Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 950/854/23
2/950/279/23
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М УК РА ЇН И
09 червня 2023 року м.Лебедин
Лебединський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Бакланова Р. В. за участю секретаря - Гладкової С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї;
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради звернулося до суду з вказаним позовом до ОСОБА_1 , мотивує свої вимоги тим, що останній, за її заявою була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї. Відповідачка була попереджена спеціалістами управління про порядок відмови в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та про повернення надміру виплачених коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, змін обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. Однак, незважаючи на це, не повідомила той факт, що 16.10.2018 року вона продала належну їй на праві приватної власності квартиру і отримала дохід від продажу у розмірі 49000 гривень. Внаслідок перевірки, з метою контролю за правильністю використання бюджетних коштів, була проведена первірка, в ході якої встановлений вказаний факт. Згідно проведеного розрахунку сума надміру виплачених коштів, яка підлягає поверненню становить 8489,61 грн. Протягом 2019-2021 років ОСОБА_1 добровільно повернуто кошти в розмірі 3089,61 грн. Таким чином, сума надміру виплачених коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, які підлягають відшкодуванню, з урахуванням повернутих коштів становить 3 089, 61 грн. Оскільки відповідачка так і не повернула кошти до державного бюджету в добровільному порядку, управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради звернулося до суду з позовом про стягнення коштів надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
Ухвалою судді Лебединського районного суду Сумської області від 31.03.2023 відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
У судове засідання представник позивача не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти постановлення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка у судове засідання також не з`явилася. За зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання, остання відсутня, інформації щодо своєї адреси суду не надала, а тому відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України вважається, що судова повістка вручена йому належним чином.
У зв`язку з тим, що належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання відповідач у судове засідання не з`явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, відзиву не подав, за згодою позивача було проведено заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
01 листопада 2018 року в ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с. 7,8).
До заяви ОСОБА_1 додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 9,10). У розділі II декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідачка власноруч зазначала види доходів: допомога по догляду та аліменти. Також відповідачка власноруч зазначала, що інших доходів не має.
На підставі поданих ОСОБА_1 документів відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» їй призначалась та виплачувалась державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї. Вказаний факт підтверджується рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 06.11.2018 (а.с. 11).
При призначенні допомоги відповідачка була попереджена спеціалістами управління про порядок відмови в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та про повернення надміру виплачених коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, змін обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. Вказаний факт підтверджується підписами відповідачки у заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
31 травня 2019 року ОСОБА_1 знову звернулась до управління із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с. 13).
До заяви відповідачка додала декларацію про доходи та майновий стан, у якій вказала, що отримує доходи: допомогу по догляду. Також ОСОБА_1 власноруч зазначила, що інших доходів немає (а.с. 14).
При зверненні за допомогою відповідачку було знову попереджено спеціалістами управління про порядок відмови в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги та про повернення надміру виплачених коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, змін обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги. Вказаний факт підтверджується підписами відповідачки у заяві про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
З метою здійснення контролю за правильністю використання коштів державного бюджету, спрямованих на надання соціальних допомог, головним державним соціальним інспектором управління була здійснена перевірка правильності та повноти інформації, вказаної у заявах та деклараціях, поданих відповідачкою для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї.
У результаті проведеної перевірки встановлено, що відповідачка при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги надала недостовірну інформацію про майновий стан та доходи своєї сім`ї, а саме не задекларувала дохід від продажу квартири.
Згідно договору купівлі-продажу, 16.10.2018 року відповідачка продала належну їй на праві приватної власності квартиру і отримала дохід від продажу у розмірі 49 000 гривень. Вказаний факт підтверджується копією договору купівлі-продажу від 16.10.2018, посвідчений приватним нотаріусом Лебединського міського нотаріального округу Сумської області, зареєстровано в реєстрі за № 3011 (а.с. 15-16).
Відповідно до проведеної перевірки складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидій та соціальних допомог від 03.06.2019 (а.с. 18).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно ст. 5 вищезазначеного Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до пункту 9.1, 9.2 Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством; сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.
Таким чином, подання відповідачкою недостовірної інформації про майновий стан та доходи своєї сім`ї вплинуло на встановлення права на державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї та визначення її розміру.
Як вже зазначалось, відповідачка при зверненні за призначенням допомоги неодноразово була ознайомлена з умовами надання соціальних допомог.
Зокрема, у заявах про призначення соціальної допомоги та деклараціях про доходи і майновий стан відповідачка ставила підпис, яким підтверджувала, що вона усвідомлює, що в разі подання у неповному обсязі або недостовірних відомостей про доходи або майновий стан сім`ї їй може бути відмовлено в призначенні соціальної допомоги або припинено її надання та повернення надміру нарахованих коштів у такому разі.
Із вищевикладеного вбачається, що відповідачці - ОСОБА_1 було відомо про умови отримання державних соціальних допомог, відповідно вона могла і повинна була передбачити ту обставину, що подання недостовірних даних про майновий стан та доходи своєї сім`ї може бути підставою для припинення виплати допомоги та повернення надміру нарахованих коштів, однак навмисно подавала недостовірну інформацію про майновий стан та доходи своєї сім`ї.
У зв`язку з вищевикладеними обставинами відповідачці відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї та проведено розрахунок надміру виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню.
Згідно проведеного розрахунку (а.с. 19) сума надміру виплачених коштів, яка підлягає поверненню становить 8 489,61 грн.
За правилами ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», п. 25 та п. 28 Порядку (в редакціях, що діяли на час виявлення порушення), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення припиняють виплату допомоги, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, про що повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, а у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
03 червня 2019 року відповідачка звернулась до позивача із заявою, в якій взяла на себе зобов`язання повертати кошти (а.с. 29).
Протягом 2019-2021 років ОСОБА_1 добровільно повернуто кошти надміру виплаченої допомоги на загальну суму 5 400 гривень, що стверджено копіями виписок (а.с. 21-27).
Таким чином, сума надміру виплачених коштів соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, які підлягають відшкодуванню, з урахуванням повернутих коштів становить 3 089, 61 грн.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Отже, проаналізувавши у повній мірі вищенаведені норми та вивчивши обставини даної справи, суд приходить до обґрунтованого висновку про наявність достовірних правових підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог Управління соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради у зв`язку з чим вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
Такж стягнути з відповідачки на користь позивача судові витрати у справі, а саме - судовий збір сплачений при зверненні до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.1,7,13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст.18-1,22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.1212,1215 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 76, 141, 247, 264, 265, 268, 273 274, 280 - 283 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги управління праці та соціального захисту населення конкому Лебединської міської ради задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої АДРЕСА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради, код ЄДРПОУ 22977534 кошти надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї у розмірі 3089,61 грн. (три тисячі вісімдесят дев`ять гривень шістдесят одна копійка).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої АДРЕСА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Лебединської міської ради, код ЄДРПОУ 22977534 сплачений судовий збір у розмірі 2684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні).
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня отримання його копії.
Суддя Роман БАКЛАНОВ