Рішення № 111439031, 08.06.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2023
Номер справи
420/10033/23
Номер документу
111439031
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/10033/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2023 року

м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якої діє адвокат Ліпецька Вікторія Василівна, звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач 1, ГУПФУ в Хмельницькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач 2, ГУПФУ в Одеській області), в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та скасувати рішення № 951090127361 від 04.04.2023 року про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком на підставі п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ з врахуванням довідок про складові заробітної плати виданих виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 29.03.2023 року № 02-33/638, та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, від 31.03.2023 року № 48 та № 49;

зобов`язати Головне управління ПФУ в Одеській області зарахувати період роботи (служби) в органах місцевого самоврядування з 22.12.2017 року по теперішній час (тобто дату подачі позовної заяви до суду), а це 5 років 4 місяці 12 днів до стажу державної служби;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком призначеної згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком на підставі п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ з урахуванням довідок про складові заробітної плати державного службовця від 31.03.2023 року № 02-33/638, видана виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3,від 31.03.2023 року № 48 та № 49, шляхом призначення пенсії державного службовця;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести обчислення пенсії відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого Постановою КМУ № 622 від 14.09.2016 із розрахунку 60% заробітної плати за останнім місцем роботи в Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області на посаді головного спеціаліста відділу розвитку культури та туризму, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та почати виплату пенсії з 03.04.2023 року (дату звернення із заявою). Здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ на підставі довідок про складові заробітної плати виданих виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 29.03.2023 року № 02-33/638, та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, від 31.03.2023 року № 48 та № 49, виданих відділом розвитку культури та туризму Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області (останнє місце роботи).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 03.04.2023 позивач через Подільський відділ обслуговування громадян № 13 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подано документи (заява, паспорт, РНОКПП, диплом про навчання, трудова книжка, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження дитини та довідка про складові заробітної плати видана виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за №№ 02-33/638 від 29.03.2023 року, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3) до ГУ ПФУ в Одеській області про переведення її з пенсії за віком призначеної згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком на підставі п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ з урахуванням довідок про складові заробітної плати державного службовця від 31.03.2023 року № 02-33/638, видана виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, та довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3) від 31.03.2023 року № 48 та № 49. 04.04.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області винесено рішення № 951090127361 про відмову позивачеві у проведенні перерахунку пенсії за віком згідно Закону № 889-VІІІ з врахуванням довідок про складові заробітної плати видана виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 31.03.2023 року № 48 та № 49, від 29.03.2023 року №№ 02-33/638. Підставою для відмови позивачу у переведенні на інший вид пенсії (пенсію державного службовця) останній визначив:

1. довідка про складові заробітної плати державного службовця від 29.03.2023 року № 02-33/638 видана виконавчим комітетом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області не відповідає затвердженій формі;

2. за документами пенсійної справи стаж роботи позивача на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 18 років 11 місяців 21 день станом на 01.05.2016 року;

3. до стажу роботи на посадах державної служби не враховано період роботи в Куяльницькій сільській раді Подільського району Одеської області з 22.12.2017 року по теперішній час, оскільки робота в органах місцевого самоврядування не відносяться до посад державної служби передбачених статтею 25 Закону України «Про державну службу».

Позивач вважає, що рішення № 951090127361 від 04.04.2023 прийнято відповідачем 1 необґрунтовано, без всебічного встановлення обставин, та підлягає скасуванню, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою від 09.05.2023 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

23.05.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.

Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що після 01.05.2016, відповідно до ст. 90 Закону України «Про державне службу» № 899 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону 1058.

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723.

Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 899 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону 3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723 в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Законом № 889 передбачається можливість збереження права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 виключно в порядку ч. 1 ст. 37 Закону № 3723.

Загальний стаж позивача на посадах державної служби становить 18 років 11 місяців 21 день, тобто не відповідає вимогам, встановленим п. 10-12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889, тому у Головного управління були відсутні законні підстави для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону № 889.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління зарахувати до стажу роботи державного службовця період роботи позивача з 22.12.2017 року в органах місцевого самоврядування відповідач зазначає, що Прикінцевими та перехідними положеннями Закону 889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону 3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відтак, в даному випадку робота Позивача після 01.05.2016 не має жодного впливу на спірні правовідносини, оскільки відповідно до чинного законодавства право на призначення пенсії зберігається виключно у тих державних службовців, які станом на 01.05.2016 мали 20 років стажу роботи на державній службі.

Зарахування спірного стажу позивача до стажу роботи на державній службі не змінить того факту, що станом на 01.05.2016 позивач не мав 20 років стажу роботи на державній службі, а отже навіть у разі зарахування спірного періоду роботи позивач не набуде право на призначення пенсії відповідно до Закону № 3723.

Головне управління правомірно відмовило Позивачу у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 на пенсію по державній службі за Законом № 3723.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

31.05.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.

Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889) Закон № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Законодавець чітко окреслив правила, що підлягають застосуванню при призначені пенсії державним службовцям після 01 травня 2016 року, а саме ті з них, що статтею 37 Закону № 3723-ХІІ встановлені для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Ці правила визначені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Статтею 25 Закону № 3723-ХІІ визначено сім категорій державних службовців, які вони могли обіймати у відповідних державних органах, та передбачено, що віднесення існуючих на той час посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців провадиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом. Службовцям, які займали посади, віднесенні до категорії посад державної служби, встановлювався відповідний ранг.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Статтею 90 Закону № 889 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із урахуванням вищезазначених у пунктах 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 особливих умов.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям, зокрема, довідка про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) в розмірах, встановлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою на державній службі (Порядок, затверджений постановою КМУ від 14.09.2016 №622) та довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). Зазначена довідка передбачає такі види нарахувань: надбавку за інтенсивність праці, надбавку за виконання особливо важливої роботи, надбавку за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю, виплати за додаткове навантаження, премії місячні та інші виплати (матеріальна допомога, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць).

Відповідно до п. 2 Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2016 року № 500 державним службовцям матеріальна допомога може надаватися один раз на рік у розмірі середньомісячної заробітної плати на підставі особистої заяви.

Враховуючи зазначене, матеріальна допомога при обчисленні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» може бути зарахована в розмірі 1/12.

Довідка про складові заробітної плати ОСОБА_1 від 29.03.2023 №02-33/638, видана Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області за період роботи з 01.04.2018 по 08.01.2020 не відповідає формі довідки про заробітну плату для призначення пенсій державним службовцям, затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Щодо вимоги позивача зарахувати до стажу державної служби періоди роботи (служби) в органах місцевого самоврядування з 22.12.2017 року по 04.05.2023, а саме 5 років 4 місяці 12 днів, відповідач зазначає, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.

До стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, не зараховуються період роботи в органах місцевого самоврядування з 22.12.2017на посаді головного спеціаліста відділу розвитку культури та туризму Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.

Відповідно до ст. 3 Закону № 889 його дія не поширюється, зокрема, на депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування.

04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року № 2493-ІІІ, відповідно до якого посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців.

Згідно запису трудової книжки від 16.07.1979 НОМЕР_1 позивачу 22.12.2017 присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Таким чином, оскільки посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців, тому підстави для зарахування зазначеного вище періоду до стажу державної служби відсутні.

Довідки Куяльницької сільської ради від 29.03.2023 № 02-33/638 про складові заробітної плати ОСОБА_1 з 01 квітня 2018 року по 08 січня 2020 року, № 48 від 31.03.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з 09.01.2020 по 31.03.2023 рік, №49 від 31.03.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на березень 2023 року видані Куяльницькою сільською радою безпідставно.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ визначено порядок обчислення стажу державної служби виключно для визначення права на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки. Відтак підстави для врахування періоду державної служби після набрання чинності Законом України №889-VІІІ, тобто з 01.05.2016, для визначення права на призначення пенсії державного службовця, відсутні.

Станом на 01.05.2016 позивач не мала 20 років стажу державної служби та не перебувала на посадах передбачених ст. 25 Закону №3723, тому не дотримано вимоги пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889, а саме наявність стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Згідно матеріалів пенсійної справи стаж державної служби складає 18 років 11 місяців 21 день станом на 01.05.2016.

Щодо позовної вимоги призначити пенсію державного службовця за віком із розрахунку 60% заробітної плати за останнім місцем роботи в Куяльницькій сільській раді, відповідач зазначає, що правовою підставою для звернення до суду є захист порушених прав, свобод чи інтересів, право на позов у особи виникає лише після порушення відповідачем її права, тобто захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.

Позовна вимога перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком призначеної за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком державного службовця та почати її виплату з 03.04.2023 року є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 05.06.2023 клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №420/10033/23 в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін в режимі відеоконференції залишено без задоволення.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.

З матеріалів справи вбачається, що 03.04.2023 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про переведення на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 з врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 48 від 31.03.2023 за період з 09.01.2020 по 31.03.2023 року, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №49 від 31.03.2023 за березень 2023 року, видані Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області.

Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №951090127361 від 04.04.2023 відмовлено ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №951090127361 від 04.04.2023 довідка про складові заробітної плати державного службовця від 29.03.2023 №02-33/638 не відповідає затвердженій формі. За документами пенсійної справи стаж роботи ОСОБА_1 на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 18 років 11 місяців 21 день станом на 01.05.2016. Згідно даних трудової книжки ОСОБА_1 з 2017 по теперішній час працює в Куяльницькій сільській раді, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії держслужбовцю також надані органом місцевого самоврядування. До стажу роботи на посадах державної служби не враховано зазначений період, оскільки робота в органах місцевого самоврядування не відноситься до посад державної служби передбачених статтею 25 Закону України «Про державну службу».

Вважаючи рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернулася до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі- Закон 889-VIII) передбачено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до приписів ст. 1, 2, 22 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

До стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889.

Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 (закон втратив чинність на підставі Закону № 889, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 та 12 розділу XI Закону № 889), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З огляду на вищезазначену норму, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті, є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1058.

Таким чином, до 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом № 889) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

1) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;

2) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016 року відповідно до ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058.

При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з п. 12 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та Перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723 передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Таким чином, обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1ст. 37 Закону № 3723 і Прикінцевих та Перехідних положень Закону №889, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 року в справі №295/16375/16-а.

Судом встановлено, що станом на 01.05.2016 стаж ОСОБА_1 на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців складає 18 років 11 місяців 21 день.

22.12.2017 ОСОБА_1 призначена на посаду головного спеціаліста відділу розвитку культури та туризму Куяльницької сільської ради, присвоєно 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

За статтею 14 Закону № 2493 посади, за якій працює позивач віднесена категорій посад в органах місцевого самоврядування.

Той факт, що посада, яку обіймає позивач за час роботи в органах місцевого самоврядування, відносяться до посад, визначених ст. 14 Закону № 2493 підтверджується зокрема й тим, що позивачу присвоювались ранги посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується записами у трудовій книжки.

В силу п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493 зараховуються до стажу державної служби.

Таким чином, доводи відповідача про те, що стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований як стаж державного службовця, який за наявності відповідного стажу дає право на призначення пенсії державного службовця, є безпідставними.

Проте, стаж більше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців позивач набула після 01.05.2016.

Станом на день набрання чинності Законом № 889 позивач не мала достатнього стажу, який дає право на призначення пенсії на підставі п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 951090127361 від 04.04.2023 року прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому не підлягає скасуванню.

Інші позовні вимоги, які є похідними від основної також не підлягають задоволенню, оскільки зарахування стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців набутого після 01.05.2016 до стажу, який дає право на призначення пенсії на підставі п.п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» не відновить права позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення даного позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний