Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1У Х В А Л А
про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішенням суду
14 грудня 2022 року м. Київ № 640/4060/22
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Гарника К.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішенням суду від 15 сернпя 2022 року в адміністративній справі №640/4060/22 за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду від 15 серпня 2022 року у справі №640/4060/22, в якій позивач просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі від 15 серпня 2022 року у справі №640/4060/22.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві подати до суду звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2022 року у справі №640/4060/22 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду, зокрема щодо не включення в список на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів в AT «ОЩАДБАНК» Філія - Головне управління по м. Києву та Київській області на наступний виплатний період на поточний (картковий) рахунок ОСОБА_1 суму пенсії у розмірі 247400,18 гривень на підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 серпня 2022 року у справі №640/4060/22 відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року №1596.
В обгрунтування вказаної заяви позивач послався на те, що листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 20 жовтня 2022 року №2600/0202-8/135615 повідомлено, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2022 року у справі №640/4060/22 було нараховано кошти за період з 01 квітня 2019 року по 31 жовтня 2022 року в загальній сумі 247400,18 грн.
Враховуючи, що вказані суми пенсії, нараховані на виконання рішення суду, позивачу так і не були виплачені, 17 листопада 2022 року представник позивача подав адвокатський запит Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив:
1. Надати інформацію про те, яким підзаконним нормативно-правовим актом чи іншим розпорядчим документом врегульований порядок нарахування та виплати пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262?
2. Надати копію відомості чи іншого документа (реєстру, списку тощо), на підставі якого ОСОБА_1 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувало та виплачувало пенсію у листопаді 2022 року. Якщо така відомість та інший документ містять персональні дані чи конфіденційну інформацію інших осіб, то прошу його надати в знеособленому відносно інших осіб вигляді або ж витяг з відомості чи іншого документа.
3. Надати інформацію про те, на якій правовій підставі (зазначити найменування нормативно правового акту та відповідного пункту чи статті) посадові особи Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не включили суму нарахованої ОСОБА_1 за період з квітня 2019 по жовтень 2022 в загальній сумі 247400,18 грн на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2022 року у справі № 640/4060/22 у відомість з виплати пенсії у листопаді 2022 року.
4. На наступний виплатний період включити суму нарахованої пенсії за минулий період у розмірі 247400,18 грн відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2022 року у справі №640/4060/22 у відомість щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 .
У відповідь на вищезазначений адвокатський запит від 17 листопада 2022 року, листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 23 листопада 2022 року №2600/0202- 8/153869 було надано інформацію про те, що виплата заборгованості, обчисленої на виконання рішення суду, ухваленого на користь ОСОБА_1 буде здійснена в порядку черговості, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.
Однак, представник позивача звернув увагу суду, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року №1167 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік.
Зокрема, у видатках передбачено 360 млн грн на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду.
Проте, заборгованість за пенсійними виплатами не виплачена, що стало підставою для звернення до адміністративного суду з вказаною заявою.
Розглянувши заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 серпня 2022 року, яке набрало законної сили, у справі №640/4060/22 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, у тому числі, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у місті Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11 листопада 2021 року №14216 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 квітня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням вже виплачених сум та на підставі ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18 листопада 2021 року №14626 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01 лютого 2020 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням вже виплачених сум.
Вирішуючи питання щодо доцільності встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд зазначає таке.
Згідно зі статтею 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України).
Тобто, рішення суду, яке набрало законної сили, з огляду на вказані вище норми чинного законодавства, є обов`язковим для учасників справи та забезпечується через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, вказаною нормою Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Судовий контроль у формі зобов`язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Суд наголошує, що судовий контроль при ухваленні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 5 серпня 2021 року не встановлювався.
При цьому, завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").
В свою чергу, слід зазначити, що у разі відсутності добровільного виконання судових рішень, приписами Закону України "Про виконавче провадження" врегульований порядок дій та заходів, що спрямовані на примусове виконання таких рішень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не отримував виконавчі листи, не звертався до органів державної виконавчої служби щодо примусового виконання рішення в зобов`язальній частині, що свідчить, що позивачем не вичерпано загальний порядок виконання судового рішення, визначений Законом України "Про виконавче провадження", а тому підстав для встановлення судового контролю шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати звіт про виконання рішення суду не має.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 241-246, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №640/4060/22 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.Ю. Гарник