Постанова № 11200812, 08.09.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
08.09.2010
Номер справи
2а-6510/10/13/0170
Номер документу
11200812
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 вересня 2010 р. Справа №2а-6510/10/13/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіОльшанській Т.С. , при секретарі судового засідання Барабановій А.І. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Прокурора м. Євпаторії в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим,Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим

до Громадської організації "Община "Козацтво Донузлава"

про примусовий розпуск громадської організації,

за участю представників сторін:

від прокуратури - не з'явився;

від позивачів - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

Обставини справи: Прокурор м. Євпаторії звернувся до адміністративного суду із позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим (далі - позивач), Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим до Громадської організації Община "Козацтво Донузлава" (далі - відповідач) про примусовий розпуск громадської організації.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” і ненаданням відповідачем більше року у податкову інспекцію документів фінансової звітності та декларацій в порушення вимог Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України “Про систему оподаткування””, а також тим, що Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради відповідачеві було винесено попередження за не надання відомостей про зміну в установчих документах та не надання документів бухгалтерської, податкової та іншої звітності.

Представник прокуратури у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Представник Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим також у судове засідання не з'явився, 02.08.2010 від нього надійшли письмові пояснення, відповідно до яких позивач підтримує адміністративний позов та просить суд задовольнити позовні вимог у повному обсязі.

Представник Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був сповіщений належним чином.

Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, був сповіщений належним чином - через засоби масової інформації.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представників сторін у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач зареєстрований як громадська організація 09.06.1995 року Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим № 393.

Порядок, підстави та умови створення та діяльності громадських організацій регулюються Законом України від 16.06.1992 року N 2460-XII “Про обєднання громадян”.

Відповідно до статті 5 вказаного Закону законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.

Відповідно до частини 2 та 3 статті 1 цього Закону об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) визнається політична партія або громадська організація.

Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством.

Згідно зі статтею 3 вказаного Закону громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.

Таким чином, дія Закону України “Про обєднання громадян” поширюється лише на діяльність обєднань громадян, визначених частиною 2 статті 1 цього Закону (політична партія, громадська організація), в тому числі і на відповідача.

Суть позову полягає у вимогах про примусовий розпуск громадської організації у зв'язку із неподанням податкової звітності на підставі статті 38 Закону України від 15.05.2003 року №755 “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” та статті 28 Закону України "Про обєднання громадян”.

Вирішуючи питання про обґрунтованість вимоги позивача, судом встановлено наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач перебуває на обліку як платник податків в ДПІ в м. Євпаторія АР Крим, заборгованості з податків і зборів, що контролюються податковим органом не має.

Відповідно до Довідки ДПІ в м. Євпаторія АР Крим від 30.04.2010 № 4727/10/15-1, Громадська організація "Козацтво Донузлава" не подає до органів державної податкової служби України встановлену законом звітність з першого кварталу 1997 року.

Згідно п. 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатись до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти, як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця на підставі Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”.

Відповідно до статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Статтею 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” встановлено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

-визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

-провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

-невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

-неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

-наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Проаналізувавши зазначені норми суд вважає, що позивач має право звертатися до суду у порядку встановленому ст. 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємств” тільки у частині, що стосується його компетенції, тобто у частині контролю подачі в органи ДПІ декларацій та податкової звітності.

Закон України “Про об'єднання громадян” є спеціальним законом, який регулює порядок створення діяльності, припинення діяльності об'єднань громадян, їх права та обов'язки, відповідальність за порушення встановлених для цих об'єднань норм та правил.

Згідно із ст. 19 Закону України “Про об'єднання громадян”, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).

Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Згідно із ст. 24 Закону України “Про об'єднання громадян”, об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.

Статтею 26 зазначеного закону передбачений порядок здійснення фінансового контролю.Так, об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.

Згідно із статтею 27 Закону України “Про об'єднання громадян”, посадові особи легалізуючих органів об'єднань громадян та громадяни за порушення законодавства про об'єднання громадян несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність. Об'єднання громадян несуть відповідальність, передбачену цим Законом та іншими законодавчими актами України.

Статтею 28 вищевказаного закону визначено вичерпний перелік стягнень, які можуть бути застосовані до об'єднання громадян за порушення законодавства, а саме:

-попередження;

-штраф;

-тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності;

-тимчасова заборона (зупинення) діяльності;

-примусовий розпуск (ліквідація).

Статтею 32 Закону України “Про об'єднання громадян” визначено порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, вичерпний перелік випадків, коли до об'єднання громадян застосовується даний вид стягнення, а також органи, яким надано право ініціювати примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.

Так, згідно із ст. 32 вищевказаного закону, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:

1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону.

2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону.

3)продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.

4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Таким чином суд зазначає, що спеціальним Законом передбачено припинення діяльності об'єднання громадян шляхом його примусового розпуску (ліквідації) як спеціальна санкція за порушення вичерпного переліку норм Закону України “Про об'єднання громадян”, яка, до того ж, має застосовуватися судом за поданням чітко визначеного кола осіб легалізуючого органу або прокурора.

При поданні позову прокурором не враховано особливостей щодо підстав та порядку припинення юридичної особи громадської організації, якою є відповідач, встановлених Законом України “Про об'єднання громадян”, який у даному випадку є спеціальною нормою стосовно Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.

Прокурором залишено поза увагою, що в силу приписів ст. 32 Закону України “Про об'єднання громадян” ініціатором ліквідації юридичної особи громадської організації може бути лише легалізуючий орган або прокурор, при цьому законом встановлено обов'язкову умову: направлення до суду подання вказаних органів про примусовий розпуск громадської організації.

Як було зазначено вище, органом легалізації Громадської організації "Козацтво Донузлава" є Виконавчий комітет Євпаторійської міської ради АР Крим.

За таких обставин п. 17 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, яким органам державної податкової служби в установленому законом порядку надано право звертатись до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності не можна поширити на громадську організацію, тому позовні вимоги Прокурора м. Євпаторії в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 2 статті 25 Закону України "Про об'єднання громадян" органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Судом встановлено, що 29.01.2010 робочою группою спеціалістів виконкому Євпаторійської міської ради, склад якої затверджений розпорядженням міського голови від 27.01.2010 №03-1/37, під час виходу за місцезнаходженням громадської організації "Община "Козацтво Донузлава", встановлена відсутність громадської організації за адресою, що вказана у статуті, а саме: смт.Новоозерне, вул.Героїв десантників, 9а, к.2.

Згідно до статті 13 вказаного Закону об'єднання громадян діє на основі статуту. Статутний документ об'єднання громадян повинен містити, закрема, назву об'єднання громадян (повну, а також скорочену відповідно до частини третьої статті 12-1 цього Закону), його статус та юридичну адресу, порядок внесення змін і доповнень до статутного документа об'єднання. Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган)

Згідно до статті 25 закону України "Про об'єднання громадян" представники органів, що проводять легалізацію об'єднань громадян, мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Не знаходження обєднання громадян за адресою, що визначена їм як юридична адреса, позбавляє можливості легалізуючий орган здійснювати контрольні функції, а також є порушенням умов проведення статутної діяльності.

Відповідно до статті 29 Закону України “Про об'єднання громадян”, при вчиненні об'єднанням громадян правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження. Рішенням Виконавчого комітетом Євпаторійської міської ради від 16.02.2010 № 119 Громадській організації "Козацтво Донузлава" винесено попередження за порушення норм діючого законодавства у частині не попередження реєструючого органу о змінах в уставних документах. Вказане попередження було опубліковане в засобах масової інформації, а саме у газеті "Євпаторійська здравниця" від 27.02.2010. .

Однак, після винесення попередження від 16.02.2010 № 119 Громадська організація "Козацтво Донузлава" продовжує протиправну діяльність у вигляді не попередження легалізуючого органу о змінах в уставних документах.

Як зазначалося вище, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадку продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.

За таких обставин, позовні вимоги Прокурора м. Євпаторії в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим про примусовий розпуск громадської організації підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Примусово розпустити Громадську організацію "Козацтво Донузлава" (97400, АР Крим, м. Євпаторія, смт. Новоозерне, пр. Героїв Десантників, 9а, кв. 2, інн. 22319475) зареєстровану 09.06.1995 року Рішенням Виконавчого комітету Євпаторійської міської ради АР Крим.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ольшанська Т.С.