Справа №2-2375
2010 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2010 року Дебальцевський міський суд у складі:
головуючого: судді Афанасьєвої Ю.О.
при секретарі: Турченковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дебельцеве цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради про визнання дій неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязання провести нарахування та виплату зазначених сум, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 8.06.2010 року звернулась до суду із даним позовом, посилаючись на наступні обставини: ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилася дитина - син, ОСОБА_2.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років був встановлений в таких розмірах: з 1.01.2007 року 434 грн. на місяць; з 1.04.2007 року 463 грн. на місяць; з 1.10.2007 року 470 грн. на місяць.
Фактично же вона отримувала вказану допомогу в значно меншому розмірі: 90-130 грн. на місяць.
Вона зверталась до відповідача з заявою про виплату їй недоотриманих сум, однак відповідач відмовив їй у задоволенні її вимог, посилаючись на те, що діяв правомірно на підставі вимог Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік».
Однак вона вважає дану відмову неправомірною, оскільки положення Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», якими обмежувалися розміри державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачений ст.15 Закону України Про державну допомогу сім»ям з дітьми» визнані неконституційними згідно з рішенням Конституційного Суду України № 6-рн/2007 від 9.07.2007 року.
Просила визнати неправомірною відмову відповідача у виплаті їй недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязати відповідача провести нарахування та виплату їй державної допомоги по догляду до досягнення нею трирічного віку за період: з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року, виходячи з розміру цієї державної допомоги, визначеного ст.15 Закону України Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та встановленого законом розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням фактично отриманих сум цієї допомоги за вказаний період.
В судове засідання позивачка не зявилась, надавши заяву про розгляд справи в її відсутність, вказавши, що позовні вимоги підтримує, позов просила задовольнити.
В судове засідання представник відповідача, за довіреністю Ставицька С.Д., не з»явилась, надавши письмові заперечення на позов, в яких зазначено, що Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення не донарахованих сум допомоги по догляду за дитиною до 3 років згідно Закону України „Про Державну допомогу сім'ям з дітьми" не ґрунтуються на чинному законодавстві України, є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки на підставі статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та наданих позивачем документів розпорядженням управління позивачу призначена вищезазначена допомога з 23.05.2005 року.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, також пунктом 3 розділу 8 цього ж Закону розмір державної допомоги, передбачений статтею 15, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину яка дорівнює 25% від рівня прожиткового мінімуму, що визначено частиною 2 статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", яким встановлен розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, який дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90,00 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 101 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" надано право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до чинного законодавства визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму, що зазначено у постанові Кабінету Міністрів України "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12.2001 року № 1751, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, який дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90,00 грн. (2007 рік).
Зазначене відповідає нормам Конституції України, оскільки частиною 2 статті 95 Конституції України встановлено, що виключно Законом України "Про Державний бюджет України" визначаються будь-які витрати держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно з частиною 2 статті 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України. Статтею 7 Бюджетного Кодексу України основним принципом бюджетної системи визначено збалансованість. Виходячи з цього принципу всі витрати бюджету на відповідний рік затверджуються виходячи із можливості його доходної частини. Відповідно статті 22 Бюджетного Кодексу України управління праці та соціального захисту населення , як головний розпорядник бюджетних коштів провадить виплати у розмірах не більших, ніж ті, що передбачені Законом України "Про державний бюджет України" на відповідний рік.
Рішенням Коституційного Суду від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 визнано неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет Украіни на 2007 рік" щодо призупинення дії норм Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" стосовно допомоги.
Щодо рішення Коституційного Суду, то на теперішній час не визначено додаткових вимог стосовно порядку виконання цього Рішення, яким визнано неконституційним положення Закону України "Про Державний бюджет Украіни на 2007 рік" щодо призупинення дії норм Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" стосовно виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Витрати, пов'язані з задоволеннями судами позовних заяв отримувачів допомог, які виникли внаслідок зазначених рішень Коституційного Суду України, не враховані в Законі України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Тому, вважають, що взяття на облік зобов'язань щодо проведення виплат допомоги згідно з цим Рішенням , можливо лише у разі внесення відповідних змін до Закону України "Про Державний бюджет України", які мають передбачати збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки, оскільки виконавче впровадження (стягнення за рішеннями суду) здійснюється з рахунку № 35414018001140, відкритому на ім'я Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради для здійснення видатків за КФК 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до трьох років" за яким провадиться поточне фінансування за відповідною бюджетною програмою шляхом накладання арешту, у разі чого виникає загроза невиконання поточних зобов'язань та утворення заборгованості на декілька років наперед.
Вважають, що позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік призначена та виплачена у відповідності до Законів України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", "Про Державний бюджет України на 2008-2010 роки" і для її перерахунку немає підстав.
Просили в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як витікає із матеріалів справи, позивачка ОСОБА_1 народила дитину сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8).
В зв'язку з чим вона перебувала на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради та отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Частиною 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб. Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.
Проте, р ішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп були визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема, абз.3 ч.2 ст.56 та п.7 і 14 ст.71, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими, а ніж передбачений законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами,які виникливнаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Положення статті 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції, що діяла з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до положень статті 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, зокрема, затвердити на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Згідно ж довідки Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради позивачу була призначена з 23.05.2005 року по 19.03.2008 року (а.с.20), та виплачена в спірному періоді, з липня по грудень 2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: липень 205,21 грн.; серпень 280,28 грн., вересень 230,92 грн., жовтень 234,42 грн., листопад 237,30 грн., грудень 240,45 грн.
Таким чином, враховуючи, що з 9 липня 2007 року була відновлена дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з детьми» від 21 листопада 1992 року № 2811 -XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у poзміpi встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, то позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в poзмipi прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно до ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідним стягнути з відповідача сплачені позивачкою при зверненні до суду витрати на інформаційне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грн. та суму сплаченого держмита у розмірі 8,50 грн.
На підставі ст.ст.3,14,15 За коном України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп, керуючись 213 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради про визнання дій неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязання провести нарахування та виплату зазначених сум - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року- протиправними.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоотриманої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням фактично здійснених виплат, за рахунок коштів Державного бюджету України .
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Дебальцівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційне забезпечення розгляду справи у розмірі 37 грн. та суму сплаченого держмита у розмірі 8,50 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дебальцевського міського суду протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення надруковано в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Дебальцевського
міського суду Ю.О. Афанасьєва
Справа 2-2375
2010 рік
УХВАЛА
13 вересня 2010 року Дебальцевський міський суд в складі:
головуючого: судді Афанасьєвої Ю.О.
при секретарі: Турченковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Дебальцеве справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дебальцевської міської ради про визнання дій неправомірною відмови у виплаті недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязання провести нарахування та виплату зазначених сум, суд -
ВСТАНОВИВ:
8.06.2010 року ОСОБА_1 8.06.2010 року звернулась до суду із даним позовом до відповідача та просить визнати неправомірною відмову відповідача у виплаті їй недоотриманих сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобовязати відповідача провести нарахування та виплату їй державної допомоги по догляду до досягнення нею трирічного віку за період: з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року, виходячи з розміру цієї державної допомоги, визначеного ст.15 Закону України Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та встановленого законом розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням фактично отриманих сум цієї допомоги за вказаний період.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем при зверненні до суду було сплачено: судовий збір в розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн., тоді як із позовних заяв немайнового характеру при зверненні до суду, відповідно до Декрету КМУ «Про державне мито » від 21.01.1993 року та Постанови КМУ від 5.08.2009 року №825 «Про внесення змін до постанови КМУ від 21.12.2005 року №1258», їх сума складає: 8 грн. 50 коп. та 37 грн., відповідно .
Відповідно до п.1 ч.1 , п.1 ч.2 ст. 83 ЦПК України сума зайве сплачених судових витрат за ухвалою суду повертається позивачу.
Керуючись ст.83 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Зобов”язати Головне управління Державного казначейства в Донецькій області повернути ОСОБА_1 суму судового збору, сплачену нею в більшому розмірі, ніж це встановлено законом, та перераховану на розрахунковий рахунок 31411537700026 код платежу 22090100 ОКПО 34686474 МФО 834016 Банк ГУДКУ в Донецькій області на підставі квитанції № 526.281.1 від 8.06.2010 року в розмірі 42 (сорок дві) грн. 50 грн.
Зобов”язати Головне управління Державного казначейства в Донецькій області повернути ОСОБА_1 суму витрат на інформаційне забезпечення розгляду справи сплачену нею в більшому розмірі, ніж це встановлено законом, та перераховану на розрахунковий рахунок 31216259700004 Отримувач Державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька ЄДРПОУ 34686537 МФО 834016 Банк: ГУ ДКУ у Донецькій області на підставі квитанції № 526.282.1 від 8.06.2010 року в розмірі 83 (вісімдесят три) грн.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала надрукована в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Дебальцевського
Міського суду Ю.О. Афанасьєва