведення аукціону з відчуження рухомого майна - Томографа комп`ютерного TSX-031 Activion 16 TOSHIBA ICA07Y2064, що перебуває на балансі Комунального підприємства "Лікарні №1" Житомирської міської ради (а.с.65).

В оголошенні про проведення даного аукціону вказано, що:

- процедура голландського електронного аукціону з можливістю покрокового зниження ціни з продажу Томографа комп`ютерного TSX-031 Activion 16 TOSHIBA ICA07Y2064 проводиться з дотриманням вимог Постанови КМУ №803 від 06.06.2007 р. (в редакції Постанови КМУ №884 від 23.10.2019 р.);

- інформацію про майно: найменування, місцезнаходження, технічні характеристики, загальні відомості,

- дата та час проведення аукціону: 17 листопада 2022р;

- інформацію про електронний аукціон;

- інформацію про умови, на яких здійснюється продаж майна.

Також в оголошенні КП «Лікарня №1» ЖМР про продаж було зазначено, що стартова ціна (без урахування ПДВ): 2659230,00 грн.; розмір гарантійного внеску: 10% стартової ціни продажу майна - 265923,00 грн.; розмір реєстраційного внеску: 1700,00 грн.; крок електронного аукціону: 1% стартової ціни продажу майна - 26592,30 грн.

У вказаному оголошенні, зокрема, було зазначено, що кінцевий строк подання заяви на участь в електронному аукціоні встановлюється електронною торговою системою для кожного електронного аукціону окремо в проміжку часу з 19:30 до 20-30 години дня, що передує дню проведення електронного аукціону (а.с. 45-49).

Відповідно до інформації за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 кінцевий строк подання цінових пропозицій до 17.11.2022 16:15, дата проведення аукціону: 17.11ю2022 09:30, стартова ціна продажу лоту: 2659230,00грн без ПДВ; розмір кроку голландського раунду: 26592,30грн; відсоток зниження ,%: 1% ; кількість кроків етапу зниження стартової вартості :99 (а.с. 65).

16.11.2022 о 17:00 год. ОСОБА_1 було подано документи до заяви про участь в аукціоні.

17.11.2022 за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 проводився голландський аукціон, перший етап якого розпочався о 09:34:33 та на 98 кроці о 16:11:27 був зупинений єдиним учасником ОСОБА_1 , яким зроблено ставку в розмірі 53184,60грн (а.с. 76).

Відповідно до протоколу електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996, стартова ціна лота складала 2659230,00грн без ПДВ, ціна реалізації - 53184,60грн без ПДВ, розмір ставки : 53184,60грн , 17.11.2022 16:07:27 , протокол електронного аукціону сформовано: 17.11.2022 16:15:31.

Протокол електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 підписано ОСОБА_1 18.11.2022 та представником ТОВ "Ю.БІЗ" - 21.11.2022 ( а с. 80-81). Замовником отримано поштою 25.11.2022 ( а с. 82)

21.11.2022 наказом директора Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради Володимира Мордюка №89Адм від 21.11.2022 «Про відміну електронного аукціону» було: відмінено електронний голландський аукціон №BSD001-UA-20221021-34996 на продаж комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064 в зв`язку з помилковим оголошенням саме голландського аукціону (а.с.84).

21.11.2022 рішенням №1 діючої комісії Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей у складі голови комісії, заступника директора з технічних питань Василя Базленка, члена комісії, головного бухгалтера Наталії Кондратюк, члена комісії, головної медичної сестри Любові Лаптєвої, члена комісії, інженера-метролога Надії Пастернак, члена комісії, бухгалтера Олени Рибак керуючись наказом Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради Володимира Мордюка №89Адм від 21.11.2022 у зв`язку з помилковим оголошенням саме голландського аукціону №BSD001-UA-20221021-34996 на продаж комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, за результатами якого ціну було аномально знижено всупереч рішенню ЖМР №550, було вирішено скасувати аукціон від 21.10.2022 року №BSD001-UA-20221021-34996. (а.с.).

Відповідно до інформації за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 наказ на відміну голландського аукціону та рішення комісії опубліковані в електронній системі 22.11.2022 о 10:04. Інформація про відміну: помилкове оголошення саме голландського аукціону (а.с. 71).

В подальшому, 11.01.2023 рішенням діючої комісії Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей у складі голови комісії, заступника директора з технічних питань Василя Базленка, члена комісії, головного бухгалтера Наталії Кондратюк, члена комісії, головної медичної сестри Любові Лаптєвої, члена комісії, інженера-метролога Надії Пастернак, члена комісії, бухгалтера Олени Рибак було погоджено оголосити від 11.01.2023 електронний аукціон з відчуження шляхом продажу рухомого майна, що перебуває на балансі Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради, а саме - Томографа комп`ютерного TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, 2007 року випуску згідно з Регламентом роботи електронної торгової системи «Prozorro.Продажі» ЦБД2 щодо проведення електронних аукціонів з продажу/надання в оренду майна (активів)/передачі права (Регламент ЕТС), затвердженим наказом ДП «Прозоро.Продажі» №8 від 09 липня 2018 року (зі змінами) (а.с.145).

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що у даному випадку позивач фактично став переможцем аукціону, він та юридична особа - «держатель» електронного торгового майданчика підписали відповідний протокол, який було спрямовано відповідачу для підписання та подальшого укладання договору купівлі-продажу майна. Вказує, що відповідач 21.11.2022 прийняв рішення про відміну торгів та не уклав договір купівлі-продажу майна, внаслідок чого порушено «законні очікування» переможця торгів набути у власність рухоме майно. Зазначає, що законодавством не передбачено підстав та можливості відміни аукціону після його проведення, оскільки аукціон є таким, що відбувся 17.11.2022, що прямо зазначено у протоколі електронного аукціону. Доводить, що оголошення про проведення голландського аукціону оприлюднено ще 21.10.2022, а аукціон відбувся аж 17.11.2022, відповідач не вживав жодних заходів щодо відміни аукціону, що свідчить про намір здійснити продаж майна саме за правилами голландського аукціону. Позивач також зазначає, що у подальшому відміну аукціону здійснено аж 21.11.2022 після визначення позивача переможцем аукціону, що не може вважатися ні добросовісними, ані законними діями з боку організатора аукціону та лише наводить на думку, що в аукціоні переможцем стала «не та особа», яка мала б перемогти.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти заявлених позовних вимог заперечує, вважає позов безпідставним та необґрунтованим, просить суд відмовити в його задоволенні з підстав того, що після оголошення початкової ціни продажу покупці не висловлюють бажання придбати об`єкт за оголошеною початковою ціною, то підприємство має право знизити ціну об`єкта, але не більше як на 10 відсотків. Вказує, що якщо після такого зниження об`єкт не продається, то торги припиняються. Пояснює, що організатор не був наділений повноваженнями продавати об`єкт рухомого майна знизивши ціну більш ніж на 10%. Зазначає, що 25.11.2022 КП «Лікарня №1» ЖМР отримала протокол проведеного аукціону від 17.11.2022, який не було підписано у зв`язку з прийнятим наказом про відміну аукціону проведеного 17.11.2022. Вказує, що обов`язок КП «Лікарня №1» ЖМР укласти з ОСОБА_1 договір купівлі-продажу за результатами аукціону проведеного 17.11.2022 року відсутній у зв`язку з відміною такого аукціону ( п.7.3 Регламенту ЕТС та абз. 3 ст. 70 Порядку № 432).

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

За положеннями ч.ч.1,2 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Правовідносини, що виникли між учасниками справи регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна», Положенням про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Житомира, затвердженого рішенням №550 від 29.09.2005, Регламентом роботи електронної торгової системи Prozorro.Продажі ЦБД2 щодо проведення електронних аукціонів з продажу/надання в оренду майна (активів)/передачі права наказ ДП «Прозорро.Продажі» від 09 липня 2018 року №8 (з наступними змінами та доповненнями)(надалі Регламент) та іншими нормативно-правовими актами, тощо.

Згідно з п. 22 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про приватизацію державного або комунального майна" приватизація державного або комунального майна - (далі - приватизація та Закон № 2269-VIII) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.

Відповідно до п.п. 2,7 ч. 1 ст. 1 Закону № 2269-VIII аукціон - спосіб продажу об`єкта приватизації, за яким власником об`єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну; аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - спосіб продажу об`єкта приватизації, за яким стартова ціна об`єкта приватизації покроково знижується в ході аукціону, з подальшою можливістю додаткового подання цінових пропозицій.

Частиною 6 статті 3 Закону № 2269-VIII передбачено, що приватизація (відчуження) майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону.

Статтями 6, 8 Закону № 2269-VIII встановлено, що суб`єктами приватизації є: державні органи приватизації; місцеві ради, органи приватизації територіальних громад; покупці. Покупцями об`єктів приватизації з урахуванням обмежень, установлених цією статтею, можуть бути, зокрема громадяни України, іноземні громадяни.

Згідно зі ст. 13 Закону № 2269-VIII приватизація державного або комунального майна здійснюється шляхом:

1) продажу об`єктів права державної або комунальної власності на аукціоні, у тому числі: аукціоні з умовами; аукціоні без умов; аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій; аукціоні із зниженням стартової ціни; аукціоні за методом вивчення цінових пропозицій; аукціоні із зниженням стартової ціни;

2) викупу об`єктів приватизації.

Отже в силу вимог ст.13 Закону № 2269-VIII приватизація комунального майна здійснюється, у тому числі шляхом продажу об`єктів права комунальної власності на аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій.

Аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій спосіб продажу об`єкта приватизації, за яким стартова ціна об`єкта приватизації покроково знижується в ході аукціону, з подальшою можливістю додаткового подання цінових пропозицій (стаття 1 Закону № 2269-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону № 2269-VIII продаються виключно на електронних аукціонах. Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та порядок відбору операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об`єктів малої приватизації, авторизації електронних майданчиків, розмір та порядок сплати плати за участь, визначення переможця за результатами електронного аукціону, а також порядок визначення додаткових умов продажу затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 8 цієї статті Закону продаж об`єктів на аукціоні, крім аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, здійснюється за наявності не менше двох учасників аукціону та вважається таким, що відбувся, у разі здійснення на аукціоні не менше одного кроку аукціону на підвищення стартової ціни.

Постановою Кабінету Міністрів України № 432 від 10.05.2018 р. затверджено Порядок проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу (далі - Порядок № 432).

Цей Порядок визначає механізм проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації (далі - об`єкт приватизації) з використанням електронної торгової системи, визначення переможця за результатами електронного аукціону, розміру та порядку внесення плати за участь в електронному аукціоні, а також визначення додаткових умов продажу відповідно до положень Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" (п. 1 Порядку № 432).

Організація проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій врегульована п.п. 76-92 Порядку № 432.

Як слідує із змісту ч.8 Закону № 2269-VIII продаж об`єктів на аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій здійснюється за наявності одного учасника аукціону.

У ч. 11 ст. 15 Закону № 2269-VIII прямо передбачено, що продаж об`єктів на аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подання цінових пропозицій здійснюються за наявності не менш як одного учасника аукціону.

Так, відповідно до п.77 Порядку № 432 електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій автоматично оголошується електронною торговою системою.

Електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій розпочинається не раніше 9 години 30 хвилин у робочий день (понеділок - п`ятниця) ( п. 78).

Протягом періоду проведення електронного аукціону на веб-сторінці електронного аукціону відображається така інформація: номер лота та електронного аукціону; стислий опис лота; період проведення електронного аукціону; хід проведення електронного аукціону в інтерактивному режимі реального часу; стартова ціна лота; поточна ціна лота; загальна кількість кроків, на які знижується стартова ціна лота; розмір мінімального кроку електронного аукціону; відлік часу до наступного/останнього кроку електронного аукціону.

Розмір кроку аукціону, на який здійснюється автоматичне покрокове зниження стартової ціни, визначається як 1 відсоток стартової ціни лота на такому аукціоні ( п.85 Порядку № 432).

Під час проведення електронного аукціону на будь-якому етапі до моменту його завершення учасник має право зробити ставку, що відповідає поточній ціні лота. За умови відсутності ставки після завершення строку, встановленого для її подання, електронна торгова система автоматично покроково знижує ціну лота до моменту автоматичного здійснення останнього кроку ( п. 86 Порядку № 432).

Електронний аукціон 17.11.2022 за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 передбачав , що кінцевий строк для подання цінових пропозицій - 17.11.2022 о 16:15 ( а.с. 65)

За умовою п. 87 Порядку № 432 загальна кількість кроків, на які знижується стартова ціна лота, становить 99 кроків, якщо інше не визначено органом приватизації територіальної громади в інформаційному повідомленні.

Органами приватизації територіальних громад може бути встановлена кількість кроків, на які знижується стартова ціна об`єкта приватизації, до 99 включно.

Як встановив суд , в оголошенні з відчуження комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, 2007 року випуску за процедурою голландського електронного аукціону з можливістю покрокового зниження ціни Замовником не встановлено кількість кроків, на які знижується стартова ціна об`єкта продажу.

Саме тому, електронна торгова система автоматично визначила для електронного аукціону 17.11.2022 за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 максимальну кількість кроків етапу зниження стартової вартості - 99 ( а.с. 65).

Якщо під час проведення електронного аукціону на будь-якому етапі до моменту його завершення учасник зробив ставку, електронна торгова система зупиняє процес автоматичного покрокового зниження ціни лота та активує етап подання цінових пропозицій відповідно до цього Порядку ( п. 87 Порядку №432).

Фіксація часу здійснення ставки, яка зупиняє процес автоматичного покрокового зниження ціни лота, здійснюється згідно з порядком обліку часу, за яким діє електронна торгова система відповідно до цього Порядку ( п. 91 Порядку № 432).

Як вже зазначалось, 17.11.2022 за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 проводився голландський аукціон, перший етап якого розпочався о 09:34:33 та на 98 кроці о 16:11:27 був зупинений єдиним учасником Мельницьким В.В., яким зроблено ставку в розмірі 53184,60грн (а.с. 76).

Відповідно до протоколу електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996, стартова ціна лота складала 2659230,00грн без ПДВ, ціна реалізації - 53184,60грн без ПДВ, розмір ставки : 53184,60грн , 17.11.2022 16:07:27 , протокол електронного аукціону сформовано: 17.11.2022 16:15:31.

За інформацією, розміщеною на вебпорталі «PROZZORO.SALE», «голландський аукціон» - це один із різновидів аукціонів. На відміну від «англійських аукціонів», де учасники поступово підвищують ціну своєї пропозиції, «голландські аукціони» працюють з пониженням ціни, під час аукціону ціна автоматично знижується, аж поки хтось з учасників це зниження не зупинить. Це означатиме, що він готовий купити лот за цю суму. На відміну від аукціонів за «англійською моделлю», «голландський аукціон» відбудеться навіть тоді, коли на один лот прийде всього один покупець. Кількісних обмежень учасників нема.

За умовою п. 92 Порядку № 432 електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня проведення електронного аукціону.

Судом встановлено, що до дня проведення електронного аукціону 17.11.2022 о 9:30 год. Замовником не було відмінено.

За наявності підстав, передбачених частиною шостою статті 12 Закону № 2269-VIII, орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації ( п. 92 Порядку № 432).

Судом встановлено, що Замовником не приймалось рішення щодо відміни електронного аукціону після 17.11.2022 з підстав, передбачених ч.6 ст.12 Закону № 2269-VIII.

У п.99 Порядку № 432 передбачено, що переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного аукціону в порядку, встановленому пунктом 95 цього Порядку. Оператор електронного майданчика, через якого переможець електронного аукціону набув право на участь в електронному аукціоні, підписує протокол про результати електронного аукціону та надсилає його до органу приватизації протягом чотирьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування (у разі, коли електронний аукціон відбувся). Після отримання від оператора електронного майданчика, через якого переможець електронного аукціону набув право на участь в електронному аукціоні, підписаного переможцем електронного аукціону та таким оператором протоколу про результати електронного аукціону орган приватизації затверджує та опубліковує такий протокол через особистий кабінет протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку "Протокол затверджено" в інтерфейсі особистого кабінету. Вказаний строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для опублікування протоколу.

Протокол електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 підписано Мельницьким В.В. 18.11.2022 (п`ятниця) та представником ТОВ "Ю.БІЗ" - 21.11.2022 (понеділок) ( а с. 80-81). Замовником отримано поштою 25.11.2022.

Судом встановлено, що 21.11.2022 (понеділок) наказом директора Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради Володимира Мордюка №89Адм від 21.11.2022 «Про відміну електронного аукціону» було: відмінено електронний голландський аукціон №BSD001-UA-20221021-34996 на продаж комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064 в зв`язку з помилковим оголошенням саме голландського аукціону.

21.11.2022 рішенням №1 діючої комісії Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей у складі голови комісії, заступника директора з технічних питань Василя Базленка, члена комісії, головного бухгалтера Наталії Кондратюк, члена комісії, головної медичної сестри Любові Лаптєвої, члена комісії, інженера-метролога Надії Пастернак, члена комісії, бухгалтера Олени Рибак керуючись наказом Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради Володимира Мордюка №89Адм від 21.11.2022 у зв`язку з помилковим оголошенням саме голландського аукціону №BSD001-UA-20221021-34996 на продаж комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, за результатами якого ціну було аномально знижено всупереч рішенню ЖМР №550, було вирішено скасувати аукціон від 21.10.2022 року №BSD001-UA-20221021-34996.

Приймаючи спірний наказ, відповідач керувався Законом України «Про приватизацію державного і комунального майна», Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2018 № 432, рішенням Житомирської міської ради №550 від 29.09.2005 «Про затвердження Положення про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Житомира».

Так, положення рішення Житомирської міської ради №550 від 29.09.2005 «Про затвердження Положення про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Житомира» встановлює порядок відчуження та списання майна, яке перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Житомира, за умовами п.6 якого передбачено, що відчуження майна шляхом його продажу здійснюється виключно на конкурсних засадах - через біржі, за конкурсом, на аукціонах.

Відповідно до пункту 8 Положення про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Житомира передбачено, що початкова ціна продажу майна визначається підприємством на підставі висновків звіту про оцінку майна.

За приписами пункту 9 Положення про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Житомира, якщо після оголошення початкової ціни продажу покупці не висловили бажання придбати цей об`єкт за оголошеною початковою ціною, то підприємство має право знизити ціну об`єкта, але не більше як на 10 відсотків. Якщо і після такого зниження об`єкт не продається, то торги припиняються ( а.с. 124).

Аналізуючи спірний наказ директора Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради Володимира Мордюка №89Адм від 21.11.2022 «Про відміну електронного аукціону» та рішення №1 від 21.11.2022 діючої комісії Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей, якими було скасовано аукціон №BSD001-UA-20221021-34996, суд зазначає, що у вказаних розпорядчих документах зазначено про помилковість оголошенням саме голландського аукціону №BSD001-UA-20221021-34996 на продаж комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, за результатами якого ціну було аномально знижено всупереч рішенню ЖМР №550.

Судом встановлено, що ринкова вартість комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064 на момент проведення аукціону становила 2 659 230,00грн, що підтверджується висновком про вартість майна (а.с. 53).

Судом враховується, що 17.11.2022 в ході проведення аукціону №BSD001-UA-20221021-34996, було подано заявку для участі лише одним учасником - ОСОБА_1 , яким подано ставку на 98 кроці пониження від початкової ставки, за рахунок чого вартість лоту зменшилась з 2 659 230,00грн до 53 184,60грн, тобто з 100% до 2% від вартості оцінки, що прямо суперечить пункту 9 Положення про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Житомира, про що свідчить протокол електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996.

Такі помилкові дії з приводу обрання саме голландського аукціону під час проведення аукціону за рахунок зменшення вартості лоту до 2% від вартості оцінки призвели до порушення прав відповідача як організатора аукціону та Житомирської міської ради як розпорядника комунальним майном, які виявили бажання продажу на електронному аукціоні комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, 2007 року випуску, у зв`язку з отриманням нової високотехнологічної комп`ютерно-томографічної системи та тим, що експлуатацію комп`ютерного томографу Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064 було припинено.

Водночас, п. 7.3 Регламенту ЕТС надає право організатору своїм рішенням відмінити електронний аукціон до моменту укладення договору купівлі-продажу.

Пунктом 7.3 Регламенту роботи електронної торгової системи Prozorro.продажі встановлено, що електронний аукціон може бути відмінено організатором на будь-якому його етапі, але до моменту укладення договору купівлі - продажу/оренди (договору, на підставі якого буде передане право), виключно на підставі відповідного рішення. Рішення організатора про відміну електронного аукціону повинно бути викладено у формі розпорядчого акту організатора (рішення, наказу, розпорядження, протоколу тощо) та має містити наступні реквізити: дату прийняття рішення; номер рішення; підставу для відміни електронного аукціону; посилання на рішення організатора, згідно з яким таке майно (актив)/право виставлено на продаж/надається в оренду/передається на електронному аукціоні; підпис уповноваженої особи організатора.

При цьому, згідно п.7.3. Регламенту ЕТС не передбачено зазначення підстав прийняття рішення про відміну (скасування) електронного аукціону; зазначені відповідачем підстави не впливають на правові наслідки прийняття такого рішення; визначальним для правомірності прийнятого відповідачем як організатором електронного аукціону рішення про відміну електронного аукціону є прийняття такого рішення на будь-якому його етапі до моменту укладення договору купівлі-продажу.

Рішення організатора про відміну електронного аукціону опубліковується в ЕТС протягом однієї доби з дня його прийняття.

Електронна торгова система автоматично визначила інформацію про відміну електронного аукціону 17.11.2022 за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 після опублікування 22.11.2022 о 10:03 документів Замовника - наказу №89Адм від 21.11.2022 «Про відміну електронного аукціону» та рішення №1 від 21.11.2022 діючої комісії Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради ( а.с. 71).

Відповідно до пункту 7.27 Регламенту, за умови відміни електронного аукціону згідно пункту 7.3. Регламенту ЕТС, його статус змінюється в ЕТС на статус «Аукціон відмінено» зі збереженням всієї інформації, раніше введеної користувачами, учасниками або організатором.

У разі зміни на будь-якому етапі організації або проведення електронного аукціону (але до моменту підписання договору купівлі-продажу активу (майна), істотних характеристик лоту, наявності судових рішень та інших факторів, які можуть вплинути на стартову ціну лоту та/або ціну реалізації лоту або зацікавленість потенційного покупця щодо його придбання, тощо, адміністратор має право звернутись до організатора з пропозицією щодо відміни таких електронних аукціонів або їх результатів.

Відповідно до п.5.9.7 Регламенту, організатор зобов`язаний укласти договір купівлі-продажу/оренди майна (активів) (договору, на підставі якого буде передане право) та опублікувати його через свій особистий кабінет в ЕТС протягом 20 (двадцяти) робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу електронного аукціону. Вказаний строк спливає о 18.00 останнього дня строку, встановленого для підписання та опублікування вказаного договору.

Судом відхиляються доводи позивача з приводу того, що позивач фактично став переможцем аукціону, він та юридична особа - «держатель» електронного торгового майданчика підписали відповідний протокол, який було спрямовано відповідачу для підписання та подальшого укладання договору купівлі-продажу майна, оскільки даний обов`язок виникає у організатора виключно за умови відсутності рішення про відміну електронного аукціону згідно з п. 7.3. Регламенту ЕТС.

За висновком суду, тлумачення позивачем пункту 42 Порядку проведення електронних аукціонів для продажу об`єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу № 432 є помилковим, оскільки до спірних відносин підлягають застосуванню п. 92 цього Порядку, який також передбачає, що за наявності підстав, передбачених частиною 6 статті 12 Закону, орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації. Рішення органу приватизації про відміну електронного аукціону опубліковується в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, наступного за днем його прийняття.

Ні приписи Порядку № 432, ні приписи чинного законодавства не містять визначення термінів «етапи аукціону» та «будь-які етапи аукціону».

Тобто, норми пункту 92 Порядку № 432 передбачають можливість відміни органом приватизації за його рішенням електронного аукціону на будь-якому етапі до дня проведення такого електронного аукціону, а за наявності підстав, передбачених ч. 6 ст. 12 Закону, - на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації.

Попри відсутність підстав, передбачених ч. 6 ст. 12 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", п. 7.3 Регламенту ЕТС надає право організатору своїм рішенням відмінити електронний аукціон до моменту укладення договору купівлі-продажу.

Наведеним правом і скористалось Комунальне підприємство «Лікарня №1» Житомирської міської ради при прийнятті наказу №89Адм від 21.11.2022 та рішення №1 від 21.11.2022 щодо відміни електронного аукціону №BSD001-UA-20221021-34996 з продажу комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064, 2007 року випуску.

Здійснення такого права ґрунтувалось саме на приписах пункту 9 Положення про порядок відчуження та списання майна, що перебуває у власності територіальної громади міста Житомира, затвердженого рішення Житомирської міської ради №550 від 29.09.2005, яким передбачено, що якщо після оголошення початкової ціни продажу покупці не висловили бажання придбати цей об`єкт за оголошеною початковою ціною, то підприємство має право знизити ціну об`єкта, але не більше як на 10 відсотків. Якщо і після такого зниження об`єкт не продається, то торги припиняються.

Щодо доводів про те, що оскаржувані рішення постійно діючої комісії Замовника щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей №1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону та наказ директора Замовника аукціону від 21.11.2022 №89-Адм "Про відміну електронного аукціону" порушують принцип гарантії стабільності суспільних відносин, які у даному випадку виникли між позивачем та відповідачем, оскільки позбавляють позивача можливості реалізувати своє право на приватизацію об`єкта комунальної власності, яке закріплено законодавством України.

У контексті статті 1 Першого протоколу Конвенції ЄСПЛ розглядалися справи щодо порушення права власності, де об`єктами були, зокрема правомірні очікування/законні сподівання вчиняти певні дії відповідно до виданого державними органами дозволу (наприклад, правомірні сподівання бути здатним здійснювати запланований розвиток території, з огляду на чинний на той час дозвіл на промислове освоєння землі (Справа Пайн Велі Девелопмент Лтд. та інші проти Ірландії (Pine Valley Developments Ltd and Others v. Ireland), заява № 12742/87, рішення від 23 жовтня 1991 р.).

Чи має місце у даному випадку позбавлення позивача права приватизації шляхом прийняття оскаржуваного рішення постійно діючої комісії №1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону та наказу від 21.11.2022 №89-Адм "Про відміну електронного аукціону" порушенням вказаних принципів правомірного очікування/законного сподівання.

Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»)

Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Доцільність, порядок та умови відчуження об`єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою (ч. 6 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об`єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, скорочувати обсяги доходів місцевих бюджетів, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Житомирська міська рада у п. 3 заключної частини рішення 20 сесії 8 скликання від 14.07.2022 № 504 "Про відчуження обладнання комунального підприємства "Лікарня №1" Житомирської міської ради вирішила, що отримані внаслідок відчуження обладнання кошти ( за вирахуванням плати за послуги та сплати податків) зараховуються на рахунок комунального підприємства "Лікарня № 1" Житомирської міської ради і направляються на інвестиції даного підприємства.

Відповідно до статті 1 Закону № 2269-VIIIУкраїни "Про приватизацію державного і комунального майна" припинення приватизації - рішення органу приватизації про припинення вчинення будь-яких дій, спрямованих на приватизацію (продаж) об`єкта приватизації.

Окрім того, в контексті приписів частин 8,9 та 11 статті 15 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" та положень Порядку № 432 аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій зі зниженням стартової ціни не може бути першим аукціоном із продажу об`єкту приватизації, зазначеному аукціону мають передувати аукціони з умовами, без умов, із зниженням стартової ціни.

Відповідно до статті 15 ГПК України спори вирішуються судом відповідно до принципу пропорційності, враховуючи, серед іншого, завдання господарського судочинства та забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами.

Позивач подав заяву про участь в аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій 16.11.2022 о 17:00 год. та приймав у ньому участь як єдиний учасник (ст.8 та ч.11 ст.15 № 2269-VIII).

Під час проведення електронного аукціону на будь-якому етапі до моменту його завершення учасник має право зробити ставку, що відповідає поточній ціні лота.

17.11.2022 за лотом №BSD001-UA-20221021-34996 перший етап аукціону розпочався о 09:34:33 із стартовою ціною лота 2659230,00грн та лише на 98 кроці о 16:11:27 позивачем як єдиним учасником зроблено ставку в розмірі 53184,60грн (а.с. 76).

Пунктом 93 Порядку № 432 передбачено, що за умови відсутності закритих цінових пропозицій від інших учасників протягом періоду їх подання, визначеного в пункті 88 цього Порядку, учасник, що зробив ставку, вважається переможцем електронного аукціону.

Пунктом 94 Порядку № 432 встановлено, що після завершення етапу подання цінових пропозицій учасник, що подав найвищу цінову пропозицію, що перевищує найвищу закриту цінову пропозицію не менше ніж на один крок або закриту цінову пропозицію, а у разі наявності однакових за розміром закритих цінових пропозицій кількох учасників той, хто подав її раніше згідно з порядком обліку часу, за яким діє електронна торгова система, вважається переможцем, після чого автоматично формується протокол про результати електронного аукціону.

Очевидно, що за наявності кількох учасників аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій створюються конкурентні засади придбання об`єктів малої приватизації та досягається економічний ефект від їх продажу для власника майна , від імені якого діє орган приватизації.

Для застосування принципу правомірного очікування/законного сподівання суд враховує, що позивач виявив намір придбати комп`ютерний томограф TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 1CA07Y2064 ринковою вартістю 2 659 230,00грн лише за 53184,60грн, що складає 2% від вартості його оцінки, здійснивши ставку на 98 кроці аукціону, тоді як останній проводився на підставі рішення 20 сесії 8 скликання Житомирської міської ради від 14.07.2022 № 504 "Про відчуження обладнання комунального підприємства "Лікарня №1", яким вирішено отримані внаслідок відчуження обладнання кошти скерувати на інвестиції даного підприємства.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону №2269-VIII основною метою приватизації є прискорення економічного зростання, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, зменшення частки державної або комунальної власності у структурі економіки України шляхом продажу об`єктів приватизації ефективному приватному власнику.

Суд, з врахуванням наведеного, вважає підставним прийняття директором Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради наказу №89Адм від 21.11.2022 та діючою комісією Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради рішення №1 від 21.11.2022, якими було скасовано аукціон №BSD001-UA-20221021-34996 за п.7.3. Регламенту ЕТС до моменту укладення договору купівлі-продажу.

Таким чином, відміна відповідачем електронного аукціону здійснена в межах наданого строку до моменту укладення договору на підставі відповідного рішення відповідача, оформленого рішенням діючої комісії Комунального підприємства «Лікарня №1» Житомирської міської ради №1 від 21.11.2022 щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей.

Також, суд зазначає, що незначні недоліки у рішенні відповідача про скасування електронного аукціону №BSD001-UA-20221021-34996, про які стверджує позивач, не свідчать про протиправність такого рішення, оскільки воно містить інформацію про майно, щодо продажу якого оголошено аукціон, підставу для відміни електронного аукціону та особу, яка його прийняла.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для - визнання незаконним та скасування рішення Замовника про відмову у підписанні протоколу за результатами аукціону та його відміну, прийнятого у формі рішення постійно діючої комісії Замовника аукціону щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей №1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону та наказу директора Замовника аукціону від 21.11.2022 №89-Адм "Про відміну електронного аукціону", а також зобов`язання Замовника аукціону затвердити протокол про результати електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 з продажу комп`ютерного томографу TSX-031 Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску.

Відтак, твердження позивача про те, що відповідач не мав права відміняти електронний аукціон не знайшли свого підтвердження.

Щодо позовної вимоги про визнання укладеним між Замовником аукціону та Учасником аукціону договору купівлі - продажу комп`ютерного томографу Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску у запропонованій редакції, господарський суд зазначає наступне.

Положеннями абзаців 1 та 2 частини 1 статті 26 Закону № 2269-VIII встановлено, що під час приватизації об`єкта державної або комунальної власності шляхом його продажу на аукціоні, викупу між продавцем і покупцем укладається відповідний договір купівлі-продажу. Укладення та внесення змін до договорів купівлі-продажу здійснюються відповідно до вимог законодавства.

Пунктом 94 Порядку № 432 встановлено, що після завершення етапу подання цінових пропозицій учасник, що подав найвищу цінову пропозицію, що перевищує найвищу закриту цінову пропозицію не менше ніж на один крок або закриту цінову пропозицію, а у разі наявності однакових за розміром закритих цінових пропозицій кількох учасників - той, хто подав її раніше згідно з порядком обліку часу, за яким діє електронна торгова система, вважається переможцем, після чого автоматично формується протокол про результати електронного аукціону.

Відповідно до пункту 95 Порядку № 432 переможець електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій: підписує протокол про результати електронного аукціону та надає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію/найбільшу закриту цінову пропозицію/ставку, протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою; укладає договір купівлі-продажу об`єкта приватизації з органом приватизації протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.

При цьому пунктом 96 Порядку № 432 встановлено, що у разі коли переможець електронного аукціону не відповідає вимогам статті 8 Закону, або в інших випадках, передбачених частиною дев`ятою статті 14, абзацом третім частини шостої статті 15 Закону, орган приватизації завантажує рішення про відмову у затвердженні протоколу про результати електронного аукціону або про відмову в укладенні договору купівлі-продажу в електронній торговій системі. Якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору купівлі-продажу чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орган приватизації складає та завантажує відповідний акт в електронній торговій системі.

Приписами пункту 99 Порядку № 432 передбачено, що переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного аукціону в порядку, встановленому пунктом 95 цього Порядку. Оператор електронного майданчика, через якого переможець електронного аукціону набув право на участь в електронному аукціоні, підписує протокол про результати електронного аукціону та надсилає його до органу приватизації протягом чотирьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування (у разі, коли електронний аукціон відбувся). Після отримання від оператора електронного майданчика, через якого переможець електронного аукціону набув право на участь в електронному аукціоні, підписаного переможцем електронного аукціону та таким оператором протоколу про результати електронного аукціону орган приватизації затверджує та опубліковує такий протокол через особистий кабінет протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем його формування в електронній торговій системі, та натискає електронну кнопку "Протокол затверджено" в інтерфейсі особистого кабінету. Вказаний строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для опублікування протоколу.

Після вчинення таких дій електронному аукціону електронна торгова система автоматично присвоює статус "Очікується підписання договору".

У межах строку, встановленого для опублікування протоколу про результати електронного аукціону, орган приватизації перевіряє заяву на участь в електронному аукціоні, подану шляхом заповнення електронної форми, та електронні копії документів переможця електронного аукціону щодо відповідності вимогам Закону.

Водночас, як встановлено судом, електронний аукціон № BSD001-UA-20221021-34996 відмінено Замовником у формі прийнятого рішення постійно діючої комісії Замовника щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей №1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону та наказу директора Замовника аукціону від 21.11.2022 №89-Адм "Про відміну електронного аукціону".

За таких обставин, обов`язок відповідача укласти з позивачем договір купівлі-продажу комп`ютерного томографу Activion 16 TOSHIBA заводський номер 1CA07Y2064, 2007 року випуску за результатами електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 також відсутній, у зв`язку з відміною такого аукціону.

Підстави для вирішення судом спору щодо укладення сторонами договору купівлі - продажу комп`ютерного томографу у запропонованій редакції позивачем, відповідно до вимог наведеної правової норми відсутні, оскільки відсутні обставини, згідно з якими укладення спірного договору є обов`язковим для сторін на підставі закону, акта органу державної влади чи місцевого самоврядування, визнання однієї зі сторін монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг) тощо.

З огляду на те, що інші позовні вимоги мають похідний характер, а саме про укладення сторонами договору купівлі - продажу комп`ютерного томографу у запропонованій редакції позивачем, суд дійшов висновку в задоволенні відповідних також відмовити.

Відповідно до ст.78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 ГПК України).

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги викладене вище, оцінюючи встановлені обставини справи та приписи законодавства в сукупності, суд дійшов висновку, що у даному випадку, позовні вимоги із наданими на їх обґрунтування доказами, не можуть слугувати підставою для визнання незаконним та скасувати рішення Замовника про відмову у підписанні протоколу за результатами аукціону та його відміну, прийняте у формі рішення постійно діючої комісії Замовника аукціону щодо прийняття, введення в експлуатацію, оцінки, передачі та списання матеріальних цінностей №1 від 21.11.2022 про відміну електронного аукціону та наказу директора Замовника аукціону від 21.11.2022 №89-Адм "Про відміну електронного аукціону", зобов`язання Замовника аукціону затвердити протокол про результати електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 з продажу комп`ютерного томографу та визнання укладеним між Замовником аукціону та Учасником аукціону договір купівлі - продажу комп`ютерного томографу у запропонованій редакції. Відтак, позов задоволенню не підлягає.

Щодо розподілу судових витрат

При зверненні з цим позовом до суду позивач сплатив судовий збір в загальному розмірі 7443,00грн за три вимоги немайнового характеру, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції № 39980693 від 10.01.2023.

Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи ( ч.1 ст. 123 ГПК України) .

Відповідно до ч. 2 цієї статті Кодексу розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог ( п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України).

У зв`язку із повною відмовою у позові сплачений судовий збір покладається на позивача ( п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України).

Водночас, відповідно до частини 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Верховний Суд зазначає, що суд має застосовувати зазначені положення процесуального закону за наявності одночасно у сукупності таких умов: 1) вирішення судом спору по суті; 2) встановлення судом одного із таких випадків: зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або коли спір виник внаслідок неправильних дій сторони. Зміст вказаної норми також свідчить про те, що останньою встановлено дискреційне повноваження суду, тобто його право, а не обов`язок здійснити розподіл судових витрат у вищезазначений спосіб. При цьому висновок суду про необхідність покладення судових витрат на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір, повинен бути належним чином обґрунтованим. (схожі правові висновки викладено в постановах Верховного Суду від 12.07.2022 у справі № 910/18790/19, від 31.05.2022 у справі № 927/515/21, від 25.11.2021 у справі № 904/5929/19 та додаткових постановах Верховного Суду від 12.07.2022 у справі № 910/18790/19, від 04.03.2021 у справі № 916/376/19).

Суд встановив , що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача.

За умовою п. 92 Порядку № 432 електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня проведення електронного аукціону.

Суд поділяє доводи позивача про те, що незважаючи на те, що оголошення про проведення голландського аукціону оприлюднено ще 21.10.2022, а аукціон відбувся 17.11.2022, відповідач не вжив заходів щодо відміни аукціону до дати його проведення. Відміну аукціону здійснено аж 21.11.2022 після визначення позивача переможцем аукціону.

За наявності підстав, передбачених частиною шостою статті 12 Закону № 2269-VIII, орган приватизації територіальної громади може прийняти рішення щодо відміни електронного аукціону на будь-якому етапі до дня опублікування в електронній торговій системі рішення про завершення приватизації ( п. 92 Порядку № 432).

Судом встановлено, що відповідачем не приймалось рішення щодо відміни електронного аукціону після 17.11.2022 з підстав, передбачених ч.6 ст.12 Закону № 2269-VIII.

Розглядаючи питання розподілу судових витрат у даній справі, суд приходить до висновку про покладення судових витрат позивача на відповідача, саме через неправильні дії відповідача, які полягають у помилковості оголошення електронного аукціону № BSD001-UA-20221021-34996 з продажу комп`ютерного томографу як аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни ( голландський аукціон), хоч така обставина і не є підставою для задоволення позовних вимог, однак така обставина стала підставою для позову, тобто викликала сумнів у особи щодо правомірності дій відповідача.

Суд вважає цілком справедливим покладення судових витрат у вигляді судового збору в повному обсязі на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. У позові відмовити.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Лікарня №1" Житомирської міської ради ( 10002, м. Житомир, вул. В.Бердичівська, 70, код ЄДРПОУ 42788614) на користь фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_1 ) - 7443,00грн судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 07.07.23

Суддя Машевська О.П.

Віддрукувати:

1 - в справу

2- позивачу (рек.) + на ел. пошту адвоката: ІНФОРМАЦІЯ_1 та + на елек. пошту адвоката: ІНФОРМАЦІЯ_2

3- відповідачу (рек.) + на ел. пошту: ztkucmll@gmail.com