Рішення № 112031537, 07.12.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.12.2022
Номер справи
640/36342/21
Номер документу
112031537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2022 року м. Київ №640/36342/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,

при секретарі судового засідання Розуменко А.Б.,

за участю представників:

позивача - Биховцевої О.А.,

відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕНС-Д" - Пономаренко К.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Полтавської обласної прокуратури до Державної служби геології та надр України (Держгеонадра), Товариства з обмеженою відповідальністю "СЕНС-Д", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Регіональний ландшафтний парк "ГАДЯЦЬКИЙ", про визнання недійсним спеціального дозволу на користування надрами,

в с т а н о в и в:

Заступник прокурора Полтавської обласної прокуратури звернувся з позовом про визнання недійсним спеціального дозволу на користування надрами від 25.09.2018 №4922.

В обґрунтування позову зазначено, що спеціальний дозвіл видано з порушенням вимог Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 №615, Кодексу України про надра, Земельного кодексу України, законів України "Про нафту і газ", Про природно-заповідний фонд України", внаслідок чого порушено державні і громадські інтереси, а також права та інтереси Регіонального ландшафтного парку "Гадяцький", на землях якого наявні тимчасові будівлі і споруди, у т.ч. бурова установка.

Відповідачі подали відзиви, в яких просять відмовити в позові з підстав повноти наданих документів для отримання дозволу і відсутності підстав для відмови у його видачі.

Третя особа подала письмові пояснення, в яких просить задовольнити позов з підстав, зазначених у позовній заяві.

Під час розгляду справи представник прокурора і представник ТОВ "СЕНС-Д" підтримали свої доводи і заперечення, з наведених у заявах по суті справи підстав. Інші учасники справи не прибули, що не перешкоджає розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в позові, зважаючи на таке.

Державною службою геології та надр України видано ТОВ "СЕНС-Д" спеціальний дозвіл на користування надрами від 25.09.2018 №4922 для геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у т.ч. дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ).

Згідно з п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (тут і надалі - Положення №1174 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), Держгеонадра є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

У силу п.п. 9, 10, 11 п. 4 Положення №1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Згідно з ч. 1 ст. 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних законодавчих положень Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (надалі - Порядок №615 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) п. 2 якого визначено, що дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, Держгеонадрами, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.

У силу пп. 1 п. 8 Порядку №615 без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, та подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів, а також видобування корисних копалин (для нафтогазоносних надр на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - десяти років з моменту надання дозволу.

Для отримання дозволу без проведення аукціону згідно з підпунктом 16 цього пункту заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, визначеними Порядком реалізації пілотного проекту рекультивації земель лісогосподарського призначення, порушених внаслідок незаконного видобування бурштину, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно з додатком 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 серед Переліку документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, зокрема, зазначено результати оцінки впливу на довкілля (звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля) відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" для отримання спеціального дозволу на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ вуглеводнів, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ).

Натомість, у п. 4 приміток до даного додатку вказано, що у разі відсутності у заявника, який подав до 31 грудня 2018 р. відповідно до пункту 8 цього Порядку заяву разом з документами, зазначеними у цьому додатку, з метою отримання дозволу на геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ), видобування корисних копалин, результатів оцінки впливу на довкілля на плановану діяльність (звіт з оцінки впливу на довкілля, звіт про громадське обговорення та висновок з оцінки впливу на довкілля) такий заявник подає разом із зазначеною заявою засвідчену своїм підписом копію поданого відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, та інформацію про його внесення до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля.

У такому випадку до особливих умов дозволу включається обов`язок надрокористувача провести процедуру оцінки впливу на довкілля відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" у строк, що не перевищує шести місяців з дня внесення повідомлення про плановану діяльність до Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля.

Враховуючи вказане, ТОВ "СЕНС-Д" було подано заяву про отримання спеціального дозволу на використання надрами без проведення аукціону та до вказаної заяви було додано повний пакет документів, згідно з додатком 1 до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, а повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ТОВ "СЕНС-Д", дата офіційного опублікування у Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля - 26.08.2018, - унікальний реєстраційний номер справи про оцінку впливу на довкілля - 20186261123, що не заперечувалось позивачем під час судового розгляду справи.

Відтак, видаючи спірний дозвіл Дергеонадра діяло правомірно, з огляду на надання ТОВ "СЕНКС-Д" повного пакета документів, передбаченого чинним станом на момент виникнення спірних правовідносин законодавством, й у відповідача не було передбачених абз. 2 п. 19 вищевказаного Порядку підстав для відмови у видачі дозволу.

У свою чергу, приписами ст. 18 Кодексу України про надра визначено, що надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.

Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених ст. 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Місцеві ради при наданні земельної ділянки для розробки родовищ корисних копалин місцевого значення одночасно надають у користування і надра.

Отже, до компетенції Дергеонадра не відноситься повноваження щодо надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з надрокористуванням.

Доводи позивача щодо порушень природоохоронного законодавства не є підставою для висновку про неповноту наданого ТОВ "СЕНС-Д" пакету документів та прийняття Держгео-надра рішення про відмову у видачі дозволу, тому не можуть бути підставою для задоволення позову.

Перевірка додержання ТОВ "СЕНС-Д" вимог природоохоронного законодавства та/або зупинення дії спеціального дозволу або його анулювання у зв`язку з виявленням уповноваженим органом таких порушень не стосується підстав і предмету позову, тому такі доводи не впливають на вирішення справи.

Доводи позивача у відповіді на відзив про те, що примітка 4 суперечить актам вищої юридичної сили, тому не повинна була застосуватись відповідачем, суд відхиляє, оскільки норми ч. 1 ст. 16 Кодексу України про надра і Порядку №615 є спеціальними щодо спірних правовідносин, які врегульовують порядок видачі спеціальних дозволів.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 5, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити Заступнику прокурора Полтавської обласної прокуратури у задоволенні позову.

Позивач: Заступник прокурора Полтавської обласної прокуратури;

36000, Полтавська обл. м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7; РНОКПП не відомий;

код ЄДРПОУ Полтавської обласної прокуратури 02910060.

Відповідачі:

1) Державна служба геології та надр України;

03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16; код ЄДРПОУ 37536031.

2) Товариство з обмеженою відповідальністю "СЕНС-Д";

04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 50, прим. 8Б; код ЄДРПОУ 41131571.

Третя особа: Регіональний ландшафтний парк "ГАДЯЦЬКИЙ"

37300, Полтавська обл., м. Гадяч, вул. Драгоманова, 8; код ЄДРПОУ 37937844.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Суддя Д.А. Костенко