Рішення № 111781928, 14.06.2023, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2023
Номер справи
440/1031/23
Номер документу
111781928
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/1031/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Накісько Т.А.,

прокурора Пальонної О.О., представника відповідача - Гонтар В.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради до Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) про зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

Позивач Заступник керівника Кременчуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) про зобов`язання протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти охоронний договір на щойно виявлений об`єкт культурної спадщини Кременчуцької міської територіальної громади - Церкву Успіння Божої Матері по вулиці Макаренко, 107, у м. Кременчуці на умовах і в порядку, визначених постановою КМУ від 28.12.2001 №1768.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації від 16.07.2021 № 529 надано статус щойно виявленого об`єкту культурної спадщини Кременчуцької міської територіальної громади - об`єкту архітектури "Церква Успіння Божої Матері", що розташована по вул. Макаренко, 107, у місті Кременчуці. Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, будівля по вул. Макаренко, 107, у м. Кременчуці перебуває у приватній власності Свято - Успенської релігійної громади Української Православної церкви м. Кременчука Полтавської області (Свято - Успенська церква). На даний час охоронний договір на вказаний об`єкт власником будівлі не укладено, чим порушено інтереси держави у сфері охорони культурної спадщини та може призвести до псування та зміни зовнішнього вигляду пам`ятки, оздоби та втрати її матеріальної автентичності.

Ухвалою суду від 13.02.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/1031/23. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.

16 березня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити, оскільки будівлю, розташовану по вул. Макаренка, 107 у м. Кременчуці Полтавської області, не віднесено до списку пам`ятників архітектури, що перебувають під охороною держави.

Ухвалою від 12.04.2023 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні прокурор наполягав на задоволенні позовних вимогах, а представник відповідача заперечував задоволення позовних вимог.

Заслухавши вступне слово учасників справи та дослідивши докази у справі суд встановив такі обставини.

Розпорядженням Полтавської обласної державної адміністрації від 16.07.2021 № 529 надано статус щойно виявленого об`єкту культурної спадщини Кременчуцької міської територіальної громади - об`єкту архітектури "Церква Успіння Божої Матері", що розташована по вул. Макаренко, 107, у місті Кременчуці.

Наказами Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації "Про укладення охоронних договорів" № 9 від 19.01.2021 та № 186 від 22.11.2021 повноваження укладати охоронні договори на пам`ятки та щойно виявлені об`єкти культурної спадщини делеговано структурним підрозділам сфери охорони культурної спадщини міських рад, виконавчих комітетів територіальних громад.

Листом Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради від 13.12.2022 року повідомлено, що охоронний договір на об`єкт не укладено.

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заьрон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, будівля церкви по вул. Макаренка, 107, у м. Кременчуці перебуває у приватній власності Свято - Успенської релігійної громади Української Православної церкви м. Кременчука Полтавської області (Свято - Успенська церква).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Частинами 4, 5 ст. 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини" власник або уповноважений ним орган, користувач зобов`язані утримувати пам`ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам`ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам`ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Охоронний договір є актом за участю суб`єкта владних повноважень та співвласника пам`ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов`язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов`язання щодо забезпечення збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об`єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам`яток та відповідальність за порушення такого режиму.

Законом передбачається обов`язкове укладення власником пам`ятки чи її частини охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини вже після переходу права власності.

Отже, охоронний договір, укладений на підставі ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини", є адміністративним договором.

Такий висновок викладений у постанові Верховного Суд від 23.12.2019 у справі № 806/1536/18.

Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам`ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 (далі - Порядок) власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Пунктом 5 Порядку № 1768 зафіксовано, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1768 до охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам`ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об`єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам`ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п`ятиденний термін після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки, знаходяться на її території чи пов`язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) план поверхів пам`яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100); 4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності); 5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка (у масштабі 1: 50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000); 6) паспорт пам`ятки.

Таким чином, юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об`єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка до якого мають бути додані додаткові документи.

Враховуючи викладене, відповідач зобов`язаний був протягом місяця з моменту визнання будівлі по вул. Макаренка, 107, у м. Кременчуці щойно виявленим об`єктом культурної спадщини укласти охоронний договір з органом охорони культурної спадщини - Управлінням культури і туризму Кременчуцької міської ради.

Судом встановлено, що охоронний договір на вищезазначений об`єкт культурної спадщини не укладений, власник будинку з відповідною заявою не звертався.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури (проспект Свободи, 4а, м. Кременчук, Полтавська область, 39601; код ЄДРПОУ 02910060) в інтересах держави в особі Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради (площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600; код ЄДРПОУ 02230017) до Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) (вул. Макаренка, 107, м. Кременчук, Полтавська область, 39621; код ЄДРПОУ 21063795) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов`язати Свято-Успенську релігійну громаду Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Управлінням культури і туризму Кременчуцької міської ради охоронний договір на щойно виявлений об`єкт культурної спадщини Кременчуцької міської територіальної громади - Церкву Успіння Божої Матері по вулиці Макаренка, 107 у місті Кременчуці, на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 26 червня 2023 року.

Головуючий суддя А.Б. Головко