Єдиний державний реєстр судових рішень
ЄУН 193/1140/22
Провадження № 3/193/23/23
П О С Т А Н О В А
іменем України
20 червня 2023 року смт. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Кравченко Н.О., розглянувши матеріали, що надійшли від відділення поліції №9 Криворізького районного управління поліції ГУНП у Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, РНОКПП невідомо,
заст.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 10 грудня 2022 року о 15 год. 15 хв. в смт.Софіївка по вулиці Перемоги керував транспортним засобом ВАЗ 21061 д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей). Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився, під час чого відбувалась відеозйомка, чим порушив вимогип.2.5 Правил дорожнього рухуУкраїни таскоїв адміністративнеправопорушення передбаченеч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисник Денисенко М.Б. в судове засідання не з`явились, однак повідомлялись у встановленому законом порядку, а саме розпискою про відкладення розгляду справи на 20.06.2023 року на 09 год. 00 хв. Раніше у судовому засіданні представник ОСОБА_1 , адвокат Денисенко М.Б. та сама особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яке відбулось 06 червня 2023 року вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення не визнали та просили закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, оскільки винуватість ОСОБА_1 у передбаченому законом порядку не встановлена і не доведена, так як факту керування автомобілем ОСОБА_1 не зафіксовано та нічим не підтверджено.
Відповідно дост. 268 КУпАПприсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130, не є обов`язковою.
Суддя, виходячи з норм статтей268,277-2 КУпАП, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, вважає за можливе провести розгляд справи у її відсутності. Її неявка навіть в одне судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Крім того, на теперішній час на офіційному сайті Судова влада України у режимі онлайн фіксуються дата і час кожного судового засідання всіх справ, які розглядаються судами України, за допомогою якого будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи, та стадії її розгляду.
Отже, враховуючи вищенаведене, суддею прийнято рішення про відмову в задоволенні клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності від 20.06.2023 року про відкладення слухання справи, яке розцінюється як намагання затягнути розгляд справи, що може призвести до спливу строку у відповідності до ст. 38 КУпАП.
Суддя, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, враховуючи пояснення осіб, дійшов наступних висновків.
Згідно з ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п. 1.3 Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Згідно з п. 1.9 ПДР особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з положеннями ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» (із змінами та доповненнями) водій, серед іншого, зобов`язаний:
- виконувати розпорядження поліцейського, а водії військових транспортних засобів - посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами;
- не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Відповідно до п. 2.5 ПДР Україниводій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, проходження в установленому порядку медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за наявності до того підстав,є обов`язком водія, а не його правом.
Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також відмови від проходження огляду передбаченіст. 266 КУпАПта Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженоїНаказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України 9 листопада 2015 року № 1452/735.
Відповідно дост. 266 КУпАПогляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
За відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1ст. 130 КУпАП.
Таким чином, для притягнення особи до адміністративної відповідальності за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння необхідно встановити, що особа керувала транспортним засобом, при цьому мала ознаки сп`яніння, передбачені Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженоїНаказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 9 листопада 2015 року, встановлення яких є підставою для проведення відповідного огляду на стан сп`яніння.
Відповідно ст.ст.245,251,252,280,283 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
В ході судового розгляду встановлено, що протокол серії ААД № 343864 від 10 грудня 2022 року відносно ОСОБА_1 відповідає вимогамст.256 КУпАП, складений уповноваженою особою. Зі змісту протоколу слідує, що ОСОБА_1 відмовився від підпису та від отримання протоколу про адмінправопорушення. У протоколі викладена суть правопорушення, яка точно відповідає ознакам складу правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП, за яким він складений, також у ньому зазначено, що водієві роз`яснено його права та обов`язки, передбаченіст. 63 Конституції Українитаст. 268 КУпАП. Як вказано в протоколі, на окремому аркуші до нього, додано письмове пояснення ОСОБА_1 від 10 грудня 2022 року, з якого слідує, що він 10 грудня 2022 року близько 14:00 годині вживав спиртні напої, а саме горілку в кількості 150 грн. Близько 15:15 год. за адресою: смт.Софіївка Софіївського району по вулиці Перемоги його було зупинено працівниками поліції ВП №9 КРУП, але коли його почали зупиняти, він не зупинився та проїхав далі. Коли до нього підійшли працівники поліції, він пояснив, що в нього вдома малолітні діти самі перебувають та він поспішав. В ході спілкування з працівниками поліції, пояснили, що у нього є ознаки алкогольного сп`яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота та почервоніння очей. Працівники поліції йому запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу чи проїхати в мед.заклад пройти огляд на стан сп`яніння. Він категорично відмовився від проходження будь якого огляду та пояснив, що вживав спиртні напої та потім керував транспортним засобом та не зупинився, бо поспішав додому. Працівники поліції, під час розмови, вели відеозйомку (опитав інспектор СРПП відділення поліції №9 Криворізького РУП лейтенант поліції Гаплик О.О.).
Твердження захисту про те, що ОСОБА_1 не керував транспортним засобом суддя оцінює критично з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Встановлені правила допустимості і відповідності доказів є гарантом їх достовірності та істинності.
При цьому, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
З огляду на викладене, під час розгляду справи беззаперечно встановлено, що працівником поліції була висунута вимога ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку, на що останній відмовився, що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор інспектора патрульної поліції.
Результати відеофіксації забезпечують можливість наочно впевнитись в обставинах справи, відеозапис є об`єктивним доказом, незалежним від суб`єктивного сприйняття будь-якої особи, а тому такий доказ є належним та допустимим.
З досліджених відеоматеріалів справи (а.с. 38), слідує, що 10 грудня 2022 року екіпаж працівників поліції переслідував автомобіль ОСОБА_1 ВАЗ 21061 д.н.з. НОМЕР_1 , на якому останній з вулиці заїхав на власне подвір`я, а саме АДРЕСА_1 . В ході розмови працівник поліції Гаплик О.О. вказує ОСОБА_1 на те, що він керував автомобілем по вул. Перемоги смт. Софіївка без пристебнутого паска безпеки, на вимогу поліцейського, яку показував жезлом ОСОБА_1 , він не зупинився. В ході розмови інспектором по зовнішнім ознакам було виявлено, що водій перебуває в стані алкогольного сп`яніння. На запитання поліцейського, чи вживав ОСОБА_1 алкогольні напої, останній сказав, що сьогодні вживав горілку та пиво. На вимогу пройти огляд для встановлення алкогольного сп`яніння за допомогою алкостера Драгера та в медичному закладі ОСОБА_1 категорично відмовився.
З огляду на викладене, суддею беззаперечно встановлено, що у ОСОБА_1 10 грудня 2022 року, як особа, яка керувала транспортним засобом та у якої працівниками поліції були виявлені ознаки алкогольного сп`яніння, відмовився від вимоги пройти у встановленому законом порядку огляд з метою встановлення стану сп`яніння, що підтверджується належними та допустимими доказами, переліченими вище та безпосередньо дослідженими судом в ході розгляду справи, і вказані обставини свідчать про порушення нимп. 2.5 ПДРУкраїни, а тому в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченогост.130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за що він повинен нести відповідальність.
Законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров`я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов`язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Виходячи з зазначеного, та, враховуючи суспільну небезпеку та характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, за відсутності обтяжуючих та пом`якшуючих відповідальність обставин, вважаю за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням його права керування транспортними засобами на строк один рік.
Також, відповідно дост. 40-1 КУпАП, стягненню з ОСОБА_1 на користь держави підлягає судовий збір, ставка якого, відповідно до п.6 ч.2ст.4 ЗУ «Про судовий збір», становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33,40-1,130,283 КУпАП,
п о с т а н о в и в :
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАПта накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, у прибуток держави (Отримувач: ГУК у Дніпр-кій обл../Дн-ка об/21081300, розрахунковий рахунок UA758999980313020149000004001, код ЄДРПОУ одержувача 37988155, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у прибуток держави судовий збір в сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 коп. (Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ одержувача 37993783 , МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).
Відповідно до вимог ч.2ст.308КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у п`ятнадцятиденний строк з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, в порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред`явлення постанови до виконання складає три місяці з дати її винесення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів через Софіївський районний суд Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Софіївського районного суду
Дніпропетровської області Н.О. Кравченко