Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2023 рокуСправа № 160/11006/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1.22.05.2023 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов направлений 21.05.2023 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
-визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.04.2019 з 77% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення;
-зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 ОСОБА_1 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 77% грошового забезпечення, обчисленого відповідно до довідки № ФД77634 від 04.10.2022 Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки.
2.Ухвалою суду від 25.05.2023 прийнято позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
3.16.06.2023 судом через систему «Електронний суд» отримано відзив на позовну заяву.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4.Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за № 2262-ХІІ від 09.04.1992. Пенсія позивачу виплачувалась у розмірі 77% від грошового забезпечення.
5.Відповідач здійснив перерахунок пенсії на підставі довідки № ФД77634 від 04.10.2022 у розмірі 70% від грошового забезпечення.
6.Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії виходячи із розрахунку 77% сум грошового забезпечення, однак відповідачем відмовлено у такому перерахунку.
7.Позивач вважає застосування обмеження максимальним розміром 70% грошового забезпечення неправомірним, у зв`язку із чим звернувся до суду із цим позовом.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
8.Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі № 160/19001/22 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 18319,50 грн, зазначеного у довідці від 04.10.2022 за № ФД77634.
9.Враховуючи те, що рішенням суду не зобов`язано органи Пенсійного фонду України перерахувати пенсію, виходячи з розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення, перерахунок пенсії проведено за умовами статті 13 Закону № 2262, з урахуванням норм Закону України від 27.03.2014 № 1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», за якими максимальний розмір призначених пенсії, що призначається за вислугу років, не повинен перевищувати 70% сум грошового забезпечення.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
10. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
11.Відповідно до протоколу за пенсійною справою ФД-77634 (Міноборони) від 01.12.2017 основний розмір пенсії позивача складав 77% грошового забезпечення (вислуга років 29).
12.27.03.2023 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 77% від суми грошового забезпечення.
13.ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на звернення позивача від 27.03.2023 з питання пенсійного забезпечення надано лист-відповідь від 11.05.2023 № 21796-13345/С-01/8-0400/23, яким повідомлено:
-Ви отримуєте пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-Х11 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262);
-на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі № 160/19001/22 проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 18319,50 грн, зазначеного у довідці від 04.10.2022 № ФД 77634, яка надана Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України;
-доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.04.2019 по 30.04.2023 становить 263710,02 грн;
-також зазначаємо, що зазначеним рішенням суду від 08.02.2023 у справі № 160/19001/22 не зобов`язано органи Пенсійного фонду України провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату Вам пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% від грошового забезпечення, тому Вам проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону України № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення;
-таким чином, покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку Вашої пенсії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду України.
14.Згідно із протоколом за пенсійною справою ФД-77634 (Міноборони) від 01.05.2023 основний розмір пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення (вислуга років 29).
справа № 160/19001/22
15.Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2023 у справі № 160/19001/22, яке набрало законної сили 13.03.2023, позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ФД77634 від 04.10.2022 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
16.Щодо вимог позивача в частині здійснення перерахунку пенсії у розмірі 77% сум грошового забезпечення, суд у рішенні від 08.02.2023 у справі № 160/19001/22 зазначив, що спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії на час звернення позивача у даній справі до суду не існувало, оскільки судовому захисту підлягають лише порушені права, а не ті, що ймовірно будуть порушені в майбутньому, у задоволенні позовних вимог в даній частині суд відмовив.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
17.Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
18.Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
19.У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
20.Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
21.Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
-первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;
-редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;
-редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;
-редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
-редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
-редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;
-редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
22.Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
23.«Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
24.Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо розгляду справи
25.Відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
26.Згідно із пунктом 4 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
27.Суд вважає відсутніми підстави для закриття провадження у цій справі, оскільки у справі № 160/19001/22 позовні вимоги щодо відсоткового значення розміру пенсії не вирішувались судом по суті з огляду на їх передчасність.
щодо визнання протиправними дій щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 77% до 70% сум грошового забезпечення та зобов`язання вчинити певні дії
28.З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу на підставі Закону № 2262-ХІІ призначено пенсію у розмірі 77% сум грошового забезпечення.
29.Позивач просить суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку з 01.04.2019 з 77% до 70% сум грошового забезпечення.
30.Відповідач здійснивши перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки від 04.10.2022 № ФД77634 з розрахунку 70% сум грошового забезпечення зазначив, що оскільки рішенням суду від 08.02.2023 по справі № 160/19001/22 не зобов`язано орган Пенсійного фонду України перерахувати пенсію виходячи з розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.
31.Суд звертає увагу, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 Управлінням неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
32.Згідно із частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
33.Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
34.Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 77% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
35.Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
36.Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб`єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.
37.Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 77% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
38.Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 та від 31.03.2015 наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з`явилося після набрання відповідними актами чинності.
39.Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
40.При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
41.Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15 (ЄДРСР № 46803612), від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15 (ЄДРСР № 71938601), від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (ЄДРСР № 72505932), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (ЄДРСР № 73604768), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (ЄДРСР № 74784827), від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17 (ЄДРСР № 80894381).
42.Крім того, у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 (ЄДРСР № 79615886) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, зокрема:
-внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала;
-Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним;
-за таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.
43.З огляду на визнання судом протиправними дій відповідача щодо зменшення суми грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, з 77% до 70%, суд зобов`язує відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
44.З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, із покладенням на відповідача витрат на сплату судового збору як за звернення до суду немайнового характеру.
45.Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
46.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
47.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.04.2019 з 77% від відповідних сум грошового забезпечення на 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
48.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 ОСОБА_1 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 77% грошового забезпечення, обчисленого відповідно до довідки від 04.10.2022 № ФД77634, виданої Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
49.Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 1073,60 грн.
50.Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба