Справа №2-3011/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 вересня 2010 року Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим
в складі:
головуючого судді Володарець Н.М.
при секретареві Агаповій В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Євпаторії справу за позовом ВАТ «Крименерго», Євпаторійський РЕМ до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електричною енергією,
В С Т А Н О В И В :
ВАТ «Крименерго», Євпаторійський РЕМ звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електричною енергією. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 24 листопада 2009 року контролерами ВАТ «Крименерго» Євпаторійського РЕМ в ході перевірки дотримання вимог закону України «Про електроенергетику» в квартирі, в якій проживає відповідач та є її власником, за адресою: АДРЕСА_1, були виявлені порушення п.48 «Правил користування електричною енергією для населення», а саме порушення пломб держповерітеля на електролічильнику. За вказаними порушеннями був складений акт «Про порушення Правил користування електричною енергією побутовим споживачем» від 24 листопада 2009 року за №179621 та згідно Методики розрахунку відшкодування збитків була нарахована сума збитків 423,44 грн. Від добровільного відшкодування відповідач відмовляється. Просить стягнути з відповідача вказану суму.
В судовому засіданні представник позивача ВАТ «Крименерго» ЄРЕМ позовні вимоги підтримав, пояснив, що 24 листопада 2009 року контролерами ВАТ «Крименерго» Євпаторійського РЕМ в ході перевірки дотримання вимог закону України «Про електроенергетику», а також з метою планової заміни електричного лічильника в квартирі, мешканцем та власником якої є відповідач ОСОБА_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, були виявлені порушення п.48 «Правил користування електричною енергією для населення», а саме порушення пломб держповерітеля на електролічильнику. За вказаними порушеннями в присутності відповідача був складений акт «Про порушення Правил користування електричною енергією побутовим споживачем» від 24 листопада 2009 року за №179621, лічильник було упаковано та 04.12.2009 року направлено на експертизу в СП «Енергооблік». Згідно висновків комісії з розгляду акта проведення лічильників, елементів схем обліку електричної енергії, пломб №1344 від 05.02.2010 року було підтверджено втручання споживача у роботу розрахункової схеми обліку з метою зниження показників прибору обліку електричної енергії, лічильник було визнано непридатним для подальшої експлуатації, у звязку з тим, що були виявлені порушення пломба держповерітеля пошкоджена, кріпління не відповідало нормі, не закрівлено лічильний механізм. 17.02.2010 року на адресу Євпаторійського РЕМ надійшли результати експертизи. 23.02.2010 року листом відповідач запрошувався до ЄРЕМ для ознайомлення з висновками експертизи та розгляду акта №179621 на 2 березня 2010 року, у звязку з неявкою відповідача розгляд акту було відкладено на 9 березня 2010 року, потім на 6 квітня 2010 року. Відповідач зявився до Євпаторійського РЕМ лише 8 квітня 2010 року, був ознайомлений з висновком експертизи та в його присутності було розглянуто акт №17962, та згідно Методики розрахунку у відшкодування збитків була нарахована сума збитків 423,44 грн. Від добровільного відшкодування відповідач відмовляється. Крім того зазначив, що споживаючи багато років електроенергію відповідач не уклав письмового договору з ВАТ «Крименерго» на користування електричною енергіює. Згідно зі ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Бездоговірне споживання електричної енергії є самовільним підключенням до електричної мережі та порушенням ПКЕЕН. У відповідності з положеннями ст. 27 зазначеного Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством цивільну відповідальність. Порушеннями в електроенергетиці, зокрема, є пошкодження приладів обліку та самовільне підключення до обєктів електроенергетики. Просив суд позовні вимоги задовольнити та стягнути з відповідача заподіяний збиток в сумі 423,44 грн. та понесені судові витрати.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги ВАТ «Крименерго» Євпаторійського РЕМ не визнала, вважала їх необгрунтованими та безпідставними, пояснила, що дійсно, 24 листопада 2009 року до її квартири приходили співробітники Євпаторійського РЕМ з метою планової заміни електролічильника. Ними було знято електричний лічильник та складено документ, який їй було запропоновано прочитати та підписати, проте читати вона не стала та підписала цей документ, другий екземпляр його було залишено їй. Ввечері, коли до неї прийшов її син, він розяснив їй, що нею був підписаний Акт про порушення правил електричної енергії. Протягом тривалого часу її не викликали до Євпаторійського РЕМ. Повідомлення про необхідність явки прийшло у квітні та 8 квітня 2010 року вона зявилася до Євпаторійського РЕМ, де у її присутності було розглянуто складений 24 листопада 2009 року Акт та нараховано суму збитків в розмірі 423,44 грн. Протокол засідання комісії з розгляду Акту від 08.04.2010 року вона відмовилася підписати, але його копію їй було вручено. Після того вона написала скаргу до Держенергонагляду у Кримському регіоні, у якій зазначила, що не має можливості сплатити нараховану суму збитків, проте питання вирішено не було. Крім того зазначила, що протягом багатьох років є власником цієї квартири, завжди регулярно та в повному обсязі сплачує по рахункам ВАТ «Крименерго» вартість спожитої електроерегії, заборгованості ніколи не мала. Просила у задоволенні позовних вимог ВАТ «Крименерго» Євпаторійського РЕМ відмовити.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 24 листопада 2009 року контролерами ВАТ «Крименерго» Євпаторійського РЕМ в ході перевірки дотримання вимог закону України «Про електроенергетику», а також з метою планової заміни електричного лічильника в квартирі, власником якої є відповідач ОСОБА_1, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, були виявлені порушення п.48 «Правил користування електричною енергією для населення», а саме порушення пломб держповерітеля на електролічильнику. За вказаними порушеннями в присутності відповідача був складений акт «Про порушення Правил користування електричною енергією побутовим споживачем» від 24 листопада 2009 року за №179621, лічильник було упаковано та 04.12.2009 року направлено на експертизу в СП «Енергооблік», що підтверджується накладною направлення на експертизу та відомістю від 04.12.2009 року. Згідно висновків комісії з розгляду акта проведення лічильників, елементів схем обліку електричної енергії, пломб №1344 від 05.02.2010 року було підтверджено втручання споживача у роботу розрахункової схеми обліку з метою зниження показників прибору обліку електричної енергії, лічильник було визнано непридатним для подальшої експлуатації, у звязку з тим, що були виявлені порушення пломба держповерітеля пошкоджена, кріпління не відповідало нормі, не закрівлено лічильний механізм. 17.02.2010 року на адресу Євпаторійського РЕМ надійшли результати експертизи, що підтверджується накладною від 12 лютого 2010 року. 23.02.2010 року листом відповідач запрошувався до ЄРЕМ для ознайомлення з висновками експертизи та розгляду акта №179621 на 2 березня 2010 року, у звязку з неявкою відповідача розгляд акту було відкладено на 9 березня 2010 року, потім на 6 квітня 2010 року. 8 квітня 2010 року відповідач ОСОБА_1 зявилася до Євпаторійського РЕМ, була ознайомлена з висновком експертизи та в її присутності на засіданні комісії Євпаторійського РЕМ було розглянуто акт №17962, та на підставі п. 53 Правил користування електричною енергією для населення та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562, зареєстрованої в Мінюсті України 04.07.2006 року за №782/12656, була нарахована сума збитку, заподіяного внаслідок безоблікового споживання електроенергії, яка склала 423,44 грн. Зазначені обставини не спростовувалися сторонами у справі та були ними підтверджені в судовому засіданні, зокрема відповідачем ОСОБА_1
Згідно ст. 10 Житлового кодексу України наймачі і члени їх сім'ї зобов'язані дбайливо відноситися до будинку, дотримувати правила користування житловим приміщенням, у тому числі Правила користування електричною енергією для населення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1357 від 26.07.1999 р.
Відповідно до п. 3 «Правил користування електричною енергією для населення», споживання електричною енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем та енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з типовим договором про користування електричною енергією.
Відповідно до положень ст. 11 ЦК України цивільні права та обовязки виникають з дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дії осіб, що не передбачені цими актами але за аналогією продовжують цивільні права та обовязки. У звязку з тим, що позивачем фактично надавалися послуги по енергопостачанню, а відповідачем вони приймалися, що підтверджується сплатою відповідачем ОСОБА_1 послуг за енергопостачання, та не заперечується сторонами у справі і підтверджено ними у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що між сторонами фактично існували договірні стосунки. На постачання електроенергії в квартиру відповідача ОСОБА_1 в Євпаторійському РЕМ відкритий особистий рахунок НОМЕР_1.
Доводи ОСОБА_1 про те, що акт є незаконним, оскільки при його складанні працівниками Євпаторійського РЕМ їй не було повідомлено про порушення пломби держповерітеля, не знайшли свого підтвердження. Відповідно до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, але ОСОБА_1 не представила суду належні та допустимі докази в обґрунтування своїх доводів та заперечень.
У відповідності зі ст.26 Закону України «Про електроенергетику», п.42 Правил користування електричною енергією для населення, споживач зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; забезпечувати схоронність приладів обліку і пломб на них. Відповідно до п. 48 Правил користування електричною енергією споживач несе відповідальність, зокрема, за пошкодження приладів обліку і порушення правил користування електроенергією. У разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акту вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що при проведенні перевірки 24 листопада 2009 р. було встановлено, що споживачем ОСОБА_1 порушені вказані вище Правила шляхом порушення пломб держповерітеля на електролічильнику, про що працівниками «Крименерго» було складено акт за №179621. Зазначений акт складено в двох примірниках та підписано представниками Євпаторійського РЕМ: Соловей П.Г. та Кущ Є.В., а також самою відповідачкою ОСОБА_1 Як вбачається з акту один примірник було вручено споживачу ОСОБА_1, про що вона також розписалася, в акті містяться відомості, оформлені належним чином відповідно до зазначених вище Правил. Своїх зауважень до Акту ОСОБА_1 також не внесла.
Згідно п. 53 вказаних Правил розмір заподіяних енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акту про виявлене порушення на підставі Методики розрахунку відшкодування збитків, затвердженої Постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. за № 562.
Відповідно до п.п. 2 та 5 Методики нарахування розміру відшкодування збитку,завданого внаслідок порушення споживачем Правил користування електроенергією для населення зазначена Методика застосовується у разі виявлення порушень, зазначених в п. 48 Правил в частині безоблікового споживання електроенергії без дозволу енергопостачальника, пошкодження приладів обліку, зриву пломби та дій споживача, які призводять до зниження показників приладу обліку. Розрахунок завданого збитку здійснюється за добовою величиною розрахункового споживання електроенергії, за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником електропостачальника показників приладів обліку чи його технічної перевірки до дня усунення порушення.
Отже, загальна сума заподіяного з вини відповідача ОСОБА_1 збитку склала 423 грн. 44 коп., що підтверджується розрахунком позовної суми.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, заподіяна неправомірними діями або бездіяльністю майну юридичної особи, відшкодовується в повному об'ємі особою, яка його заподіяла.
Таким чином, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд дійшов висновку, що дії посадових осіб Євпаторійського РЕМ ВАТ «Крименерго» зі складання акту про порушення ОСОБА_1 Правил користування електричною енергією для населення та нарахування завданої шкоди відповідають вимогам зазначених Правил, у звязку з чим позовні вимоги ВАТ «Крименерго» Євпаторійський РЕМ обгрунтовані та підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню понесені витрати на оплату інформаційно-технічного забезпечення судового розгляду, проте від сплати судового збору (державного мита) відповідач ОСОБА_1 звільнена на підставі Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», як інвалід 2 групи.
На підставі ст. ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст. 10 Житлового кодексу України, п.п. 48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, керуючись ст. ст.10, 11, 57 61, 209, 212, 214 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ВАТ «Крименерго», Євпаторійський РЕМ до ОСОБА_1 про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електричною енергією задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого Акціонерного Товариства «Крименерго» м. Сімферополя на р/р 260363451142 в „Державний ощадний банк України” м. Сімферополь МФО 324805 ЗКПО 00131400 у рахунок відшкодування завданого збитку 423,44 грн., а також витрати на оплату збору на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 грн., перерахував їх на р/р 26009054975074 в КРУ „Приватбанк” м. Сімферополь МВО 384436 ЗКПО 00131400.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду АР Крим через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги.
Суддя Н.М. Володарець
Судове рішення № 11176018, Євпаторійський міський суд Автономної Республіки Крим було прийнято 13.09.2010. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти необхідні дані про це судове рішення. Ми надаємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам легко знаходити необхідні дані.
Це рішення відноситься до справи № 2-3011/2010. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: