Постанова № 11151519, 02.09.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2010
Номер справи
2а-19245/10/0570
Номер документу
11151519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2010 р. справа № 2а-19245/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Шинкарьової І.В.

при секретаріГорюновій Л.С.

за участю

представника позивача Рибалка О.М.

представника відповідача Курдя Д.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Добропільська обєднана державна податкова інспекція Донецької області, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища.

В обґрунтування позову посилається на те, що у відповідача станом на 08.07.2010 року є борг по збору забруднення навколишнього природного середовища у сумі 95115,06 грн., у тому числі за основним платежем 95083,87 грн., пеня 31,19 грн., який боржник до теперішнього часу не сплатив. Заборгованість виникла за розрахунком збору за забруднення навколишнього природного середовища. Застосовані податковим органом заходи для погашення заборгованості позитивного результату не дали.

Просить суд стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» (85000, Донецька область, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2, код в ЄДРПОУ 32186934) суму податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 95115,06 грн. на р/р 33110329700113 місцевого бюджету Степанівської сільської ради, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686542, МФО 834016, код платежу 50080216.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав в частині основного платежу у розмірі 95083,87 грн. Вважає, що пеня у розмірі 31,19 грн. податковим органом нарахована неправомірно, оскільки вона нарахована на уточнюючий розрахунок №9002833414 від 29.01.2010 року, який не є джерелом погашення податкових зобовязань.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Добропільської міської ради, ідентифікаційний код 32186934, перебуває на податковому обліку в Добропільській ОДПІ Донецької області.

У судовому засіданні встановлено, що на час розгляду справи у ДП «Добропіллявугілля» є податковий борг у розмірі 95115,06 грн., у тому числі основний платіж 95083,87 грн., пеня 31,19 грн.

Відповідачем до податкового органу поданий податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за півріччя 2010 року, яким нарахував суму збору за звітний квартал у розмірі 95083,87 грн.

Відповідно до ст. 67 Конституції України зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 2, пункту 3 частини 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків у строки, визначені законом, повинні подавати до податкового органу декларації, бухгалтерську звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

19.07.1999 року Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України №162/379, затверджена Інструкція про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Пунктом 1.2 Інструкції передбачено, що вона визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.

Відповідно до п. 7.1 Інструкції, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу.

Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, девять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби.

Відповідно до п. 7.3 Інструкції, платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом.

Відповідно до п. 8.2 Інструкції, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.

Відповідно до п. 9.2 Інструкції, платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно з законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлює, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до абзацу «а» підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 зазначеного Закону, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Згідно з підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків в строки, встановлені статтею 5 даного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Судом встановлено, що на час розгляду справи відповідачем самостійно визначена сума податкового зобовязання не сплачена.

З метою погашення податкового боргу відповідачу були направлені перша та друга податкові вимоги.

Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли у відповідності до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», про що свідчать матеріли справи.

Щодо нарахованої податковим органом пені у розмірі 31,19 грн. судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 29.01.2010 року уточнюючим податковим розрахунком збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік зменшив суму збору на 943,20 грн.

Згідно зворотного боку облікової картки платника збору за забруднення навколишнього природного середовища ДП «Добропіллявугілля» станом на час розгляду справи, податковим органом нарахована пеня на борг в результаті розподілу сум за податковим розрахунком №9001729430 від 29.01.2010 року.

Згідно розрахунку пені, наданим Добропільською ОДПІ, уточнюючим розрахунком №9001729430 від 29.01.2010 року зменшено податкову заборгованість у розмірі 1303,56 грн., у результаті чого за затримку на 71 день підприємству нарахована пеня у сумі 31,19 грн.

Правовою підставою розподілу сплачених за платіжними дорученнями сум став абзац 2 пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого, якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Відповідно до п.п.7.1.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна і немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав, отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Таким чином, уточнюючий розрахунок подається з метою корегування (усунення) виявленої помилки у раніше поданій декларації, тому, на думку суду, такий розрахунок помилково розцінений податковим органом як документ, на підставі якого здійснено сплату податкового зобовязання.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають частковому задоволенню, а саме в частині стягнення з Державного підприємства «Добропіллявугілля» суму податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 95083,87 грн.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов Добропільської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості по збору за забруднення навколишнього природного середовища задовольнити частково.

Стягнути з Державного підприємства «Добропіллявугілля» (85000, Донецька область, м. Добропілля, пр. Шевченка, 2, код в ЄДРПОУ 32186934) суму податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 95083,87 грн. на р/р 33110329700113 місцевого бюджету Степанівської сільської ради, банк отримувача ГУДКУ в Донецькій області, ЄДРПОУ 34686542, МФО 834016, код платежу 50080216.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 02 вересня 2010 року.

Постанова у повному обсязі складена 07 вересня 2010 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.