Рішення № 11185048, 15.09.2010, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
15.09.2010
Номер справи
14/1245-10
Номер документу
11185048
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" вересня 2010 р.Справа № 14/1245-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Козацька мрія" с. Козачки, Летичівського району, Хмельницька область

про стягнення шкоди          

                                                                      Суддя Гладюк Ю.В.

Представники сторін:

позивач : Сліпчук О.П. - за довіреністю від 28.04.2010р.

відповідач: Король Р.М. - за довіреністю від 22.07.2010р.

Луцишин В.М. –керівник

з перервою в судовому засіданні

Суть спору: позивач, після збільшення позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача 101 295 грн.шкоди завданої державі внаслідок самовільного водокористування. Позовні вимоги мотивує тим, що відповідачем СТОВ „Козацька мрія” здійснювалось спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідач в судовому засіданні та в письмовому відзиві на позов проти факту завдання шкоди не заперечував, проте доводив неправильність нарахування її розміру внаслідок застосування не тієї методики яка мала б застосовуватись, а також невірним застосуванням нормативу збору на підставі Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 3 червня 2008 року № 309-VI, а не на підставі розміру встановленого Кабінетом Міністрів України.

          

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне:

Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ „Козацька мрія”, за результатами якої складено акти перевірки дотримання вимог природохоронного законодавства №62/06 від 13.03.20010р. та №90/06 від 23.04.2010р.

Вказаними актами перевірки встановлено, що СТОВ „Козацька мрія” в період з 21 січня 2009 р. по 22 квітня 2010 р. здійснювало спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб підприємства за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст.48,49,110,111 Водного кодексу України.

За наслідками перевірки, керівника СТОВ „Козацька мрія” притягнуто до адміністративної відповідальністю за порушення вимог природоохоронного законодавства, про що винесено постанови про накладення адміністративного стягнення від 17.03.2010 р. №007149/06 та від 26.04.2010р. №007579/06.

Довідки №86 від 16.03.2009 р., №98 від 23.04.2010р. про використання води відповідачем за період, що перевірявся підписано директором підприємства. Відповідно до вказаних довідок, загальна кількість води, що була використана підприємством становить 5,85 тис. м куб.

Держінспектором проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування в розмірі 101295 грн. за період з 21.01.2009 р. по 22.04.2010 р.

          Розмір збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу без дозволу на спеціальне водокористування розраховано на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та давши їм оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позову виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи-катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до ст.46 Водного Кодексу України водокористування вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування (ст.48 Водного Кодексу України) - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв та скидання в них зворотних вод. Спеціальне водокористування здійснюються на підставі дозволу юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. (з наступними змінами і доповненнями), п.1 ст.111 Водного Кодексу України - підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст.69 вказаного Закону визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.

          Розмір заподіяної державі шкоди підтверджується актами перевірки дотримання вимог природохоронного законодавства №62/06 від 13.03.20010р. та №90/06 від 23.04.2010р., довідками відповідача №86 від 16.03.2009 р., №98 від 23.04.2010р. про використання підземної води із свердловин для забезпечення господарсько-побутових потреб, розрахунком.

          При цьому, встановлений перевіркою факт порушення (водокористування без спеціального дозволу), відповідачем не оспорюється.

          Доводи відповідача про неправомірність застосування до вказаного порушення Методики від 20.07.2009р. №389, на підставі якої проведено розрахунок розміру збитків, спростовується наступним.

Відповідно до п.2 Положення про державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548 , інспекція у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінприроди та Держекоінспекції, а також цим Положенням.

Пунктом 1.2. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів” від 20.07.09р. №389 встановлено, що ця Методика застосовується державними інспекторами України з охорони навколишнього природного середовища та державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій при розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які виявлені за результатами державного контролю за додержанням вимог суб'єктами господарювання природоохоронного законодавства.

Державні інспектори з дати встановлення факту порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів проводять збір і аналіз необхідних матеріалів і, розраховують розмір відшкодування збитків.

Таким чином, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища з дати встановлення факту самовільного водокористування для нарахування збитків, завданих державі самовільним водокористуванням, повинні керуватися лише Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.09р. №389.

Доводи відповідача про неправомірність застосування Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009р. №389 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. №767/16783, судом до уваги не приймаються, оскільки перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства проводилась Державною екологічною інспекцією Хмельницької області на СТОВ „Козацька мрія”, після набрання чинності Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за №767/16783.

Щодо доводів відповідача про невірне застосування в розрахунку нормативу збору встановленого Законом, а не Кабінетом Міністрів України судом відмічається, що встановлення нормативів збору за спеціальне водокористування віднесено до компетенції Кабінету Міністрів спеціальним спеціальним Законом, а саме ст. 14 Водного кодексу України. В той же час Верховна Рада України законом від 3 червня 2008 року зупинила дію пункту 8 статті 14 Водного кодексу в частині всановлення Кабінетом Міністрів України нормативів збору за спеціальне водокористування до прийняття Податкового кодексу України встановивши одночасно нормативи, відмінні від нормативів встановлених Кабінетом Міністрів України. Таким чином внесені до Водного кодексу зміни зобов’язують позивача проводити нарахування розміру збитків з врахуванням нормативів встановлених вищевказаним Законом.

Витрати по оплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

          Керуючись ст. 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ:

          Позов задовольнити.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Козацька мрія” с. Козачки, Летичівський район, (код ЗКПО 03786107) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький, (р/рах. 33118331700326, одержувач УДК у Летичівському районі, код класифікації 24062100, код 23565124, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ в Хмельницькій області) 101295 (сто одну тисячу двісті дев”яносто п”ять грн.00 коп.) шкоди.

          Видати наказ.

Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Козацька мрія” с. Козачки, Летичівський район, (код ЗКПО 03786107) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095, на рахунок УДК у м. Хмельницькому №31112095700002 в ГУДК Хмельницької області, МФО 815013, ЗКПО 23565225 державне мито в розмірі 1012,95 грн.

Видати наказ.

Стягнути з Державного підприємства „Маниковецький спиртовий завод”, Деражнянський район с. Маниківці, вул. Кірова,17 (код ЗКПО 00374918) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000 на рахунок УДК у м. Хмельницькому р/р 31215259700002 в ГУ ДКУ у Хмельницької області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 23565225, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп).

Видати наказ.

                              Суддя                                                                      

Віддрук. 3 прим.:

1 - до матеріалів справи;

2 - позивачу;

3 –відповідачу;