Єдиний державний реєстр судових рішень
Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/7045/23
У Х В А Л А
23 червня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 42022102070000163 від 11.05.2022,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 звернувся з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Светлогорск, Гомельської області, республіки білорусь, громадянина республіки білорусь, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 (зі слів), та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 (зі слів), раніше не судимого,
який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст.212 КК України.
В обґрунтування клопотання його автор зазначив, що слідчими СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42022102070000163 від 11.05.2022 в межах якого 10.04.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 212 КК України.
За версією сторони обвинувачення, ОСОБА_5 , відповідно до наказу про особовий склад №05-к від 05.08.2018 призначений на посаду директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 38516938).
Службові обов`язки та повноваження директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» - ОСОБА_5 визначені ст. 11 Статуту ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ». Відповідно до вказаної статі Статуту товариства встановлено, що виконавчим органом ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» є директор, який обирається (або призначається) за рішенням загальних зборів учасників Товариства. Згідно до пункту 11.6 Статуту, директор Товариства в межах своєї компетенції: здійснює оперативне керівництво поточною діяльністю Товариства в межах повноважень та прав, наданих йому цим Статутом; виступає розпорядником майна і коштів Товариства відповідно до чинного законодавства України та цим Статутом; видає накази і розпорядження, обов`язкові для виконання співробітниками Товариства; розробляє і затверджує плани, положення, інструкції, правила, процедури та інші акти внутрішнього регулювання діяльності Товариства, крім тих, що цим статутом віднесені до компетенції інших органів управління; затверджує організаційну структуру і штатний розклад Товариства, визначає посадові оклади, тарифні ставки, форми і систему оплати співробітників Товариства та інших осіб, які залучаються до роботи в Товаристві; визначає режим роботи і відпочинку працівників відповідно до чинного законодавства України; здійснює прийом і звільнення працівників Товариства, застосовує до них стягнення та заохочення; визначає сферу компетенції, права і відповідальність працівників Товариства. Пунктом 11.9 Статуту передбачено, що директор несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку, звітності, своєчасність і повноту сплати податків та заробітної плати працівникам, зберігання документів Товариства, печаток і штампів, забезпечення збереження матеріальних цінностей Товариства.
Таким чином, ОСОБА_5 у період з 05.08.2018 виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов`язки суб`єкта господарської діяльності - ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, являється службовою особою вказаного товариства.
У зв`язку з чим, на ОСОБА_5 відповідно до чинного законодавства України покладаються наступні обов`язки:
Згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-99ВР від 16 липня 1999 року, передбачено: статтею 8, п.1 бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації; п.3 відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів; п.4 для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації, одним з яких є введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером; п.6 керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів. Пунктом 8 статті 9 передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Згідно до ст. 16 Податкового кодексу України від 01.01.2011 року перебачено, що платник податків зобов`язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому, податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків і зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановленим ПКУ та законами з питань митної справи.
ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» у період з 01.01.2017 по 31.12.2021 здійснювало господарську діяльність пов`язану з наданням допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу.
Відповідно до Статуту ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», затвердженого Загальними зборами Учасників (Протокол Загальних зборів учасників від 10.12.2012 за № 1) та редакцій, затверджених Загальними зборами Учасників (Протоколи Загальних зборів учасників від 26.12.2016 за № 24, від 31.01.2018 № 21, від 22.01.2019 № 1) єдиним учасником товариства у період 01.01.2017 по 05.12.2021 було Республіканське унітарне підприємство «Виробниче об`єднання «Бєлорусьнафта», Республіка Білорусь, 246003, м. Гомель, вул. Рогачевська, 6., розмір частки якого становив 100 % розміру статутного капіталу товариства та створювався за рахунок поетапних грошових внесків.
З метою здійснення основного виду підприємницької діяльності у вигляді надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу, ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» укладено із своїм засновником «РУП «ВО «Бєлоруснафта» зовнішньоекономічні договори оренди обладнання № 208 від 04.11.2016, № 213 від 10.11.2016, № 210 від 25.08.2017, № 211 від 25.08.2017, № 142 від 31.08.2017, № 181 від 03.08.2017, № 195 від 15.08.2017, № 270 від 23.10.2017, № 287 від 03.11.2017, № 147 від 26.12.2017, № 35 від 21.02.2018, № 118 від 25.05.2018, № 167 від 22.08.2018 з додатковими угодами до них.
Згідно умов договорів оренди обладнання Орендодавець «РУП «ВО «Бєлоруснафта», Республіка Білорусь передає у тимчасове володіння та користування Орендатору ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» обладнання, яке знаходиться у власності Орендодавця на платній основі, яке використовується в господарській діяльності Орендаря. Обладнання ввозиться на безоплатній основі з подальшим Поверненням Орендодавцю, або з правом викупу. Об`єкт оренди використовується Орендарем на всій території України для надання нафтосервісних послуг Замовникам таких послуг.
Термін оренди починає діяти з моменту розмитнення імпортного обладнання на території України та закінчується в день митного оформлення на експорт орендованого обладнання по письмовому повідомленню Орендодавця про необхідність повернення. Термін дії договорів оренди обладнання три роки.
Сума договорів оренди обладнання складається із сум орендної плати, вказаних в доповненнях до даних договорів та актах прийому - передачі оренди обладнання. Передача об`єктів оренди та технічної документації до них здійснюється на умовах: DAP - UA Полтава; Умови повернення об`єктів оренди та технічної документації до них здійснюється на умовах: FCA - UA Полтава. Валюта договорів оренди обладнання та платежів: дол. США та Євро. Розрахунки вартості оренди обладнання розраховуються щомісячно в Додатках до договорів оренди та відображаються в Актах здачі-приймання оренди обладнання, згідно з договорами оренди.
Згідно умов Договорів, Орендодавець передає в тимчасове користування об`єкти майна Орендодавця. Перелік ввезених об`єктів майна Орендодавця відображається в Актах прийому-передачі, які є невід`ємною частиною даних договорів оренди. Відповідно до Актів прийому - передачі передані об`єкти майна Орендодавця використовуються для надання послуг та технічного обслуговування нафтогазових свердловин у нафтогазовій сфері.
Розрахунки вартості оренди об`єктів майна Орендодавця розраховуються щомісячно в Додатках до Договорів оренди та Актів здачі-приймання оренди обладнання згідно з договорами оренди. Розмір орендної плати змінюється та розраховується за згодою Сторін, відповідно до переданих об`єктів майна Орендодавця.
На виконання умов вказаних зовнішньоекономічних договорів з додатками та актами прийому-передачі обладнання (з переліком ввезених об`єктів майна Орендодавця) ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» у період з 2017 по 2020 роки перерахувало на рахунки нерезидента «РУП «ВО «Бєлоруснафта» кошти у 2017 році - в розмірі 44 412 425,76 грн., у 2018 році - 188 097 066,74, у 2019 році - 177 680 955,20 грн., у 2020 році - 26 013,35 грн., а загалом в сумі 410 216 461, 05 грн.
Відповідно до п.133.2 ст. 133 ПКУ, нерезиденти - юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України, є платниками податку на прибуток.
У пп. 141.4.1. п. 141.4 ст. 141 ПКУ визначено, що доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є, зокрема: ґ) лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди;
Згідно з пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб`єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 відс. (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Відповідно до п. 103.2 ст. 103 ПКУ особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
Угодою між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків стосовно податків на доходи і майно, ратифікованої Законом України від 20.12.1994 №306/94-ВР, дата набрання чинності для України 30.01.1995 встановлено, що оподаткування доходів отриманих у зв`язку з наданням в оренду обладнання здійснюється відповідно до статті 12 цієї Угоди, оскільки дохід нерезидента від використання промислового, комерційного чи наукового обладнання для цілей Угоди вважається роялті.
Відповідно до статті 12 Угоди, роялті, які виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі.
Однак, такі роялті можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на роялті, то податок, що сплачується, не повинен перевищувати 15 відсотків.
Згідно із положеннями п.п.1 та 2 ст. 12 Угоди, обидві договірні держави мають право на оподаткування доходу (і країна, що є джерелом виплати, і країна, резидентом якої є отримувач доходу).
При цьому, Україна (як країна, в якій виникає дохід у вигляді роялті) має право на оподаткування цього доходу, відповідно до ПКУ, але це право обмежується ставкою оподаткування, а не його звільненням, зазначеною у п.2 ст.12 Угоди.
Зважаючи на вищевикладені фінансово-господарські відносини між ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» з «РУП «ВО «Бєлоруснафта» та норми права, доходи у вигляді орендної плати виплачені на користь нерезидента повинні оподатковуватись з урахуванням граничної межі податку, що встановленої у частині 2 статті 12 «Роялті» Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухилень від сплати податків стосовно податків на доходи і майно, і складатись з 15 відсотків від суми таких доходів та сплачуватись за рахунок таких доходів.
Вказаний зміст податкового законодавства України та Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків стосовно податків на доходи і майно, не містять положень щодо звільнення від оподаткування в Україні операцій з використання промислового, комерційного чи наукового обладнання, яким є оренда ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» обладнання належного нерезиденту «РУП «ВО «Бєлоруснафта».
Однак ОСОБА_5 , ігноруючи як нормативні акти, що визначають порядок ведення бухгалтерського обліку та складання податкової звітності, норми податкового законодавства України та Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків, так і свої обов`язки службової особи ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», із корисливих спонукань, діючи в інтересах засновника «РУП «ВО «Бєлоруснафта» у період з 05.02.2018 розробив злочинний план направлений на ухилення від сплати податку на прибуток іноземних юридичних осіб, шляхом безпідставного застосування 0% ставки вказаного податку, замість 15%, при виплаті доходів нерезиденту «РУП «ВО «Бєлоруснафта» (Республіка Білорусь), який являвся 100% засновником ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», при наступних обставинах.
Так ОСОБА_5 , будучи громадянином Республіки Білорусь, маючи посвідку на тимчасове проживання в Україні, перебуваючи з 05.02.2018 на посаді директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» діючи з корисливих мотивів в інтересах засновника ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» - нерезидента «РУП «ВО «Бєлоруснафта» усвідомлюючи про настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді не сплати податків в Україні, реалізуючи свій злочинний намір направлений на умисне ухилення від сплати податку на прибуток іноземних юридичних осіб, перебуваючи безперервно в злочинному стані, ігноруючи власні обов`язки службової особи ТОВ «Сервіс Ойл», 25.02.2018 перебуваючи за адресою: м. Полтава, вул. Лідова, буд. 10, к.6 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2017 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості у вигляді «прочерку» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 6 661 864 грн., достеменно знаючи, що в період 2017 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 44 412 425,76 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.
За таким же принципом ОСОБА_5 , перебуваючи безперервно в злочинному стані, 24.04.2019 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2018 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 28 214 560 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку в розрахунку (звіті) податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, достеменно знаючи, що в період 2018 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 188 097 066,74 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.
У подальшому ОСОБА_5 , перебуваючи безперервно в злочинному стані, 04.03.2020 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2019 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «150000» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 26 802 143 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку в розрахунку (звіті) податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, достеменно знаючи, що в період 2019 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 177 680 955,20 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.
Також ОСОБА_5 , перебуваючи безперервно в злочинному стані, 28.09.2021 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2020 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 3 902 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку в розрахунку (звіті) податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, достеменно знаючи, що в період 2020 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 26 013,35 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.
Відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в пункті 141.4 статті 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати (п. 137.3. ПКУ).
Згідно до висновків експертів за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи №22698/22-71/8809-8837/23-71 від 20.03.2023, висновки аналітичного дослідження № 68/99-00-08-01-03-20/38516938 від 12.07.2022 за результатами дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» по взаємовідносинах з нерезидентом Республіканське унітарне підприємство «Виробниче об`єднання «Бєлоруснафта» (Білорусь) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2017 по 31.12.2021, в частині заниження податку на прибуток іноземних юридичних осіб за 2017-2021 роки в межах наданих на дослідження документів, підтверджуються в сумі 61 532 469 грн.
З урахуванням викладеного, в результаті умисної протиправної діяльності директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» - ОСОБА_5 , у період з 25.02.2018 по 28.09.2021, за податкові звітні періоди 2017-2020 років, до державного бюджету України, не надійшло податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 61 532 469 грн., які в сім тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян та призвели до фактичного ненадходження до державного бюджету України коштів в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, а саме в умисному ухиленні від сплати податків що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету коштів в особливо великих розмірах.
При цьому, ОСОБА_5 усвідомлюючи, що на виконання умов зовнішньоекономічних договорів оренди обладнання № 208 від 04.11.2016, № 213 від 10.11.2016, № 210 від 25.08.2017, № 211 від 25.08.2017, № 142 від 31.08.2017, № 181 від 03.08.2017, № 195 від 15.08.2017, № 270 від 23.10.2017, № 287 від 03.11.2017, № 147 від 26.12.2017, № 35 від 21.02.2018, № 118 від 25.05.2018, № 167 від 22.08.2018, № 3 від 28.12.2018 з додатковими угодами до них та актами прийому-передачі обладнання (з переліком ввезених об`єктів майна Орендодавця) ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» у період з 2017 по 2020 роки перерахувало на рахунки нерезидента «РУП «ВО «Бєлоруснафта» кошти у 2017 році - в розмірі 44 412 425,76 грн., у 2018 році - 188 097 066,74, у 2019 році - 177 680 955,20 грн., у 2020 році - 26 013,35 грн., а загалом в сумі 410 216 461, 05 грн., ігноруючи власні обов`язки як службової особи ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», на виконання своєї злочинної мети направленої на ухилення від сплати податку на прибуток іноземних юридичних осіб, перебуваючи безперервно в злочинному стані, у період з 25.02.2018 по 28.09.2021 видав завідомо неправдиві податкові звітні офіційні документи, а саме:
25.02.2018 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2017 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості у вигляді «прочерку» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 6 661 864 грн., яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.
24.04.2019 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2018 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 28 214 560 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку, замість 15%, що вплинуло на розрахунок податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в Головне управління ДФС у Полтавській області, управління у м. Полтаві, ДПI у м. Полтаві, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.
04.03.2020 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2019 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «150000» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 26 802 143 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку, замість 15%, що вплинуло на розрахунок податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в Офіс великих платників податків ДПС, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.
28.09.2021 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2020 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 3 902 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку, замість 15%, що вплинуло на розрахунок податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в Головне управління ДПС у Полтавській області, ДПI у м. Полтаві, за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 155, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у службовому підроблені офіційних документів.
12.04.2023 Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було обрано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів, що становить 214 720 грн., та відповідно до ч. 5 ст.194 КПК України покладені наступні обов`язки: - прибувати дослідчого, прокурора суду за кожним їх викликом та вимогою; не відлучатись за межі міста Полтава без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; утримуватись від спілкування зі свідками кримінального провадження; здати на зберігання до відповідних державних органів документи що дають право на виїзд з України.
02.06.2023 ОСОБА_5 було повідомлено про завершення досудового розслідування та на підставі ст. 290 КПК України останній має право на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, яке останній ще не реалізував.
07.06.2023 року Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було продовжено строк дії обов`язків, однак строк дії ухвали закінчується 26.06.2023 року.
Вважає, що наявні ризики того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду з метою уникнення покарання, незаконно впливати на свідків та експертів, а також знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, про що свідчить тяжкість кримінального правопорушення у якому він підозрюється, наявність у нього громадянства республіки білорусь.
Просить продовжити дію покладених обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України відносно підозрюваного на 30 діб.
У судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримав, просив таке задовольнити.
Підозрюваний та його захисник проти задоволення клопотання заперечили. Серед іншого зазначають, що попередня ухвала, якою продовжено строк дії обов`язків підозрюваного оскаржена в апеляційному порядку, а тому не набрала законної сили, відтак покладені нею обов`язки не можуть бути продовжені. Вважають підозру необґрунтованою, такою, що винесена через переслідування ОСОБА_5 як громадянина республіки білорусь. Прокурором не доведено ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а факти неявки до органу досудового розслідування в минулому були відсутні. Стверджує, що у даному кримінальному провадженні не може бути свідків, оскільки за повноту утримання і своєчасність перерахунку до бюджету податків відповідальним є директор. Ризик знищення, спотворення документів є необґрунтованим, оскільки фінансова звітність за 2017-2020 роки здана у встановленому порядку до відповідних органів, а її оригінали є в розпорядженні правоохоронних органів.
Заслухавши доводи учасників справи, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до таких висновків.
Згідно приписів ч. 1 ст. 182 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків.
Згідно приписів ч. 7 ст. 194 КПК обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
До підозрюваного, обвинуваченого у вчиненні злочину, за який передбачено основне покарання у виді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, може бути застосовано запобіжний захід лише у вигляді застави або тримання під вартою у випадках та в порядку, передбачених цією главою (ч. 8 ст. 194 КПК).
З`ясовано, що слідчими СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42022102070000163 від 11.05.2022 в межах якого 10.04.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України.
12.04.2023 слідчим суддею Подільського районного суду м. Києва відносно ОСОБА_5 було обрано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів, та відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК на нього покладені наступні обов`язки: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду; не відлучатися з території Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження); повідомляти слідчого, прокурора або суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання; утримуватись від спілкування зі свідками кримінального правопорушення; здати на зберігання до відповідних органів державної влади посвідку на тимчасове проживання в Україні, паспорт громадянина республіки білорусь та інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
02.06.2023 стороною обвинувачення прийнято рішення про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів в порядку ст. 290 КПК.
07.06.2023 слідчим суддею Подільського районного суду м. Києва продовжено строк дії вказаних обов`язків стосовно ОСОБА_5 до 26.06.2023.
Слідчий суддя на виконання вимог ч. 4 ст. 199, ч. 7 ст. 194 КПК перевірив наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 , шляхом дослідження наданих стороною обвинувачення матеріалів кримінального провадження, а саме: висновку аналітичного дослідження від 12.07.2022 №68/99-00-08-01-03-20/38516938 «Про результати фінансового-господарської діяльності ТОВ «Сервіс ОЙЛ» (ЄДРПОУ 38516938) по взаємовідносинах з неризидентом Республіканське унітарне підприємство «Виробниче Об`єднання «Бєлоруснафта» (Білорусь)» щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2017 по 31.12.2021»; висновку експертів за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи №22698/22-71/8809-8837/23-71 від 20.03.2023, висновку аналітичного дослідження № 68/99-00-08-01-03-20/38516938 від 12.07.2022 за результатами дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» по взаємовідносинах з нерезидентом Республіканське унітарне підприємство «Виробниче об`єднання «Бєлоруснафта» (Білорусь) щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2017 по 31.12.2021 та інших.
Фактичні дані, які містяться у вказаних матеріалах свідчать про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 366 КК України.
Під час вирішення питання про продовження строку дії обов`язків покладених на підозрюваного слідчий суддя відзначає, що ОСОБА_5 продовжує підозрюватись у вчиненні умисних, кримінальних правопорушень, одне з яких (ч. 3 ст. 212 КК України) віднесено до тяжких, що в поєднанні з наявністю у нього громадянства республіки білорусь може свідчити про наявність ризику переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду, шляхом виїзду за межі України чи на тимчасово окуповану територію України.
Вказаний ризик є особливо актуальним, у зв`язку з тим, що 23 грудня 2022 року набрав чинності Закон України від 01 грудня 2022 року № 2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», через що з 29 грудня 2022 року Українська Сторона зупиняє у відносинах з російською федерацією і республікою білорусь дію указаних багатосторонніх міжнародних договорів на підставі статті 62 Віденської конвенції про право міжнародних договорів 1969 року внаслідок докорінної зміни, яка сталася щодо обставин, що існували при укладенні договору, і яка не передбачалась учасниками.
Поряд з цим, слідчий суддя вважає необґрунтованим заявлений прокурором ризик знищення, приховування або спотворення підозрюваним будь-якої із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки як було встановлено, прокурором прийнято рішення про завершення досудового розслідування та надання його матеріалів стороні захисту для ознайомлення, що згідно приписів ч. 1 ст. 290 КПК здійснюється у випадку коли сторона обвинувачення вважає зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
Ризик незаконного впливу на експертів суд визнає також недоведеним.
Водночас, твердження сторони захисту про те, що у даному кримінальному провадженні не може бути свідків, оскільки за повноту утримання і своєчасність перерахунку до бюджету податків відповідальним є директор є необґрунтованим.
Так, у кримінальному провадженні як свідки можуть бути допитані особи, які могли причетними до виготовлення фінансової звітності, ведення бухгалтерського обліку підприємства, а тому незаконний вплив на них з боку підозрюваного не виключається.
Також, неспроможними є покликання сторони захисту на неможливість продовження строку дії обов`язків, оскільки попередня ухвала про їх продовження оскаржена в апеляційному порядку, оскільки відповідно до вимог ст. 309, ч. 5 ст. 532 КПК вказана ухвала апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту їх оголошення.
Слідчий суддя зазначає, що оскільки прокурором доведено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК, які не зменшився, обґрунтованість підозри, а також поважність обставин, які перешкодили закінчити досудове розслідування, з метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, необхідно продовжити строк дії окремих процесуальних обов`язків на один місяць, а саме 23.07.2023.
Отже, подане клопотання слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 182, 184, 193, 194, 196, 309 КПК, слідчий суддя -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на ОСОБА_5 у кримінальному провадженні № 42022102070000163 від 11.05.2022 - задовольнити.
Продовжити до 23 липня 2023 року стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на нього ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 12.04.2023, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду;
- не відлучатися з території Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора, або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора, суд про зміну місця свого проживання;
- утримуватися від спілкування зі свідками у вказаному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади посвідку на тимчасове проживання в Україні, паспорт громадянина республіки білорусь, інші документи, що дають право в`їзду в Україну та виїзд з України.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1