Рішення № 112031022, 04.06.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.06.2019
Номер справи
640/724/19
Номер документу
112031022
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 червня 2019 року м. Київ №640/724/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,

при секретарі судового засідання Вовк І.Р.,

за участю представників:

позивача - Терези Ю.О.,

відповідача - Конейчука О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Рітейл" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення №0011331405 від 23.10.2018,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Глуско Рітейл? звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - Офіс ВПП ДФС), у якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0011331405 від 23.10.2018, в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції у розмірі 197 091,80 грн.

В якості підстав позову позивач посилається на те, що АЗС ТОВ "Глуско Рітейл? є багатопаливною автозаправною станцією і не належить до категорії АГЗС та АГЗП та не зобов`язане складати змінний звіт за формою №14-ГС. Крім цього, перевірка здійснювалась виключно за даними обліку, без вимірювань залишків скрапленого природного газу, а сама лише відсутність на АЗК станом на 15 год 00 хв. 26.09.2018 змінного звіту АГЗС за формою №14-ГС, за наявності змінного звіту за формою №17-НП, не може бути свідченням продажу не облікованих товарів. Більше того, позивачем подавався до контролюючого органу змінний звіт за формою №14-ГС у день вручення та підписання акта перевірки, однак не був взятий до уваги Офісом ВПП ДФС.

Також позивач зауважив, що спірні відносини врегульовано Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв`язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України 20.05.2008 № 281/171/578/155, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 09.09.2008 за № 805/15496 (у редакції на час виникнення спірних відносин, далі Інструкція №281), а не Інструкцією про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженою наказом Мінпаливенерго України від 03.06.2002 N 332, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.04.2003 за № за N 331/7652 (у редакції на час виникнення спірних відносин, далі Інструкція №332), якою керувався відповідач.

Відповідач проти позову заперечив, пославшись на порушення позивачем вимог п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, з огляду на наступне.

На підставі наказу на перевірку №12888 від 28.08.2018, направлень на перевірку від 03.09.2018 №5470/26-15-14-09, №5469/26-15-14-09, посадовими особами Офісу ВПП ДФС 26.09.2018 проведено фактичну перевірку АЗС з магазином ТОВ "Глуско Рітейл? розташованої за адресою: м.Київ, вул. Донська, 19, за результатами якої складено акт фактичної перевірки від 05.10.2018 (реєстраційний №1756/26/15/14/24812228), в якому зафіксовано порушення ТОВ "Глуско Рітейл?, зокрема, п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі -Закон № 265/95-ВР).

Позивач подав заперечення на Акт перевірки від 11.10.2018 № 885, до яких повторно долучив копії змінних актів за формою №14-ГС за періоди з 01.09 по 30.092018 та з 01.10 по 05.10.2018 та дані бухгалтерського обліку (картка рахунку 2821).

За результатами розгляду заперечень висновки акта перевірки залишено без змін, а заперечення - без задоволення.

На підставі акта перевірки Офісом ВПП ДФС прийнято податкове повідомлення-рішення №0011331405 від 23.10.2018, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 197 176,80 грн.: за проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості - у розмірі 85 грн; за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку - у розмірі 197 091,80 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку до ДФС України, яка своїм рішенням від 26.12.2018 №41697/6/99-99-11-06-01 скаргу позивача від 01.11.2018 №1042 залишила без задоволення.

Підставою для винесення податкового повідомлення-рішення №0011331405 від 23.10.2018, в оскаржуваній його частині, слугував висновок податкового органу про те, що позивачем порушено порядок приймання - здавання зміни та складання змінного звіту за формою №14-ГС. Звіт за формою №14-ГС не складався, станом на 15 год. 00 хв. 26.09.2018 залишок скрапленого вуглеводного газу (СВГ) на АЗС становив 6 504,68 л. за ціною 15,15 грн за літр. Загальна сума не облікованого товару складає 98 545,902 грн, чим порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону № 265/95-ВР.

При вирішенні цього спору по суті, суд виходить з такого.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон №265/95-ВР, дія якого поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

За змістом п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості та вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

До суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (ст. 20 Закону №265/95-ВР).

Порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією №281, яка поширюється на всі класи, типи, групи і види нафти та типи, марки і види (залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів та вимоги якої є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Порядок приймання і відпуску нафтопродуктів на автозаправних станціях (АЗС) визначено у п.10 Інструкції №281.

У відповідності до пп. 10.3.1.3 п. 10 Інструкції №281 облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Згідно із пп. 10.4.1 п. 10 цієї ж Інструкції на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.

Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об`єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам`яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК (пп. 10.4.2 п. 10 Інструкції №281).

Відповідно до пп.10.4.3 п. 10 Інструкції №281 після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

За змістом пп. 16.1 п. 16 цієї Інструкції матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства (пп. 16.2 п. 16 Інструкції №281).

Таким чином, ТОВ "Глуско Рітейл? зобов`язане складати змінний звіт АЗС за формою №17-НП, відсутність якого відповідач під час перевірки не встановив.

У свою чергу, порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту і використовується на газонаповнювальних станціях (ГНС), газонаповнювальних пунктах (ГНП), автогазозаправних станціях (АГЗС) та автогазозаправних пунктах (АГЗП) незалежно від форм власності встановлено Інструкцією №332, п.9 якої визначено порядок приймання-здавання зміни та складання змінного звіту на АГЗС (АГЗП).

Так, відповідно до пп. 9.1 п. 9 цієї Інструкції на АГЗС (АГЗП) проводиться оперативний контроль за кількістю скрапленого вуглеводневого газу (СВГ), результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманого і відпущеного СВГ. Кількісний облік руху СВГ на АГЗС (АГЗП) ведеться за змінним звітом за формою №14-ГС.

Водночас, як установив відповідач у акті перевірки ТОВ "Глуско Рітейл? є АЗС, магазин, а не АГЗС (АГЗП), що, з огляду на сферу дії Інструкції №332, виключає обов`язок позивача складати змінний звіт АЗС за формою №14-ГС, а тому, висновок відповідача про те, що позивачем порушено порядок приймання - здавання зміни та складання змінного звіту за формою №14-ГС, суд вважає необґрунтованим.

Більше того, підставою для застосування штрафних санкцій за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, є встановлений факт наявності товарів в місцях їх реалізації та зберігання, які не обліковані у встановленому порядку, тобто виявлення товарів у надлишку (перевищення кількості товару в наявності над облікованим товаром), позаяк за відсутності облікованих товарів їх реалізація є неможливою та не відбувається.

Аналогічна позиція викладена і, зокрема, в постанові Верховного Суду від 15.08.2018 у справі №815/2751/16.

Втім, як зазначено в акті перевірки та встановлено судом, висновок про порушення порядку ведення обліку товарів за місцем їх продажу і зберігання зроблено відповідачем, виключно з огляду на відсутність змінного звіту АЗС за формою №14-ГС. У той час, як для визначення обставини реалізації необлікованого товару мала бути встановлена розбіжність між даними обліку позивача та фактичними залишками товару на АЗС, чого податковим органом зроблено не було; жодних вимірювань чи обрахунків фактичних залишків нафтопродуктів, газів вуглеводневих скраплених відповідачем на АЗС не проводилось і, як наслідок, жодних відхилень наявних на АЗС нафтопродуктів і газів від даних обліку позивача не виявлялось, відтак висновок про порушення ним п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР не підтверджений жодними доказами та є безпідставним.

Враховуючи наведене вище в сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Офісу ВПП ДФС № 0011331405 від 23.10.2018, в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкції у розмірі 197 091,80 грн.

Судовий збір належить стягнути на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 241-246 КАС України. суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Рітейл" повністю.

2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 23.10.2018 №0011331405.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глуско Рітейл" з бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби судовий збір у сумі 2957,66 грн. (дві тисячі п`ятдесят сім тисяч гривень 66 копійок).

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Глуско Рітейл";

03110, м. Київ, вул. Солом`янська, 11, код ЄДРПОУ 24812228.

Відповідач: Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби;

04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11г, код ЄДРПОУ 39440996.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.А. Костенко