Рішення № 111974032, 04.07.2023, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2023
Номер справи
200/1908/23
Номер документу
111974032
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2023 року Справа№200/1908/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військово-лікарської комісії Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

28.04.2023 року засобами поштового зв`язку ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом до Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.01.2023 року №255/18 про визнання придатним ОСОБА_2 до військової служби;

- зобов`язати Покровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направити його на повторний медичний огляд з урахуванням висновків суду.

Позов обґрунтовував тим, що з 23.01.2020 року перебуває на військовому обліку; був визнаний непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час (стаття 62-в графи II).

У січні 2023 року прибував за повісткою про уточнення даних у Покровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, де 25.01.2023 року пройшов Військово-лікарську комісію. Однак на руки йому не було видано довідку з висновком (рішенням) щодо придатності або непридатності до військової служби (п. 3.8 гл. 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402).

Листом відповідача від 19.04.2023 року №09/3145 у відповідь на його заяву повідомлено, що відповідно до статті 62-в графи ІІ Розкладу хвороб, затверджених наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, він визнаний придатним до військової служби. До листа додано довідку Військово-лікарської комісії від 25.01.2023 року №255/18, в якій міститься висновок (рішення) про те, що він придатний до військової служби.

З таким рішенням Військово-лікарської комісії він не погоджувався, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з направленням його на повторний медичний огляд, з наступних підстав:

- в картці обстеження та медичного огляду відсутні відмітки про облік у відповідних профільних диспансерах (п. 8 картки), відсутні результати додаткових методів обстеження (п. 9 картки), аналізів, флюорографії, електрокардіограми та інше, не був оглянути невропатологом, офтальмологом, ЛОР, дерматовенерологом, психіатром, стоматологом, пульмонологом, фтизіатром, кардіологом (п. 10 картки);

- обстеження та огляд лікарями не проводилися; обстеження проведено не повно, що призвело до встановлення необ`єктивного діагнозу та невідповідної статті щодо придатності та непридатності до військової служби;

- не враховано те, що окрім плоскостопості, він має хронічні захворювання легенів, легеневу недостатність І-ІІ ступенів, хронічне захворювання хребта, любмалгію поперекового відділу, захворювання серця, синусову тахікардію, не повну блокаду правої ніжки пучка Гіса, також мав травми голови, струс головного мозку із запамороченням, головними болями та шаткість при ходьбі, у зв`язку з чим перебуває на обліку у невропатолога, фтизіатра, кардіолога;

- при прийнятті рішення відповідач не мав права використовувати графу II Розкладу хвороб, оскільки така графа використовується лише під час воєнного часу, в той час як Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан.

Також вважав, що оскільки раніше був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, то під час введення воєнного стану, який не є воєнним часом, він є непридатним до військової служби.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.05.2023 року залучено до участі в справі в якості другого відповідача Військово-лікарську комісію Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідач Покровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що позивач є військовозобов`язаним. Під час проходження військово-лікарської комісії 25.01.2023 року він на підставі статті 62-в графи II до наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 визнаний придатним до військової служби.

Відповідно до п. 11 Картки обстеження та медичного огляду військовозобов`язаного від 25.01.2023 року Пр №18/255 позивач власним підписом засвідчив факт того, що інформація щодо стану його здоров`я надана в повному обсязі, та він попереджений про надання неповної та недостовірної інформації.

Враховуючи висновок військово-лікарської комісії від 25.01.2023 року, позивачу двічі було запропоновано отримати повістку про проходження військової служби під час мобілізації для відправлення до відповідної військової частини, проте від отримання повістки він відмовився, надавши письмові пояснення. У зв`язку з цим Покровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно до ст. 60 Кримінального процесуального кодексу України до органу поліції направлено повідомлення від 31.01.2023 року № 09/787 про кримінальне правопорушення за ст. 336 Кримінального кодексу України, вчинене позивачем, а також в присутності свідків складено відповідний акт.

Також повідомив, що здійснення медичного огляду та проходження військово-лікарської комісії військовозобов`язаних здійснюється на підставі розпорядження голови Покровської районної державної адміністрації від 15.02.2022 року № М1/ДСК «Про організацію мобілізаційної підготовки та забезпечення проведення мобілізації на території Покровського району», наказу КНП «Покровська клінічна лікарня інтенсивного лікування» від 22.04.2022 року № 01.1-03/132 «Про затвердження складу військово-лікарської комісії Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ВЛК РТЦК та СП)» в КНП «Покровська клінічна лікарня інтенсивного лікування».

Просив в задоволенні позову відмовити.

Відповідачем Військово-лікарською комісією Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відзив на позовну заяву у встановлений строк подано не було.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як військовозобов`язаний перебуває на військовому обліку в Покровському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час; призовною комісією ОСОБА_3 04.04.2008 року зарахований у запас.

Вказані обставини підтверджуються тимчасовим посвідченням військовозобов`язаного № НОМЕР_1 , що видане йому 23.01.2020 року.

24.01.2023 року Покровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу видано направлення від 24.01.2023 року № 07/295 до військово-лікарської комісії для встановлення придатності або непридатності до військової служби за станом здоров`я під час мобілізації в особливий період або проходження військових зборів та направлення від 24.01.2023 року до лікувально-профілактичного закладу для додаткового обстеження та заповнення акту з діагнозу плоскостопість.

25.01.2023 року за цим направленням лікувально-профілактичним закладом - комунальним некомерційним підприємством «Мирноградська центральна міська лікарня Мирноградської міської ради проведено обстеження (дослідження) стану здоров`я позивача, за результатом чого складено акт дослідження стану здоров`я (акт від 25.01.2023 року № 73), до якого внесені результати спеціальних досліджень (лабораторних, рентгенологічних, інструментальних та інших); з урахуванням скарг позивача на біль в стопах після тривалої ходьби, анамнезу, даних об`єктивного дослідження та спеціальних досліджень поставлено діагноз плоскостопість обох стоп ІІ ступеня з незначним больовим синдромом з незначними порушеннями функцій.

Також щодо позивача з поліклініки за місцем його проживання отримано медичну картку амбулаторного хворого, в якій містяться записи про загальні захворювання.

25.01.2023 року Військово-лікарською комісією проведено медичний огляд (з урахуванням даних обстеження позивача у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах), за результатом якого щодо позивача складено картку обстеження та медичного огляду військовозобов`язаного (Пр №18/255 від 25.01.2023 року), в якій містяться наступні відмітки, зокрема:

п. 6 «Відомості про підвищену чутливість (неперенесення) до хімічних речовин, медикаментів, продуктів харчування тощо»: зазначено «не має»;

п. 7 «Дані про перебування на диспансерному обліку з приводу хронічних захворювань»: зазначено «не перебуває»;

п. 10 «Результати медичного обстеження спеціалістами»: в графі «Діагноз» травматологом записаний діагноз плоскостопість обох стоп ІІ ступеня з незначним больовим синдромом; в графі «Діагноз» містяться висновки терапевта, хірурга та травматолога (кожного окремо) про придатність до військової служби;

п. 11 «Інформація щодо стану мого здоров`я надана мною в повному обсязі. Попереджений про надання неповної та недостовірної інформації.»: позивачем проставлено власний підпис;

п. 12 «Діагноз та постанова ВЛК»: зазначено «плоскостопість обох стоп ІІ ступеня з незначним больовим синдромом; на підставі статті 62-в, графи II Розкладу хвороб до наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 придатний до військової служби».

Постановою Військово-лікарської комісії Покровського районного територіального центра комплектування та соціальної підтримки, що оформлена довідкою від 25.01.2023 року №255/18 та міститься в ній, на підставі статті 62-в графи II Розкладу хвороб, що є додатком 1 до Положення, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402, позивач визнаний придатним до військової служби.

Вказану довідку він отримав з листом відповідача від 19.04.2023 року №09/3145 у відповідь на свою заяву від 23.03.2023 року про надання копії довідки та копії медичних документів, що стали підставою для винесення рішення військово-лікарської комісії (ВЛК).

Судом також встановлено, що 26.01.2023 року Покровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу було запропоновано отримати повістку про проходження військової служби під час мобілізації для відправлення до відповідної військової частини.

Але від отримання повістки він відмовився, надавши письмові пояснення від 26.01.2023 року про те, що він відмовляється від проходження військової служби під час мобілізації через те, що не погоджується з висновком Військово-лікарської комісії та вважає себе непридатним до військової служби у зв`язку з плоскостопістю.

У зв`язку з наведеним Покровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно до ст. 60 Кримінального процесуального кодексу України до Покровського районного управляння поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області направлено повідомлення від 31.01.2023 року № 09/787 про кримінальне правопорушення за ст. 336 Кримінального кодексу України, вчинене позивачем.

20.03.2023 року Покровським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу було повторно запропоновано отримати повістку на відправлення до Військової частини НОМЕР_2 на 09 год. 00 хв. 22.03.2023 року.

Позивач вдруге відмовився від отримання повістки, про що службовими (посадовими) особами Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки складено відповідний акт від 20.03.2023 року.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

З 24.02.2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24.02.2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 6 ст. 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Видами військової служби, є, зокрема: військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до ч. 13 ст. 2 вказаного Закону громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов`язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов`язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров`я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Згідно з ч. 10 ст. 14 зазначеного Закону за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:

придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;

тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;

підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);

непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов`язаних;

непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;

підлягає взяттю на військовий облік військовозобов`язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800).

Пунктами 1.1, 1.2 гл. 1 розд. I цього Положення визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза це:

медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Відповідно до п. 2.1 гл. 2 розд. I цього Положення, який визначає органи військово-лікарської експертизи, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Пунктом 2.2 гл. 2 розд. I зазначеного Положення визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

Пунктом 2.6 гл. 2 розд. I зазначеного Положення врегульовані позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК військових комісаріатів; ВЛК територіального центру комплектування (далі - ВЛК ТЦК) (пп. 2.6.1 гл. 2 розд. I).

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей (пп. 2.6.2 гл. 2 розд. I).

До складу ВЛК (ЛЛК), що створюється у військовому комісаріаті, ТЦК, лікарі і секретар комісії залучаються з місцевих лікувально-профілактичних закладів рішенням голови районної державної адміністрації (виконавчого органу міської ради) за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону (пп. 2.6.3 гл. 2 розд. I).

До участі в роботі позаштатних ВЛК на правах членів комісії залучаються головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень та інші лікарі-спеціалісти військових лікувальних закладів, начальники медичної служби та представники командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, та військові спеціалісти за клопотанням ВЛК (пп. 2.6.5 гл. 2 розд. I ).

Документи позаштатних ВЛК скріплюються гербовою печаткою військового лікувального, цивільного лікувально-профілактичного закладу, військової частини, при яких ці комісії утворені (пп. 2.6.11 гл. 2 розд. I).

Діяльність ВЛК військового комісаріату врегульована п. 2.10 гл. 2 розд. I Положення, згідно з яким п.п. 2.10.1, 2.10.2 якого:

- ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами;

- ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

Пунктом 2.11 гл. 2 розд. I зазначеного Положення врегульовані позаштатні тимчасово діючі ВЛК.

До позаштатних тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК) належать: ВЛК (ЛЛК) ВВНЗ; ВЛК приймально-технічної комісії (далі - ПТК) ВМС Збройних Сил України; ВЛК для медичного огляду особового складу підводних човнів; ВЛК для медичного огляду водолазів; ВЛК для медичного огляду військовослужбовців, які залучаються до підводного керування танками та іншими машинами; ВЛК високомобільних десантних військ; ВЛК для медичного огляду поповнення (пп. 2.11.1 п. 2.11 гл. 2 розд. I ).

Медичний огляд врегульований розд. II Положення.

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час (пп. 1.1 гл. 1 розд. IІ ).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я 10-го перегляду (далі - МКХ-10) (пп. 1.2 гл. 1 розд. IІ ).

Медичний огляд військовозобов`язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період врегульований гл. 3 розд. IІ Положення.

Згідно з п. 3.1 та 3.2 медичний огляд військовозобов`язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Військовозобов`язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов`язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Повторний медичний огляд військовозобов`язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров`я, а також військовозобов`язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.

Відповідно до п. 3.3 гл. 3 розд. IІ Положення військовозобов`язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов`язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Пунктами 3.4 та 3.5 гл. 3 розд. IІ Положення визначено, що перед оглядом військовозобов`язаних їм проводиться рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки, загальний аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Особам, яким більше 40 років, обов`язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор.

До початку огляду військовий комісаріат на всіх військовозобов`язаних отримує дані із психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів, наркологічних закладів (на тих, що перебувають на обліку у вказаних диспансерах, закладах, - витяг з історії хвороби), на осіб, що визнані інвалідами, - дані з органів соціального забезпечення, також медичну картку амбулаторного хворого (облікова форма МОЗ України № 025) з поліклінік та медико-санітарних частин за місцем проживання, роботи або навчання.

Зазначені документи з відомостями із вищевказаних диспансерів (закладів), а на офіцерів і прапорщиків (мічманів) запасу також особові справи військовий комісаріат до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.

Згідно з п. 3.6 гл. 3 розд. IІ Положення картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Відповідно до п. 3.8 гл. 3 розд. IІ Положення за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов`язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

"Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час";

"Обмежено придатний до військової служби";

"Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";

"Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю ___ (вказати спеціальність)";

"Придатний до військової служби".

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов`язаного одну із таких постанов:

"Придатний до військової служби";

"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";

"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Відповідно до п. 3.13 гл. 3 розд. IІ Положення у спірних та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.

Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402, передбачено оформлення, зокрема, таких документів, як:

- картка обстеження та медичного огляду (додаток 13);

- акт дослідження стану здоров`я (складається лікувально-профілактичним закладом, до якого особу направляють на амбулаторне або стаціонарне обстеження) (додаток 10).

Постанови ВЛК врегульовані гл. 20 розд. II цього Положення.

Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов`язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв) (п. 20.1 гл. 20 розд. II Положення).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК (п. 20.2 гл. 20 розд. II Положення).

Згідно з п. 20.3 гл. 20 розд. II Положення при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту:

а) "Придатний"…;

б) "Непридатний"…;

в) "Потребує"…;

г) "Обмежено придатний до військової служби". Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.

ґ) "Тимчасово непридатний".

Висновки суду

У межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі. Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі повноважень суду.

Поряд із цим, остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято Центральною військово-лікарською комісією (ЦВЛК), що передбачено пп. 2.3.3 та 2.3.4 п. 2.3 гл. 2 розд. І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402.

Так, відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 гл. 2 розд. І Положення на ЦЛВК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Згідно з пп. 2.3.4 п. 2.3 гл. 2 розд. І Положення ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.

Отже, у разі наявності сумніву і правильності висновку щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутися до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача та не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби.

Водночас, з мотивів наведених позивачем, у суду відсутні підстави вважати, що спірна постанова ВЛК є протиправною за суттю чи за процедурою її прийняття.

Вказані висновки судом зроблені з урахуванням правових висновків Верховного Суду у постановах від 13.06.2018 року у справі №806/526/16, від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18, від 30.11.2021 року у справі №826/17175/18.

Крім того, відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402, до суду можуть бути оскаржені лише: постанови ЦВЛК і постанови ВЛК регіонів (пп. 2.3.5 п. 2.3 та пп. 2.4.10. п. 2.4 гл. 2 розд. І).

Разом із тим, спірна постанова відповідає вимогам індивідуального акта (п.19 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України), а тому суд розгляд даної справи здійснив по суті.

Щодо медичного огляду позивача

Медичний огляд позивача як військовозобов`язаного, який був раніше визнаний непридатними до військової служби, правомірно проведений у відповідності до гл. 3 розд. IІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402, та з урахуванням п. 3.3 гл. 3 розд. IІ цього Положення, згідно з яким військовозобов`язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов`язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

З огляду на наведене посилання позивача на те, що військо-лікарська комісія не мала права використовувати графу II «Громадяни, військовослужбовці, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб рядового, сержантського та старшинського складу, прапорщики (мічмани)» Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800, є такими, що не ґрунтуються на положеннях законодавства.

Крім того, інші дві графи Розкладу хвороб (графа І «Громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів (крім льотного складу), військовослужбовці строкової військової служби» та графа ІІІ «Громадяни, особи офіцерського складу, які приймаються, призиваються та проходять військову службу осіб офіцерського складу, офіцери запасу, які призиваються та проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу») позивача не стосувалися.

Отже, медичний огляд позивача як військовозобов`язаного, що раніше був визнаний непридатним до військової служби, правомірно проведений за графою ІІ Розкладу хвороб, що відповідало п. 3.3 гл. 3 розд. IІ Положення.

Щодо посилання позивача на картку обстеження та медичного огляду від 25.01.2023 року

Посилання на відсутність відміток в картці в пункті 8 «Відомості про перебування на обліку в диспансерах» (психоневрологічному, наркологічному, протитуберкульозному, дерматовенерологічному диспансерах) - є неприйнятними, оскільки цей пункт заповнюється щодо кандидатів на військову службу за контрактом з числа військовозобов`язаних, до яких позивач не належав.

Посилання на відсутність відміток в картці в пункті 9 «Результати додаткових методів обстеження» та пункті 10 «Результати медичного обстеження спеціалістами» - є неприйнятними, оскільки: - в пункті 7 «Дані про перебування на диспансерному обліку з приводу хронічних захворювань» зазначено «не перебуває»; - в пункті 10 в графі «Діагноз» містяться висновки терапевта, хірурга та травматолога (кожного окремо) про придатність до військової служби.

Пункт 10 картки «Результати медичного обстеження спеціалістами» стосується саме медичного обстеження, а не медичного огляду, про який йдеться в п. 3.1 та 3.2 гл. 3 розд. IІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402. Вказаний пункт правомірно заповнений спеціалістами (терапевт, хірург, травматолог) в галузях, щодо яких щодо позивача проводилося медичне обстеження.

Картка обстеження та медичного огляду щодо позивача правомірно складена з урахуванням результатів обов`язкового обстеження у спеціалізованому лікувально-профілактичному закладі та з урахуванням медичної картки амбулаторного хворого, що отримана в поліклініці за місцем проживання позивача, згідно з якими позивач має лише одне хронічне захворювання - плоскостопість.

Єдиним підтвердженим документально діагнозом позивача є плоскостопість обох стоп ІІ ступеня з незначним больовим синдромом з незначними порушеннями функцій, який внесений до картки, що позивачем не заперечується.

Те, що позивач станом на час проходження військово-лікарської комісії мав інші хронічні захворювання (ніж зазначене у картці), у зв`язку з чим перебував на обліку у відповідних спеціалістів, він військово-лікарську комісію не повідомляв, документи в підтвердження цього комісії не надавав. Такі документи до суду також не подані.

Крім того, позивач як обстежуваний поставив підпис в наступному пункті картки (за зазначеними пунктами) в пункті 11 під словами: «Інформація щодо стану мого здоров`я надана мною в повному обсязі. Попереджений про надання неповної та недостовірної інформації.».

Отже, позивач погодився з інформацією, що занесена до картки обстеження та медичного огляду, та повнотою надання військово-лікарській комісії інформації щодо стану свого здоров`я.

З огляду на наведене посилання позивача на неврахування військово-лікарською комісією того, що він має інші хронічні захворювання (крім зазначеного в документах діагнозу - плоскостопості), які б могли вплинути на рішення комісії щодо придатності для військової служби, є неприйнятними.

З огляду на наведене також є неприйнятною інформація про загальні захворювання позивача, що мали місце раніше (протягом 2017 2021 років).

Крім того, щодо картки обстеження та медичного огляду, то Верховний Суд в постанові від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18, зазначив, що такий документ не є рішенням щодо придатності позивача за станом здоров`я до військової служби в розумінні Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402, та не може нести для нього жодних юридичних наслідків.

Щодо застосованої статті 62-в Розкладу хвороб з урахуванням діагнозу позивача

Щодо статті 62-в Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, що є додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402, то до неї включена така хвороба, як, зокрема набута плоскостопість М20-М21 з незначними порушеннями функцій. В такому випадку особи непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час. При цьому придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Якщо порівняти статтю 62-в зі статтею 62-б, то до останньої включена така ж хвороба (плоскостопість М20-М21), але з помірними порушеннями функцій. В такому випадку особи непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час. При цьому непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Тобто, в статті 62-в Розкладу хвороб саме придатність (на відміну від статті 62-б) до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально.

Згідно з Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, які є додатком 2 до Положення, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 року № 402, щодо статті 62 (яка включає, 62-а, 62-б, 62-в, 62-г), плоскостопість 1-2-го ступенів без явищ остеоартрозу не є перешкодою для проходження військової служби.

Отже, військо-лікарська комісія правомірно застосувала статтю 62-в Розкладу хвороб з урахуванням індивідуальності застосування придатності/обмеженої придатності до військової служби, з урахуванням Пояснень до зазначеної статті та того, що з 24.02.2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.

Суб`єкт владних повноважень - Військово-лікарська комісія Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - в спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

Покровський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не приймав щодо позивача оскаржене рішення (щодо якого заявлено основну позовну вимогу), тому позовні вимоги до нього задоволенню не підлягають.

З огляду на наведене правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав - відсутні.

Виходячи з вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати (судовий збір в сумі 1073,60 грн.) стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб`єкта владних повноважень не підлягають.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (85300, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Поштова, 16; код ЄДРПОУ 09624386), Військово-лікарської комісії Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (85300, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Поштова, 16) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 04 липня 2023 року.

Суддя Т.В. Логойда