Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 758/11715/22
Категорія 55
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
10 квітня 2023 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Рибалки Ю. В.,
за участю секретаря судового засідання Маковецької О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві Державної адміністрації до ОСОБА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів,
У С Т А Н О В И В:
У грудні 2022 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 надмірно виплаченої тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату в сумі 15 110 грн. 80 коп., 800 грн. матеріальної допомоги по програмі «Турбота.Назустріч Киян», які підлягають поверненню та витрати по сплаті судового збору в сумі 2481,00 грн.
Позов обґрунтовує тим, що згідно з пунктом 12 Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1098, тимчасова допомога не призначається у разі, коли у власності особи або членів її сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв. метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю.
За даними отриманої верифікації проведеної Міністерством фінансів України, щодо правомірності призначення державної допомоги, у справі ОСОБА_1 було виявлено невідповідність у наданих відомостях про права власності на нерухоме майно.
Заявницею в поданій Декларації про доходи та майновий стан від 25.11.2019 зазначає власність на житло за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 122,6 м2 та приховано відомості про наявність другої квартири загальною площею 50,20 м2 за адресою: АДРЕСА_2 , що вплинуло на встановлення права на отримання допомоги особам пенсійного віку, які не набули права на пенсію.
Оскільки правові підстави для отримання допомоги відсутні в період з 25.11.2019 по 28.02.2021 було надміру виплачено вище зазначену допомогу у розмірі 21 082 грн. 80 коп. (двадцять одна тисяча вісімдесят дві грн. 80 коп.).
Також, не правомірно отримано одноразові адресні матеріальні допомоги по програмі «Турбота. Назустріч киянам» за період з 01.01.2020 по 31.08.2020 в сумі 800 гривень 00 коп. (вісімсот гривень 00 коп.), а саме: 200 грн 00 коп. - з нагоди відзначення Дня Соборності України; 300 грн 00 коп. - до Великодня; 300 грн. 00 коп. - з нагоди відзначення Дня Незалежності України та 1000 грн. одноразової грошової допомоги у зв`язку з розповсюдженням гострої респіраторної хвороби COVID-19. Загальна сума коштів яка підлягала поверненню становила 22882 грн. 80 коп. (двадцять дві тисячі вісімсот вісімдесят дві грн. 80 коп.).
За період з травня 2021 року по січень 2022 року заявницею було частково сплачено переплату в розмірі 3 372 грн. 00 коп., також за отриманою інформацією в листопаді 2022 року від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в серпні 2022 року сплачено 2 600 грн. 00 коп., сума коштів яка підлягає поверненню станом на листопад 2022 року становить 16 910 грн. 80 коп. (шістнадцять тисячі дев`ятсот десять грн 80 коп.).
Відповідно до п. 24, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи, повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Листами Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.04.2021 № 10651-3718, від 26.05.2021 № 10651-4716, від 23.06.2021 № 10651-5630, від 12.08.2021 № 10651-8181, від 29.07.2021 № 106-7524, від 13.09.2021 № 10651-9458, від 08.06.2022 № 10651-2885, від 09.08.2022 № 10651-5177, від 12.09.2022 № 10651-6824, від 07.10.2022 № 10651-8038, від 14.11.2022 № 10651-9731.
Станом на 28.11.2022 надміру виплачені кошти заявниця не повернула.
14 лютого 2022 року ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Радзівіл А.Г. прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судовий розгляд на 09 червня 2022 року.
В судове засіданні представник позивача не з`явився, належним чином повідомлявся про час, дату та місце розгляду справи, просив розгляд справи проводити без його участі.
В судове засідання, будучи належним чином повідомленим, відповідач, не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив або заперечення на позовну заяву не подав.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини, і дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що 25.11.2021 року до Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві Державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг за № 505/7 та відповідною декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Установлено, що заявницею в поданій Декларації про доходи та майновий стан від 25.11.2019 зазначає власність на житло за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 122,6 м2 та приховано відомості про наявність другої квартири загальною площею 50,20 м2 за адресою: АДРЕСА_2 , що вплинуло на встановлення права на отримання допомоги особам пенсійного віку, які не набули права на пенсію.
Також, завницею не правомірно отримано одноразові адресні матеріальні допомоги по програмі «Турбота. Назустріч киянам» за період з 01.01.2020 по 31.08.2020 в сумі 800 гривень 00 коп. (вісімсот гривень 00 коп.), а саме: 200 грн 00 коп. - з нагоди відзначення Дня Соборності України; 300 грн 00 коп. - до Великодня; 300 грн. 00 коп. - з нагоди відзначення Дня Незалежності України та 1000 грн. одноразової грошової допомоги у зв`язку з розповсюдженням гострої респіраторної хвороби COVID-19. Загальна сума коштів яка підлягала поверненню становила 22882 грн. 80 коп. (двадцять дві тисячі вісімсот вісімдесят дві грн. 80 коп.), про шо її повідомлено листами Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.04.2021 № 10651-3718, від 26.05.2021 № 10651-4716, від 23.06.2021 № 10651-5630, від 12.08.2021 № 10651-8181, від 29.07.2021 № 106-7524, від 13.09.2021 № 10651-9458, від 08.06.2022 № 10651-2885, від 09.08.2022 № 10651-5177, від 12.09.2022 № 10651-6824, від 07.10.2022 № 10651-8038, від 14.11.2022 № 10651-9731.
Станом на 28.11.2022 надміру виплачені кошти заявниця не повернула.
Відповідно до Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога призначалася з 25.11.2019 по 28.02.2021. Для поновлення соціальних виплат з квітня 2021 року, гр. ОСОБА_1 було запрошено до Управління для подання нової заяви та декларації.
Таким чином, у зв`язку з не повідомленням та не наданням відповідачем інформації про наявність другої квартири загальною площею 50,20 м2 за адресою: АДРЕСА_2 , що вплинуло на встановлення права на отримання допомоги особам пенсійного віку, які не набули права на пенсію, у період з листопада 2019 року по лютий 2021 року включно, їй було надмірно виплачені грошові кошти, які вона добровільно не повертає, в сумі 15 110 грн. 80 коп. та 800 грн. матеріальної допомоги по програмі «Турбота.Назустріч Киян»
Отже, будучи обізнаним про необхідність повідомлення Управління соціального захисту населення, відомостей про працевлаштування та отримання доходу, відповідач не повідомив, як передбачено пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2017р. №1098 «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату», що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів. Такі дії відповідача свідчать про його недобросовісність.
Допомога непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 р. №1098 «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату».
Умови призначення та порядок надання тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату визначені Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Порядок визначає механізм призначення у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», але не набула права на пенсійну виплату у зв`язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за наявності в неї не менш як 15 років страхового стажу, та її виплати.
Призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім мм. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об`єднаних територіальних громад з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу (п. 2 Порядку). Контроль за правильністю призначення і виплати тимчасової допомоги здійснює орган соціального захисту населення, у тому числі через соціальних інспекторів (п. 23 Порядку).
Для призначення тимчасової допомоги особа подає органу соціального захисту населення, встановлені законодавством документи, зокрема заяву, довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України та декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги. Форми заяви і декларації про доходи та майновий стан затверджуються Мінсоцполітики в установленому порядку (п. 5 Порядку).
Відповідно до пункту 8 Порядку передбачено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов`язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.
В абзаці 4 пункту 12 Порядку передбачено, що така допомога не призначається у разі, якщо особа працює, провадить іншу діяльність, пов`язану з отриманням доходу.
Тобто, Порядком визначені окремі самостійні обставини для відмови особі у призначенні тимчасової допомоги.
Згідно з пунктом 16 Порядку виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється:
- якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, що настає за тим, у якому виявлено зазначені факти;
- у разі працевлаштування або зайняття підприємницькою діяльністю - з місяця, в якому особа працевлаштувалася або зайнялася підприємницькою діяльністю;
- у разі призначення пенсії - з дати її призначення;
- у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон - з першого числа місяця, що настає за місяцем виїзду;
- у разі смерті особи - з місяця, що настає за тим, у якому особа померла.
Відповідно до пункту 24 Порядку, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що сума надмірно перерахованої (виплаченої) допомоги є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України. Такий висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в постанові від 27.03.2019 року у справі №727/5743/15-ц (провадження №14-78цс19).
Відповідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (статті 1215 Цивільного кодексу України).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату в сумі 15 110 грн. 80 коп. та 800 грн. матеріальної допомоги по програмі «Турбота.Назустріч Киян», з огляду на порушення відповідачем вимог Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
При розгляді даної справи по суті встановлено, що 25.11.2019 року до Управління соціального захисту населення звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг за та відповідною декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб власноруч зазначив, що не працює та додаткових доходів не має, житла та іншого нерухомого майна у власності він не має. Також, підписуючи заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг відповідач особистим підписом посвідчив, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, компенсацій та пільг, він зобов`язується про це повідомити органи праці та соціального захисту населення.
Відповідно до наданої відповідачем інформації приховано відомості про наявність другої квартири загальною площею 50,20 м2 за адресою: АДРЕСА_2 , що вплинуло на встановлення права на отримання допомоги особам пенсійного віку, які не набули права на пенсію..
Виходячи із змісту пункту 8 Порядку передбачено, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов`язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення даного позову з підстав його обґрунтованості.
Відповідно до статті 141 ЦПК України стягненню із відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі - 2481 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 83, 89, 90, 95, 265, 268, 273 ЦПК України, суд-
У Х В А Л И В:
Позов Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві Державної адміністрації до ОСОБА_1 , про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ) на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (Код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України, м Київ на рахунок UA64801720343180019000054086, КПКВ 2501030, КЕКВ 2730) кошти тимчасової державної соціальної допомоги особам пенсійного віку, які не набули права на пенсію за період 25.11.2019 по 28.02.2021 в сумі 15 110, 80 грн. та одноразової грошової допомоги в розмірі 1000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ) на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (Код ЄДРПОУ 22886300, Держказначейська служба України, м Київ на рахунок UA808201720344230007000054086, КПКВ 0813242, КЕКВ 2730) матеріальної допомоги по програмі «Турбота. Назустріч киянам» за період 01.01.2020 по 31.08.2020 в розмірі 800 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Подільської районної у м. Києві Державної адміністрації (місцезнаходження: 04071, вул. Ярославська, 31-Б, ЄДРПОУ 37393782, МФО 820172, на рахунок НОМЕР_2 в ГУ ДКСУ м. Києві) судовий збір у сумі 2481,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Ю.В.Рибалка