Єдиний державний реєстр судових рішень Провадження № 2/742/817/23
Єдиний унікальний № 742/2515/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2023 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., секретаря судового засідання Шептун В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 з травня 2005 року перебувала на обліку в управлінні, як отримувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Допомога на дітей одиноким матерям призначається на 6 місяців, по закінченню терміну призначення допомоги необхідно звернутися до управління соціального захисту населення Прилуцької міської ради з відповідним пакетом документів для продовження отримання допомоги. Допомога відповідачу була призначена по 30 червня 2020 року, проте була продовжена на липень 2020 року, з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, без звернення для всіх отримувачів на підставі підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» № 264 від 08.04.2020 року. Однак, для підтвердження права на отримання допомоги, включаючи період отримання (без особистого звернення) всі отримувачі повинні були звернутися до управління до кінця серпня 2020 року. 08 липня 2020 року відповідач звернулась до управління для продовження виплати допомоги на дітей одиноким матерям та для підтвердження підстав отримання допомоги за липень 2020 року. При перевірці документів поданих до управління було встановлено факт незаконного отримання допомоги відповідачем за липень 2020 року. Про дані обставини відповідача повідомляли, де остання зобов`язалась внести всю суму, однак повного повернення коштів відповідач так і не здійснила. Розмір отриманої допомоги відповідачкою в липні 2020 року: 2218,00 грн. 200,00 грн. ( ОСОБА_1 внесла в березні 2021 року) = 2018,00 грн. (розмір допомоги, що підлягає поверненню). Отже, загальний розмір коштів, що підлягає до повернення становить: 2018,00 грн. Оскільки кошти на рахунок управління на сьогоднішній день не повернуті, позивач змушений звернутися до суду з даним позовом.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач в судове засідання не з`явилась, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялася належним чином.
У зв`язку з цим суд на підставіст. 280 ЦПК Українивважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу,в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
З позовної заяви та матеріалів справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 з травня 2005 року перебувала на обліку в управлінні, як отримувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається на 6 місяців, по закінченню терміну призначення допомоги необхідно звертатися до управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради з відповідним пакетом документів для продовження отримання, який передбачений Порядком. Проте, з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, допомога була продовжена без звернення для всіх отримувачів на підставі підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» № 264 від 08.04.2020 року.
18 червня 2020 року позивачем прийнято розпорядження на продовження строку виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів), а саме, ОСОБА_1 з 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року в сумі 2218,00 грн. (а.с.6).
Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України №632 від 22.07.2020 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» з 1 липня 2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.
08 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до позивача з повторною заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, а також декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.4, 5, зворот).
Згідно копії довідки Прилуцької міськрайонної філії Чернігівського обласного центру зайнятості №1587 від 02 липня 2020 року вбачається, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Прилуцькій міськрайонній філії Чернігівського обласного центру зайнятості (а.с.7).
Згідно копії рішення про призначення допомоги від 15 жовтня 2020 року ОСОБА_1 не призначено соціальну допомогу на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року, оскільки у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню (а.с.6).
Відповідно до копії заяви від 02 лютого 2021 року ОСОБА_1 зобов`язалась щомісячно вносити переплату в розмірі 200 грн. до повного погашення боргу (а.с.9).
Враховуючи те що, відповідачем була отримана допомога за липень 2020 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» №264 від 08.04.2020 року, виникла переплата.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям повертаються отримувачем державної соціальної допомоги самостійно, а уразі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Частиною першою ст. 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тлумачення цієї норми свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі наявності недобросовісності з боку набувача виплати.
Вказаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02.07.2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.02.2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Виходячи з доводів позовної заяви виплата ОСОБА_1 коштів пов`язана з тим, що державою автоматично без звернення з відповідною заявою та пакетом документів продовжено виплати отримувачу допомоги на дітей одиноким матерям, за липень 2020 року, яка була призначена за її заявою раніше.
Таким чином, недобросовісність з боку відповідача відсутня.
Крім того, у § 71 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року, заява № 29979/04, зазначено, що ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Установивши відсутність двох умов, за наявності яких відповідно до вимог ст. 1215 ЦК України рахункової помилки з боку позивача і недобросовісності/зловживання з боку відповідача, слід дійти висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 26 червня 2019 року в справі № 530/95/17 (провадження № 61-14755св18).
Порядок розподілу судових витрат між сторонами визначений статтею 141 ЦПК України.
У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, то судові витрати із відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.12, 81, 258-259, 273, 354 ЦПК України, ст.ст.4, 15, 16, Цивільного кодексу України,
УХВАЛИВ:
Управлінню соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення коштів - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду. Позивач, якому повне рішенняне не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Управління соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області, ЄДРПОУ 03196222, місцезнаходження: 17500, Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Київська, буд. 281.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Наталія ФЕТІСОВА