Рішення № 111832865, 27.06.2023, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
27.06.2023
Номер справи
916/1412/23
Номер документу
111832865
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" червня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/1412/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:

за позовом: Заступника керівника Луцької окружної прокуратури (43025, м. Луцьк, вул. Винниченка 13) в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 51)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес" (67600, Одеська обл., м. Біляївка(пн), вул. Отамана Головатого, буд. 145)

про стягнення 20 991,65 грн

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог Заступника керівника Луцької окружної прокуратури.

06.04.2023 Заступник керівника Луцької окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес", в якій просить суд стягнути з відповідача плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 20 991,65 та судові витрати.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

06.04.2023 Заступник керівника Луцької окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес", в якій просить суд стягнути з відповідача плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у сумі 20 991,65 та судові витрати.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.04.2023 позовну заяву Заступника керівника Луцької окружної прокуратури за вх.№1466/23 від 06.04.2023 залишено без руху та встановлено прокурору десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом зазначення належного місцезнаходження відповідача та надання до суду доказів направлення Державній службі України з безпеки на транспорті позовної заяви з доданими до неї документами на належну адресу.

Ухвала суду від 10.04.2023 була надіслана на юридичну адресу Луцької окружної прокуратури.

18.04.2023 до суду від прокурора надійшла заява про усунення недоліків, згідно якої останній на виконання вимог вищевказаної ухвали суду недоліки позовної заяви усунув.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 24.04.2023 відкрито провадження у справі № 916/1412/23 та прийнято справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Ухвала суду від 24.04.2023 була доставлена до електронного кабінету позивача 24.04.2023 та до електронної скриньки прокуратури, про що свідчать наявні в матеріалах справи довідки про доставку електронних листів.

Вказана ухвала суду була направлена на юридичну адресу відповідача та вручена останньому 03.05.2023, про що свідчить поштове повідомлення, наявне у матеріалах справи.

Згідно з ч. 5, 7 ст.252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Згідно положень ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.4 ст.240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи Заступника керівника Луцької окружної прокуратури.

За результатами опрацювання інформації Відділу державного нагляду (контролю) у Волинській області Державної служби України з безпеки на транспорті, встановлено, що державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на підставі щотижневого графіку проведення рейдових перевірок у період з 27.01.2020 по 01.02.2020 та згідно із направленням на рейдову перевірку від 24.01.2020 № 011846 на 127 км а/д Н-22 Устилуг-Луцьк-Рівне, 28.01.2020 проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Під час перевірки був зупинений транспортний засіб марки "Freightliner Conventional", державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причіп "Saamro - sr 334", реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_1 .

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 та № НОМЕР_4 , власником транспортного засобу та причепу є ТОВ "Ламан Транс-Експрес".

Вказані відомості підтверджено Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Волинській області у листі від 25.01.2023 № 31/3/1/300-17-2023.

Працівниками Управління Укртрансбезпеки у Волинській області 28.01.2020 проведено габаритно-ваговий контроль вказаних транспортних засобів, за результатами якого встановлено, що навантаження на здвоєну вісь складає 18,45 т при нормативно допустимому - 18 т, а також встановлено перевищення загальної маси (фактична становила 45,8 т при нормально допустимій 44 т), про що свідчить талон про зважування від 28.01.2020 за №15079, довідка № 0016557 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 28.01.2020 та акт № 0021912 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від тієї ж дати. Вказані документи підписані водієм ОСОБА_1 без жодних застережень.

Крім того, за результатами перевірки було складено акт № 210298 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в якому зафіксовано, що під час перевірки встановлено порушення ст. 34, 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у саме: надання послуг із перевезення вантажу (маршрут: м. Одеса Одеська обл. до пункту розвантаження в м. Луцьк Волинська обл.) із перевищенням навантаження (здвоєні осі 18,45 т - норма 18 г), а також перевищення загальної маси (фактична становила 45,8 т при нормально допустимій - 44 т) без оформлення дозволу, який дає право на рух автодорогами України, чим порушено норми, передбачені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.01.2020 №1306. В графі "пояснення водія про причини порушень" зазначено: "Перевозив вантаж з Одеси до м. Луцьк через Вінницю".

На підставі зазначених вищезазначених документів габаритно-вагового контролю складено розрахунок № 09 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акту від 28.01.2020 № 0021912, яким ТОВ "Ламан Транс-Експрес" нараховано плату за проїзд в сумі 774,00 євро, що за перерахунком згідно з офіційним курсом валют євро до гривні Національного банку України станом на 28.01.2020 еквівалентно 20 991,65 грн (на 28.01.2020 курс гривні до євро становив 27,121 грн), який підписаний водієм без жодних застережень.

Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області відповідачу надіслано листи від 01.06.2020 № 41703/21/24-20, від 01.12.2022 за № 44437/3.4/24/22 про необхідність сплати таких коштів, факт отримання останнього листа підтверджується шляхом відстеження на офіційному сайті AT "Укрпошта" номеру відправлення 4302002105870 від 01.12.2022.

Вказаний лист отримано 27.12.2022 особисто відповідачем, проте залишено без реагування.

Враховуючи вищенаведене, ТОВ "Ламан Транс-Експрес" було обізнане про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом в розмірі 20 991,65 грн.

Втім, в порушення положень Порядку № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" від 27 червня 2007 року в редакції станом на 28.01.2020, відповідно до яких перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, ТОВ "Ламан Транс-Експрес" кошти добровільно не сплатило.

За таких обставин, визначена плата за проїзд не сплачена у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, а відтак підлягає стягненню в судовому порядку.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

28.01.2020 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок у період 27.01.2020-01.02.2020 від 23.01.2020 (а.с.20), плану проведення посадовими особами заходів щодо дотримання автоперевізниками вимог законодавства на 1 квартал 2020 року (а.с.21-22) та відповідного направлення №011846 від 24.01.2020 (а.с.19) було проведено документальний габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки "Freightliner Conventional", державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причіпу "Saamro - sr 334", реєстраційний номер НОМЕР_2 .

За результатом перевірки складено:

- довідку №0016557 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с.15), в якій зафіксовано наступні навантаження на осі: 1) 4,5 т; 2) 9,25 т; 3) 9,2 т; 4) 7,6 т; 5) 7 т; 6) 8,25 т. Повна маса транспортного засобу склала 45,8 т;

- акт № 0021912 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.16), в п.10 якого зафіксовано нормативно допустиме осьове навантаження: 11 т, 18 т, 24 т, та фактичне: 4,5 т; 9,25 т та 9,2 т (разом 18,45 т); 7,6 т, 7 т та 8,25 т (разом 24 т); відповідний акт підписано водієм ОСОБА_1 та талон вагового контролю від 28.01.2020 (а.с.14);

- акт №210298 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 28.01.2020 (а.с.13), в якому зафіксовано порушення: під час надання послуг із перевезення вантажів із перевищенням вагових обмежень (загальна маса 45,8 т при допустимій 44,0 т; навантаження на здвоєну вісь 18,45 т при допустимій 18,0 т), перевізник не забезпечив водія документом про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, чим порушено вимоги ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт". В графі "пояснення водія про причини порушень" зазначено: "Перевозив вантаж з Одеси до м. Луцьк через Вінницю".

Доказів оскарження результатів габаритно-вагового контролю матеріали справи не містять.

На підставі акту від 28.01.2020 №0021912 уповноваженою особою Управління складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №09 від 28.01.2020 (а.с.17), розмір якої складає 774 євро. Розрахунок здійснено відповідно до формули, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879.

Згідно з наведеним розрахунком від 28.01.2020 оплата проводиться протягом 30 календарних днів в гривні відповідно до офіційного курсу НБУ на момент розрахунку.

Відповідно до показників валютного ринку, що містяться на офіційному Інтернет-представництві Національного банку України (а.с.28), на день проведення розрахунку курс гривні до 1 євро становив 27,121 грн. Таким чином, сума плати у розмірі 774 євро станом на 28.01.2020 еквівалентна 20 991,65 грн.

Згідно з витягом з сайту google.com.ua щодо відстані маршруту, відстань від м. Одеса до м. Луцьк складає 774 км (а.с.37).

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 та серії НОМЕР_5 , транспортні засоби, зареєстровані за державними реєстраційними номерами НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , належать ТОВ "Ламан Транс-Експрес" (а.с.18).

В матеріалах справи міститься свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки від 12.07.2019 та акт обстеження від 26.11.2019 (а.с.23-24).

Листом №41703/21/24-20 від 01.06.2020 (а.с.25) Державна служба України з безпеки на транспорті повідомила відповідача про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових транспортних засобів у розмірі 774 євро, з терміном оплати протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати, згідно з курсом НБУ на момент складання розрахунку.

Листом №44437/3.4/24-22 від 01.12.2022 (а.с.26) Державна служба України з безпеки на транспорті повторно повідомила відповідача про необхідність внесення відповідної плати.

На підтвердження отримання відповідачем вказаного листа прокурором надано суду трекінг відстеження поштового відправлення (а.с.27), відповідно до якого відправлення було отримано відповідачем 27.12.2022.

Відповідно до запиту Луцької окружної прокуратури від 04.01.2023 (а.с.29), остання просила Укртрансбезпеку повідомити про вжиті заходи щодо стягнення з відповідача плати за проїзд у сумі 774 євро та отримала у відповідь лист Укртрансбезпеки (а.с.30), у якому остання повідомила, що станом на 13.01.2023 вказана заборгованість не була сплачена, та надала реквізити для стягнення плати за проїзд.

Доказів сплати відповідачем заявленої до стягнення суми матеріали справи не містять.

Відповідно до запиту Луцької окружної прокуратури від 04.01.2023 (а.с.34), адресованого ТСЦ МВС №0741, прокурор просив надати інфомацію, зокрема, щодо власників транспортного засобу марки "Freightliner Conventional", державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , та причіпу "Saamro - sr 334", реєстраційний номер НОМЕР_2 , станом на 28.01.2020 та на теперішній час.

Як вбачається з листа ТСЦ МВС №0741 (а.с.35), вказані транспортні засоби зареєстровані за ТОВ "Ламан Транс-Експрес" з 31.07.2012 та з 18.06.2013 відповідно та по даний час.

5. Позиція суду.

5.1. Щодо підстав звернення прокурора з позовом до суду.

Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За приписами ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі, обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

За вимогами абз. 3 п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Пунктом 26 означеного Порядку передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Таким чином, внаслідок несплати відповідачем коштів плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, порушуються інтереси держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті як контролюючого органу зі справляння плати до Державного бюджету України.

П. 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті № 103 передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті здійснює стягнення, у тому числі в судовому порядку, плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування з транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Так, листом №44579/5.2/24-22 від 02.12.2022 (а.с.31-32) Відділ державного нагляду (контролю) у Волинській області звернувся до Луцької окружної прокуратури щодо здійснення представництва інтересів держави в суді в особі позивача.

В подальшому, на запит Луцької окружної прокуратури Державна служба України з безпеки на транспорті листом №365/86.3/15-23 від 13.01.2023 (а.с.30) повторно просила прокуратуру, з огляду на відсутність фінансування, звернутися до суду з метою представництва інтересів держава та стягнення з ТОВ "Ламан Транс-Експрес" плати за проїзд.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку про підтвердження прокурором підстав для представництва інтересів держави, а наявність або відсутність порушених прав позивача має встановлюватися судом під час розгляду справи по суті.

5.2. Щодо суті спору.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), відповідно до частини дванадцятої статті 6 якого державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частини перша та четверта статті 48 Закону № 2344-III передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" (далі Закон № 3353-XII) передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі Порядок №879 в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин), пунктом 3 якого встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки;

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху (далі Правила № 1306 в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Також пунктами 26, 27 Порядку № 879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879, відповідно до якого плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км проїзду; Рнв -розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км проїзду; В - відстань перевезення, км. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 м.

Пунктом 31 Порядку № 879 передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.

Відповідно до пункту 311 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 % - у подвійному розмірі; на 10 - 40 % - у потрійному розмірі; більше як на 40 % - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.

Як було встановлено судом, перевезення вантажу здійснювалось ТОВ "Ламан Транс-Експрес", яке є власником транспортного засобу, відносно якого було проведено габаритно-ваговий контроль, за результатом якого складено передбачені Порядком № 879 документи та встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

На підставі акту № 0021912 від 28.01.2020 позивач здійснив розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування за наступною формулою: П = 0,25 * 2 * 2 * 774 = 774 євро.

Перевіривши вказаний розрахунок, суд встановив методологічні помилки при здійсненні розрахунку, а саме, застосування у наведеній формулі позивачем подвійного коефіцієнту збільшення плати за проїзд, з огляду на що судом було здійснено власний розрахунок плати за проїзд відповідно до формули за наступними параметрами: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В х К, де Рзм 0,2 (загальна маса транспортного засобу становить 45,8 тон перевищення на 1,8 т); Рнв 0,05 (навантаження на здвоєну вісь 18,45 т перевищення на 0,45 т); Рг - 0 (габарити не перевищували нормативно-встановлені); В - відстань 774 км; К у двократному розмірі (перевищення по загальній вазі транспортного засобу та навантаженню на здвоєну вісь становить менше 10%).

Так, судом було застосовано наступну формулу: П = (0,2 + 0,05) * 774 * 2 = 387 євро, що станом на 28.01.2020 еквівалентно 10 495,83 грн (згідно з офіційним курсом НБУ курс гривні до євро станом на 28.01.2020 становив 27,121 грн).

Водночас, у визначений Порядком № 879 строк відповідач грошові кошти не сплатив, доказів зворотного матеріали справи не містять.

Згідно з частиною третьою статті 5 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники правовідносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог законодавства. Відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами (стаття 7 ГК України).

Учасники правовідносин у сфері господарювання несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання (частини перша та друга статті 216 ГК України).

У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

За частиною першої статті 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до частин другої та третьої статті 225 ГК України законом щодо окремих видів господарських зобов`язань може бути встановлено обмежену відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов`язань. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов`язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.

При цьому визначення розміру заподіяних збитків відповідно до способу, передбаченого підзаконним нормативно-правовим актом, не суперечить чинному законодавству. Аналогічний висновок викладено у постанові ВП ВС від 12.02.2020 у справі №926/16/19.

Пунктами 37, 41 Порядку № 879 визначено, що учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством, а дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Відповідачем не було надано жодних доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортним засобом, який перебуває в його власності. Відповідачем не надано також доказів оскарження в установленому порядку дій позивача щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми збитків.

Як встановлено судом, при проведенні габаритно-вагового контролю, складанні відповідної довідки та акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Волинській області діяли на підставі та у спосіб, встановлені чинним законодавством, в свою чергу відповідач доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортним засобом та оплати нарахованої плати не надав.

За таких обставин, з урахуванням проведеного судом розрахунку плати за проїзд, суд доходить висновку про часткове задоволення вимог прокуратури у сумі 10 495,83 грн.

Враховуючи часткове задоволення позову, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес" (67600, Одеська обл., м. Біляївка(пн), вул. Отамана Головатого, буд. 145, код ЄДРПОУ 35775931) в дохід Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 10 495 /десять тисяч чотириста дев`яносто п`ять/ грн 83 коп.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ламан Транс-Експрес" (67600, Одеська обл., м. Біляївка(пн), вул. Отамана Головатого, буд. 145, код ЄДРПОУ 35775931) на користь Волинської обласної прокуратури (43000, м. Луцьк, вул. Винниченка, буд. 15, код ЄДРПОУ 02909915) судовий збір у сумі 1 342 /одна тисяча триста сорок дві/ грн.

4. В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.М. Щавинська