Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 11/31703.09.10 За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Крісан ЛТД"
до 1) Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради,
2) Шевченківської районної у місті Києві ради
прозобов'язання вчинити дії
та за зустрічним позовом Шевченківської районної у місті Києві ради
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Крісан ЛТД"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача за зустрічним позовом Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради провизнання права комунальної власності Суддя Смирнова Ю.М. Представники:
від позивача Самофалова О.Ю. –представник
від відповідача-1 Марусиченко В.В. –представник
від відповідача-2Науменко О.П. –представник ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Крісан ЛТД" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом про зобов’язання Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у міста Києві ради виконати рішення Шевченківської районної у місті Києві ради № 500 від 02.10.2008 шляхом проведення приватизації через продаж на аукціоні нежилого приміщення, загальною площею 250,90 кв.м, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 8, літ. А; зобов’язання Шевченківської районної у місті Києві ради здійснити приватизацію вказаного приміщення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до рішення про приватизацію об’єктів комунальної власності Шевченківського району міста Києва № 500, прийнятого Шевченківською районною у місті Києві радою 02.10.2008, спірне нежитлове приміщення підлягає приватизації шляхом продажу його на аукціоні. Проте, до цього часу відповідачем-1 не виконано рішення відповідача-2 про приватизацію та не проведено аукціон з продажу спірного нерухомого майна.
Відповідачі позовні вимоги відхилили, зазначивши, що права позивача не порушені.
В межах справи № 11/317 Шевченківська районна у місті Києві рада звернулась з зустрічним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крісан ЛТД" про визнання права комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у міста Києві ради на нежилі приміщення з № 1 по № 15 (групи приміщень № 19) загальною площею 250,9 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 8, літ.А.
Зустрічні позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до рішення Київської міської ради від 27.12.2001 № 208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва", а також рішення Шевченківської районної у місті Києві ради від 18.06.2002 № 40 "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" спірне нерухоме майно є комунальною власністю Шевченківського району міста Києва.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Крісан ЛТД" письмового відзиву на зустрічний позов не надало. В судовому засіданні представник позивача за первісним позовом проти задоволення зустрічного позову не заперечив.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, Господарський суд міста Києва
В С Т А Н О В И В :
По зустрічному позову.
Згідно ст. 392 Цивільного кодекс України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 6 Закону України "Про столицю України –місто-герой Київ" визначено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста, як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради та їх виконавчі органи.
Шевченківська районна у місті Києві рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади Шевченківського району м.Києва, і виступає суб‘єктом права власності комунального майна, що перебуває у власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.
Відповідно до положень ст. 143 Конституції України та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежилі приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров‘я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону, як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою та іншими суб’єктами права власності в порядку, встановленому законом.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України "Про столицю України –місто-герой Київ" Київська міська рада може передавати районним у містах радам у власність або в управління об’єкти комунальної власності міста Києва в порядку, передбаченому законами України.
Судом встановлено, що Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.2001 № 208/1642 "Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва" (додаток 11) передала жилий будинок № 8 по вул. Ярославів Вал загальною площею 1427,80 кв.м, в тому числі 335 кв.м нежилих приміщень, до комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва.
Рішенням "Про формування комунальної власності територіальної громади Шевченківського району м. Києва" від 18.06.2002 № 40 Шевченківська районна у місті Києві рада прийняла зазначений вище будинок до комунальної власності Шевченківського району міста Києва (п. 1283 таблиці 7 додатку 1 до рішення).
Жодних інших рішень, які б визначали правовий статус вказаних будинків, органами місцевого самоврядування не приймалося.
За таких обставин, власником спірного нежилого приміщення, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 8, є територіальна громада Шевченківського району м. Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради, яка є суб’єктом права комунальної власності і має право на власний розсуд володіти, користуватись та розпоряджатись зазначеним приміщенням, у зв’язку з чим вимоги зустрічного позову визнаються судом обґрунтованими.
По первісному позову.
Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання про прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності належать до виключної компетенції міської ради, що вирішуються на її пленарних засіданнях.
В залежності від об'єкта, приватизаційний процес регулюється нормами Закону України "Про приватизацію державного майна" та Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)". Під дію Закону України "Про приватизацію державного майна" підпадає, зокрема, продаж цілісних майнових комплексів підприємств, а під дію Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" - продаж окремого індивідуально визначеного майна.
Приватизація об'єктів малої приватизації згідно з положеннями ст. 3 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" здійснюється шляхом викупу; продажу на аукціоні, за конкурсом.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" продавцями об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності, є органи приватизації, створені місцевими Радами.
Рішенням Шевченківської районної у м. Києві ради від 25.11.2003 №263 "Про реорганізацію Фонду приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві" реорганізовано з 01.12.2003 Фонд приватизації комунального майна Шевченківського району у м. Києві в Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва зі статусом юридичної особи, яке є виконавчим органом Шевченківської районної у м. Києві ради та правонаступником КП УЖГ Шевченківського району в частині орендних відносин.
Положенням про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва, затвердженим вищевказаним рішенням, передбачено, що Управління, серед іншого, виконує продаж об’єктів приватизації, в т.ч. на аукціоні та за конкурсом; здійснює повноваження власника щодо майна, яке приватизується відповідно до прийнятих рішень; через комісії по приватизації формує цінову політику з питань приватизації, здійснює оцінку комунального майна та укладає договори на проведення робіт по експертній оцінці об’єктів комунальної власності району, що підлягає приватизації (п. 3.1.17, п. 3.1. 18, п. 3.1.26).
02.10.2008 Шевченківською районною у місті Києві радою прийнято рішення № 500 "Про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва", яким затверджено перелік об’єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні.
Відповідно до пункту 55 затвердженого Шевченківською районною у місті Києві радою Переліку (додаток № 2 до рішення № 500 від 02.10.2008 із змінами та доповненнями), спірне нежиле приміщення, загальною площею 250,90 кв.м по вул. Ярославів Вал, 8 в м. Києві, підлягає приватизації шляхом його продажу на аукціоні.
Отже, позивач у встановленому законодавством порядку одержав право на участь у аукціоні та на придбання спірного нерухомого майна відповідно до ст. 5 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)".
Як встановлено судом, позивач звернувся з листом № 23.1-10 від 01.06.2009 до відповідача-1 з вимогою виконати рішення Шевченківської районної у місті Києві ради № 500 від 02.10.2008 про проведення аукціону в строк та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
Отримання зазначеного листа відповідачем-1 не заперечується.
Однак, вказаний лист залишений відповідачем-1 без відповіді.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про приватизацію майна невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства здійснюється його підготовка до приватизації. Строк підготовки не повинен перевищувати двох місяців з дня прийняття рішення про включення його до відповідного переліку об’єктів приватизації.
Підготовка об’єкту до продажу включає в себе визначення ціни продажу об’єкта, підготовку та опублікування інформації про об’єкту у відповідних інформаційних бюлетенях та місцевій пресі, інших друкованих виданнях, визначених органами приватизації; проведення у разі необхідності реорганізації або ліквідації державного підприємства, замовлення у разі потреби екологічного аудиту.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" ціна продажу об'єкта, що підлягає приватизації шляхом продажу на аукціону, визначається шляхом проведення незалежної оцінки.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", Положення про Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, затвердженого рішенням ради від 25.11.2003 № 263, продавцем об’єктів малої приватизації (органом приватизації), що належать на праві власності територіальній громаді Шевченківського району м. Києва, є Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради.
У даному випадку, з врахуванням рішення Шевченківської районної у місті Києві ради № 500 від 02.10.2008, відповідач-1 був зобов’язаний в строк до 03.12.2008 здійснити приватизаційну підготовку та розпочати проведення аукціону щодо продажу спірного майна відповідно до статей 15-17 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) ".
Однак, на момент розгляду спору підготовка об’єкта приватизації шляхом продажу на аукціоні не проведена, зокрема, не здійснено оцінки об’єкта з метою визначення ціни його продажу.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В порушення вимог частин 1 і 2 ст. 8 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію) " в двомісячний термін підготовка до приватизації для проведення аукціону щодо спірного майна не відбулася, та аукціон не розпочався. Крім того, суду не було надано доказів від відповідача-1 про те, що інформація щодо продажу на аукціону спірного майна була розміщена у відповідних бюлетенях та місцевій пресі, що є порушенням вимог ч.1 ст.8 наведеного вище Закону.
За таких обставин суд вбачає, що відповідач-1, в порушення ст. 4 Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію), Положення Про управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у м. Києві ради, безпідставно не виконав рішення Шевченківської районної у м. Києві ради № 500 від 02.10.2008 про приватизацію майна шляхом продажу на аукціоні.
Частиною 1 ст. 23 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" встановлено, що право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу, який укладається між покупцем та уповноваженим представником відповідного органу приватизації, а також актом приймання-передачі зазначеного майна. Договір купівлі-продажу державного майна підлягає нотаріальному посвідченню та у випадках, передбачених законом, державній реєстрації.
Закон України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" не визначає будь-яких правових підстав для продовження визначеного Законом України про малу приватизацію двомісячного терміну для підготовки об’єкта до приватизації.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Оскільки відповідачем-2 прийнято рішення щодо приватизації спірного об'єкта шляхом його продажу на аукціоні та уповноважено відповідача-1 здійснити оцінку даного майна, а також провести аукціон щодо спірного майна та укласти договори купівлі-продажу щодо нього, суд погоджується з твердженням позивача про неправомірність відмови відповідача-1 в проведенні об’єкта приватизації шляхом продажу на аукціоні.. Бездіяльність відповідача-1 порушує права позивача як можливого учасника аукціону щодо продажу об’єкту приватизації та реального покупця об’єкта приватизації.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення первісного позову частково з огляду на те, що відповідач-2 виконав дії, покладені на нього законом, а саме: 02.10.2008 прийняв рішення про приватизацію об'єктів комунальної власності Шевченківського району м. Києва, відповідно до якого нежиле приміщення за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 8, літ. А, загальною площею 250,90 кв.м, підлягає приватизації шляхом продажу на аукціоні, а органом, який уповноважений проводити підготовку до приватизації та провести аукціон щодо продажу спірного майна та укладати договори купівлі-продажу майна, що перебуває у комунальній власності, є відповідач-1.
Таким чином, відповідачем-2 не порушено права та охоронювані законом інтереси щодо приватизації майна, яке перебуває у комунальній власності, а отже, відсутні підстави для зобов’язання відповідача-2 проводити приватизацію.
Враховуючи викладене, первісний позов підлягає задоволенню частково, по відношенню до відповідача-1, а зустрічний позов - задоволенню повністю.
Враховуючи положення ст. 49 Господарського процесуального кодексу України та усне клопотання позивача, судові витрати за первісним позовом у розмірі 85 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача за первісним позовом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2009 № 825 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1258" у господарських справах встановлено такий розмір витрат з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу:
- для позивачів, звільнених у встановленому порядку від сплати державного мита –за нульовою ставкою;
- для всіх інших позивачів –за ставкою 236 грн.
Згідно квитанцій № 14 від 06.07.2010 та № 35 від 13.08.2010 позивачем сплачено 472 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, тобто в розмірі, більшому ніж передбачено чинним законодавством. За таких обставин, сума зайво сплачених витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. підлягає поверненню позивачу за первісним позовом.
Судові витрати за зустрічним позовом в розмірі 348,50 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача за зустрічним позовом на користь позивача за зустрічним позовом.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В :
1. Первісний позов задовольнити частково.
2. Зобов‘язати Управління з питань комунального майна, приватизації та підприємництва Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, б-р Шевченка, 26/4, ідентифікаційний код 21532540) виконати рішення Шевченківської районної у місті Києві ради № 500 від 02.10.2008 шляхом проведення приватизації через продаж на аукціоні нежилого приміщення, загальною площею 250,90 кв.м, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 8, літ. А.
3. В іншій частині первісного позову відмовити.
4. Зустрічний позов задовольнити повністю.
5. Визнати право комунальної власності територіальної громади Шевченківського району міста Києва в особі Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 26077632) на нежилі приміщення з № 1 по № 15 (групи приміщень № 19) загальною площею 250,9 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Ярославів Вал, 8, літ.А.
6. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крісан ЛТД" (04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12, ідентифікаційний код 33750255, р/р 26006810166980 в філії ЦРУ банку "Фінанси та кредит" м. Києва, МФО 300937) на користь Шевченківської районної у місті Києві ради (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 24, ідентифікаційний код 26077632) 348 (триста сорок вісім) грн. 45 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
7. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Крісан ЛТД" (04050, м. Київ, вул. Мельникова, 12, ідентифікаційний код 33750255, р/р 26006810166980 в філії ЦРУ банку "Фінанси та кредит" м. Києва, МФО 300937) зайво сплачені витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 (двісті тридцять шість) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 08.09.2010